Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1016.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.7.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 lipca 2021 r.

UCHWAŁA NR 968/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 lipca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1016

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Izabeli Sołtyszewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 1016, zgłosiła się Pani Izabela Sołtyszewska - sędzia Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 7 czerwca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa jednogłośnie uznał, że zasadnym jest zwrócenie się do Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie o zarządzenie uzupełnienia oceny kwalifikacyjnej kandydatki w zakresie informacji dotyczących przebiegu jej drogi zawodowej, podnoszenia kwalifikacji zawodowych, oceny z egzaminu sędziowskiego i ukończonych studiów. Po uzupełnieniu oceny kwalifikacyjnej kandydatki, na posiedzeniu 14 lipca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po przeanalizowaniu materiałów sprawy, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Izabelę Sołtyszewską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie Pani Izabeli Sołtyszewskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Izabeli Sołtyszewskiej przemawiały (ocenione łącznie): odpowiedni staż i doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Izabeli Sołtyszewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Izabela Sołtyszewską urodziła się w 1971 r. w Szczecinie. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, w 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 25 maja 1998 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szczecinie. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w V Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 września 2000 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie. Orzekała w V Wydziale Karnym. W grudniu 2004 r. została przeniesiona do orzekania w IV Wydziale Karnym, w którym od czerwca 2006 r. do grudnia 2008 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wydziału. Z dniem 1 stycznia 2009 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego nowo utworzonego Sądu Rejonowego Szczecin- Centrum w Szczecinie, w którym powierzono jej pełnienie funkcji Zastępcy Przewodniczącego VI Wydziału Grodzkiego. W związku z reorganizacją wydziałów, z dniem 31 grudnia 2009 r. została zwolniona z funkcji Zastępcy Przewodniczącego VI Wydziału Grodzkiego, a od 1 stycznia 2010 r. powierzono jej funkcję Zastępcy Przewodniczącej V Wydziału Karnego Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie. Z dniem 1 lipca 2011 r. powierzono jej funkcję Przewodniczącej V Wydziału Karnego tego Sądu, którą pełniła do 26 sierpnia 2019 r. Z dniem 31 lipca 2019 r. została delegowana do orzekania w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Szczecinie. W latach 2011-2018 uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych. Otrzymała pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Iwona Gdula - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie, która stwierdziła, że stopień opanowania przez kandydatkę wpływu w 2018 r. i w 2019 r. za okres orzekania w V Wydziale Karnym Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie, w odniesieniu do Polski, był na wyższym poziomie. Efektywny czas pracy w 2018 r. wynosił - 9,83, w 2019 r. - 5,33, co związane było z delegowaniem opiniowanej do Sądu Okręgowego w Szczecinie. Wskaźniki stabilności orzecznictwa opiniowanej przedstawiają się zmiennie. W 2018 r. były najlepsze, gdyż odnotowano 100% wyroków utrzymanych w mocy. W 2019 r. tylko 42,9% wyroków utrzymano w mocy, 14,3% uchylono i przekazano do ponownego rozpoznania, 28,6% wyroków zmieniono, zaś 14,3% załatwiono w inny sposób. W I półroczu 2020 r. 0% utrzymano w mocy i 0% uchylono i przekazano do ponownego rozpoznania, natomiast aż 66,7% zmieniono i 33,3% załatwiono w inny sposób. W trakcie delegacji w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Szczecinie efektywny czas pracy kandydatki w 2019 r. wynosił tylko 4,43, zaś w 2020 r. - 11,63, ale związane to było z faktem, że opiniowana była delegowana dopiero od 1 sierpnia 2019 r. i tym samym efektywność w początkowym okresie statystycznym była znacznie ograniczona. Z tych samych przyczyn stopień opanowania wpływu w 2019 r. był na niższym poziomie niż w Polsce.

3 Natomiast w 2020 r. - na dzień sporządzania opinii - brak było danych z Polski. Opiniująca wskazała, że na dzień sporządzania opinii rozpoznano apelacje wniesione tylko w 2 sprawach. W obu wyrok utrzymano w mocy (100%). Kontrola spraw z wykazu przedłożonego przez opiniowaną, jak i losowo wybranych przez opiniującą wykazała, że nie były to sprawy skomplikowane pod względem faktycznym, czy prawnym. Te z wykazu kandydatki stanowiły sprawy rozpoznawane w sądzie rejonowym i nie były obszerne (od 1 do 2 tomów). Prowadzone były sprawnie. Chociaż w większości z nich rozprawy były odraczane, a nie przerwane, to ewidentnie terminy odroczeń nie były nadmiernie odległe i związane były przeważnie z koniecznością wezwania świadków bądź wykonania innych koniecznych czynności dowodowych. Natomiast sprawy wybrane przez opiniującą były nie tylko znacznie obszerniejsze aktowo, ale i zdecydowanie bardziej problematyczne. We wszystkich opiniowana podejmowała czynności bez zbędnej zwłoki. Sędzia opiniująca wskazała ponadto, że terminowość sporządzania przez kandydatkę uzasadnień nie budzi żadnych zastrzeżeń. Analiza orzeczeń sądu odwoławczego prowadzi do wniosku, że w V Wydziale Karnym Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie, poza jedną sprawą, przyczyny uchyleń i zmian zaskarżonych wyroków nie były w żadnym razie kontrowersyjne, a w przeważającej części ewidentnie wynikały z odmiennej oceny stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości czynów dokonanej przez sąd odwoławczy (9 spraw na 13). Natomiast w trakcie delegacji w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Szczecinie rozpoznano apelacje jedynie w 2 sprawach, w których wyroki utrzymano w mocy. Analiza spraw niezakończonych, a przydzielonych kandydatce do rozpoznania, w których od momentu pierwszej rejestracji upłynął najdłuższy okres, prowadzi do wniosku, że wynikało to z utrudnień związanych z niestawiennictwem świadków, koniecznością przeprowadzenia innych niezbędnych dowodów lub przydzieleniem spraw do referatu opiniowanej po uchyleniu wyroku i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania albo z powodu konieczności odwoływania rozpraw w związku z zarządzeniami tak Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie, jak i Prezesa Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie w sprawie zasad organizacji pracy sądów w czasie pandemii. W sprawach tych prowadzone są postępowania dowodowe, a ich sprawność nie budzi zastrzeżeń. Kultura urzędowania kandydatki, obejmująca kulturę osobistą i poszanowanie praw stron lub uczestników postępowania przy rozpoznawaniu spraw, nie budzi żadnych zastrzeżeń. Podsumowując, sędzia opiniująca wskazała, że - na podstawie badania akt spraw przedstawionych do oceny, analizy danych statystycznych obrazujących wyniki pracy, jak również badania stabilności orzecznictwa - Pani Izabela Sołtyszewska spełnia kryteria do powołania do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Izabela Sołtyszewska jest sędzią z wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym, zdobytym zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i okręgowego. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w ocenie kwalifikacyjnej, z której wynika, że osiąga wysokie wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa, efektywności i terminowości pracy oraz posiada ugruntowaną i szeroką wiedzę prawniczą. Powyższe potwierdzają także opinie służbowe, sporządzone przez Przewodniczącą III Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Szczecinie i Wiceprezesa Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie - wskazujące, że Pani Izabela Sołtyszewska daje rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Izabeli Sołtyszewskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie na posiedzeniu 12 lutego 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Izabelę Sołtyszewską.

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem wysokie poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Izabela Sołtyszewską posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Izabeli Sołtyszewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego na szczeblu sądu rejonowego i sądu okręgowego, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, pozytywne opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 lipca 2021 r. na Panią Izabelę Sołtyszewską oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).