Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA NR 666/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Beaty Krzemionki-Kowalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu.

UZASADNIENIE

I

Pismem z dnia 13 maja 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Opolu przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Beaty Krzemionki-Kowalskiej - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Opolu o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 7 czerwca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Beatę Krzemionkę-Kowalską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani głosów "wstrzymujących się". Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Beaty Krzemionki -Kowalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonych: oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa. Za rekomendowaniem kandydatki, w ocenie zespołu, przemawia także zaangażowanie w pracę zawodową, dające gwarancję należytego sprawowania urzędu sędziego sądu rejonowego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że rekomendowana kandydatka zdobyła doświadczenie, uzyskała pozytywną ocenę sędziego opiniującego, posiada dobrą stabilność orzecznictwa oraz uzyskała poparcie środowiska sędziowskiego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Beata Krzemionka-Kowalska spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki oraz opinią środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Beaty Krzemionki-Kowalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu.

2. Pani Beata Krzemionka-Kowalska urodziła się 3 marca 1989 r. w miejscowości Turek. W 2013 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2013 r. do 17 styczna 2014 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Obowiązki wykonywała w XI Wydziale Cywilnym. W 2015 r. ukończyła aplikację ogólną, uzyskując 45,5 punktów. W 2017 r. ukończyła aplikację sędziowską i złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym celującym, uzyskując 110 punktów. Z dniem 4 grudnia 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Opolu na czas nieokreślony. Do 30 kwietnia 2018 r. orzekała w V Wydziale Gospodarczym, a od 1 maja 2018 r. orzeka w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W 2018 r. brała udział w szkoleniu, zorganizowanym przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w zakresie problematyki orzecznictwa prawa pracy, a w 2019 r. w zakresie skutecznej komunikacji interpersonalnej w sądzie. W 2018 r. brała także udział w konferencji naukowej w zakresie problematyki umów zatrudnienia.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Ryszard Sułtanowski - sędzia Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. W jego ocenie wyniki przeprowadzonej analizy prowadzą do wniosku, że wraz z upływem czasu efektywność opiniowanej wzrastała. Kandydatka osiąga wyniki pracy w zakresie terminowości i stabilności orzecznictwa na poziomie przewyższającym wyniki osiągane w Wydziale i w kraju. Zdaniem Pana sędziego, opierając się na analizie spraw, wynikach pracy, opinii służbowej oraz na podstawie własnych obserwacji z nagrań rozpraw można jednoznacznie stwierdzić, że Pani Beata Krzemionka-Kowalska posiada wszelkie cechy konieczne do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego. Z pewnością należą do nich duża wiedza prawnicza, inteligencja, ambicja, pracowitość, doświadczenie życiowe i zawodowe, a ponadto chęć stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. W ocenie opiniującego, wyniki pracy Pani Beaty Krzemionki-Kowalskiej predysponują ją do uzyskania oceny celującej.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu na posiedzeniu 7 maja 2021 r. zaopiniowało kandydatkę jednogłośnie pozytywnie - 11 głosami "za".

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu 10 maja 2021 r. na kandydatkę oddano 21 głosów "pozytywnych", przy braku głosów "negatywnych", 1 głosie "wstrzymującym się" i braku głosów "nieważnych".

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Beaty Krzemionki-Kowalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Opolu zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową, zasługująca na uwagę determinacja w dążeniu do pogłębiania wiedzy oraz posiadane przez kandydatkę umiejętności, predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 czerwca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).