Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1037.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA NR 651/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1037

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Marka Umińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Wincentego Butrymowicza, Pani Natalii Alicji Cymy-Gintowt, Pana Romana Andrzeja Owczarskiego, Pani Magdaleny Słodkiej i Pani Doroty Wierzbowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 1037, zgłosili się:

- Pan Paweł Wincenty Butrymowicz - radca prawny,

- Pani Natalia Alicja Cymy-Gintowt - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Tczewie,

- Pan Marek Robert Horodniczy - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Gdańsk- Północ w Gdańsku,

- Pan Roman Andrzej Owczarski - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Gdyni,

- Pani Joanna Sarnowska- radca prawny,

- Pani Magdalena Słodka - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku,

- Pan Marek Umiński - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Wejherowie,

- Pani Dorota Wierzbowska - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Marka Roberta Horodniczego i Panią Joannę Sarnowską Krajowa Rada Sądownictwa odpowiednio: uchwałą nr 167/2021 z dnia 18 lutego 2021 r. i uchwałą nr 288/2021 z dnia 23 marca 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 7 czerwca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód radcy prawnego, przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na: Pana Pawła Wincentego Butrymowicza 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się", Panią Natalię Alicję Cymy-Gintowt 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się", Pana Romana Andrzeja Owczarskiego 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się", Panią Magdalenę Słodką 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się", Pana Marka Umińskiego 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się", a na Panią Dorotę Wierzbowską 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie Pana Pawła Wincentego Butrymowicza i Pana Marka Umińskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Pawła Wincentego Butrymowicza i Pana Marka Umińskiego przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu radcy prawnego lub referendarza sądowego oraz oceny ich pracy i kwalifikacji zawodowych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 łipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Marka Umińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Marek Umiński urodził się 25 kwietnia 1986 r. w Olsztynie. W 2010 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2010-2011 odbył aplikację ogólną a w latach 2012- 2016 aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W 2014

3 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym celującym. Z dniem 15 października 2014 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wejherowie. Obowiązki orzecznicze wykonuje w IV i V Wydziałach Ksiąg Wieczystych tego Sądu, przy czym od 19 września 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Ksiąg Wieczystych. Od 15 września 2020 r. dodatkowo pełni funkcję Przewodniczącego V Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Wejherowie z siedzibą w Pucku. Kandydat brał udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Marka Umińskiego sporządziła Pani Bożena Bojko - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Gdańsku. Na podstawie zbadanych spraw wieczystoksięgowych prowadzonych przez Pana referendarza oraz przedłożonych opinii sędzia wizytator uznała, że jest on bardzo dobrze przygotowany merytorycznie do orzekania. Orzeczenia w sprawach są prawidłowe, na bardzo wysokim poziomie, uzasadnienia orzeczeń wskazują na dużą wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego, jak i innych dziedzin prawa. Należy podkreślić, że Pan referendarz zdobył odpowiednie doświadczenie orzecznicze, a jednocześnie dał się poznać jako osoba godna zaufania i odpowiedzialna, ponieważ powierzono mu funkcje przewodniczącego w dwóch wydziałach wieczystoksięgowych. Pan referendarz nieustannie pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach. Ponadto jest osobą koleżeńską. W kontaktach z przełożonymi, pracownikami administracyjnymi i kolegami z pracy wykazuje się dużą kulturą osobistą. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że Pan referendarz sądowy Marek Umiński jest wyróżniającym się kandydatem, zdobył odpowiednie doświadczenie pracując jako referendarz sądowy i będzie właściwie wypełniał obowiązki sędziego sądu rejonowego, a tym samym zasługuje na nominację na to stanowisko.

