Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1187.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.5.25

Akt nieoceniany
Wersja od: 25 maja 2021 r.

UCHWAŁA NR 588/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 25 maja 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1187

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Aleksandry Anny Demkowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 1187, zgłosiła się Pani Aleksandra Anna Demkowicz - sędzia Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 24 maja 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę Pani Aleksandry Anny Demkowicz, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Aleksandrę Annę Demkowicz oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze Pani Aleksandry Anny Demkowicz. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony, bowiem za rekomendacją kandydatki przemawiały (ocenione łącznie): bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym wieloletnie doświadczenie orzecznicze, szeroka wiedza prawnicza oraz jednomyślne poparcie udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Jej kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego zostały ocenione wysoko w sporządzonej na użytek postępowania nominacyjnego ocenie kwalifikacji.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Aleksandry Anny Demkowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze.

II

Charakterystyka kandydatki

1. Pani Aleksandra Anna Demkowicz urodziła się w 1976 r. w Międzyrzeczu. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej aplikacji sądowej, w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 września 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Krośnie Odrzańskim na okres dwóch lat. Została skierowana do orzekania przede wszystkim w VII Zamiejscowym Wydziale Grodzkim w Gubinie, a ponadto orzekała, w mniejszym początkowo zakresie, również w VI Wydziale Grodzkim. Decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Zielonej Górze od 1 czerwca 2005 r. powierzono jej pełnienie obowiązków Przewodniczącej VI Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim, które pełniła już de facto od 1 kwietnia 2005 r. Kolejną decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 września 2005 r. powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Krośnie Odrzańskim na okres kolejnych 2 lat, tj. do 30 września 2007 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim. Decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Zielonej Górze z dnia 13 czerwca 2007 r. powierzono jej funkcję Przewodniczącej VI Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim, którą pełniła do czasu jego zniesienia, tj. do 30 czerwca 2009 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 grudnia 2008 r. została delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości na okres 6 miesięcy - od 1 stycznia do 30 czerwca 2009 r. i jednocześnie powierzono jej obowiązki głównego specjalisty w Departamencie Wykonywania Orzeczeń i Probacji. Od 1 lipca 2009 r. orzekała w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim, pełniąc od 1 lutego 2010 r. do 31 stycznia 2011 r., na mocy decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Zielonej Górze z dnia 29 stycznia 2010 r., obowiązki Przewodniczącej tego Wydziału. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 grudnia 2020 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze od 7 grudnia 2020 r. do 30 listopada 2021 r. Ukończyła studia podyplomowe: w 2006 r. - z zakresu prawa i gospodarki Unii Europejskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, z oceną dobrą plus, w 2007 r. - z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, z oceną celującą, oraz w 2016 r. - z zakresu prawa kaniego materialnego i procesowego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z oceną bardzo dobrą.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Arkadiusz Nosewicz - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, który stwierdził, że analiza akt spraw prowadzi do wniosku, że sposób ich prowadzenia przez Panią Aleksandrę Annę Demkowicz nie budzi zastrzeżeń. W przydzielonych do referatu sprawach podejmuje właściwe decyzje procesowe w ramach przygotowania do rozprawy głównej i wyznaczenia jej terminu. Planowany przebieg rozprawy wskazuje, że szczegółowo zapoznała się z aktami sprawy, a wydane zarządzenia są czytelne, a przy tym bardzo szczegółowe i precyzyjne. Terminy rozpraw wyznaczane są z odpowiednim wyprzedzeniem. W sytuacji, gdy rozprawa nie została zakończona na pierwszym terminie, zasadą jest zarządzanie przerwy w rozprawie, zaś decyzje o odroczeniu zapadają w sytuacjach uzasadnionych obiektywnie (niestawiennictwo stron czy świadków, konieczność przeprowadzenia nowych dowodów). Niejednokrotnie przy tym w takich sprawach - przy uwzględnieniu stanowiska poszczególnych stron - wyznaczane są również i dalsze terminy rozpraw, co eliminuje, a przynajmniej wydatnie zmniejsza ryzyko ewentualnych kolizji terminów. Nie stwierdzono przypadku nieuzasadnionego odroczenia rozprawy na termin z urzędu. Z akt spraw wynika, że kandydatka dąży do koncentracji materiału dowodowego po to, aby sprawę zakończyć w możliwie najkrótszym terminie. Właściwie planuje czas przeznaczony na prowadzenie posiedzeń sądowych. Postępowania w analizowanych sprawach toczyły się sprawnie, a odroczenia rozpraw następowały w zasadzie wyłącznie w celu kontynuowania postępowania dowodowego. W wielu ze skontrolowanych spraw wyroki wydawane były na pierwszym lub drugim terminie rozprawy. Pani sędzia w sposób bardzo staranny redaguje orzeczenia i zarządzenia, które nie budzą zastrzeżeń pod względem formalnym. Uzasadnienia wyroków sporządzane są w ustawowym terminie, względnie w terminie przedłużonym stosownie do treści art. 423 § 1 zd. ostatnie k.p.k. oraz w pełni odpowiadają wymogom określonym w art. 424 § 1 k.p.k. Kandydatka w odpowiednim zakresie i prawidłowo stosuje, o ile to możliwe, środki probacyjne, dostosowując je każdorazowo do konkretnej sprawy i sprawcy. Właściwie organizuje sobie pracę. Jest przy tym sumienna, obowiązkowa i punktualna, a w razie potrzeby bywa stanowcza.

Oceniając całokształt pracy Pani Aleksandry Anny Demkowicz sędzia wizytator stwierdził, że doświadczenie orzecznicze, zdobyte przez nią w ciągu wielu lat pracy na stanowisku sędziego w Sądzie Rejonowym w Krośnie Odrzańskim, w którym w przeszłości pełniła funkcję Przewodniczącej VI Wydziału Grodzkiego, a także przez rok obowiązki Przewodniczącej II Wydziału Karnego - uwzględniając przy tym jej zaangażowanie w pracy, bardzo dobre wyniki w zakresie efektywności i sprawności postępowania, bardzo dobrą terminowość sporządzania uzasadnień oraz bardzo dobre wyniki postępowania apelacyjnego i bardzo dobrą stabilność orzecznictwa - pozwalają wyrazić ocenę, że jest to bardzo dobra kandydatka na stanowisko sędziego sądu okręgowego i wydaj e się w pełni do sprawowania tego urzędu przygotowana. W związku z tym wyraził pozytywną opinię o przydatności Pani sędzi Aleksandry Anny Demkowicz na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie orzecznicze, zdobyte w trakcie pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego oraz podczas orzekania w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze.

Kwalifikacje merytoryczne Pani Aleksandry Anny Demkowicz znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy oraz uzyskanych opiniach służbowych.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Aleksandry Anny Demkowicz za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Na posiedzeniu w dniu 25 stycznia 2021 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydatkę (13 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się").

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Aleksandra Anna Demkowicz posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe dające podstawę do wystąpienia z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Aleksandry Anny Demkowicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego oraz w ramach delegacji w sądzie okręgowym, wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, uzyskane opinie służbowe, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 25 maja 2021 r. na Panią Aleksandrę Annę Demkowicz oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 18 osób),w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).