Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 585.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA NR 690/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 585

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Grażyny Ireny Dąbrowskiej-Furman do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 585, zgłosiły się:

- Pani Grażyna Irena Dąbrowska-Furman - sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu oraz

- Pani Agnieszka Walkowiak - sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Agnieszką Walkowiak Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 448/2021 z dnia 27 kwietnia 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 7 czerwca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę Pani Grażyny Ireny Dąbrowskiej-Furman, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Grażynę Irenę Dąbrowską-Furman oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu Pani Grażyny Ireny Dąbrowskiej -Furman. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Grażyny Ireny Dąbrowskiej-Furman przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, wyniki jakościowe i liczbowe orzecznictwa, szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacyjną.

Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu w głosowaniu tajnym większością głosów pozytywnie zaopiniowało Panią Grażynę Irenę Dąbrowską-Furman.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, opiniami, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Grażyny Ireny Dąbrowskiej-Furman do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Grażyna Irena Dąbrowska-Furman urodziła się w 1974 r. w Elblągu. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w kwietniu 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 25 czerwca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Elblągu. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w: IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, X Wydziale Grodzkim (sprawy karne). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 listopada 2004 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Elblągu. Początkowo orzekała w V Wydziale Gospodarczym, a od 18 września 2014 r. orzeka w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W 2006 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego oraz seminarium "Stosowanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w polskim porządku prawnym". Od 20 lutego 2006 r. do 3 kwietnia 2011 r. pełniła obowiązki, a następnie funkcję Zastępcy Przewodniczącego V Wydziału Gospodarczego. W 2007 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów i prokuratorów. W 2016 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku jednokrotnie delegował kandydatkę do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Elblągu na sesji jednodniowej. Od 1 lutego do 31 lipca 2018 r. orzekała w Sądzie Okręgowym w Elblągu w ramach delegacji, udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości, w wymiarze 80%. Bierze udział w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Grażyny Ireny Dąbrowskiej-Furman sporządziła Pani Alicja Romanowska - sędzia Sądu Okręgowego w Elblągu, która stwierdziła, że opiniowana spełnia wymogi formalne konieczne do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego, określone przepisami prawa. Szczegółowa analiza pracy opiniowanej wykazała osiągnięcie dobrych wyników załatwień i stabilności orzecznictwa. Dostrzeżone uchybienia są nieliczne, mają charakter incydentalny i nie podważają dobrej oceny jakości orzecznictwa. Kandydatka jest osobą ambitną, dociekliwą i pracowitą. Prezentuje wysoki poziom znajomości orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny. W toku kontroli nie stwierdzono niezasadnych odroczeń, wydawane zarządzenia uwzględniają zasadę koncentracji materiału dowodowego, zapewniają prawidłową organizację i przebieg rozpraw. Przesłuchując nagrania z losowo wybranych rozpraw sędzia opiniująca stwierdziła, że odniosła bardzo dobre wrażenie co do kompetencji kandydatki, opanowania oraz właściwego i kulturalnego odnoszenia się do stron postępowania. Biorąc zatem pod uwagę staż pracy, doświadczenie życiowe i zawodowe, a także przede wszystkim pozytywną ocenę pracy, dokonaną przez Wiceprezesa Sądu

Rejonowego w Elblągu, Przewodniczącą IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu i Przewodniczącą IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia opiniująca stwierdziła, że wniosek Pani sędzi Grażyny Ireny Dąbrowskiej - Furman o powołanie jej na stanowisko sędziego sądu okręgowego zasługuje na poparcie.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach: asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego oraz w ramach orzekania na delegacji w sądzie okręgowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Grażyny Ireny Dąbrowskiej-Furman znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pani Grażyna Irena Dąbrowska-Furman dysponuje rozległą i ugruntowaną wiedzą prawniczą i posiada zdolność stosowania jej w praktyce. Warsztat pracy sędziowskiej ma opanowany w odpowiednim stopniu. Kandydatka jest doświadczonym sędzią, o sumiennym podejściu do obowiązków i odpowiedniej organizacji pracy. Wskazane cechy opiniowanej, dostrzeżone również przez jej bezpośrednich przełożonych, w połączeniu z wynikami oceny kwalifikacyjnej przekonują, że Pani Grażyna Irena Dąbrowska-Furman spełnia wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Grażyna Irena Dąbrowska-Furman, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, a także podnoszenie kwalifikacji przez ukończenie studiów podyplomowych i udział w szkoleniach dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Grażyny Ireny Dąbrowskiej-Furman za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu na posiedzeniu 19 stycznia 2021 r. w głosowaniu tajnym większością głosów pozytywnie zaopiniowało Panią Grażynę Irenę Dąbrowską-Furman.

Kandydatka przedstawiona przez Radę z wnioskiem o powołanie uzyskała zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Grażyna Irena Dąbrowska-Furman posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Grażyny Ireny Dąbrowskiej-Furman zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego oraz w ramach orzekania na delegacji w sądzie okręgowym, wnioski płynące z pozytywnej oceny pracy kandydatki i jej kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu, a także doskonalenie zawodowe przez ukończenie studiów podyplomowych i uczestnictwo w szkoleniach.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 czerwca 2021 r. na Panią Grażynę Irenę Dąbrowską-Furman oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).