Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r. poz. 704.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1670/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r. poz. 704

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Teresy Morawskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Sławomira Koroluka i Pana Jarosława Arkadiusza Milczka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 704, zgłosili się:

- Pan Sławomir Koroluk - adwokat Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku,

- Pan Jarosław Arkadiusz Milczek - adwokat Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku oraz - Pani Anna Teresa Morawska - sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 grudnia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie posiedzenia z uwagi na udział w konkursie osób wykonujących zawód adwokata. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na:

- Pana Sławomira Koroluka oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się",

- Pana Jarosława Arkadiusza Milczka oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się",

- Panią Annę Teresę Morawską oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku Pana Sławomira Koroluka i Pani Anny Teresy Morawskiej.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że rekomendując kandydatury Pana Sławomira Koroluka i Pani Anny Teresy Morawskiej miał na względzie ich wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracach związanych ze stosowaniem przepisów prawa oraz uzyskanie przez tych kandydatów pozytywnych ocen kwalifikacji.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1-3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatów, a także uzyskanym przez nich poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając w części stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Teresy Morawskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Anna Teresa Morawska urodziła się w 1976 r. w Gdańsku. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od sierpnia 2000 r. do marca 2001 r. pracowała na stanowisku pracownika do spraw handlowych w spółce prawa handlowego. Po odbyciu aplikacji sądowej, w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 12 maja 2003 r. do 3 października 2004 r. pracowała w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 15 listopada 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdańsku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 października 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku. Doświadczenie orzecznicze zdobyła w pionie gospodarczym. W 2020 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i finansowego zintegrowanego z wiedzą pozaprawną z oceną bardzo dobrą. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Marek Grodziński - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Gdańsku. Podkreślił, że sprawność, efektywność, organizacja oraz wydajność pracy Pani Anny Teresy Morawskiej, w świetle danych statystycznych, omówionych w części szczegółowej oceny, pozostawała w okresie objętym przedmiotową opinią na dobrym poziomie. Rodzaj i stopień zawiłości spraw przydzielonych kandydatce do referatu nie odbiegały od średniej wydziału. Jej kompetencje zawodowe w zakresie metodyki pracy, kultury i organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budzą żadnych zastrzeżeń. W toku kontroli nie stwierdzono istotnych uchybień w prowadzeniu spraw. Nie stwierdzono niezasadnych odroczeń, zaś wydawane zarządzenia uwzględniają zasadę koncentracji materiału dowodowego, zapewniają prawidłową organizację i przebieg rozpraw. Stronom udzielane są poprawne i adekwatne do rodzaju podejmowanych czynności pouczenia. Wydane orzeczenia mają właściwą i staranną formę, co świadczy o opanowaniu metodyki pracy sędziego na wysokim poziomie. Dobrą jakością charakteryzują się sporządzane przez kandydatkę uzasadnienia orzeczeń. Posiada szeroką, stale rozwijaną wiedzę prawniczą, podnosi kwalifikacje przez samokształcenie i uczestnictwo w szkoleniach. Jej orzecznictwo poddane kontroli instancyjnej pozostaje na bardzo dobrym poziomie. Podkreślenia wymaga, że w ocenianym okresie na dziesięć wniesionych apelacji tylko w jednej sprawie sąd okręgowy dokonał zmiany orzeczenia. Kultura urzędowania Pani sędzi nie budziła żadnych zastrzeżeń. Jak wynika

3 z badania pisemnych protokołów rozpraw, prowadzenie rozpraw było nienaganne, taktowne w relacjach ze stronami i ich pełnomocnikami, a przy tym odpowiadające powadze sprawowanego urzędu. Pani sędzia jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, bezkonfliktową, opanowaną, zrównoważoną i taktowną. Powyższe pozwala, w ocenie Pana sędziego Marka Grodzińskiego, na pozytywną ocenę kwalifikacji Pani Anny Teresy Morawskiej i sformułowanie korzystnej prognozy odpowiedniego wykonywania przez nią obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Uzupełniającą ocenę kandydatki sporządził również Pan Marek Grodziński - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wskazał, że Pani sędzia Anna Teresa Morawska jest bardzo dobrze przygotowana do wypełniania obowiązków sędziego sądu okręgowego. Sprawność i efektywność podejmowanych czynności oraz organizacja pracy nie budzą zastrzeżeń. Stwierdził, że nie zaszły żadne nowe okoliczności, które mogłyby wpłynąć na dokonaną pozytywną ocenę jej pracy i podtrzymał w pełni wnioski, zawarte w uprzednio sporządzonej ocenie kwalifikacji.

