Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA NR 748/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Jarosława Pawa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Małgorzaty Dragan do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 787, zgłosili się:

- Pani Małgorzata Dragan - adwokat - Izba Adwokacka w Kielcach oraz

- Pan Jarosław Paw - sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 21 czerwca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego objęte konkursem. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na Pana Jarosława Pawa oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a na Panią Małgorzatę Dragan nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania zespół, bezwzględną większością głosów, przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pana Jarosława Pawa na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wyjaśnił, że Pan Jarosław Paw posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas orzekania w sądzie rejonowym w różnych wydziałach karnych, jak również podczas orzekania na delegacji do sądu okręgowego. Od 1 stycznia 2006 r. do 3 maja 2020 r. sprawował funkcję Przewodniczącego XIII Wydziału Wykonywania Orzeczeń Karnych Sądu Rejonowego w Kielcach. Od 4 maja 2020 r. został delegowany do orzekania w pełnym obciążeniu w IV Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych Sądu Okręgowego w Kielcach.

W toku postępowania kandydat otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacji, w której wskazano, że pracuje z bardzo dużym zaangażowaniem w przydzielonych mu do referatu sprawach, orzeka sprawnie i stabilnie. Pan sędzia Jarosław Paw spełnia zatem wszelkie kryteria, jakie wymagane są od kandydata na sędziego sądu okręgowego i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Kielcach. Ponadto kandydat uzyskał jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach (10 głosów "za").

Kandydat wypełnia zatem w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatów, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Jarosława Pawa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Jarosław Paw urodził się w 1969 r. w Pińczowie. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września 1995 r. odbywał aplikację sądową etatową w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach. Egzamin sędziowski złożył w 1997 r. z wynikiem ogólnym dostatecznym. Z dniem 1 maja 1998 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Końskich, które to stanowisko piastował do 29 lutego 2000 r. Z dniem 1 marca 2000 r. został przeniesiony na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 maja 2000 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach. Orzekał w II Wydziale Karnym, IX Wydziale Karnym, XIII Wydziale Wykonywania Orzeczeń Karnych tego Sądu. Od 1 stycznia 2006 r. do 3 maja 2020 r. sprawował funkcję Przewodniczącego XIII Wydziału Wykonywania Orzeczeń Karnych Sądu Rejonowego w Kielcach. W 2007 r. ukończył dwusemestralne podyplomowe studium prawa europejskiego dla sędziów sądów powszechnych i prokuratorów, zorganizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości. W 2013 r. ukończył studia podyplomowe retoryki i kształtowania wizerunku prawnika na Uniwersytecie Śląskim we współpracy z Krajową Szkołą Sędziów i Prokuratorów, z wynikiem dobrym plus. W lutym, marcu i kwietniu 2020 r. orzekał w IV Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych Sądu Okręgowego w Kielcach na 14 sesjach, na podstawie delegacji, udzielanych przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie, które to obowiązki łączył z orzekaniem w XIII Wydziale Wykonywania Orzeczeń Karnych Sądu Rejonowego w Kielcach. Od 4 maja 2020 r. został delegowany do orzekania w pełnym obciążeniu w IV Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych Sądu Okręgowego w Kielcach. Kandydat pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych konferencjach i szkoleniach zawodowych, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Jarosława Pawa sporządził Pan Artur Polut - wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Kielcach, który po analizie przedstawionych spraw stwierdził, że kandydat pracuje z bardzo dużym zaangażowaniem w przydzielonych mu do referatu sprawach. Orzeka sprawnie, o czym świadczy zarówno analiza czynności podejmowanych przez kandydata w przydzielonych do jego referatu sprawach, w tym w tych najdłużej rozpoznawanych w referacie, jak również brak skarg na sprawność rozpoznania spraw z jego referatu. Orzeka stabilnie, gdyż w ocenianym okresie wyniki postępowania zażaleniowego kandydata co do orzeczeń wydanych w XIII Wydziale Wykonywania Orzeczeń Karnych Sądu Rejonowego w Kielcach były zbliżone do wyników XIII Wydziału Wykonywania Orzeczeń Karnych. Jeżeli natomiast chodzi o wyniki postępowania zażaleniowego kandydata co do orzeczeń wydawanych w IV Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych Sądu Okręgowego w Kielcach, to wyniki Pana sędziego w zakresie orzeczeń uchylonych i przekazanych do ponownego rozpoznania oraz załatwionych w inny sposób były zbliżone do odpowiednich wyników IV Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych, natomiast odnośnie do postanowień utrzymanych w mocy oraz zmienionych, wyniki kandydata były niewiele gorsze niż średnie wyniki IV Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych w tym zakresie. Wprawdzie wśród badanych spraw stwierdzono w jednej sprawie istnienie bezwzględnej przyczyny odwoławczej, to jednak należy stwierdzić, że osiągane przez Pana sędziego wyniki świadczą o jego dużej wiedzy prawniczej, doświadczeniu i poprawnej metodyce pracy.

