Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 538.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.2.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lutego 2024 r.

UCHWAŁA NR 152/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lutego 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 538

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Heleny Szafrańskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 538, zgłosiły się:

- Pani Julita Małgorzata Marek-Naskrętska - sędzia Sądu Rejonowego w Lubinie,

- Pani Katarzyna Helena Szafrańska - sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Julitę Małgorzatę Marek-Naskrętską Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1055/2023 z dnia 22 listopada 2023 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 27 lutego 2024 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszoną kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Katarzynę Helenę Szafrańską oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Katarzyny Heleny Szafrańskiej na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Katarzyny Heleny Szafrańskiej przemawiają ocenione łącznie: dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskana ocena kwalifikacji oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Heleny Szafrańskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Katarzyna Helena Szafrańska urodziła się w 1973 r. w Lubinie. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w 1999 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym.

Z dniem 15 listopada 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu, w którym orzekała kolejno w II Wydziale Karnym oraz w V Wydziale Grodzkim (od dnia 17 października 2001 r.). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 stycznia 2002 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu. Orzekała nadal w V Wydziale Grodzkim, od dnia 1 stycznia 2010 r. w V Wydziale Karnym, a od dnia 1 kwietnia 2017 r. w VII Wydziale Karnym. Ponadto w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia- Krzyków we Wrocławiu pełniła funkcje: Przewodniczącej V Wydziału Grodzkiego (od dnia 17 października 2001 r. do dnia 31 grudnia 2009 r.); Przewodniczącej V Wydziału Karnego (od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 marca 2017 r.); Przewodniczącej VII Wydziału Karnego (od dnia 1 kwietnia 2017 r. do dnia 30 czerwca 2023 r.). Począwszy od 2002 r. była wielokrotnie delegowana do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, a od dnia 1 lipca 2023 r. jest delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Ponadto w 2006 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa i gospodarki Unii Europejskiej specjalizacja - prawo europejskie dla sędziów. Prowadziła zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Humanistycznym SWPS we Wrocławiu, a także szkolenia dla różnych podmiotów, w tym szkolenia aplikantów radcowskich na zlecenie Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Heleny Szafrańskiej sporządził Pan Zbigniew Moska - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, który pozytywnie zaopiniował jej kandydaturę na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Jakość orzecznictwa opiniowanej jest bardzo wysoka. Nie budzi też jakichkolwiek zastrzeżeń terminowość sporządzenia uzasadnień. Kandydatka jest osobą bardzo dobrze przygotowaną do wykonywanego zawodu. Posiada dużą wiedzę teoretyczną, jak i umiejętność jej wykorzystania i zastosowania w praktyce, co znajduje odzwierciedlenie w osiąganych wynikach liczbowych oraz jakościowych. Opiniowana, wykonując powierzone obowiązki, jest sumienna i pracowita. Organizując swoją pracę efektywnie wykorzystuje czas pracy przeznaczony na sesje, posiedzenia jawne i przygotowanie do nich. Posiedzenia wyznaczane są regularnie. Warsztat pracy nie budzi żadnych zastrzeżeń i wskazuje na bardzo wysokie kompetencje zawodowe. Pełniąc funkcję Przewodniczącej Wydziału, opiniowana dała się poznać jako osoba sumienna, stanowcza, dyspozycyjna i odpowiedzialna w realizowaniu przydzielanych jej zadań, wskazując na duże zaangażowanie i zdolności organizacyjne.

Systematycznie doskonali i poszerza swoją wiedzę uczestnicząc w licznych szkoleniach czy seminariach, ukończyła studia podyplomowe. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami i aplikantami, przeprowadzała też szereg szkoleń. W konkluzji sędzia wizytator stwierdził, że dotychczasowy przebieg pracy zawodowej kandydatki, osiągane wyniki jakościowe i liczbowe, wiedza teoretyczna, doświadczenie zawodowe (w tym związane z pełnieniem funkcji nadzorczych) oraz cechy osobiste predestynują Panią Katarzynę Helenę Szafrańską do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania - Pani Katarzyna Helena Szafrańska posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze, przy czym pracę orzeczniczą z powodzeniem łączyła z pełnieniem funkcji administracyjnych w sądzie. Kwalifikacje merytoryczne kandydatki znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Katarzyna Helena Szafrańska, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji zawodowych, dają gwarancję należytego pełnienia przez nią urzędu sędziego na szczeblu sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Katarzyny Heleny Szafrańskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 9 października 2023 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Heleny Szafrańskiej - oddając 18 głosów "za" (16 - bardzo dobry, 2 - dobry, 0 - dostateczny), przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się"; łączna ocena: ze średnią - 4,89. W ocenie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu kandydatka w stopniu bardzo dobrym spełnia merytoryczne warunki do powołania na urząd sędziowski w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Pani Katarzyna Helena Szafrańska uzyskała zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Katarzyna Helena Szafrańska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Heleny Szafrańskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskana ocena kwalifikacji, wieloletnie doświadczenie orzecznicze oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

IV

Wynik glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 28 lutego 2024 r. oddano na Panią Katarzynę Helenę Szafrańską 9 głosów "za", przy 4 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).