Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 514.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.2.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 lutego 2024 r.

UCHWAŁA NR 134/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 lutego 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 514

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Elżbiety Glijerskiej-Sochy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Julii Marii Gierałtowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 514, zgłosiły się:

- Pani Julia Maria Gierałtowicz, - adwokat, Izba Adwokacka w Wałbrzychu;

- Pani Anna Elżbieta Glijerska-Socha - sędzia Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 12 lutego 2024 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym konkursem. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata. Członkowie zespołu szczegółowo omówili kandydatury i przeprowadzili naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte tym konkursem. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę Pani Julii Marii Gierałtowicz 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się", a na kandydaturę Pani Anny Elżbiety Glijerskiej-Sochy 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym konkursem, Pani Anny Elżbiety Glijerskiej-Sochy. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, dotychczasowym doświadczeniem orzeczniczym oraz poziomem poparcia wyrażonym podczas głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Anny Elżbiety Glijerskiej-Sochy przemawiały w szczególności (ocenione łącznie) dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskana ocena kwalifikacji oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, w tym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa, dorobkiem naukowym i publikacjami.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Elżbiety Glijerskiej-Sochy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Anna Elżbieta Glijerska-Socha urodziła się w 1973 r. we Wrocławiu. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 17 listopada 1998 r. do 31 maja 1999 r. zatrudniona była jako referent do spraw kredytów w Finoko S.A. Grupa BRE Bank S.A. z siedzibą w Warszawie, zaś w okresie od 23 grudnia 1999 r. do 1 grudnia 2000 r. w Polskim Radio - Rozgłośni Regionalnej we Wrocławiu jako specjalista. W 2002 r., po ukończeniu aplikacji sądowej złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. W okresie od 1 sierpnia 2003 r. do 1 kwietnia 2004 r. pracowała jako asystent w kancelarii adwokackiej w Wałbrzychu. Z dniem 1 maja 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 12 września 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. Z dniem 18 lipca 2018 r. została przeniesiona do Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich, w którym orzeka w II Wydziale Karnym.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Elżbiety Glijerskiej-Sochy sporządził Pan Krzysztof Płudowski, wizytator ds. karnych i wykonywania orzeczeń w sprawach karnych Sądu Okręgowego w Świdnicy. Stwierdził, że dane statystyczne co do wpływu i załatwień wskazują, że opiniowana w całym objętym oceną okresie orzekania w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskich sprawnie prowadziła postępowania w każdej kategorii spraw, co przełożyło się na brak spraw zalegających z rozpoznaniem dłużej niż rok. Podobnie dobre na tle wydziału wyniki osiągnęła w zakresie terminowości sporządzania uzasadnień (zdecydowana większość w ustawowym terminie, brak nieusprawiedliwionych opóźnień) i stabilności orzecznictwa (niska zaskarżalność i wysoki odsetek utrzymania w mocy wyroków wydanych w sprawach spraw K i W). Sędzia wizytator zaznaczył, że nie doszło do uchylenia żadnego z wyroków z przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania i tylko w jednej sprawie wyrok został zmieniony przez uniewinnienie. Analiza akta spraw z referatu kandydatki prowadzi do wniosku, że postępowania we wszystkich kategoriach spraw prowadzono sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami procesowymi. Opiniujący podkreślił, że nie uwzględniono żadnej skargi na przewlekłość postępowania złożonej w sprawach z referatu Pani sędzi. Wyniki pracy uzyskane przez Panią Annę Elżbietę Glijerską-Sochę, w tym wyniki analizy akt spraw z jej referatu, zasługują na ocenę pozytywną, co w powiązaniu ze znacznym zakresem doświadczenia zawodowego i wysokim poziomem wiedzy w zakresie prawa karnego pozwala na stwierdzenie, że jej kandydatura spełnia wszystkie kryteria do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Julia Maria Gierałtowicz urodziła się w 1979 r. w Dzierżoniowie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 15 października 2003 r. do 31 maja 2006 r. była zatrudniona w kancelarii adwokackiej w Dzierżoniowie na stanowisku referenta ds. prawnych.

