Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.2.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 lutego 2024 r.

UCHWAŁA NR 92/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 lutego 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Mariusza Pisarczyka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

W dniu 4 grudnia 2023 r. Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Mariusza Pisarczyka - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy- Mokotowa w Warszawie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 12 lutego 2024 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił 2 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Mariusza Pisarczyka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że ocena pracy Pana Mariusza Pisarczyka i osiągnięte przez niego wyniki pracy wskazują na należyte przygotowanie do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego. Również wnioski z przeprowadzonej oceny kwalifikacji potwierdzają, że Pan Mariusz Pisarczyk jest w pełni predysponowany do wykonywania zawodu sędziego i bardzo dobrym kandydatem na urząd sędziego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Mariusz Pisarczyk spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217).

Rada dokonała oceny kandydata kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Mariusza Pisarczyka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy- Mokotowa w Warszawie.

2. Pan Mariusz Pisarczyk urodził się w 1990 r. w Mińsku Mazowieckim. W 2014 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2017 r. odbywał aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, którą ukończył uzyskując łącznie 45 pkt. Od 27 marca 2017 r. do 27 września 2019 r. odbywał aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, którą ukończył uzyskując łącznie 112,9629 pkt ze sprawdzianów i praktyk. W październiku i listopadzie 2019 r. złożył egzamin sędziowski, uzyskując 266 pkt. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 2020 r. został mianowany na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, w którym orzeka w XVI Wydziale Cywilnym.

Kandydat podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

3. Ocenę kwalifikacji Pana Mariusza Pisarczyka sporządziła Pani Anna Szymańska- Grodzka - sędzia wizytator Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Opiniująca wskazała, że wnioski dotyczące przydatności Pana Mariusza Pisarczyka do zawodu sędziego i spełniania przez niego wymogów dla objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego są pozytywne. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że kandydat zasługuje na ocenę łączną pozytywną.

Pozytywna ocena pracy i kwalifikacji Pana Mariusza Pisarczyka znajduje odzwierciedlenie również w opinii służbowej sporządzonej przez Przewodniczącego XVI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie i opinię Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 18 października 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Mariusza Pisarczyka jednogłośnie pozytywnie. Otrzymał 10 głosów "za" (łącznie 50 punktów), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 1 grudnia 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Mariusza Pisarczyka pozytywnie. Otrzymał 24 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Mariusza Pisarczyka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, pozytywna opinia służbowa i wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

6. W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 13 lutego 2024 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 13 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).