Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 131.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.7.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 lipca 2021 r.

UCHWAŁA NR 965/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 lipca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 131

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Tomasza Grzegorza Mrzygłoda do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Kamili Zofii Wójcik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 131, zgłosili się:

- Pan Tomasz Grzegorz Mrzygłód - sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie oraz

- Pani Kamila Zofia Wójcik - sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 lipca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Tomasza Grzegorza Mrzygłoda oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" a na Panią Kamilę Zofię Wójcik oddali 1 głos "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego glosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie Pana Tomasza Grzegorza Mrzygłoda. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Tomasza Grzegorza Mrzygłoda przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe oraz ocena jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także poparcie środowiska sędziowskiego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej

Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Tomasza Grzegorza Mrzygłoda do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Tomasz Grzegorz Mrzygłód urodził się 29 stycznia 1975 r. w Oświęcimiu. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 1999-2002 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Apelacyjnego w Krakowie, w 2002 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 lutego 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Olkuszu. Z dniem 1 maja 2003 r. został przeniesiony do Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie. Orzekał w pionie karnym. Pełnił funkcję Kierownika Sekcji Wykonania Orzeczeń. Z dniem 1 września 2020 r. został delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym w Krakowie, w IV Wydziale Karnym Odwoławczym, przy czym w Wydziale tym orzekał już wcześniej na delegacjach jednodniowych. W 2011 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa dowodowego na Uniwersytecie Warszawskim, z wynikiem bardzo dobrym a w 2014 r. - studia podyplomowe z zakresu zapobiegania i zwalczania przestępczości gospodarczej i skarbowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, również z wynikiem bardzo dobrym. Pan sędzia brał udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Grzegorza Mrzygłoda sporządziła Pani Beata Maciej ewicz-Gawron - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Krakowie. Sędzia wizytator uznała, że jako sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie, legitymujący się ponad 18-letnim stażem pracy, wliczając w ten okres asesurę, kandydat ma odpowiednią wiedzę prawniczą, jak i doświadczenie zawodowe do zajmowania stanowiska sędziego sądu okręgowego. Wykazuje się bardzo dobrą znajomością zarówno przepisów prawa karnego materialnego, jak i procesowego, a także orzecznictwa, posiada również umiejętność właściwego stosowania w praktyce nabytej wiedzy. Rozstrzygnięcia merytoryczne, podejmowane przez Pana sędziego są wyważone, rozsądne, cechuje je właściwe poczucie sprawiedliwości. Jego orzecznictwo sytuuje się na wysokim poziomie, jest stabilne, a efekty pracy mierzone liczbą wydanych orzeczeń nie nasuwają żadnych zastrzeżeń. Pan sędzia nabył już pewne doświadczenie orzecznicze, pracując od 1 września 2020 r. na stałej delegacji w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Krakowie, a wcześniej na delegacjach w trybie art. 77 § 9 p.u.s.p. i został dobrze oceniony z wyników tej pracy przez bezpośredniego przełożonego. Poza tym, opiniowany posiada umiejętność funkcjonowania w zespole, nie stwarza napięć, konfliktów, charakteryzuje się dużą kulturą osobistą. Wszystko to sprawia, że posiadane przez Pana sędziego umiejętności zawodowe, cechy charakteru i inne właściwości osobiste uzasadniają bardzo dobrą ocenę jego kwalifikacji jako kandydata na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Kamila Zofia Wójcik posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Kamila Zofia Wójcik urodziła się 30 października 1977 r. w Krakowie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2004 r. była zatrudniona w Wydawnictwie Prawniczym LexisNexis w Krakowie jako redaktor publikacji elektronicznych, a następnie w Urzędzie Miasta Krakowa jako podinspektor. W latach 2004-2007 pracowała w Sądzie Okręgowym w Krakowie na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 23 października 2007 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 kwietnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Orzeka w V Wydziale Gospodarczym, przy czym w latach 2014-2016 pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. W 2012 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2014-2016, w oparciu o jednodniowe delegacje Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie, orzekała w składach odwoławczych w XII Wydziale Gospodarczym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Krakowie a w latach 2016-2020 orzekała w IX Wydziale Gospodarczym tego Sądu. Pani sędzia brała udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Kamili Zofii Wójcik sporządził Pan Janusz Beim - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Krakowie. W ocenie sędziego wizytatora lustracja orzecznictwa kandydatki daje podstawę do stwierdzenia, że jej orzecznictwo cechuje się bardzo wysokim poziomem merytorycznym. Sprawność postępowania w sprawach jest wzorowa, a stabilność orzecznictwa bardzo wysoka, wyróżniająca w skali okręgu. Walory merytoryczne orzeczeń i uzasadnień zasługują na bardzo wysoką ocenę, świadczą o profesjonalizmie, dojrzałości, umiejętności trafnej oceny analizowanego stanu faktycznego i prawidłowego zastosowania norm prawnych. Metodyka pracy, organizacja, sprawność i terminowość czynności procesowych jest wzorowa. Kandydatkę cechuje wysoka kultura osobista, co znajduje wyraz w kulturze urzędowania i w kontaktach służbowych. Jest osobą pracowitą, rzetelną, stanowczą i z wyważonym podejściem do zagadnień i problemów pojawiających się w toku pracy orzeczniczej. W opiniach służbowych podkreślane są takie cechy jak: decyzyjność, rzetelność, sumienność, zdolności organizacyjne i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych. Analiza toku postępowań w sprawach prowadzonych przez kandydatkę w pełni potwierdza powyższe opinie. Kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje, co znajduje potwierdzenie w udziale w licznych szkoleniach i konferencjach oraz ukończeniu studiów podyplomowych. Podsumowując, sędzia wizytator uznał, że Pani Kamila Zofia Wójcik jest wzorową i znakomicie przygotowaną kandydatką do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów: 1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Tomasza Grzegorza Mrzygłoda znajdują odzwierciedlenie w ocenie jego pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Pana Tomasza Grzegorza Mrzygłoda - w porównaniu z kontrkandydatką - wyróżnia długość doświadczenia orzeczniczego (liczonego łącznie z asesurą), w tym aktualna delegacja do orzekania w Sądzie Okręgowym w Krakowie, do którego aspirują obydwoje kandydaci.