Od 1 czerwca 2006 r. do 10 czerwca 2009 r. była zatrudniona w kancelarii adwokackiej w Dzierżoniowie na stanowisku aplikanta adwokackiego. W latach 2006-2009 odbywała aplikację adwokacką. Uchwałą Rady Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 19 maja 2008 r., na podstawie rozprawy doktorskiej pt. "Suwerenność państw członkowskich w Unii Europejskiej", uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych.

Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Wałbrzychu została wpisana na listę adwokatów na podstawie odbytej aplikacji adwokackiej i posiadania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Od 27 lipca 2009 r. wykonuje zawód adwokata, prowadząc działalność w formie indywidualnej kancelarii. Od 2011 r. jest zatrudniona jako pracownik naukowo-dydaktyczny na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Zielonogórskim, początkowo na Wydziale Nauk Humanistycznych Instytut Politologii (2009-2011), następnie na Wydziale Ekonomii i Zarządzania (2011-2014), a od 2014 r. na Wydziale Prawa i Administracji. W 2012 r. i 2013 r. uczestniczyła w szkoleniach z zakresu mediacji organizowanych przez komisję Doskonalenia Zawodowego Naczelnej Rady Adwokackiej, uzyskując certyfikat mediatora i wpis na listę stałych mediatorów Centrum Mediacyjnego przy NRA. Jest wpisana na listę Stałych Mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Świdnicy, czynnie wykonuje zawód mediatora. Od 2015 r. działa w Komisji Doskonalenia Zawodowego i Szkolenia Aplikantów Adwokackich, prowadząc zajęcia dydaktyczne dla aplikantów adwokackich. Od 2016 r. pełni funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Wałbrzychu. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu rolnictwa dla absolwentów nierolniczych studiów wyższych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą. Realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Julii Marii Gierałtowicz w zakresie spraw cywilnych sporządził Pan Jacek Pluta, wizytator ds. cywilnych oraz pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Świdnicy. Wskazał, że opiniowana występuje w szerokim spektrum spraw z zakresu prawa cywilnego, przy czym nie tylko w charakterze pełnomocnika stron z wyboru i urzędu, lecz także mediatora. Niezależnie od tego w jakim charakterze występowała, do swoich obowiązków podchodziła w sposób profesjonalny, z pełnym zaangażowaniem, skrupulatnością i odpowiedzialnością. Treść pism procesowych formułowanych przez opiniowaną nie nasuwa żadnych zastrzeżeń. Są one konstruowane starannie, w sposób jasny i czytelny. Pisma choć z reguły wnikliwe i wszechstronne, a czasami obszerne, nie są bezzasadnie rozbudowywane, a ich argumentacja jest przekonująca. Treść pism świadczy o znajomości stanu sprawy. Udział opiniowanej w rozprawach i posiedzeniach był aktywny i właściwy do sytuacji procesowej w jakiej się znalazła. W aktach zbadanych spraw nie stwierdzono przypadków uchybień w realizacji przez opiniowaną obowiązków procesowych oraz przestrzeganiu terminów procesowych. Wyniki przeprowadzonego badania akt spraw w powiązaniu z przebiegiem aktywności opiniowanej na polu dydaktycznym i pracy w zawodzie adwokata prowadzą do wniosku, że Pani Julia Maria Gierałtowicz spełnia wymogi powołania na stanowisko sędziego.

