Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Środzie Śląskiej.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.5.25

Akt nieoceniany
Wersja od: 25 maja 2021 r.

UCHWAŁA NR 564/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 25 maja 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Środzie Śląskiej

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marty Barbary Piechułek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Środzie Śląskiej.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 19 marca 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Marty Barbary Piechułek - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Środzie Śląskiej o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Środzie Śląskiej.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 24 maja 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marty Barbary Piechułek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Środzie Śląskiej.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Marty Barbary Piechulek przemawiały (ocenione łącznie): oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Marta Barbara Piechulek spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marty Barbary Piechulek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Środzie Śląskiej.

2. Pani Marta Barbara Piechulek urodziła się 7 czerwca 1985 r. w Sosnowcu. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała w okresie od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, uzyskując łącznie 42,43 punktu. Ukończyła aplikację sędziowską, którą odbywała od 28 lutego 2011 r. do 14 maja 2015 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. We wrześniu 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 268,5 punktu. W 2013 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie prawa karnego materialnego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 15 listopada 2013 r. do 30 kwietnia 2017 r. była zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze a od 1 maja do 20 września 2017 r. na tym stanowisku w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Środzie Śląskiej z dniem 21 września 2017 r. na czas nieokreślony. Orzekała w I Wydziale Cywilnym i w II Wydziale Karnym. Obecnie powierzone obowiązki orzecznicze pełni w I Wydziale Cywilnym. Bierze udział w szkoleniach zawodowych.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Marty Barbary Piechulek sporządził Pan Artur Wiśniewski - sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. Z oceny wynika, że kandydatka sprawnie prowadzi postępowania, czynności w sprawach podejmuje niezwłocznie i prawidłowo oraz terminowo wydaje orzeczenia. Posiada wyróżniającą opinię bezpośrednich przełożonych. Zdaniem oceniającego jest ona bardzo dobrą kandydatką do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Ocenę kwalifikacji Pani Marty Barbary Piechulek sporządził także Pan Andrzej Tekiela - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, który pozytywnie ocenił jej pracę i kandydaturę na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu na posiedzeniu 25 stycznia 2021 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Marty Barbary Piechulek, oddając na nią 12 głosów "za" (12 głosów - ocena bardzo dobra, łączna ocena ze średnią 5,0). W opinii Kolegium Pani Marta Barbara Piechulek w stopniu bardzo dobrym spełnia merytoryczne przesłanki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marty Barbary Piechulek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Środzie Śląskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena bardzo dobra na dyplomie ukończenia studiów i ocena bardzo dobra z egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 25 maja 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 20 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).