Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 507/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Ewy Renaty Skotnickiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Katarzyny Biernat oraz Pana Waldemara Sławomira Tumira do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 787, zgłosili się:

- Pani Joanna Katarzyna Biernat - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu,

- Pan Grzegorz Piotr Kopczyński - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu,

- Pani Ewa Renata Skotnicka - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu,

- Pani Karolina Susło - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu oraz

Pan Waldemar Sławomir Tumir - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pana Grzegorza Piotra Kopczyńskiego (uchwała nr 47/2021 z dnia 16 lutego 2021 r.) oraz Pani Karoliny Susło (uchwała nr 2/2021 z dnia 12 stycznia 2021 r.) z uwagi na cofnięcie zgłoszeń.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 26 kwietnia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Joannę Katarzynę Biernat oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", na Panią Ewę Renatę Skotnicką oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" a na Pana Waldemara Sławomira Tumira oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia- Fabrycznej we Wrocławiu Pani Ewy Renaty Skotnickiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Ewy Renaty Skotnickiej przemawiają w szczególności - największe doświadczenie życiowe oraz wieloletnie doświadczenie orzecznicze na stanowisku referendarza sądowego i najdłuższy staż pracy na tym stanowisku ze wszystkich kandydatów biorących udział w tym postępowaniu nominacyjnym. Jej kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego zostały ocenione wysoko w sporządzonych na użytek postępowania konkursowego ocenach kwalifikacji. Od lat jest zaangażowana we współpracę polsko-niemiecką Sądu Okręgowego we Wrocławiu w ramach projektu "Partnerstwo Wymiaru Sprawiedliwości Brunszwik-Wrocław".

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu w dniu 28 grudnia 2020 r. pozytywnie zaopiniowało kandydatury: Pani Joanny Katarzyny Biernat, oddając 13 głosów "za" (przy czym 9 ocen "5", 3 oceny "4", 1 ocena "3" - co daje średnią ocen 4,61), nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się"; Pani Ewy Renaty Skotnickiej, oddając 13 głosów "za" (przy czym 8 ocen "5", 4 oceny "4", 1 ocena "3" - co daje średnią ocen 4,53), nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" oraz Pana Waldemara Sławomira Tumira, oddając 13 głosów "za" (przy czym 7 ocen "5", 4 oceny "4", 2 oceny "3" - co daje średnią ocen 4,38), nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". Wprawdzie wszyscy kandydaci uzyskali poparcie tego gremium, jednak - wobec dorobku zawodowego - zespół uznał, że kwalifikacje zawodowe Pani Ewy Renaty Skotnickiej przemawiają za rekomendowaniem jej kandydatury.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.) i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Ewy Renaty Skotnickiej do pełnienia

urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia- Fabrycznej we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatów

