Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 14.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA NR 747/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 14

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Beaty Magdaleny Kurdziel do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 14, zgłosiła się Pani Beata Magdalena Kurdziel - sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 21 czerwca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Beatę Magdalenę Kurdziel oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie Pani Beaty Magdaleny Kurdziel. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas orzekania w sądzie rejonowym, jak również w Sądzie Okręgowym w Krakowie, w którym od 9 stycznia 2008 r. do 31 marca 2009 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Cywilnego Odwoławczego. Od 1 kwietnia 2009 r. do 28 lutego 2015 r. pełniła obowiązki wizytatora ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Krakowie. Od 1 marca 2015 r. do 26 listopada 2017 r. pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Od 27 listopada 2017 r. do chwili obecnej orzeka w tym Sądzie w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Wielokrotnie była delegowana do Sądu Apelacyjnego w Krakowie na jednodniowe delegacje. Od 1 sierpnia 2012 r. jest wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, w pionie szkolenia aplikantów.

W toku postępowania kandydatka otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, w której wskazano, że spełnia wszystkie wymagania do kandydowania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Zdecydowanie wyróżniającym elementem jej pracy są uzasadnienia sporządzane na wysokim poziomie. Osiągnięte wyniki statystyczne są bardzo dobre, a poziom załatwień jest lepszy w efektywnym czasie pracy od średniej w wydziale i w okręgu apelacyjnym. Ponadto, kandydatka otrzymała pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie - 6 głosów "za", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

Kandydatura Pani Beaty Magdaleny Kurdziel wypełnia zatem w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Beaty Magdaleny Kurdziel do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Beata Magdalena Kurdziel urodziła się w 1967 r. w Krakowie. W 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 7 września 1992 r. do 31 października 1994 r. odbywała etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie. We wrześniu 1994 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 25 października 1994 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 czerwca 1996 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym, przy czym od 1 września 2001 r. do 14 listopada 2002 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej tego Wydziału. Od 15 listopada 2002 r. do 22 czerwca 2004 r. była delegowana do Sądu Okręgowego w Krakowie. Orzekała w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 czerwca 2004 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Od 9 stycznia 2008 r. do 31 marca 2009 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Cywilnego Odwoławczego tego Sądu. Od 1 kwietnia 2009 r. do 28 lutego 2015 r. pełniła obowiązki wizytatora ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Krakowie. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa własności intelektualnej i przemysłowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z wynikiem bardzo dobrym. Od 1 marca 2015 r. do 26 listopada 2017 r. pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Od 27 listopada 2017 r. do chwili obecnej orzeka w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym tego Sądu. W latach 2010, 2012 i 2014-2018 była wielokrotnie delegowana do orzekania - w ramach jednokrotnych delegacji - do Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych konferencjach i szkoleniach, organizowanych m.in. przez Sąd Okręgowy w Krakowie oraz Sąd Apelacyjny w Krakowie. Jest współautorką publikacji "Meritum Nieruchomości. Zagadnienia prawne i zarząd" Wolters Kluwer Polska 2012 r. Od 1 sierpnia 2012 r. jest wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, w pionie szkolenia aplikantów. Ponadto, w latach 2012-2018 była członkiem komisji egzaminacyjnych zawodów prawniczych. Od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2020 r. w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie prowadziła wykłady dla aplikantów, była członkiem komisji, zastępcą przewodniczącego komisji i przewodniczącą komisji.

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Magdaleny Kurdziel sporządził Pan Jan Kremer - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Apelacyjnego w Krakowie w stanie spoczynku, który stwierdził, że kandydatka spełnia wszystkie wymagania do kandydowania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego, a kompleksowa ocena jej pracy jest bardzo dobra. Osiągnięte wyniki statystyczne są bardzo dobre, poziom załatwień jest lepszy w efektywnym czasie pracy od średniej w wydziale i w okręgu apelacyjnym. Dotyczy to zarówno spraw załatwionych ogółem, jak i spraw apelacyjnych tak w 2019 r., jak i 2020 r. Szczególnie dostrzegalne jest to w sprawach apelacyjnych w 2020 r., w którym występowały ograniczenia w działalności sądu, wynikające ze stanu epidemii, a kandydatka załatwiała średnio miesięcznie o dwie sprawy apelacyjne więcej niż średnia. Dane te obiektywnie pokazują także właściwe zaangażowanie w pracę. Terminowość sporządzania uzasadnień przy uwzględnieniu ich liczby także nie wywołuje zastrzeżeń. Uwzględniając wszystkie sporządzone uzasadnienia w liczbie 345, to 98,5% z nich było sporządzonych w terminie, natomiast spośród spraw apelacyjnych, których było 138, to 63,8% sporządzono w terminie ustawowym, a z uwzględnieniem sporządzonych do jednego miesiąca - 136, było to także powyżej 98%. W 13 sprawach wniesiono środek zaskarżenia z tym, że w żadnej ze spraw nie doszło do jego uwzględnienia. W dwóch zbadanych sprawach Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skarg kasacyjnych do rozpoznania. Zdecydowanie wyróżniającym elementem pracy są uzasadnienia sporządzane na wysokim poziomie, zawierające wymagane elementy. Kandydatka posługuje się językiem prawniczym w sposób zrozumiały także dla osób nie będących prawnikami. Wywody prawne są logiczne, konsekwentne, przemyślane, a w razie potrzeby poparte odwołaniem do orzecznictwa i poglądów Sądu Najwyższego oraz stanowisk wyrażonych przez komentatorów. Opiniowana odnosi się do wszystkich podniesionych zarzutów w środku zaskarżenia. Przeprowadzona ocena prowadzi do stwierdzenia, że kandydatka wykazuje bardzo dobrą znajomość prawa materialnego, jak i procesowego, a jednocześnie posiadaną wiedzę wykorzystuje w sposób pozwalający na racjonalne i trafne orzekanie. Na podkreślenie zasługuje wyrównany, wysoki poziom merytoryczny uzasadnień orzeczeń w sprawach obejmujących bardzo zróżnicowane zagadnienia prawa materialnego i procesowego. Warsztat pracy także jest na wysokim poziomie. Forma i treść orzeczeń nie wywołują uwag. Wyniki postępowania kasacyjnego, przy ich niewielkim rozmiarze, także potwierdzają wysoki poziom orzeczeń. Kandydatka jest bardzo doświadczonym sędzią, obok orzekania pełniła funkcje wizytatora i wiceprezesa sądu, a także aktywnie dokształcała się oraz prowadziła zajęcia szkoleniowe. Ponadto orzekała w ramach delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Podsumowując, w ocenie sędziego wizytatora, Pani sędzia Beata Magdalena Kurdziel jest bardzo dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Beata Magdalena Kurdziel posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze zarówno na szczeblu sądu rejonowego, sądu okręgowego, jak również sądu apelacyjnego. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy na stanowisku sędziego oraz przebiegu drogi zawodowej.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Beaty Magdaleny Kurdziel za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie na posiedzeniu 10 maja 2021 r. pozytywnie zaopiniowało Panią Beatę Magdalenę Kurdziel - oddając 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem zdecydowane poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Beata Magdalena Kurdziel posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Beaty Magdaleny Kurdziel zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego w wydziałach cywilnych na szczeblu sądu rejonowego, sądu okręgowego i sądu apelacyjnego, jak również pełnienia funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości oraz funkcji wizytatora, prowadzenia zajęć szkoleniowych, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego, a także zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 22 czerwca 2021 r. na Panią Beatę Magdalenę Kurdziel oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).