Pan Paweł Wincenty Butrymowicz, Pani Natalia Alicja Cymy-Gintowt, Pan Roman Andrzej Owczarski, Pani Magdalena Słodka i Pani Dorota Wierzbowska posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Paweł Wincenty Butrymowicz urodził się 26 października 1980 r. w Gdańsku. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 20 lutego do 19 maja 2006 r. był zatrudniony w Kancelarii Radców Prawnych Zimmermann & Romanowski Spółka Komandytowa w Sopocie jako prawnik-aplikant radcowski. Od 14 lipca 2006 r. był zatrudniony w Swissmed Centrum Zdrowia Spółka Akcyjna w Gdańsku, początkowo jako asystent radcy prawnego a obecnie jest zatrudniony jako radca prawny. Po ukończeniu aplikacji radcowskiej, w 2009 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku z dnia 8 grudnia 2009 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od 6 kwietnia 2010 r. do 31 marca 2015 r. prowadził własną działalność gospodarczą - kancelarię radcy prawnego. W 2012 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa medycznego dla prawników na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, z wynikiem bardzo dobrym. Kandydat brał udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Wincentego Butrymowicza sporządziła Pani Dorota Kołodziej - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Gdańsku. W ocenie sędzi wizytator Pan Paweł Wincenty Butrymowicz posiada szeroką wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego, którą prawidłowo wykorzystuje wykonując obowiązki zawodowe radcy prawnego. Pisma procesowe i opinie prawne sporządzane przez kandydata świadczą o dużej znajomości zagadnień prawa cywilnego czy administracyjnego. Kandydat obowiązki radcy prawnego wykonuje od 11 lat, zaś jego doświadczenie zawodowe datuje się od 2006 r. Przebieg pracy zawodowej kandydata świadczy o tym, że jest on osobą podnoszącą swoje kwalifikacje, kompetentną, sumienną i dobrze zorganizowaną oraz wskazuje na pogłębione umiejętności pracy na sali sądowej, w tym w relacji do stron postępowania, pełnomocników, świadków czy też biegłych. Pan Paweł Wincenty Butrymowicz jest osobą obowiązkową, wyważoną, właściwie reprezentuje interes strony składając odpowiednie żądania, wnioski dowodowe i środki odwoławcze. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że Pan Paweł Wincenty Butrymowicz spełnia wymagania stawiane kandydatom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu rejonowego i daje podstawy do sformułowania pozytywnej prognozy odpowiedniego wykonywania tych obowiązków w przypadku powołania go na to stanowisko.

Pani Natalia Alicja Cyrny-Gintowt urodziła się 25 lipca 1986 r. w Słupsku. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 2011 r. odbyła aplikację ogólną, a od 30 stycznia 2012 r. do 14 kwietnia 2016 r. aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Egzamin sędziowski złożyła w sierpniu 2014 r. z wynikiem ogólnym celującym, uzyskując 308 pkt. Z dniem 15 października 2014 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tczewie. Obowiązki orzecznicze wykonywała w Wydziale Cywilnym oraz Rodzinnym i Nieletnich tego Sądu. Aktualnie orzeka w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Kandydatka brała udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Natalii Alicji Cyrny-Gintowt sporządziła Pani Bożena Bojko -Szczegiecka - sędzia w stanie spoczynku, wizytator Sądu Okręgowego w Gdańsku. Sędzia wizytator uznała, na podstawie zbadanych spraw wieczystoksięgowych prowadzonych przez Panią referendarz, osiąganych wyników w Wydziałach Cywilnych i Ksiąg Wieczystych oraz przedłożonych opinii, że jest ona bardzo dobrze przygotowana merytorycznie do orzekania. Pani referendarz nieustannie pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w szkoleniach. Ponadto jest osobą koleżeńską, w kontaktach z przełożonymi, pracownikami administracyjnymi i kolegami z pracy, wykazuje się również dużą kulturą osobistą. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że Pani referendarz Natalia Alicja Cyrny-Gintowt zdobyła odpowiednie doświadczenie i będzie właściwie wypełniała obowiązki sędziego sądu rejonowego, a tym samym zasługuje na nominację na to stanowisko.

