Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1036.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA NR 760/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1036

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Iwony Małgorzaty Szalachy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowego w Rzeszowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Grzegorza Dominika Barnaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 1036, zgłosili się: - Pan Grzegorz Dominik Barnak- sędzia Sądu Rejonowego w Dębicy, - Pani Iwona Małgorzata Szalacha - sędzia Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach oraz

- Pani Anna Agnieszka Zięba-Kurasz - sędzia Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pani Anny Agnieszki Zięby -Kurasz (uchwała nr 9/2021 z dnia 12 stycznia 2021 r.), z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 23 czerwca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Grzegorza Dominika Barnaka oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" a na Panią Iwonę Małgorzatę Szalachę oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie Pani Iwony Małgorzaty Szalachy. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za Panią Iwoną Małgorzatą Szalachą przemawiały (ocenione łącznie): bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym wieloletnie doświadczenie orzecznicze, szeroka wiedza prawnicza oraz najwyższe, jednogłośne poparcie udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Zespół miał na uwadze, że wolne stanowisko sędziowskie przeznaczone jest do pionu karnego odwoławczego, co czyni kandydaturę Pani Iwony Małgorzaty Szalachy bardziej odpowiednią - z uwagi na jej dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Jej kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego zostały ocenione wysoko w sporządzonej na użytek postępowania nominacyjnego ocenie kwalifikacji.

Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie na posiedzeniu w dniu 18 marca 2021 r. negatywnie zaopiniowało Pana Grzegorza Dominika Barnaka, który nie otrzymał głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się", zaś jednogłośnie pozytywnie Panią Iwonę Małgorzatę Szalachę, która otrzymała 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Iwony Małgorzaty Szalachy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Iwona Małgorzata Szalacha urodziła się w 1973 r. w Kolbuszowej. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, Filii w Rzeszowie, z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 14 września do 31 października 1998 r. była zatrudniona w Małopolskiej Giełdzie Rolno-Towarowej S.A. z siedzibą w Rzeszowie na stanowisku specjalisty ds. obsługi prawnej. Po odbyciu aplikacji sądowej, w kwietniu 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 kwietnia 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Katowicach, na okres dwóch lat. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 maja 2005 r. powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Katowicach na dalszy okres od 12 maja 2005 r. do 11 maja 2007 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Katowicach. Po podziale Sądu - od 1 kwietnia 2007 r. orzeka w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach, w III Wydziale Karnym. Od 1 września 2020 r. jest delegowana na czas nieokreślony do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, w którym obowiązki sędziego wykonuje w III Wydziale Karnym Odwoławczym. W 2014 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, z oceną bardzo dobrą. Pani sędzia pogłębia swoją wiedzę biorąc udział w konferencjach oraz licznych szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Iwony Małgorzaty Szalachy sporządziła Pani Grażyna Atrymiak - sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że analiza danych statystycznych oraz opisanych akt wskazuje, że kandydatka dysponuje znacznym doświadczeniem zawodowym oraz dużą wiedzą prawniczą. Liczba załatwianych spraw, sposób ich prowadzenia i załatwiania oraz podejmowane przez nią decyzje procesowe przekonują o jej umiejętności planowania i organizacji pracy, obowiązkowości, zaangażowaniu i pracowitości. Wyniki dotyczące "załatwialności" spraw i sposób ich prowadzenia wskazują, że jest osobą zaangażowaną i podejmującą sprawnie nawet najtrudniejsze decyzje. Z uwagi na to, że ta ocena jest kolejną - dokonaną przez sędziego oceniającego - stwierdzono, że kandydatka wyciągnęła wnioski z wcześniejszych doświadczeń z postępowań zakończonych orzeczeniami kasatoryjnymi i reformatoryjnymi. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło kandydatce na wzbogacenie wiedzy i jej wykorzystanie w rozpoznawaniu trudnych spraw. Te osiągnięcia w sposób bezsprzeczny pozwalają na uznanie, że Pani Iwona Małgorzata Szalacha zasługuje na awans, albowiem posiada wiedzę i odpowiednie doświadczenie zawodowe wymagane do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego. W świetle powyższego sędzia opiniująca stwierdziła, że kandydatka spełnia wymogi formalne i merytoryczne do przedstawienia jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pan Grzegorz Dominik Barnak urodził się w 1976 r. w Rzeszowie. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, Filii w Rzeszowie, z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2003 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 1 maja 2003 r. do 16 maja 2004 r. był zatrudniony w kancelarii komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Strzyżowie na stanowisku asesora komorniczego. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 maja 2004 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ostródzie, na okres 3 lat. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 maja 2007 r. powierzono mu dalsze pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Ostródzie do 16 maja 2008 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 2008 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Ostródzie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 listopada 2009 r. został przeniesiony z dniem 1 marca 2010 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wieliczce, w którym orzekał w 1 Wydziale Cywilnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 marca 2015 r. został przeniesiony z dniem 1 lipca 2015 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Dębicy, w którym orzeka w I Wydziale Cywilnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 sierpnia 2017 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego od 1 września 2017 r. do 28 lutego 2018 r. Czynności sędziowskie pełnił w VI Wydziale Gospodarczym. Kolejną decyzją z dnia 13 lutego 2018 r. okres delegacji został przedłużony do 31 maja 2018 r. Decyzjami Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Rzeszowie w dniach: 7 lutego, 14 i 28 marca, 11 i 25 kwietnia 2019 r. oraz 9 i 30 stycznia 2020 r. Pan sędzia pogłębia swoją wiedzę biorąc udział w konferencjach oraz licznych szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Grzegorza Dominika Barnaka sporządził Pan Grzegorz Pliś - sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że przeprowadzona ocena pracy kandydata pozwala przyjąć, że zarówno dane statystyczne (przy uwzględnieniu, że w tym okresie orzekał w dwóch różnych sądach), jak i merytoryczna ocena orzecznictwa świadczą o dużej pracowitości, niekwestionowanym zaangażowaniu zawodowym oraz wysokim poziomie wiedzy prawniczej. Nieliczne uchybienia, a także powody zmiany lub uchylenia orzeczeń przez sądy II instancji nie uniemożliwiają pozytywnego zaopiniowana kandydata. Jest osobą pracowitą, solidną i obowiązkową. Cieszy się dobrą opinią, rzetelnie wywiązując się ze swoich obowiązków, posiada umiejętność organizacji pracy, prezentuje wysoki poziom kultury osobistej, a jego relacje z sędziami, przełożonymi i innymi współpracownikami układają się prawidłowo. Wyniki pracy, wymienione cechy oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe kandydata, a w tym wysoko oceniane czynności orzecznicze w VI Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Rzeszowie pozwalają na wyrażenie pozytywnej opinii o kandydacie. Spełnia zatem wszystkie kryteria, którym powinien odpowiadać kandydat na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Kandydaturę Pana sędziego Grzegorza Dominika Barnaka na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie oceniono pozytywnie.