Ocenę kwalifikacji w zakresie spraw karnych sporządził Pan Krzysztof Płudowski, wizytator ds. karnych i wykonywania orzeczeń w sprawach karnych Sądu Okręgowego w Świdnicy. Wskazał, że opiniowana występowała jako obrońca oskarżonych i pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych w postępowaniach karnych toczących się w sprawach o różnego rodzaju przestępstwa. Treść pism procesowych autorstwa opiniowanej nie nasuwa żadnych zastrzeżeń. Wynika z nich, że podchodziła do swoich obowiązków sumiennie i odpowiedzialnie. Pisma były z reguły obszerne i szczegółowo umotywowane, przy czym w swej treści odnosiły się do konkretnych ustaleń, okoliczności lub dowodów rozpoznawanych spraw. Treść pism wskazuje zarówno na znajomość akt i wysokie zaangażowanie opiniowanej, ale też na odpowiedni poziom jej wiedzy prawniczej. Kandydatka czynnie uczestniczyła w postępowaniu, co wyrażało się w stawianiu się na wyznaczone posiedzenia i rozprawy (z reguły osobiście, rzadziej poprzez umocowanego substytuta) oraz aktywności w składaniu wniosków dowodowych i podczas przesłuchań stron lub świadków, a także w składaniu środków odwoławczych. Uzasadnienia zbadanych środków odwoławczych wskazują na umiejętność przeprowadzania jasnego, logicznego wywodu i wyprowadzania wniosków. Opiniowana wskazywała w nich na konkretne powody przemawiające za uznaniem sądowej oceny sprawy za trafną lub mylną, a także krytycznie odnosiła się do dowodów przeciwnych. Dokonywała też rozbudowanych ocen prawnych działań poszczególnych stron postępowania. Podniesione w tych środkach zarzuty odwoławcze były szczegółowo umotywowane z powołaniem się na orzecznictwo sądowe i konkretne okoliczności sprawy. Wyniki przeprowadzonego badania akt spraw w powiązaniu ze znacznym zasobem uzyskanego doświadczenia zawodowego i opinią Dziekana Okręgowej Izby Adwokackiej w Wałbrzychu prowadzą do wniosku, że Pani Julia Maria Gierałtowicz spełnia wymogi powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego oraz sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi. Uwzględniła także doświadczenie zawodowe kandydatek.

Pani Anna Elżbieta Glijerska-Socha posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze, a jej praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora, który podkreślił wysoką sprawność w prowadzeniu spraw i terminowość podejmowanych czynności, które to umiejętności przekładają się na dobre wyniki statystyczne i brak zaległości w referacie.

Kontrkandydatka również otrzymała pozytywne oceny kwalifikacji, a nadto legitymuje się tytułem doktora nauk prawnych oraz posiada doświadczenie dydaktyczne zdobyte na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z całą pewnością dysponuje odpowiednią wiedzą prawniczą, którą na co dzień stosuje w praktyce zawodowej jako adwokat i mediator. Jednak jej doświadczenie życiowe i staż zawodowy są krótsze niż osoby przedstawionej z wnioskiem o powołanie.

W ocenie Rady Pani Anna Elżbieta Glijerska-Socha posiada stosowne doświadczenie orzecznicze, legitymuje się odpowiednią wiedzą prawniczą oraz umiejętnością jej wykorzystania w praktyce, co znalazło odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacji. Tym samym daje rękojmię prawidłowego i sprawnego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Podczas posiedzenia w dniu 28 sierpnia 2023 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy negatywnie oceniło kandydaturę Pani Julii Marii Gierałtowicz, oddając 1 głos "za", przy 3 głosach "przeciw" oraz braku głosów "wstrzymujących się" oraz pozytywnie oceniło kandydaturę Pani Anny Elżbiety Glijerskiej-Sochy, oddając 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz głosów "wstrzymujących się".

Zatem kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Elżbieta Glijerska-Socha posiada odpowiednie kwalifikacje merytoryczne oraz wieloletnie doświadczenie orzecznicze, a także należytą wiedzę prawniczą, dając rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Elżbiety Glijerskiej- Sochy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji, posiadane doświadczenie orzecznicze oraz jednomyślne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 27 lutego 2024 r. oddano na:

- Panią Julię Marię Gierałtowicz 7 głosów "za", przy 4 głosach "przeciw" oraz 7 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Panią Annę Elżbietę Glijerską-Sochę 11 głosów "za", przy 4 głosach "przeciw" oraz 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

-Przewodniczący

Krajowej Rady Sądownictwa

/t7 \CM

I c sędzia Dagmara Pawelczyk-Woicka

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).