1. Pani Ewa Renata Skotnicka urodziła się 8 lipea 1965 r. w Ziębicach. Od 1 października 1987 r. do 30 września 1988 r. była zatrudniona w Sądzie Wojewódzkim we Wrocławiu jako pomocnik sekretarza. W 1994 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 19 lutego 1996 r. do 19 lutego 1997 r. pracowała w Drugim Urzędzie Skarbowym Wrocław-Śródmieście na stanowisku starszego referenta. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Od 19 lutego 1999 r. do 31 maja 2000 r. była zatrudniona w PFIUP GAMA s.c. na stanowisku kierownika działu organizacyjno-prawnego. Z dniem 15 listopada 2000 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Obowiązki orzecznicze wykonuje w VI Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, aktualnie na stanowisku starszego referendarza sądowego. Od 1 lutego 2017 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego, a od 10 sierpnia 2018 r. do chwili obecnej pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Od 1 września 2010 r. do 2 września 2011 r. była delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości - Departamentu Sądów Powszechnych do pełnienia czynności administracyjnych. Ukończyła studia podyplomowe: w 2005 r. - prawo i gospodarka Unii Europejskiej - prawo europejskie dla sędziów na Uniwersytecie Wrocławskim, z wynikiem dobrym; w 2012 r. - prawo własności intelektualnej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z wynikiem dobrym plus; w 2015 r. - finanse i ekonomia dla sędziów na Uniwersytecie Łódzkim, z wynikiem bardzo dobrym. Wykorzystując bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego, od kilkunastu lat jest zaangażowana we współpracę polsko-niemiecką Sądu Okręgowego we Wrocławiu w ramach projektu "Partnerstwo Wymiaru Sprawiedliwości Brunszwik-Wrocław". Brała udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Renaty Skotnickiej sporządziła Pani Elżbieta Czaplicka - sędzia wizytator ds. gospodarczych Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Wyniki pracy kandydatki sędzia wizytator oceniła wysoko. Stwierdziła, że opiniowana wywiązywała się z powierzonych jej obowiązków bardzo dobrze. Znajduje to potwierdzenie w liczbie załatwionych spraw. Na bardzo dobrą ocenę zasługuje również jakość orzecznictwa kandydatki. Zaskarżalność wydanych przez nią orzeczeń jest niska. W zakresie wykonywanych zadań podejmuje w sposób obiektywny i bezstronny trafne decyzje odnośnie do pojawiających się problemów, co przejawia się w niskim współczynniku skarg składanych przez strony na jej orzeczenia. Na uwagę zasługuje fakt, że liczba zaskarżonych decyzji stanowi jedynie niewielki ułamek wśród ogólnej liczby wydanych przez nią orzeczeń i zarządzeń, a ponadto wśród uwzględnionych skarg znajdują się takie sprawy, w których strona, składając skargę, jednocześnie dokonywała czynności, której brak Pani referendarz wcześniej stwierdziła, podejmując negatywne rozstrzygnięcie. Należy przy tym zauważyć, że w zaskarżonych orzeczeniach nie stwierdzono rażącego naruszenia prawa. Uzasadnienia orzeczeń charakteryzują się starannością językową, wiedzą prawniczą. Wysoka ocena jakości pracy kandydatki znajduje potwierdzenie w opinii Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Podkreśla się w niej kreatywność w poszukiwaniu rozwiązań problemów prawnych i faktycznych, z którymi styka się w codziennej pracy, brak absencji, dodatkowe wykształcenie oraz umiejętności organizatorskie. Wskazuje się również na cechy osobowościowe predestynujące ją do kandydowania na stanowisko sędziego. Kandydatka legitymuje się długim, dwudziestoletnim stażem pracy na stanowisku referendarza, w czasie którego podnosiła swoje kwalifikacje, uzyskała szeroki zasób wiedzy i doświadczenia zawodowego, a przez swoją długoletnią pracę zawodową oraz zdobytą wiedzę posiada bardzo dobre kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu sędziego. Również jej cechy charakteru i osobowość dają rękojmię, że zawód ten będzie wykonywała z należytą godnością, a duże doświadczenie zawodowe i życiowe, które posiada, zapewnią spełnienie najwyższych standardów. W konkluzji przedstawionej oceny, sędzia wizytator stwierdziła, że wniosek Pani Ewy Renaty Skotnickiej - starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego zasługuje na uwzględnienie.