Pan Grzegorz Dominik Barnak posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada 18-letnie doświadczenie zawodowe w pełnieniu obowiązków orzeczniczych, zdobyte na stanowiskach asesora sądowego oraz sędziego sądu rejonowego. Kandydatka jest delegowana na czas nieokreślony do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Iwony Małgorzaty Szalachy znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy oraz opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami jest osobą zaangażowaną w pracę, sprawnie prowadzi postępowania, terminowo wykonuje czynności. Ponadto posiada doświadczenie zawodowe, wynikające z orzekania w sprawach wielotomowych, wieloosobowych, z wieloma zarzutami. Podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach.

Kontrkandydat w osobie Pana Grzegorza Dominika Barnaka posiada nieznacznie krótsze doświadczenie w pełnieniu obowiązków orzeczniczych. Nie można także pominąć, że od początku swej pracy orzeczniczej związany jest z wydziałem cywilnym bądź w okresie delegacji do Sądu Okręgowego w Rzeszowie z wydziałem gospodarczym, co powoduje, że nie można stwierdzić jego biegłości w sprawach z zakresu prawa karnego. Kandydat nie uzyskał także poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Posiada również mniejsze doświadczenie życiowe niż przedstawiona do powołania kandydatka.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna i doświadczenie praktyczne, jakie posiada Pani Iwona Małgorzata Szalacha, w połączeniu z pełnieniem obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie na podstawie delegacji na czas nieokreślony, a także wnioski wynikające z oceny kwalifikacyjnej, dają gwarancję należytego pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Iwony Małgorzaty Szalachy za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie na posiedzeniu w dniu 18 marca 2021 r. negatywnie zaopiniowało Pana Grzegorza Dominika Barnaka, który nie otrzymał głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się", zaś jednogłośnie pozytywnie Panią Iwonę Małgorzatę Szalachę, która otrzymała 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem - w przeciwieństwie do kandydata nieprzedstawionego do powołania-jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Iwona Małgorzata Szalacha posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Iwony Małgorzaty Szalachy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności różnorodne doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Rada miała również na uwadze, że Pani Iwona Małgorzata Szalacha pełni obowiązki orzecznicze w sądzie okręgowym w ramach - udzielonej na czas nieokreślony - delegacji.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 23 czerwca 2021 r. na:

- Pana Grzegorza Dominika Barnaka oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Iwonę Małgorzatę Szalachę oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).