Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA NR 684/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marty Gołębiowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 12 kwietnia 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Siedlcach przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Marty Gołębiowskiej - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 7 czerwca 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska.

Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marty Gołębiowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Siedlcach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją kandydatki przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena z ukończenia studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Marta Gołębiowska spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: "p.u.s.p.").

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Marty Gołębiowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach.

2. Pani Marta Gołębiowska urodziła się 29 grudnia 1985 r. w Świnoujściu. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 38,5 pkt. Od 4 stycznia 2011 r. do 20 września 2017 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie na stanowisku asystenta sędziego i starszego asystenta sędziego. Od 23 września 2013 r. do 11 września 2017 r. pełniła funkcję kuratora społecznego w III Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie. W dniu 7 stycznia 2014 r. ukończyła aplikację adwokacką, którą odbywała przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie i uchwałą z dnia 14 kwietnia 2014 r. Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego w sprawie ustalenia wyniku tego egzaminu uzyskała wynik pozytywny z egzaminu adwokackiego. W 2015 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa sądowego dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych. W październiku 2015 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym, uzyskując 248 punktów. Minister Sprawiedliwości 18 września 2017 r. mianował ją asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Siedlcach, w którym orzeka w I Wydziale Cywilnym. Kandydatka uczestniczyła w szkoleniach, zorganizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Marty Gołębiowskiej sporządził Pan Dariusz Krzysiak - sędzia Sądu Okręgowego w Zamościu. Z oceny tej wynika, że opiniowana ma bardzo dobre przygotowanie do pełnienia urzędu sędziego. Stale pogłębiana wiedza teoretyczna w połączeniu z nabywanym bardzo szybko doświadczeniem zawodowym, widocznym na kolejnych rozprawach i w sprawach wpływających do referatu, pozwala na wniosek ze zdania pierwszego. Na 1026 spraw podlegających zaskarżeniu uzasadnienie sporządzała jedynie w 103 sprawach. Z protokołów rozpraw oraz nagrań wynika, że "panuje nad salą". Rozprawy prowadzi sprawnie, zachowuje powagę urzędu, jest uprzejma i kulturalna. Dąży do ugodowego zakończenia sprawy. Sprawy wieloterminowe wiążą się najczęściej z koniecznością przeprowadzenia dowodów osobowych oraz z opinii biegłych. Opiniowana dyscyplinuje strony, jednakże dopuszcza dowody mające istotne znaczenie w sprawie także na dalszych etapach postępowania. Pani asesor korzysta z instytucji odroczenia publikacji orzeczenia (art. 326 § 1 k.p.c.). Jednakże niejednokrotnie w sprawach zawiłych wydawała orzeczenie bezpośrednio po zamknięciu rozprawy. Świadczy to o jej bardzo dobrym przygotowaniu do każdej rozprawy. W sporządzanych uzasadnieniach odwołuje się do poglądów judykatury i doktryny. Na podstawie badań aktowych, danych statystycznych i opinii przełożonych dotyczących cech i predyspozycji osobowościowych kandydatki, bez żadnych wątpliwości sędzia opiniujący pozytywnie zaopiniował kandydaturę Pani Marty Gołębiowskiej na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Na posiedzeniu 9 kwietnia 2021 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach podjęło uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu Pani Marty Gołębiowskiej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Siedlcach (9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się").

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marty Gołębiowskiej na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena z ukończenia studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 10 czerwca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 20 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).