Pan Roman Andrzej Owczarski urodził się 9 sierpnia 1983 r. w Gdańsku. W 2007 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 2 lipca 2007 r. do 13 sierpnia 2008 r. był zatrudniony w Stowarzyszeniu Konsumentów Polskich na stanowisku prawnik-konsultant. W latach 2009-2011 pracował w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku na stanowisku stażysty. W 2010 r. ukończył aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W latach 2011-2012 był zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Gdańsku na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 26 listopada 2012 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Elblągu. Obowiązki orzecznicze wykonywał w I Wydziale Cywilnym a w 2014 r. dodatkowo w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich w wymiarze 1/5 etatu. W 2017 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 1 lutego 2019 r. obowiązki referendarza sądowego wykonuje w Sądzie Rejonowym w Gdyni. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. Kandydat brał udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Romana Andrzeja Owczarskiego sporządziła Pani Dorota Kołodziej - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Gdańsku. W jej ocenie, na podstawie zbadanych spraw prowadzonych przez Pana referendarza, jest on bardzo dobrze przygotowany merytorycznie do orzekania. Orzeczenia w sprawach są prawidłowe, uzasadnienia orzeczeń wskazują na dużą wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego. Ponadto jest osobą koleżeńską. W kontaktach z przełożonymi, pracownikami administracyjnymi i kolegami z pracy wykazuje się dużą kulturą osobistą. Kompetencje zawodowe opiniowanego w zakresie metodyki pracy, kultury i organizacji pracy nie budzą zastrzeżeń. Terminowość podejmowania czynności w sprawie jest prawidłowa. W toku kontroli nie stwierdzono uchybień w prowadzeniu spraw. Orzeczenia z uzasadnieniami sporządzone przez opiniowanego są na wysokim poziomie. Zredagowane są w sposób staranny i dokładny. Wszystkie uzasadnienia orzeczeń sporządzone zostały w terminie ustawowym. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że Pan referendarz Roman Andrzej Owczarski jest kandydatem wyróżniającym się. Zdobył odpowiednie doświadczenie pracując jako referendarz sądowy i będzie właściwie wypełniał obowiązki sędziego sądu rejonowego, a tym samym w pełni zasługuje na nominację na to stanowisko.

Pani Magdalena Słodka urodziła się 12 grudnia 1976 r. w Gdyni. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 2002-2005 aplikacji sądowej w okręgu gdańskim, w 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 4 kwietnia 2005 r. jest zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, w którym początkowo zajmowała stanowisko inspektora, od 14 czerwca 2006 r. do 31 grudnia 2015 r. - asystenta sędziego w I Wydziale Cywilnym, a od 1 czerwca 2016 r. - starszego asystenta, na którym to stanowisku pracuje do chwili obecnej. Kandydatka brała udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Słodkiej sporządziła Pani Magdalena Chrzanowska - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Gdańsku. W ocenie sędzi wizytator Pani asystent jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia obowiązków sędziego. Posiada rozległą i ugruntowaną wiedzę prawniczą, zwłaszcza z zakresu prawa cywilnego i procedury cywilnej. W pełni opanowała umiejętność wykorzystywania tej wiedzy w praktyce, na co wskazują prawidłowe przywoływanie podstaw prawnych, pogłębiona wykładnia analizowanych przepisów, przejrzysta konstrukcja uzasadnień oraz sposób argumentacji. Kandydatka jest osobą sumienną, rzetelną i bardzo dobrze zorganizowaną. Powierzone jej obowiązki wykonuje terminowo, w pracy przejawia inicjatywę, kreatywność i zaangażowanie. Pani asystent jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, taktowną i uprzejmą. Potrafi w sposób bardzo dobry ułożyć swoją pracę z sędziami, innymi asystentami i pracownikami sekretariatu. Nie ma żadnych wątpliwości, że kandydatka jest wzorowym asystentem sędziego, wyróżniającym się wiedzą prawniczą, umiejętnością samodzielnej analizy akt i zgromadzonego materiału dowodowego, a także długoletnim doświadczeniem zawodowym. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że sposób wykonywania przez opiniowaną dotychczasowych obowiązków asystenta sędziego, jej cechy osobowości, rozległa wiedza prawnicza oraz wykazana umiejętność stosowania jej w praktyce, a także wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku asystenta sędziego w pełni uzasadniają wniosek, że Pani Magdalena Słodka wzorcowo wykonywać będzie obowiązki sędziego.