Pani Joanna Katarzyna Biernat oraz Pan Waldemar Sławomir Tumir posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Joanna Katarzyna Biernat urodziła się 16 sierpnia 1972 r. w Ujeźdźcu. W 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 16 września 1996 r. do 30 czerwca 1997 r. była zatrudniona w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu na stanowisku starszego referenta; od 25 lutego do 24 października 1998 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Nysie na stanowisku referenta; od 22 listopada 1999 r. do 21 lutego 2000 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Nysie na stanowisku podinspektora; od 1 marca do 31 lipca 2001 r. w Administracji Zasobów Mieszkaniowych we Wrocławiu na stanowisku specjalisty do spraw windykacji. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 1999 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 sierpnia 2001 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia -Fabrycznej we Wrocławiu. Do 19 maja 2019 r. obowiązki orzecznicze wykonywała w IX Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Z dniem 20 maja 2019 r. została przeniesiona do XI Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, w którym pełni obowiązki do chwili obecnej na stanowisku starszego referendarza sądowego. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego na Uniwersytecie Warszawskim, z wynikiem bardzo dobrym. Brała udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Katarzyny Biernat sporządziła Pani Elżbieta Czaplicka - sędzia wizytator ds. gospodarczych Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Wyniki pracy kandydatki oceniła bardzo wysoko. Stwierdziła, że jej referat był i jest duży i różnorodny. Wpływały do niego wszystkie typy spraw rejestrowych, a aktualnie wpływają do niego zarówno sprawy w kategorii "Nc", a ponadto wnioski o nadanie klauzuli wykonalności, jak i sprawy z zakresu postępowania egzekucyjnego. Z powierzonych jej obowiązków wywiązywała się bardzo dobrze. Znajduje to potwierdzenie w liczbie załatwionych spraw. Widoczny jest przy tym znaczny nakład pracy w celu opanowania wpływu, co potwierdzają dane w zakresie średniej miesięcznej spraw załatwionych w skali roku 2017 i 2018 oraz do 19 maja 2019 r., jak i do 30 czerwca 2020 r. Na bardzo dobrą ocenę zasługuje również jakość orzecznictwa. Zaskarżalność wydanych orzeczeń jest niska. W zakresie wykonywanych zadań kandydatka podejmuje w sposób obiektywny i bezstronny trafne decyzje odnośnie do pojawiających się problemów, co przejawia się w niskim współczynniku skarg składanych przez strony na jej orzeczenia. Na uwagę zasługuje fakt, że liczba zaskarżonych decyzji stanowi jedynie niewielki ułamek wśród ogólnej liczby wydanych przez nią orzeczeń i zarządzeń, a ponadto wśród uwzględnionych skarg znajdują się takie sprawy, w których strona, składając skargę, jednocześnie dokonywała czynności, której brak Pani referendarz wcześniej stwierdziła, podejmując negatywne rozstrzygnięcie. Należy przy tym zauważyć, że w zaskarżonych orzeczeniach nie stwierdzono rażącego naruszenia prawa. Uzasadnienia orzeczeń wydanych przez opiniowaną charakteryzują się starannością językową, wiedzą prawniczą. Wysoka ocena jakości pracy znajduje potwierdzenie w opinii Prezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Podkreśla się w niej zdobytą wiedzę prawniczą, znajomość przepisów oraz zdobyte doświadczenie zawodowe. Wskazuje się również na cechy osobowościowe predestynujące do kandydowania na stanowisko sędziego. Kandydatka legitymuje się długim, dziewiętnastoletnim stażem pracy na stanowisku referendarza, w czasie którego podnosiła swoje kwalifikacje, uzyskała szeroki zasób wiedzy i doświadczenia zawodowego. Przez swoją długoletnią pracę zawodową oraz zdobytą wiedzę posiada bardzo dobre kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu sędziego. Również jej cechy charakteru i osobowość dają rękojmię, że zawód ten będzie wykonywała z należytą godnością, a duże doświadczenie zawodowe i życiowe, które posiada, zapewnią spełnienie najwyższych standardów. W przedstawionej konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że wniosek Pani Joanny Katarzyny Biernat - starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego zasługuje na uwzględnienie.

Pan Waldemar Sławomir Tumir urodził się 12 listopada 1966 r. w Lubaniu. W 1992 r. ukończył studia na kierunku administracja na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra administracji. Od 14 maja do 31 grudnia 1992 r. pracował w BPU Polbrokers Sp. z o.o. na stanowisku likwidatora w zespole likwidacji szkód komunikacyjnych. Następnie, z dniem 1 stycznia 1993 r. podjął zatrudnienie w BLiOS "Bios" Sp. z o.o. na tożsamym stanowisku. W spółce tej był zatrudniony do 31 października 2000 r. W 1998 r. ukończył uzupełniające studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w kwietniu 2001 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Z dniem 1 sierpnia 2001 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Z dniem 5 września 2011 r. został awansowany na stanowisko starszego referendarza sądowego. Doświadczenie orzecznicze zdobył w wydziałach gospodarczych procesowych i Krajowego Rejestru Sądowego tego Sądu.

