Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 526.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.2.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lutego 2024 r.

UCHWAŁA NR 161/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lutego 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 526

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Anny Sieńko do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 526, zgłosiła się Pani Magdalena Anna Sieńko - sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 28 lutego 2024 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatki na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego objęte niniejszym konkursem. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizowali je i omówili szczegółowo zgłoszoną kandydaturę. Następnie odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na Panią Magdalenę Annę Sieńko oddano 2 głosy "za", 1 głos "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się". W rezultacie powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendacji kandydatki na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. W uzasadnieniu stanowiska zespół zaznaczył, że kandydatka w najwyższym stopniu spełnia formalne przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego: legitymuje się odpowiednim doświadczeniem i stażem zawodowym, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione bardzo wysoko przez sędziego wizytatora i w opiniach służbowych, a przy tym uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS.

Ustaliwszy, że Pani Magdalena Anna Sieńko spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Magdaleny Anny Sieńko do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Magdalena Anna Sieńko urodziła się w maju 1981 r. w Toruniu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od lipca 2005 r. do października 2006 r. była zatrudniona na stanowisku doradcy klienta w Banku BPH S.A. w Gdańsku. Od 26 stycznia 2007 r. do 30 października 2013 r. pracowała jako asystent sędziego kolejno w: Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, Sądzie Okręgowym w Szczecinie oraz w Sądzie Rejonowym w Goleniowie. Po odbyciu aplikacji sądowej, początkowo pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Toruniu a następnie etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dniem 31 października 2013 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi -Południe w Warszawie. Orzeka w pionie cywilnym. Od 8 listopada 2016 r. do 3 maja 2020 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego. Od 4 maja 2020 r. do 7 grudnia 2021 r. - w ramach udzielonej delegacji - pracowała na stanowisku głównego specjalisty w Ministerstwie Sprawiedliwości (Wydział ds. Mediacji Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich). Aktualnie orzeka w II Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie.

Bardzo dobrą opinię o pracy i kwalifikacjach kandydatki sporządził Przewodniczący II Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, biorąc udział w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie: psychologii w praktyce wymiaru sprawiedliwości (2015 r.), prawa medycznego, bioetyki i socjologii medycyny (2018 r.) oraz zarządzania projektami (2022 r.). W latach 2015-2022 wielokrotnie uczestniczyła w wizytach studyjnych i stażach w ramach European Judicial Training NetWork (EJTN). Pełni funkcję społecznego koordynatora ds. mediacji w macierzystym Sądzie Rejonowym, podejmując działania promujące mediację i uważność. Jest autorką publikacji z zakresu prawa do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie przez sąd w świetle orzecznictwa ETPC (Kwartalnik Krajowej Rady Sądownictwa, 2016). W latach 2016-2017 dwukrotnie występowała z referatem na Forum Prawniczo-Medycznym.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Anny Sieńko sporządziła Pani Maja Smoderek - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, która stwierdziła, między innymi, że kandydatka niezwykle sprawnie prowadzi powierzone jej sprawy - z opracowaną koncepcją i wedle najlepszych zasad metodyki pracy sędziego - a uzasadnienia jej autorstwa zasługują na jak najwyższą ocenę, jako że są zwięzłe, rzetelne i pozbawione zbędnych treści. W konkluzji wyraziła przekonanie, że Pani Magdalena Anna Sieńko jest dojrzałym orzecznikiem, który znakomicie wykonuje swoją pracę, a tym samym w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego i oceniła jej kandydaturę pozytywnie.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Rada uwzględniła, że Pani Magdalena Anna Sieńko posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, obejmujące pracę na stanowisku asystenta sędziego (2007-2013) oraz sędziego sądu rejonowego (od 2013 r. do chwili obecnej) i legitymuje się bardzo dobrym warsztatem pracy, co potwierdzają opinie służbowe i ocena kwalifikacyjna, w których bardzo wysoko oceniono jej pracę i kwalifikacje. W przekonaniu Rady w najwyższym stopniu spełnia kryteria wyboru uzasadniające przedstawienie jej Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 18 października 2023 r. zaopiniowało Panią Magdalenę Annę Sieńko, oddając 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (42 pkt).

Jak wynika z powyższego, gremium to udzieliło kandydatce jednogłośnego poparcia.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Magdalena Anna Sieńko posiada bardzo wysokie kwalifikacje merytoryczne, legitymuje się przy tym wieloletnim stażem pracy, której jakość i wyniki są oceniane również wysoko, do tego stale pogłębia wiedzę prawniczą, dając rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Magdaleny Anny Sieńko zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej i opinii służbowej, wieloletni staż pracy oraz jednogłośne poparcie udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 28 lutego 2024 r. na Panią Magdalenę Annę Sieńko oddano 11 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).