Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 769.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA NR 745/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 769

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Barbary Anny Kuli-Zych oraz Pani Agnieszki Haliny Powroźnik-Jaworskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 769 zgłosiły się:

- Pani Justyna Agnieszka Kaniut-Bogowicz - adwokat - Izba Adwokacka w Katowicach,

- Pani Barbara Anna Kula-Zych - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Zabrzu,

- Pani Agnieszka Halina Powroźnik-Jaworska - referendarz sądowy w Sądzie

Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach.

W celu przygotowania spraw) do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie posiedzenia. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Panią Justynę Agnieszkę Kaniut-Bogowicz oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", Panią Barbarę Annę Kulę-Zych oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a na Panią Agnieszkę Halinę Powroźnik-Jaworską oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu Pani Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz, Pani Barbary Anny Kuli-Zych oraz Pani Agnieszki Haliny Powroźnik-Jaworskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz przemawiały odpowiedni staż i doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, ukończone studia doktoranckie oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach, za rekomendowaniem Pani Barbary Anny Kuli-Zych przemawiały odpowiedni staż i doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach a za rekomendowaniem Pani Agnieszki Haliny Powroźnik-Jaworskiej przemawiały odpowiedni staż i doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach. Kolegium

Sądu Okręgowego w Katowicach poparło kolejno kandydatury: Pani Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz, oddając 14 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się", Pani Barbary Anny Kuli-Zych, oddając 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 3 głosach "wstrzymujących się" i 1 głosie "nieważnym" oraz Pani Agnieszki Haliny Powroźnik-Jaworskiej oddając 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się" i 1 głosie "nieważnym".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu.

II

Charakterystyka kandydatek

1. Pani Justyna Agnieszka Kaniut-Bogowicz urodziła się 24 marca 1981 r. w Chorzowie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2006 r. ukończyła na tym Uniwersytecie studia na kierunku zarządzanie i marketing z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra a w 2010 r. - studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji. Od 1 października 2005 r. do 31 marca 2010 r. wykonywała obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, w I Wydziale Cywilnym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego Katowicach, w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Kandydatka została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 14 października 2009 r. Z dniem 1 lipca 2010 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej a z dniem 26 sierpnia 2010 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Kandydatka uczestniczy w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Katowicach: Pani Katarzyna Krziskowska - w zakresie spraw gospodarczych i Pani Ewa Dyja - w zakresie spraw cywilnych. W ocenie Pani sędzi Katarzyny Krziskowskiej kandydatka prawidłowo reprezentowała swoich mocodawców, a treść sporządzonych przez nią pism świadczy o dobrej znajomości problematyki prawa cywilnego, w szczególności z dziedziny zobowiązań. Pisma procesowe odpowiadały wymogom formalnym i były składane w terminie. W badanych sprawach kandydatka występowała zazwyczaj w charakterze pełnomocnika banku i prawidłowo reprezentowała swojego mandanta. Pisma procesowe sporządzone przez kandydatkę mają dobry poziom merytoryczny. Wyniki przeprowadzonej oceny pozwalają na stwierdzenie, że Pani adwokat Justyna Agnieszka Kaniut-Bogowicz posiada wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania pracy sędziego sądu rejonowego i spełnia warunki, określone w art. 57f § 1 i 2 p.u.s.p., wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. W ocenie Pani sędzi Ewy Dyji Pani adwokat Justyna Agnieszka Kaniut-Bogowicz prawidłowo wykonuje obowiązki pełnomocnika procesowego i spełnia warunki, wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Oceniająca zwróciła uwagę, że kandydatka z adekwatną do okoliczności spraw aktywnością występowała osobiście na wyznaczonych terminach rozpraw składając oświadczenia, wnioski i zadając pytania świadkom. Sporządzane pisma procesowe odpowiadały wymogom formalnym. Pozwy zawierały prawidłowo określone żądanie i przytoczenie okoliczności faktycznych, uzasadniających żądanie, a także wnioski o przeprowadzenie dowodów odpowiednich dla wykazania faktów, na które pełnomocnik się powoływał. Prawidłowe były również pozostałe pisma procesowe, w tym w szczególności odpowiedzi na pozew. Zawarte w pismach i zgłaszane na rozprawach tezy dowodowe nie budziły zastrzeżeń, dotyczyły faktów istotnych dla rozstrzygnięcia. Kandydatka w terminie wykonywała zarządzenia przewodniczącego. W badanym okresie nie stwierdzono przypadku odrzucenia spóźnionego lub niedopuszczalnego środka zaskarżenia, jak również zwrotu pisma, którego braków nie uzupełniono. Podejmowane przez kandydatkę czynności - w stosunku do sądu i stron postępowania nie budziły zastrzeżeń. Kandydatkę cechuje duża efektywność, ponieważ w przeważającej większości prowadzonych przez nią spraw zapadały korzystne dla jej mocodawcy rozstrzygnięcia. Według obu opiniujących kandydatura Pani adwokat Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz odpowiada wymogom formalnym i brak jest przeszkód do objęcia przez nią stanowiska sędziego. Kandydatura została zaopiniowana pozytywnie.