Pan Sławomir Koroluk i Pan Jarosław Arkadiusz Milczek posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Sławomir Koroluk urodził się w 1971 r. w Grudziądzu. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1995-2000 odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Gdańskim. W 1997 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie jakości usług ubezpieczeniowych. Od 3 maja 1999 r. do 31 sierpnia 2000 r. pracował na stanowisku asystenta adwokata w Kancelarii Adwokackiej Tomasza Kopoczyńskiego z siedzibą w Gdyni. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 29 maja 2000 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt.: "Nadzór nad działalnością ubezpieczeniową w Polsce", uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Od 2 października 2000 r. do 29 września 2006 r. pracował na stanowisku wykładowcy w Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 2002 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 1 października 2002 r. do 1 lutego 2008 r. był zatrudniony, kolejno na stanowiskach asystenta i adiunkta, na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 2004-2006 odbył aplikację radcowską i w 2006 r. został wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. W latach 2006-2008 prowadził indywidualną kancelarię radcy prawnego z siedzibą w Gdyni. Od 26 września 2005 r. do 30 lipca 2006 r. pracował na stanowisku wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Na listę adwokatów Izby Gdańskiej został wpisany 14 stycznia 2008 r. i rozpoczął wykonywanie zawodu adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Gdyni. Od 1 października 2008 r. pracuje na stanowisku wykładowcy w Gdańskiej Szkole Wyższej w Gdańsku. Od 1 października 2009 r. do 30 września 2014 r. był zatrudniony na stanowisku adiunkta w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku. Od 2009 r. jest wykładowcą dla aplikantów adwokackich Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku (prawo ubezpieczeniowe). Z dniem 5 maja 2011 r. zgłosił Dziekanowi Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku zamiar rozpoczęcia wykonywania zawodu adwokata poza siedzibą kancelarii - w filii znajdującej się w Kwidzynie począwszy od 1 czerwca 2011 r. oraz zgłosił zamiar rozpoczęcia wykonywania zawodu adwokata - niezależnie od prowadzonej kancelarii indywidualnej - w formie spółki partnerskiej z siedzibą w Gdyni. W dniu 28 września 2016 r. zawiadomił Okręgową Radę Adwokacką w Gdańsku o zmianie siedziby wykonywania działalności na Kwidzyn oraz zmianie adresu filii na Gdynię. Jest stałym mediatorem przy Sądzie Okręgowym w Warszawie oraz Sądzie Okręgowym w Gdańsku, a także arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. Jest autorem publikacji między innymi z zakresu prawa ubezpieczeń i prawa ochrony konkurencji i konsumentów. Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Dorota Kołodziej - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku. Podkreśliła, że Pan Sławomir Koroluk posiada szeroką wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego, jak i procesowego, którą prawidłowo wykorzystuje wykonując obowiązki zawodowe adwokata. Szeroko rozumiane pisma procesowe, tj. pozwy, odpowiedzi na pozew, sprzeciwy, środki zaskarżenia i odpowiedzi na nie sporządzane przez kandydata świadczą o dużej znajomości zagadnień prawa cywilnego. Niewątpliwie posiada on wystarczające doświadczenie zawodowe, zważywszy na fakt, że obowiązki adwokata wykonuje od kilkunastu lat, wcześniej, jak to wynika z opinii Pomorskiej Izby Adwokackiej, wykonywał zawód radcy prawnego, będąc wpisanym na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. Przebieg pracy zawodowej świadczy o tym, że jest osobą podnoszącą kwalifikacje, kompetentną, sumienną i dobrze zorganizowaną. Dotychczasowy przebieg pracy kandydata wskazuje na pogłębione umiejętności pracy na sali sądowej, w tym w relacji do sądu, stron postępowania, pełnomocników, świadków czy też biegłych. Jest osobą obowiązkową, wyważoną, właściwie reprezentuje interes strony składając odpowiednie żądania, wnioski dowodowe i środki odwoławcze. Wskazane w opinii okoliczności pozwalają na stwierdzenie, że Pan Sławomir Koroluk jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Sposób wykonywania przez Pana Sławomira Koroluka obowiązków adwokata, bogate doświadczenie zawodowe, bardzo duża wiedza oraz wykazana umiejętność stosowania jej w praktyce w pełni uzasadniają wniosek, że prawidłowo wykonywać będzie obowiązki sędziego sądu okręgowego.

