Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.2.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 lutego 2024 r.

UCHWAŁA NR 90/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 lutego 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Piotra Marka Pysznego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

UZASADNIENIE

I

W dniu 14 grudnia 2023 r. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Piotra Marka Pysznego - asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach o powołanie na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 12 lutego 2024 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska Zespół 2 głosami "za", przy 1 1 głosie "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Piotra Marka Pysznego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że ocena pracy Pana Piotra Marka Pysznego i osiągnięte przez niego wyniki pracy wskazują na należyte przygotowanie do pełnienia urzędu sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Również wnioski z przeprowadzonej oceny kwalifikacji potwierdzają, że Pan Piotr Marek Pyszny jest w pełni predysponowany do wykonywania zawodu sędziego i bardzo dobrym kandydatem na urząd sędziego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Piotr Marek Pyszny spełnia wymagania określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2492 ze zm.).

Rada dokonała oceny kandydata kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Piotra Marka Pysznego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

2. Pan Piotr Marek Pyszny urodził się w 1982 r. w Rydułtowach. W 2006 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dostateczną plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 czerwca do 7 lipca 2006 r. był zatrudniony na stanowisku referenta prawnego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rybniku. Od 10 lipca 2006 r. do 9 lipca 2007 r. był zatrudniony na stanowisku p.o. asystenta sędziego, a następnie do 30 czerwca 2010 r. na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Obowiązki wykonywał w II Wydziale Cywilnym. Od 1 lipca 2010 r. do 31 maja 2014 r. wykonywał obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w V Wydziale Karnym. Od 1 stycznia 2010 r. do 31 sierpnia 2012 r. współpracował w ramach umowy zlecenia z Kancelarią Radcy Prawnego Piotra Migasa jako aplikant radcowski. W 2012 r. ukończył aplikację radcowską, a w dniach 19-22 marca 2013 r. złożył zawodowy egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą nr 1994/VIII/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. został wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 1 czerwca 2014 r. do 31 marca 2015 r. był zatrudniony na stanowisku radcy prawnego w Urzędzie Skarbowym w Rybniku. Od 17 listopada 2014 r. do 31 marca 2015 r. prowadził kancelarię radcy prawnego. Od 1 kwietnia 2015 r. do 28 lutego 2021 r. był zatrudniony na stanowisku radcy prawnego w Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach. Od 1 stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2019 r. świadczył usługi doradztwa prawnego w ramach obsługi Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 lutego 2021 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. Początkowo został skierowany do orzekania w Wydziale III Orzeczniczym, w którym orzekał od 1 marca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. Od 1 stycznia 2023 r. orzeka w Wydziale I tego Sądu.

W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych kandydat ukończył w roku 2019 r. studia podyplomowe z zakresu strategii podatkowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, a obecnie odbywa studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w zakresie: "Podatki w krajowym i międzynarodowym obrocie gospodarczym".. Jest również autorem publikacji naukowych. Prowadził szkolenia wewnętrzne w Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach. Z kolei od 2022 r. prowadzi w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu wykłady i ćwiczenia z zakresu postępowania podatkowego, podatku od spadków i darowizn oraz postępowania karno-skarbowego dla słuchaczy studiów podyplomowych.

Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe także przez uczestnictwo w szkoleniach.

Otrzymała pozytywne opinie służbowe sporządzone przez Przewodniczącego Wydziału I oraz Przewodniczącego Wydziału III - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

3. Ocenę kwalifikacji Pana Piotra Marka Pysznego sporządził Pan Paweł Dańczak - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Opiniujący wskazał, że opiniowany należycie realizuje powierzone mu obowiązki orzecznicze, zachowując przy tym wysoką kulturę osobistą i kulturę urzędowania. Dba również o swój rozwój zawodowy, o czym świadczy podjęcie i ukończenie w okresie objętym oceną studiów podyplomowych dotyczących problematyki podatkowej. Merytoryczna jakość pracy opiniowanego, jak również jej metodyka zasługują na w pełni pozytywną ocenę. W konsekwencji pozwala to na stwierdzenie, że asesor sądowy Pan Piotr Marek Pyszny jest bardzo dobrym kandydatem na sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 6 listopada 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Piotra Marka Pysznego na sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach jednogłośnie pozytywnie.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 20 listopada 2023 r. również pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Piotra Marka Pysznego na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Otrzymał 27 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Piotra Marka Pysznego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, opinie służbowe, a także wysokie poparcie Kolegium i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

6. W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 13 lutego 2024 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 13 głosów, przy 1 głosie "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 15 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).