Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 769.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.5.25

Akt nieoceniany
Wersja od: 25 maja 2021 r.

UCHWAŁA NR 560/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 25 maja 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 769

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Wojciecha Damaszko do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Renaty Barbary Szczerbowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 769, zgłosili się: - Pan Wojciech Damaszko - sędzia Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze oraz - Pani Renata Barbara Szczerbowska - sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 maja 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił obie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Wojciecha Damaszko oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", a na Panią Renatę Barbarę Szczerbowską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa zarówno Pana Wojciecha Damaszko, jak i Pani Renaty Barbary Szczerbowskiej na jedno stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że rekomendowani kandydaci posiadają odpowiednią wiedzę prawniczą, wszechstronne doświadczenie zawodowe i stosowny staż zawodowy, a ich praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów. W ocenie zespołu rekomendowani kandydaci dają gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na poziomie sądu apelacyjnego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Wojciecha Damaszko do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnego we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatów

1. Pan Wojciech Damaszko urodził się 17 listopada w 1967 r. w Jeleniej Górze. W 1991 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1993 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 1 listopada 1993 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze. Orzekał głównie w sprawach cywilnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lipca 1995 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Orzekał w I Wydziale Cywilnym, od marca do września 1994 r. - w II Wydziale Karnym, następnie ponownie w I Wydziale Cywilnym, następnie - od kwietnia do listopada 1998 r. w V Wydziale Gospodarczym, a następnie do grudnia 1999 r. w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych i od stycznia 2000 r. w I Wydziale Cywilnym. Ponadto, od listopada 1996 r. do grudnia 1998 r. pełnił funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 lipca 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. Początkowo orzekał w I Wydziale Cywilnym, a następnie w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym. W lutym 2004 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Od czerwca 2004 r. do lipca 2014 r. pełnił funkcję wizytatora ds. wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. Od sierpnia 2012 r. jest pełnomocnikiem do spraw wdrożeń systemów informatycznych. Od lipca 2014 r. do grudnia 2017 r. pełnił funkcję Prezesa Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, a od września 2020 r. jest delegowany do orzekania w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. W 2006 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa i gospodarki Unii Europejskiej - specjalizacja prawo europejskie dla sędziów na Uniwersytecie Wrocławskim, z oceną dobrą plus.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Małgorzata Lamparska - wizytator do spraw cywilnych i notarialnych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Na podstawie analizy danych statystycznych oceniająca stwierdziła, że kandydat osiąga bardzo dobre wyniki ilościowe a uzasadnienia sporządza w terminie. Odpowiadają one wymogom ustawowym, są czytelne, dotyczą istoty problemu. Przegląd akt wskazuje, że kandydat jest niezwykle sprawnym sędzią, zdecydowana większość spraw jest zakończona po jednej rozprawie. W przypadku konieczności prowadzenia postępowania dowodowego czynności podejmowane

3 są natychmiast, są przemyślane, merytoryczne. Analiza spraw, w których opiniowany orzekał w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu świadczy o tym, że problematyka tego Wydziału nie sprawia mu żadnych trudności, tu także podejmuje sprawnie decyzje, w żadnej ze spraw nie wniesiono skargi kasacyjnej, co niewątpliwie świadczy o sile argumentacji prawnej. Pan sędzia jest także autorem pytań prawnych do Sądu Najwyższego, a także pytania do Trybunału Konstytucyjnego. Sędzia wizytator stwierdziła, że może rekomendować kandydata na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

