Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.2.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 lutego 2024 r.

UCHWAŁA NR 91/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 lutego 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Janowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie.

UZASADNIENIE

I

W dniu 19 grudnia 2023 r. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Anny Janowskiej - asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie o powołanie na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 12 lutego 2024 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół 2 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Janowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że ocena pracy Pani Anny Janowskiej i osiągnięte przez nią wyniki pracy wskazują na należyte przygotowanie do pełnienia urzędu sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Również wnioski z przeprowadzonej oceny kwalifikacji potwierdzają, że Pani Anna Janowska jest w pełni predysponowana do wykonywania zawodu sędziego i bardzo dobrym kandydatem na urząd sędziego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Anna Janowska spełnia wymagania określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2492 ze zm.).

Rada dokonała oceny kandydatki kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Janowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie.

2. Pani Anna Janowska urodziła się w 1981 r. w Nowym Mieście Lubawskim. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 8 sierpnia 2005 r. do 20 lipca 2007 r. była zatrudniona w Izbie Skarbowej w Olsztynie na stanowisku starszego referenta. Od 20 lipca 2007 r. do 26 kwietnia 2021 r. była zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie na stanowisku asystenta sędziego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 marca 2021 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie. W 2007 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa podatkowego Unii Europejskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada dorobek w zakresie publikacji dotyczących prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego. Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskując w 2021 r. stopień naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne. Tytuł rozprawy doktorskiej - "Sądowa kontrola działalności organów administracji podatkowej w zakresie interpretacji prawa podatkowego".

Kandydatka pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych, warsztatach i konferencjach. Uczestniczyła w projektach badawczych w roku akademickim 2014/2015 nr 2318-P, w roku akademickim 2015-2016 nr 2654-P pt. "Zasada prawa do sądu a kontrola interpretacji przepisów prawa podatkowego wydawanych w indywidualnych sprawach". Uczestniczyła w konferencjach naukowych w kraju i za granicą. W dniu 8 stycznia 2016 r. wzięła udział w zorganizowanej przez Wydział Prawa i Administracji UMCS w Lublinie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. "Podatki i opłaty samorządowe - problemy dogmatyczne i orzecznicze", podczas której wygłosiła referat zatytułowany " Pojęcie gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej od dnia 1 stycznia 2016 r." W dniach 18-19.11.2015 r. uczestniczyła w międzynarodowej konferencji "Days of Law 2015" Masaryk Univercity Faculty of Law, Brno, gdzie wygłosiła referat pt "Shaping the uniform juducal decisions of the administrative courts in tax cases in Poland", (opublikowany w "Days of Law 2015", monografia elektroniczna: http://www.law.muni.cz/dokumentv/34651).

Otrzymała również pozytywne opinie służbowe.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Anny Janowskiej sporządził Pan Waldemar Inerowicz - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Opiniujący wskazał, że kandydatka obowiązki zawodowe wykonywała zawsze bardzo starannie i terminowo, wykazując się szeroką wiedzą prawniczą, bardzo dobrą znajomością przepisów prawnych i dużą umiejętnością ich stosowania, biegłością w wyszukiwaniu niezbędnego orzecznictwa i poglądów doktryny. W sporządzonych opiniach sędziowie wskazywali na umiejętność zorganizowania i zaplanowania pracy oraz wykonywanie powierzonych czynności z pełnym zaangażowaniem i terminowo. Podkreślano, że kandydatkę cechuje uprzejmość, spokój bardzo wysoka kultura osobista, w kontaktach z innymi osobami współpracownikami jest bezkonfliktowa. Pani Anna Janowska oceniana była przez sędziów jako osoba posiadająca wszechstronną wiedzę, sumienna i systematyczna, ambitna i podnosząca swe kwalifikacje zawodowe oraz naukowe. W konkluzji opiniujący stwierdził, że kandydatka zasługuje na ocenę łączną bardzo dobrą plus (ocena 5,5 w skali od 1 do 6).

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie na posiedzeniu w dniu 11 grudnia 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Janowskiej na sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie jednogłośnie pozytywnie. Otrzymała 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie na posiedzeniu w dniu 13 grudnia 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Janowskiej na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie również jednogłośnie pozytywnie. Otrzymała 11 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Janowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, opinie służbowe, a także wysokie poparcie Kolegium i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.

6. W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 13 lutego 2024 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 12 głosów, przy 2 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).