Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legnicy.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 314/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legnicy

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Natalii Ewy Grosiak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legnicy.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 22 stycznia 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Legnicy przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Natalii Ewy Grosiak - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Legnicy o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legnicy.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 22 marca 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska.

Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Natalii Ewy Grosiak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Legnicy.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją kandydatki przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena z egzaminu sędziowskiego oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Natalia Ewa Grosiak spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Natalii Ewy Grosiak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legnicy.

2. Pani Natalia Ewa Grosiak urodziła się 20 września 1985 r. w Legnicy. Od 2 maja 2007 r. do 1 kwietnia 2008 r. pracowała w "j*planet" we Frankfurcie nad Odrą sklep z wyposażeniem wnętrz na podstawie umowy pracy studenckiej jako doradca klienta, sprzedawca. Od 1 lipca 2008 r. do 30 września 2010 r. pracowała - na podstawie umowy cywilnoprawnej - w P.H.U. Domat Ryszard Grosiak z siedzibą w Legnicy jako asystentka biurowa. W 2008 r. ukończyła studia prawnicze w Europa Universitaet Viadrina Fmkfurt (Oder) uzyskując tytuł w dziedzinie nauk prawnych - Bachelor of German and Polish Law. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dostateczną plus, uzyskując tytuł magistra. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 2011 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 41,19 pkt. Od 30 stycznia 2012 r. do 31 marca 2016 r. odbywała aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

W sierpniu 2014 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 251,5 pkt. Od 1 października 2014 r. do 20 września 2017 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Świdnicy jako referendarz sądowy. Z dniem 21 września 2017 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Legnicy, w którym została przydzielona do orzekania początkowo w I Wydziale Cywilnym, a od 1 stycznia 2018 r. w V Wydziale Gospodarczym. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Natalii Ewy Grosiak sporządziła Pani Elżbieta Czaplicka - sędzia wizytator do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, która stwierdziła, że kandydatka rozpoczęła pełnienie obowiązków sędziego 24 listopada 2017 r., spełnia zatem wymogi formalne do kandydowania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Uzyskane przez opiniowaną wyniki liczbowe i jakościowe są bardzo dobre. Dobra jest terminowość sporządzania uzasadnień, a opracowane przez kandydatkę pisemne motywy rozstrzygnięć nie tylko spełniają kryteria wyznaczone normą art. 328 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, ale cechuje je także umiejętność przedstawienia logicznej argumentacji i wniosków, wyrażonych w zwięzły i komunikatywny sposób oraz zdolność do właściwego wyeksponowania występujących w sprawach problemów prawnych, przy jednoczesnym posługiwaniu się poprawnym i zrozumiałym dla stron językiem. Szczególnie wart podkreślenia jest brak orzeczeń uchylonych do ponownego rozpoznania, co wskazuje na staranne prowadzenie postępowania i dążenie do wyjaśniania istoty sporu, a także dbałość o właściwe przygotowanie rozpraw i koncentrację materiału dowodowego. Powyższe świadczy o umiejętności kandydatki podejmowania decyzji oraz ich należytego argumentowania, a tym samym przesądza o jednoznacznie pozytywnej ocenie pracy. Pani Natalia Ewa Grosiak, pomimo stosunkowo krótkiego okresu pracy na stanowisku orzeczniczym, jest już doświadczonym orzecznikiem, posiada umiejętność wytworzenia koncepcji prowadzenia sprawy i postępowania dowodowego, a następnie właściwego stosowania przepisów proceduralnych. Podejmowane w ocenianych sprawach czynności cechuje terminowość, staranność, dokładność i adekwatność do stanu postępowania. Zdaniem sędzi wizytator praca Pani Natalii Ewy Grosiak zasługuje na wysoką ocenę zarówno z uwagi na posiadane kwalifikacje merytoryczne, jak również metodykę pracy. Istotna jest także okoliczność, że w okresie objętym oceną nie było żadnych skarg o charakterze administracyjnym, a dotyczących niewłaściwego zachowania się opiniowanej w stosunku do stron lub osób, z którymi stale współpracuje w Sądzie Rejonowym w Legnicy. W konsekwencji przeprowadzona analiza danych statystycznych i akt spraw pozwala na rekomendowanie Pani Natalii Ewy Grosiak na stanowisko sędziego sądu rejonowego, do którego predestynują ją zarówno cechy osobowości, wysoki poziom wiedzy prawniczej, jak i zdobyte umiejętności.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

Na posiedzeniu 22 stycznia 2021 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy jednogłośnie (9 głosów "za") podjęło uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu Pani Natalii Ewy Grosiak na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Legnicy.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Natalii Ewy Grosiak na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legnicy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 24 marca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 13 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).