Ocenę kwalifikacji Pana Waldemara Sławomira Tumira sporządził Pan Paweł Pszczołowski - sędzia wizytator ds. gospodarczych Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Wyniki pracy kandydata ocenił bardzo wysoko. Stwierdził, że jego referat jest duży i różnorodny. Wpływa do niego ponad połowa wpływu spraw w kategorii "GNc", a ponadto wnioski o nadanie klauzuli wykonalności, w tym klauzul na bankowe tytuły egzekucyjne i akty notarialne, sprawy z wnioskami o zwolnienie od kosztów procesu oraz sprawy związane z prowadzeniem europejskich procedur transgranicznych związane z europejskim nakazem zapłaty i wykonywaniem czynności jednostki przyjmującej w obrocie zagranicznym. W swoim referacie prowadzi też postępowania związane z ustanawianiem kuratorów dla osób prawnych bez organów lub osób uprawnionych do ich reprezentowania, a także osób fizycznych nieznanych z miejsca pobytu. Część postanowień jest wydawana w związku wpływem na postępowanie rozpoznawcze postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego czy sanacyjnego. Do jego kompetencji należy także rozpoznawanie wniosków stron o przywrócenie terminu do czynności procesowych. Rozpoznaje również wnioski o zwolnienie od kosztów - zarówno w swoich sprawach, jak i na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału w postępowaniu międzyinstancyjnym oraz wykonuje także czynności w zakresie dekretacji skarg na orzeczenia referendarza. Od 8 września 2016 r. zaczął orzekać w zakresie nadawania klauzul wykonalności przeciwko wspólnikom spółek osobowych, przeciwko małżonkom dłużników z ograniczeniem do majątku wspólnego, czy też z ograniczeniem do przedsiębiorstwa, z tytułu przejścia uprawnienia lub obowiązku po powstaniu tytułu egzekucyjnego oraz w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. Ponadto, od 2015 r. wydaje orzeczenia w przedmiocie należności świadków, biegłych i tłumaczy. Obowiązki orzecznicze są duże, ale wywiązuje się z nich wzorowo. Znajduje to potwierdzenie w liczbie załatwionych spraw. Widoczny jest przy tym znaczny nakład pracy w celu opanowania stale rosnącego wpływu, co potwierdzają dane w zakresie średniej miesięcznej spraw załatwionych w skali roku 2017 i 2018 oraz pierwszego kwartału bieżącego roku, w efekcie zaś doprowadzenie do zmniejszenia zaległości w tym okresie o 361 spraw. Na bardzo dobrą ocenę zasługuje również jakość orzecznictwa. Zaskarżalność wydanych orzeczeń jest bardzo niska. W zakresie wykonywanych zadań kandydat podejmuje w sposób obiektywny i bezstronny trafne decyzje odnośnie do pojawiających się problemów, co przejawia się w bardzo niskim współczynniku skarg składanych przez strony na jego orzeczenia. Na uwagę zasługuje fakt, że liczba zaskarżonych decyzji stanowi jedynie niewielki ułamek wśród ogólnej liczby wydanych przez niego orzeczeń i zarządzeń, a ponadto wśród uwzględnionych skarg znajdują się takie sprawy, w których strona, składając skargę, jednocześnie dokonywała czynności, której brak wcześniej stwierdził, podejmując negatywne rozstrzygnięcie. Z zestawień statystycznych wynika, że - na tle innych referendarzy orzekających w wydziałach gospodarczych procesowych - opiniowany wyróżnia się największą liczbą załatwionych merytorycznie spraw, stabilnością orzecznictwa, terminowością wykonywania powierzonych mu zadań oraz niskim współczynnikiem skarg na jego orzeczenia. Należy przy tym zauważyć, że w zaskarżonych orzeczeniach nie stwierdzono rażącego naruszenia prawa. Uzasadnienia orzeczeń wydanych przez opiniowanego są szczegółowe. Charakteryzują się starannością językową, wiedzą prawniczą i znajomością orzecznictwa. Wysoka ocena jakości pracy znajduje potwierdzenie w opinii Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Podkreśla się w niej bardzo dużą zdobytą przez niego wiedzę prawniczą, znajomość przepisów regulaminowych, orzecznictwa i piśmiennictwa prawniczego oraz zdobyte doświadczenie zawodowe. Wskazuje się również na cechy osobowościowe predestynujące go do kandydowania na stanowisko sędziego. Kandydat legitymuje się długim, dziewiętnastoletnim stażem pracy na stanowisku referendarza, w czasie którego podnosił swoje kwalifikacje, uzyskał szeroki zasób wiedzy i doświadczenia zawodowego, obejmujący zarówno sprawy rozpoznawane w trybie przepisów o procesie, jak i sprawy rejestrowe. Opanował także zagadnienia związane z europejskimi procedurami transgranicznymi, których prowadzenie powierzono mu, uznając jego profesjonalizm i poczucie odpowiedzialności. Z obowiązków związanych z prowadzeniem spraw kwalifikowanych do obrotu zagranicznego wywiązuje się nienagannie. Pan referendarz, przez swoją długoletnią pracę zawodową oraz zdobytą wiedzę, posiada bardzo dobre kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu sędziego. Również jego cechy charakteru i osobowość dają rękojmię, że zawód ten będzie wykonywał z należytą godnością, a duże doświadczenie zawodowe i życiowe, które posiada, zapewnią spełnienie najwyższych standardów. W konkluzji przedstawionej oceny sędzia wizytator stwierdził, że wniosek Pana Waldemara Sławomira Tumira- starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu o powołanie go na stanowisko sędziego sądu rejonowego zasługuje w całej rozciągłości na uwzględnienie.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada ugruntowaną wiedzę oraz zdobyła wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowiskach wymagających samodzielnego stosowania prawa - zajmuje stanowisko referendarza sądowego od 15 listopada 2000 r. (obecnie starszego referendarza sądowego), a więc najdłużej ze wszystkich kandydatów biorących udział w tym postępowaniu nominacyjnym. Posiada także największe doświadczenie życiowe. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Ewy Renaty Skotnickiej znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pani Ewa Renata Skotnicka umiejętnie łączy pracę orzeczniczą z obowiązkami Przewodniczącej Wydziału. Jest przy tym zaangażowana, wykorzystując bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego, od kilkunastu lat we współpracę polsko-niemiecką Sądu Okręgowego we Wrocławiu w ramach projektu "Partnerstwo Wymiaru Sprawiedliwości Brunszwik-Wrocław".