Praca i kwalifikacje zawodowe kontrkandydatki w osobie Pani Kamili Zofii Wójcik również zostały ocenione bardzo wysoko. Jednak - zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa - wiedza teoretyczna i doświadczenie zawodowe, jakie posiada Pan Tomasz Grzegorz Mrzygłód, dają gwarancję należytego wykonywania przez niego obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Tomasza Grzegorza Mrzygłoda za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie na posiedzeniu 17 maja 2021 r. zaopiniowało Pana Tomasza Grzegorza Mrzygłoda - oddając 6 głosów "za", oraz 3 głosy "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się" (opinia bardzo dobra), a Panią Kamilę Zofię Wójcik - oddając 7 głosów "za" oraz 3 głosy "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się" (opinia wyróżniająca). Kandydat wybrany przez Radę uzyskał wprawdzie nieco niższe poparcie tego gremium niż Pani Kamila Zofia Wójcik, jednak - w świetle jego dłuższej aktywności orzeczniczej - ta niewielka różnica nie mogła, w ocenie Rady, przemówić na niekorzyść Pana Tomasza Grzegorza Mrzygłoda.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Tomasz Grzegorz Mrzygłód posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Tomasza Grzegorza Mrzygłoda zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, obejmujące orzekanie zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Krakowie, dłuższy niż Pani Kamili Zofii Wójcik łączny staż orzeczniczy, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie, a także doskonalenie zawodowe przez udział w studiach podyplomowych i szkoleniach.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 lipca 2021 r. na:

- Pana Tomasza Grzegorza Mrzygłoda oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Kamilę Zofię Wójcik oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymującym się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).