Zarówno Pani Barbara Anna Kula-Zych oraz Pani Agnieszka Halina Powroźnik -Jaworska posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Pani Barbara Anna Kula-Zych urodziła się 25 października 1987 r. w Tarnowskich Górach. W 2011 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała od 6 lutego 2012 r. do 5 lutego 2013 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 41,3125 punktów. Od 1 kwietnia 2013 r. do 14 kwietnia 2016 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach. Obowiązki wykonywała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz w I Wydziale Cywilnym. W listopadzie 2018 r. złożyła egzamin sędziowski, uzyskując 219,5 pkt. Z dniem 15 kwietnia 2016 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zabrzu, w którym nadal wykonuje obowiązki orzecznicze w VIII Wydziale Cywilnym. Kandydatka bierze udział w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Barbary Anny Kuli-Zych sporządziła Pani Ewa Dyja - sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach, która stwierdziła, że opiniowana sprawnie i efektywnie podejmowała czynności w kontrolowanych sprawach. Wyjątkiem są sprawy o nadanie klauzuli wykonalności, w których nie zawsze jest przestrzegany określony w art. 7811 k.p.c. trzydniowy termin rozpoznania wniosku. Jednocześnie oceniająca wskazała, że okres opóźnienia w lustrowanych aktach nie jest znaczny. Większość orzeczeń i zarządzeń wydawano bezzwłocznie, a nakazy zapłaty były wydawane najczęściej w dniu kolejnym od przedłożenia. W sprawach, w których niezbędne było uzupełnienie braków formalnych pism, zarządzenia o wezwaniu do ich uzupełnienia były formułowane w sposób prawidłowy i przejrzysty. Opiniowana prawidłowo uzasadniała swoje orzeczenia. Merytoryczna strona pracy Pani referendarz została oceniona dobrze. Ocena kwalifikacyjna wykazała bardzo dobrą efektywność pracy kandydatki, bardzo dobrą stabilność orzecznictwa, duże zaangażowanie w pracę oraz umiejętność bardzo dobrej jej organizacji. Także przygotowanie merytoryczne nie budzi zastrzeżeń. Pani Barbara Anna Kula-Zych posiada zatem - zdaniem sędzi opiniującej - odpowiednie umiejętności zawodowe i cechy osobowościowe do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

3. Pani Agnieszka Halina Powroźnik-Jaworska urodziła się 28 kwietnia 1988 r. w Jaworznie. W 2012 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną celującą, uzyskując tytuł magistra. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała od 11 lutego 2013 r. do 10 lutego 2014 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując 45 pkt. Od 31 marca 2014 r. do 1 lipca 2018 r. odbywała aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W październiku 2016 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym, uzyskując 246 pkt. W okresie od 2 stycznia 2017 r. do 30 września 2018 r. odbywała staż referendarski: w okresie od 2 stycznia do 30 września 2017 r. - w Sądzie Rejonowym w Legnicy, a od 1 października 2017 r. - w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach. Od 2 stycznia do 30 czerwca 2017 r. orzekała w Wydziale Cywilnym, a w okresie od 1 lipca do 30 września 2017 r. - w Wydziale Karnym - Sekcji Wykonywania Orzeczeń w sprawach karnych i windykacji należności cywilnych. Po przeniesieniu do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach orzekała w Wydziale Wykonywania Orzeczeń, a od 1 stycznia 2018 r. orzeka w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Kandydatka uczestniczy w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Haliny Powroźnik-Jaworskiej sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Katowicach - Pani Monika Śliwińska oraz Pani Monika Sobas. Przeprowadzona lustracja pozwoliła na pozytywną ocenę pracy Pani referendarz. Opiniowana spełnia formalne wymogi do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. W zakresie spraw karnych wykonawczych opiniowana posiada bardzo dobre przygotowanie merytoryczne, wykazując się dużą znajomością prawa karnego materialnego i procesowego. Pani referendarz posiada dobrą znajomość orzecznictwa (Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych) i literatury prawniczej. Nie budzi zastrzeżeń sprawność postępowania, orzeczenia były wydawane bez zbędnej zwłoki i zawierały wszystkie niezbędne zarządzenia wykonawcze. Bardzo dobrze została oceniona merytoryczna część pracy Pani referendarz, również w sprawach wieczystoksięgowych. Metodyka pracy kandydatki nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Pani referendarz bardzo dobrze opanowała prawo materialne (głównie prawo rzeczowe), procesowe, jak również technikę pracy. Zarządzenia zmierzające do nadania sprawom biegu wydawane są sprawnie i poprawnie formułowane. Badaniu podlega zdolność sądowa i procesowa stron, jak również skuteczność reprezentacji. Wpisy do księgi i inne orzeczenia końcowe oraz wpadkowe są redagowane prawidłowo. Uzasadnienia orzeczeń w sprawach, w których wnioski zostały oddalone, są na wysokim poziomie merytorycznym. Orzeczenie te zawierają elementy, określone w art. 328 § 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c., czyli podstawę faktyczną i wyjaśnienie podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa, a także powołane jest aktualne orzecznictwo i stanowisko doktryny. Również sprawność postępowania w skontrolowanych sprawach była dobra. Bieg wnioskom nadawany był bez zbędnej zwłoki, najczęściej w terminie do 7 dni od daty przedłożenia wniosku wraz z dokumentami. Spraw}, w których oddalono wnioski, wymagające większego nakładu pracy oraz rozważenia problemu, rozpoznawane były średnio do około 2 miesięcy od daty wpływu wniosku. Inne w terminach krótszych. Z opinii przełożonych Pani referendarz wynika, że jest pracownikiem sumiennym, bardzo dobrze wykonującym swoje obowiązki. Posiada doświadczenie w pracy w charakterze referendarza w różnych wydziałach. Nie ujawniono żadnych negatywnych przesłanek dyskwalifikujących opiniowaną jako kandydatkę na stanowisko sędziego. W ocenie opiniujących, Pani Agnieszka Halina Powroźnik-Jaworska jest bardzo dobrą kandydatką do objęcia stanowiska sędziego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru jej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wiedzę oraz umiejętności, poparte doświadczeniem zawodowym, zdobytym w zawodzie adwokata. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy oraz bardzo dobrych opiniach o jej pracy. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pani Justyna Agnieszka Kaniut-Bogowicz z uwagi na posiadaną wiedzę i umiejętność jej wykorzystania w praktyce, a także duże doświadczenie zawodowe i życiowe, jest w pełni predestynowana do pełnienia obowiązków sędziego sądu rejonowego.