2. Pani Renata Barbara Szczerbowska urodziła się 11 grudnia 1970 r. w Oświęcimiu. W 1994 r. ukończyła studia archeologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, a w 1997 r. na tym Uniwersytecie ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, w 1999 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym. Z dniem 15 listopada 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu i rozpoczęła pracę orzeczniczą w IV Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 stycznia 2002 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Od września 2003 r. do czerwca 2004 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego IV Wydziału Gospodarczego. Następnie orzekała w XV Wydziale Gospodarczym, pełniąc od lipca 2004 r. do października 2010 r. funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. W latach 2005-2010 wielokrotnie orzekała w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu w sprawach apelacyjnych. Od października 2010 r. - na podstawie delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości - orzekała w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 maja 2012 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Orzekała w X Wydziale Gospodarczym, pełniąc od września 2012 r. obowiązki Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału, a od sierpnia 2016 r. do marca 2018 r. - funkcję Zastępcy Przewodniczącego. W kwietniu 2018 r. została przeniesiona do XI Wydziału Gospodarczego Odwoławczego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W latach 2012-2018 wielokrotnie orzekała w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu w ramach jednodniowych delegacji.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Dariusz Kłodnicki - wizytator do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Opiniujący stwierdził, że Pani sędzia, rozpatrując sprawy z zakresu prawa gospodarczego o zróżnicowanej tematyce, prezentuje bardzo wysoki poziom merytoryczny oraz sprawność w prowadzeniu postępowań. Wyrażane poglądy potrafi logicznie uzasadnić, sporządzając staranne i wyczerpujące uzasadnienia orzeczeń. O bardzo dobrej jakości jej pracy świadczy to, że w żadnej ze spraw zakończonych przez nią w okresie objętym badaniem, wyrok nie został uchylony z przekazaniem sprawy do ponownego jej rozpoznania, a do jedynej zmiany wydanego przez nią rozstrzygnięcia doszło z przyczyn, za które nie ponosi odpowiedzialności. Zwrócić także należy uwagę na bardzo dobre opinie służbowe, w których zarówno Przewodnicząca XI Wydziału Gospodarczego Odwoławczego Sądu Okręgowego we Wrocławiu, jak i Prezes tego Sądu wysoko ocenili zarówno jej poziom merytoryczny, pracowitość, zaangażowanie w pracę, jak i umiejętność pracy w zespole oraz kulturę osobistą. W ocenie sędziego wizytatora opiniowana bardzo dobrze wywiązuje się z powierzonych jej obowiązków, a uzyskane przez nią wyniki zarówno ilościowe, jak i jakościowe oraz terminowość wykonywanych czynności procesowych dają podstawy do stwierdzenia, że jest bardzo dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wiedzę oraz umiejętności, poparte doświadczeniem zawodowym, zdobytym na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz okręgowego, a także przy orzekaniu w ramach delegacji w sądzie apelacyjnym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Wojciecha Damaszko znajdują odzwierciedlenie w ocenie jego pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pan Wojciech Damaszko, z uwagi na posiadaną wiedzę i umiejętność jej wykorzystania w praktyce, a także duże doświadczenie zawodowe i życiowe, jest w pełni predestynowany do pełnienia obowiązków sędziego sądu apelacyjnego.

Rada uwzględniła, że Pan Wojciech Damaszko posiada dłuższe niż kontrkandydatka doświadczenie życiowe oraz wieloletni staż zawodowy w sądownictwie. Nie bez znaczenia - w ocenie Rady - pozostaje pozytywna ocena jego pracy oraz kwalifikacji zawodowych, a także wyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Wprawdzie zespół rekomendował również Panią Renatę Barbarę Szczerbowską, jednak to Rada decyduje o przedstawieniu kandydata Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Rada zaś uznała, że dotychczasowy przebieg ścieżki zawodowej przemawia za wyborem Pana Wojciecha Damaszko. Rekomendowana przez zespół kandydatka otrzymała bardzo dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji, jednak posiada krótszy łączny staż orzeczniczy niż wybrany kandydat. Rada miała na uwadze, że Pan Wojciech Damaszko orzeka w sądzie okręgowym od 2003 r. a Pani Renata Barbara Szczerbowska - od 2012 r.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Wojciecha Damaszko za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2021 r. zaopiniowało Pana Wojciecha Damaszko - oddając 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", zaś Panią Renatę Barbarę Szczerbowską - oddając 6 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem wyższe poparcie tego gremium niż Pani Renata Barbara Szczerbowska.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Wojciech Damaszko posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Wojciecha Damaszko zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, obejmujące orzekanie w sądzie okręgowym oraz apelacyjnym w ramach stałej delegacji, doświadczenie życiowe, pełnienie funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym, pozytywna ocena jego pracy i kwalifikacji zawodowych, w której podkreślono sprawność w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych, a także podnoszenie swoich kwalifikacji merytorycznych przez udział w studiach podyplomowych, jak również zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 25 maja 2021 r. na:

- Pana Wojciecha Damaszko oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Renatę Barbarę Szczerbowską oddano 10 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nic uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki glosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.