Kandydat charakteryzuje się wysoką kulturą osobistą, jest taktowny w stosunku do przełożonych, sędziów i pracowników sekretariatu oraz petentów, nie notując skarg w tym zakresie. Przedstawione wnioski, w ocenie sędziego wizytatora, dają podstawę do stwierdzenia, że Pan sędzia Jarosław Paw spełnia wszelkie kryteria, jakie wymagane są od kandydata na urząd sędziego sądu okręgowego i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Pani Małgorzata Dragan posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Małgorzata Dragan urodziła się w 1983 r. w Kielcach. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa gospodarczego i handlowego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii tego Uniwersytetu, z wynikiem dobrym plus. Od 1 stycznia 2009 r. do 30 czerwca 2012 r. odbywała aplikację adwokacką w Kancelarii Adwokackiej i Kancelarii Radców Prawnych s.c. w Kielcach, w której od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. była zatrudniona na stanowisku aplikanta adwokackiego. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2013 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Na listę adwokatów Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej w Kielcach została wpisana na mocy uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach z dnia 14 maja 2013 r. Od 1 września 2013 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Kielcach, zajmując się świadczeniem pomocy prawnej w zakresie praktycznie wszystkich dziedzin prawa. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez udział w licznych szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Dragan w zakresie spraw cywilnych sporządził Pan Bartosz Pniewski - sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach, który stwierdził, że analiza przebiegu dotychczasowej pracy zawodowej kandydatki oraz czynności podejmowanych w sprawach będących przedmiotem badania wskazuje, że wykonuje ona swoje obowiązki rzetelnie, wykazując duże zaangażowanie w ich realizację. Prezentuje dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, wspartą wysoką starannością i rzetelnością w przygotowaniu i prowadzeniu poszczególnych spraw. Stwierdzone uchybienia mają jednostkowy charakter, nie rzutują w żadnym stopniu na dokonaną ocenę jej kandydatury. Opiniowana podnosi kwalifikacje zawodowe, biorąc udział w szkoleniach. Przy ocenie akt poddanych badaniu nie sposób jednak nie zauważyć, że wszystkie skontrolowane sprawy nie miały nie tylko precedensowego, ale nawet skomplikowanego charakteru, ich problematyka była typowa i jako niewymagająca pogłębionej analizy prawnej nie mogła stanowić dla opiniowanej większego problemu. Uwaga ta ma o tyle znaczenie, że kandydatka ubiega się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Z praktyki orzeczniczej sędziego opiniującego wynika zaś, że sprawy rozstrzygane w sądzie okręgowym zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji wielokrotnie należą do spraw skomplikowanych, często wymagających dokonywania złożonej oceny prawnej. W tym kontekście, w ocenie sędziego opiniującego, pewien niedosyt pozostawia więc brak możliwości poddania badaniu tego rodzaju spraw, prowadzonych przez Panią Małgorzatę Dragan.

Przy uwzględnieniu wszystkich przedstawionych okoliczności sędzia opiniujący kandydaturę Pani Małgorzaty Dragan ocenił w pełni pozytywnie, stwierdzając, że spełnia ona warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Kielcach. Kandydatka zgłosiła uwagi do oceny kwalifikacji, sporządzonej przez Pana sędziego Bartosza Pniewskiego, w których podniosła, że - biorąc pod uwagę charakter wykonywanego przez nią zawodu - nie ma wpływu na to, a tym bardziej nie może uzależnić podjęcia się reprezentowania strony od tego, czy sprawa ma charakter precedensowy czy typowy.

