Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 129.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.2.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 lutego 2024 r.

UCHWAŁA NR 95/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 lutego 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 129

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Sławomira Marka Szymańskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 129, zgłosił się Pan Sławomir Marek Szymański - sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa kilkukrotnie odbył posiedzenia, celem uzupełnienia materiałów sprawy, w tym, dwukrotnie, przeprowadził rozmowę z kandydatem. Na posiedzeniu 1 lutego 2024 r., po wszechstronnym rozważeniu wszystkich materiałów zgromadzonych w sprawie, zespół zajął stanowisko w przedmiocie rekomendowania kandydatury Pana Sławomira Marka Szymańskiego na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, następującym stosunkiem głosów: 3 "za", 0 "przeciw", 1 "wstrzymujący się".

Ustaliwszy, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm. - dalej: p.u.s.p.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jego oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, a w szczególności oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym i uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Sławomira Marka Szymańskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Sławomir Marek Szymański urodził się w 1978 r. w Poznaniu. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu, złożył w 2005 r. egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Z dniem 1 grudnia 2005 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Pile, a z dniem 7 listopada 2007 r. został przeniesiony - na to stanowisko - do Sądu Rejonowego w Poznaniu. Po reorganizacji sądownictwa był asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu. Obowiązki orzecznicze pełnił w wydziałach karnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu. Orzekał w III Wydziale Karnym. W wyniku potrzeby wsparcia pionu cywilnego, od lutego do października 2018 r. orzekał również w VII Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 lipca 2022 r. został przydzielony do orzekania w VIII Wydziale Karnym (dawnym zniesionym III Wydziale Karnym). Od 1 maja 2018 r. do 30 kwietnia 2020 r. był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Orzekał w XVI Wydziale Karnym, a następnie w III Wydziale Karnym. Orzekał również w V Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych. Kolejne delegacje były udzielane przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu od 1 maja do 30 września 2020 r., od 5 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. i od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. Pan sędzia orzekał w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Pan Sławomir Marek Szymański prowadził szkolenia z zakresu prawa karnego materialnego, procesowego, wykonawczego czy wykroczeń m.in. dla kuratorów Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, dla aplikantów radcowskich, dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Policji.

Realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego. Aktywnie bierze udział w szkoleniach. W 2009 r. ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie studia podyplomowe z zakresu prawa dowodowego (ocena bardzo dobra), a w 2010 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie - studia podyplomowe z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów (ocena bardzo dobra).

Ocenę kwalifikacji Pana Sławomira Marka Szymańskiego sporządził Pan sędzia Aleksander Brzozowski - wizytator do spraw karnych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Wyniki przeprowadzonych badań aktowych oraz analiza danych statystycznych prowadzą do wniosku, że Pan sędzia zasługuje na awans na stanowisko sędziego wyższego szczebla. Wykazuje duże zaangażowanie, dokładność i pracowitość. Na szczególną uwagę zasługuje sprawność prowadzonych postępowań. Kandydata cechuje dobra znajomość prawa materialnego i procesowego, a treść uzasadnień wyroków dowodzi także odpowiedniej znajomości orzecznictwa sądowego. Pan sędzia posiada umiejętność podejmowania szybkich decyzji, a także samodzielnego organizowania swojej pracy. W podsumowaniu wniosków, sędzia wizytator stwierdził, że Pan Sławomir Marek Szymański posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które dają podstawy do uznania, że będzie w przyszłości bardzo dobrze wykonywał obowiązki Sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny jego kandydatury.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Rada uwzględniła 18. letnie doświadczenie orzecznicze, nienaganną pracę oraz informacje ujęte w ocenie pracy i kwalifikacji merytorycznych Pana Sławomira Marka Szymańskiego, z których wynika, że jest przygotowany do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Reprezentuje wysoki poziom wiedzy merytorycznej oraz doświadczenia zawodowego i życiowego, a jego pracę, wiedzę i kwalifikacje należy ocenić wysoko. Pan sędzia uzyskał także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

W ocenie Rady, Pan Sławomir Marek Szymański spełnia zatem kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie jego kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu 3 kwietnia 2023 r. -jednogłośnie 22 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", poparło kandydaturę Pana Sławomira Marka Szymańskiego, przyznając mu jednocześnie 22 oceny wzorowe.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Sławomir Marek Szymański posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie i wieloletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Sławomira Marka Szymańskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wnioski płynące z oceny nracy i kwalifikacji merytorycznych, dotychczasowe, kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe, wszechstronna, ugruntowana i stale poszerzana wiedza prawnicza oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu. Powyższe, uprawniło Krajową Radę Sądownictwa do wystąpienia z wnioskiem o powołanie go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 14 lutego 2024 r. oddano na Pana Sławomira Marka Szymańskiego 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 9 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).