Pani Dorota Wierzbowska urodziła się 7 lipca 1979 r. w Reszlu. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uczelni Łazarskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 sierpnia 2003 r. do 30 czerwca 2005 r. prowadziła własną działalność gospodarczą w zakresie administrowania i zarządzania nieruchomościami. Od 22 września 2003 r. do 30 września2005 r. była zatrudniona jako asystent w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie. Od 15 kwietnia 2004 r. do 30 czerwca 2005 r. była zatrudniona w Kancelarii Notarialnej w Warszawie jako asystent notariusza. Od 24 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2007 r. pracowała w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 2 kwietnia 2007 r. jest zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Gdańsku (XV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) na stanowisku asystenta sędziego, a od 1 stycznia 2016 r. na stanowisku starszego asystenta sędziego. W 2005 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania nieruchomościami na Uniwersytecie Warszawskiem, z wynikiem bardzo dobrym. Kandydatka brała udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Wierzbowskiej sporządziła Pani Katarzyna Brzozowska - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Gdańsku. Sędzia wizytator uznała, że organizację pracy, sprawność i efektywność Pani asystent należy ocenić bardzo wysoko. Opiniowana powierzone czynności wykonuje terminowo, właściwie organizując swoją pracę. Jest pracowita i zdyscyplinowana, wykazuje duże zaangażowanie w pracę. Na uwagę zasługuje rzetelność, sumienność i dokładność w pracy. Opiniowana samodzielnie wykonuje czynności, nie wymagając nadzoru. Wszyscy sędziowie, z którymi Pani asystent współpracuje (współpracowała) bardzo wysoko oceniają jej pracę, a współpraca układa się (układała się) bardzo dobrze. Analiza przedstawionych projektów uzasadnień wskazuje na szeroką i pogłębioną wiedzę prawniczą Pani asystent. W szczególności dotyczy to prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych i postępowania cywilnego, jednakże opiniowana posiada także znajomość np. prawa cywilnego czy rodzinnego. Podstawy prawne rozstrzygnięć przywoływane są prawidłowo. Zarówno projekty uzasadnień, jak i projekty rozstrzygnięć mają przejrzystą, uporządkowaną konstrukcję. Ustalenia odnośnie do okoliczności faktycznych cechują się szczegółowością, zawsze przywołane są dowody stanowiące podstawę ustaleń faktycznych. Pani asystent potrafi dokonać pogłębionej wykładni przepisów prawa, stosując przy jej dokonywaniu różne metody oraz odwołując się do poglądów judykatury i doktryny. Argumentacja jest logicznie przedstawiona, przejrzysta. Pani asystent posługuje się językiem prawniczym na bardzo dobrym poziomie. Potrafi podejmować samodzielne decyzje, które umie logicznie uzasadnić. Kultura osobista i kultura jej pracy nie budzą żadnych zastrzeżeń. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że Pani asystent Dorota Wierzbowska jest wyróżniające przygotowana do pełnienia obowiązków sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Marek Umiński otrzymał ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczychi ocenę celującą z egzaminu sędziowskiego. Otrzymał również najwyższe spośród kandydatów w tym konkursie, jednogłośne, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku. Ponadto, jako jedynemu z kandydujących, powierzono mu pełnienie funkcji Przewodniczącego Wydziału. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Marka Umińskiego znajdują odzwierciedlenie w wyróżniającej ocenie jego pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pan Marek Umiński jest wyróżniającym się kandydatem, bardzo dobrze przygotowanym merytorycznie do orzekania. Orzeczenia w sprawach są prawidłowe, na bardzo wysokim poziomie, uzasadnienia orzeczeń wskazują na dużą wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego, jak i innych dziedzin prawa. Dał się poznać jako osoba godna zaufania i odpowiedzialna, ponieważ powierzono mu funkcje przewodniczącego dwóch wydziałów wieczystoksięgowych.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Marka Umińskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu 9 lutego 2021 r. zaopiniowało: Pana Pawła Wincentego Butrymowicza - oddając 0 głosów "za", 13 głosów "przeciw", Panią Natalię Alicję Cyrny-Gintowt - oddając 2 głosy "za", 11 głosów "przeciw", Pana Romana Andrzeja Owczarskiego - oddając 0 głosów "za", 13 głosów "przeciw", Panią Magdalenę Słodką - oddając 7 głosów "za", 6 głosów "przeciw", Pana Marka Umińskiego - oddając 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw", a Panią Dorotę Wierzbowską - oddając 1 głos "za", 12 głosów "przeciw".

Wybrany przez Radę kandydat uzyskał zatem najwyższe, jednogłośne poparcie tego gremium, co - w połączeniu z pozostałymi kryteriami wyboru - przeważyło na jego korzyść w niniejszym postępowaniu nominacyjnym.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Marek Umiński posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Marka Umińskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku referendarza sądowego, wnioski płynące z wyróżniającej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku, pełnienie funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym, a także doskonalenie zawodowe przez udział w licznych szkoleniach.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 czerwca 2021 r. na:

- Pana Pawła Wincentego Butrymowicza oddano 8 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Natalię Alicję Cyrny-Gintowt oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Romana Andrzeja Owczarskiego oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Magdalenę Słodką oddano 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marka Umińskiego oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Dorotę Wierzbowską oddano 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).