Rada uwzględniła, że Pani Ewa Renata Skotnicka posiada - w przeciwieństwie do kontrkandydatów - doświadczenie zawodowe, które zdobyła także podczas delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości - Departamencie Sądów Powszechnych. Jej praca i kwalifikacje zawodowe zostały ocenione jako bardzo dobre w ocenie, sporządzonej na użytek niniejszego postępowania nominacyjnego.

Kontrkandydaci w osobie Pani Joanny Katarzyny Biernat oraz Pana Waldemara Sławomira Tumira również otrzymali bardzo dobre oceny swojej pracy i kwalifikacji zawodowych. Jednak - zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa - wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Ewa Renata Skotnicka, jest bardziej odpowiednia w tym konkursie i daje gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia -Fabrycznej we Wrocławiu.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Ewy Renaty Skotnickiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu w dniu 28 grudnia 2020 r. pozytywnie zaopiniowało kandydatury: Pani Joanny Katarzyny Biernat, oddając 13 głosów "za" (przy czym 9 ocen "5", 3 oceny "4", 1 ocena "3" - co daje średnią ocen 4,61), nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się"; Pani Ewy Renaty Skotnickiej, oddając 13 głosów "za" (przy czym 8 ocen "5", 4 oceny "4", 1 ocena "3" - co daje średnią ocen 4,53), nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" oraz Pana Waldemara Sławomira Tumira, oddając 13 głosów "za" (przy czym 7 ocen "5", 4 oceny "4", 2 oceny "3" - co daje średnią ocen 4,38), nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". Wprawdzie wszyscy kandydaci uzyskali poparcie tego gremium, jednak - wobec dorobku zawodowego - Rada uznała, że kwalifikacje zawodowe Pani Ewy Renaty Skotnickiej przemawiają za rekomendowaniem jej kandydatury.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Ewa Renata Skotnicka posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Ewy Renaty Skotnickiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe oraz doświadczenie życiowe, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu, a także doskonalenie zawodowe przez udział w szkoleniach oraz ukończenie szeregu studiów podyplomowych. Rada miała również na uwadze, że wybrana kandydatka, wykorzystując bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego, od kilkunastu lat jest zaangażowana we współpracę polsko-niemiecką Sądu Okręgowego we Wrocławiu w ramach projektu "Partnerstwo Wymiaru Sprawiedliwości Brunszwik-Wrocław".

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 kwietnia 2021 r. na:

- Panią Joannę Katarzynę Biernat oddano 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Ewę Renatę Skotnicką oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Waldemara Sławomira Tumira oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).