Rada uwzględniła, że Pani Justyna Agnieszka Kaniut-Bogowicz posiada bogate doświadczenie życiowe oraz wieloletni staż zawodowy jako adwokat. Nie bez znaczenia - w ocenie Rady - pozostaje wysoka ocena pracy oraz kwalifikacji zawodowych, a także pozytywna opinia, wystawiona przez Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Wprawdzie zespół rekomendował zarówno Panią Justynę Agnieszkę Kaniut-Bogowicz, jak i Panią Barbarę Annę Kulę-Zych oraz Panią Agnieszkę Halinę Powroźnik-Jaworską, jednak to Rada decyduje o przedstawieniu kandydata Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Rada zaś uznała, że dotychczasowy przebieg ścieżki zawodowej przemawia za wyborem Pani Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz. Rekomendowane przez zespół pozostałe kandydatki wprawdzie otrzymały: Pani Barbara Anna Kula-Zych - pozytywną a Pani Agnieszka Halina Powroźnik-Jaworska - bardzo dobrą ocenę swoich kwalifikacji, jednak legitymują się znacznie krótszym stażem zawodowym i mniejszym doświadczeniem życiowym, a ponadto nie tak wszechstronną praktyką zawodową, jak Pani Justyna Agnieszka Kaniut-Bogowicz, która ukończyła także drugi kierunek studiów oraz studia doktoranckie, a zatem - w przeciwieństwie do wybranej kandydatki - w ocenie Rady w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Justyna Agnieszka Kaniut-Bogowicz, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy na stanowisku asystenta sędziego oraz adwokata, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w szkoleniach, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią zawodu sędziego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej

8 kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 4 marca 2021 r. poparło kandydatury: Pani Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz, oddając 14 głosów "za", przy 1 jednym głosie "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się" (siła poparcia 65 pkt na 96 pkt możliwych do uzyskania), Pani Barbary Anny Kuli-Zych, oddając 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 3 głosach "wstrzymujących się" i 1 głosie "nieważnym" (siła poparcia 59 pkt na 96 pkt możliwych do uzyskania), Pani Agnieszki Haliny Powroźnik -Jaworskiej, oddając 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się" i 1 głosie "nieważnym" (siła poparcia 77 pkt na 96 pkt możliwych do uzyskania). Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem wysokie poparcie tego gremium, co - w świetle całości zgromadzonej w sprawie dokumentacji - potwierdza zasadność dokonanego wyboru.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Justyna Agnieszka Kaniut-Bogowicz posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków asystenta sędziego, a następnie adwokata, doświadczenie życiowe, najdłuższy spośród wszystkich uczestniczek postępowania staż pracy, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie i rekomendacje, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego, wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach, a także stałe podnoszenie kwalifikacji merytorycznych i umiejętności przez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 22 czerwca 2021 r. na:

- Panią Justynę Agnieszkę Kaniut-Bogowicz oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Barbarę Annę Kulę-Zych oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Agnieszkę Halinę Powroźnik-Jaworską oddano 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).