Natomiast ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Dragan w zakresie spraw karnych sporządził Pan Krzysztof Sójka - sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach, który wskazał, że liczba przedstawionych przez kandydatkę do oceny spraw karnych jest stosunkowo mała, aby przyjąć, że sporządzona opinia jest wiodącą dla opiniowanej. Kandydatka w sprawach karnych występowała rzadko, głównie jako obrońca z urzędu oskarżonego. Częściej występowała w sprawach z zakresu prawa cywilnego i ocena tej jej aktywności zawodowej będzie miała charakter wiodący. Przedstawiona analiza akt spraw karnych z udziałem kandydatki jako obrońcy oskarżonych, bądź pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego pozwala na stwierdzenie, że jej poziom znajomości prawa karnego materialnego i procesowego nie budzi zastrzeżeń. Krytyczne uwagi przedstawione przy analizie każdej ze spraw sprowadzają się w zasadzie do stwierdzenia, że wnioski (pisma procesowe) formułowane przez kandydatkę nie zawsze zawierały wskazanie podstawy prawnej, czego należy wymagać od osoby fachowej, jaką jest adwokat. W kontaktach z organami procesowymi, a także stronami postępowania nie stwierdzono żadnych negatywnych zachowań kandydatki, o czym świadczy zarówno brak adnotacji o takich ewentualnych zachowaniach w protokołach czynności procesowych, jak i brak skarg do Rady Adwokackiej.

Ustalenia poczynione w oparciu o badanie akt spraw karnych i opinię Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach, zdaniem sędziego opiniującego, dają pełną podstawę do pozytywnej oceny pracy Pani Małgorzaty Dragan w sprawach karnych z jej udziałem. Reasumując, sędzia opiniujący stwierdził, że opiniowana spełnia warunki do ubiegania się o wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Kielcach.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów: 1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas orzekania w sądzie rejonowym w różnych wydziałach karnych i na stałej delegacji do sądu okręgowego, jak również podczas pełnienia funkcji administracyjnej w wymiarze sprawiedliwości - od 1 stycznia 2006 r. do 3 maja 2020 r. sprawował funkcję Przewodniczącego XIII Wydziału Wykonywania Orzeczeń Karnych Sądu Rejonowego w Kielcach.

Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Jarosława Pawa znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jego pracy. Wskazano w niej, że pracuje z bardzo dużym zaangażowaniem w przydzielonych mu do referatu sprawach, orzeka sprawnie i stabilnie. Osiągane przez kandydata wyniki świadczą o jego dużej wiedzy prawniczej, doświadczeniu i poprawnej metodyce pracy. Spełnia zatem wszelkie kryteria, jakie wymagane są od kandydata na urząd sędziego sądu okręgowego i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Rada uwzględniła, że Pan Jarosław Paw posiada zdecydowanie dłuższe doświadczenie zawodowe niż kontrkandydatka w osobie Pani Małgorzaty Dragan, biorącej udział w niniejszym konkursie. Nie bez znaczenia również - w ocenie Rady - pozostaje, że wolne stanowisko sędziowskie przewidziane jest do wydziału penitencjarnego, a wybrany kandydat od 4 maja 2020 r. został delegowany do orzekania w pełnym obciążeniu w IV Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych Sądu Okręgowego w Kielcach. Kandydat zdobył ponad 20-letnie doświadczenie, wykonując czynności orzecznicze od samego początku w wydziałach karnych sądu rejonowego i sądu okręgowego.

Kontrkandydatka w osobie Pani Małgorzaty Dragan otrzymała pozytywne oceny swojej pracy i kwalifikacji zawodowych w zakresie spraw karnych i cywilnych. Posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak jej doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pracy adwokata, który wykonuje od września 2013 r., nie jest tak bogate i różnorodne, jak wybranego kandydata. Należy również mieć na uwadze, że kandydatka ubiega się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego, w którym rozstrzygane są sprawy o skomplikowanym charakterze, wymagające dokonywania złożonej oceny prawnej, a Pani Małgorzata Dragan nie posiada wystarczającego doświadczenia zawodowego, ani orzeczniczego. Zatem jej kandydowanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego jest przedwczesne i nie daje rękojmi należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu tego szczebla. Ponadto kontrkandydatka nie uzyskała poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Rada uznała, że dotychczasowy, wieloletni przebieg ścieżki zawodowej przemawia za wyborem Pana Jarosława Pawa. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada wybrany kandydat, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w szkoleniach dają gwarancję należytego pełnienia przez niego obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Jarosława Pawa za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach w dniu 15 lutego 2021 r. na Pana Jarosława Pawa oddano 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a na Panią Małgorzatę Dragan oddano 1 głos "za", 4 głosy "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła zatem, że Pan Jarosław Paw otrzymał pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach, a co za tym idzie wypełnia kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Jarosław Paw posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Jarosława Pawa do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie, bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte przez niego podczas ponad 20-letniej pracy orzeczniczej w wydziałach karnych sądu rejonowego oraz sądu okręgowego, jak również pełnienie funkcji kierowniczej w wymiarze sprawiedliwości, doświadczenie życiowe, staż orzeczniczy, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 22 czerwca 2021 r. na:

- Panią Małgorzatę Dragan oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pana Jarosława Pawa oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).