Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 540.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.2.29

Akt nieoceniany
Wersja od: 29 lutego 2024 r.

UCHWAŁA NR 171/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 29 lutego 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 540

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Damiana Pawła Krakowiaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 540, zgłosili się:

- Pani Iwona Anna Konopka - sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi;

- Pan Damian Paweł Krakowiak - sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi;

- Pani Wioletta Renata Kubasiewicz - sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Iwonę Annę Konopkę oraz Panią Wiolettę Renatę Kubasiewicz Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowania wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń, kolejno uchwałą nr 149/2024 z dnia 28 lutego 2024 r. oraz uchwałą nr 144/2023 z dnia 28 lutego 2024 r.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 28 lutego 2024 r. zespól członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Damiana Pawła Krakowiaka oddali: 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o nierekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Damiana Pawła Krakowiaka na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

W uzasadnieniu stanowiska zespół zaznaczył, że kandydat w niewystarczającym stopniu spełnia formalne wymogi powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Ustaliwszy, że kandydat spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jego oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji i doświadczeniem zawodowym kandydata, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - nie podzielając stanowiska zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Damiana Pawła Krakowiaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Damian Paweł Krakowiak urodził się w 1980 r. w Zgierzu. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2007 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 23 października 2007 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Orzekał w V Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 kwietnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. W 2015 r. został delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2019 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Orzekał w V Wydziale Karnym Odwoławczym. Delegacja ta była kilkakrotnie przedłużana. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 sierpnia 2020 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi. Obowiązki orzecznicze pełni w V Wydziale Karnym Odwoławczym. W 2020 r. pełnił funkcję rzecznika prasowego ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kandydat realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji, biorąc udział w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 16 grudnia 2016 r. został mu nadany stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie postępowania karnego na podstawie rozprawy doktorskiej pod tytułem "Pozycja procesowa niepoczytalnego sprawcy w postępowaniu karnym". Jest autorem licznych publikacji naukowych.

Ocenę pracy i kwalifikacji Pana Damiana Pawła Krakowiaka sporządził Pan sędzia Przemysław Zabłocki - wizytator Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który uznał, że opiniowany spełnia warunki umożliwiające ubieganie się o powołanie na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Zaznaczył, że sposób wykonywania przez niego obowiązków sędziego, relacje ze współpracownikami czy uczestnikami postępowań nie budzą zastrzeżeń. Wyróżnił, m.in., jego rzetelność, staranność w przygotowaniu do rozstrzygania spraw, dobrą efektywność pracy i wzorową terminowość sporządzania uzasadnień, w tym ich zwięzłość. Jednocześnie zwrócił uwagę na brak doświadczenia opiniowanego w rozstrzyganiu spraw obszernych lub o skomplikowanym charakterze, poziom stabilności jego orzecznictwa, kształtujący się - co do zasady - poniżej średniej wydziału, oraz stosunkowo krótki czas pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego, w czasie którego rozpoznawał głównie odwołania od orzeczeń sądów rejonowych. W konkluzji wyraził przekonanie, że mimo powyższych zastrzeżeń Pan Damian Paweł Krakowiak zasługuje na ocenę pozytywną.

III

Ocena Kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

W ocenie Rady Pan Damian Paweł Krakowiak posiada stosowne doświadczenie orzecznicze, zdobyte podczas pełnienia obowiązków sędziego zarówno na poziomie sądu rejonowego, jak i okręgowego. Kwalifikacje merytoryczne kandydata znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jego pracy. Rada uwzględniła, że legitymuje się przy tym stopniem naukowym doktora nauk prawnych i jest autorem licznych publikacji naukowych.

2. Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się z opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 11 października 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Damiana Pawła Krakowiaka negatywnie, oddając: 0 głosów "za", 8 głosów "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się".

Opinia tego gremium nie była jednak kryterium rozstrzygającym w tym postępowaniu nominacyjnym.

3. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada kandydat, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pełnieniu urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego i sędziego sądu okręgowego, dają gwarancję należytego wykonywania przez niego obowiązków na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego.

W ocenie Rady powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Damiana Pawła Krakowiaka za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania. Przemawiają za tym w szczególności: wieloletnie i różnorodne doświadczenie orzecznicze, pozytywne oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, jak też stałe pogłębianie wiedzy i umiejętności w ramach doskonalenia zawodowego.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 29 lutego 2024 r. na Pana Damiana Pawła Krakowiaka oddano 7 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 6 głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 13 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).