Pan Jarosław Arkadiusz Milczek urodził się w 1965 r. w Brzegu Dolnym. W latach 1988-1997 wykonywał zawód programisty, operatora terminala i specjalisty do spraw programowania. W 1990 r. ukończył studia informatyczne na Politechnice Gdańskiej. W latach 1997-2007 zajmował stanowisko dyrektora do spraw organizacyjnych w spółce prawa handlowego. W 2007 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 2 lutego 2008 r. do 31 grudnia 2011 r. prowadził własną działalność gospodarczą o profilu prawniczo-informatycznym. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w czerwcu 2011 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku z dnia 18 lipca 2011 r. został wpisany na listę adwokatów Pomorskiej Izby Adwokackiej. Od 2 stycznia 2012 r. jest partnerem w spółce partnerskiej i wykonuje zawód adwokata.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziły sędzię Sądu Okręgowego w Gdańsku: Pani Ewa Ważny - wizytator ds. rodzinnych i nieletnich oraz Pani Aneta Szteler-Olszewska - wizytator ds. karnych. Wskazały, że z analizy spraw rodzinnych i cywilnych wynika, że Pan Jarosław Arkadiusz Milczek właściwe reprezentował interesy stron i uczestników postępowania. Pisma nie zawierały złożonych rozważań prawnych, ale ich treść była adekwatna do stopnia skomplikowania sprawy. Pozwy i pisma procesowe zawierały prawidłową formę i treść. Kontrolowane sprawy nie były skomplikowane pod względem prawnym i faktycznym. Wnioski dowodowe składane przez kandydata generalnie zmierzały do wyjaśnienia okoliczności istotnych i spornych dla rozstrzygnięcia sprawy, nie zmierzały do przedłużenia toku postępowań. W sprawach, w których było to możliwe, kandydat podejmował działania zmierzające do ugodowego zakończenia postępowania. W przypadku nieobecności zapewniał obecność aplikanta adwokackiego. Zachowanie kandydata na sali rozpraw było kulturalne i nie budziło żadnych zastrzeżeń. Analiza akt spraw karnych uprawnia do wniosku, że Pan Jarosław Arkadiusz Milczek należycie wywiązywał się z obowiązków obrońcy: podejrzanego, oskarżonego, obwinionego, skazanego oraz pełnomocnika oskarżycielki, oskarżyciela posiłkowego i pełnomocnika wnioskodawcy. Osobiście uczestniczył w rozprawach i posiedzeniach, wykazując się aktywnością - zadawał pytania stronom, świadkom, składał wnioski dowodowe, przedstawiał stanowisko procesowe na piśmie oraz ustnie w toku rozprawy. Składane przez niego w toku postępowania pisma procesowe odpowiadają wymogom formalnym, są staranne, wyczerpujące, wnioski dowodowe określają poprawnie tezę dowodową oraz zawierają adekwatne uzasadnienie. W sporządzonych środkach zaskarżenia prawidłowo formułował zarzuty i wnioski, uzasadnienia zawierały argumentację adekwatną do stawianych zarzutów (jedynie w jednej sprawie jeden z zarzutów sformułował dopiero w treści uzasadnienia apelacji). Sprawy, w których występował, a które wskazał do kontroli, charakteryzowały się różnym stopniem skomplikowania, w większości średnim i niższym, przy czym jedna sprawa należała do bardziej złożonych przedmiotowo i podmiotowo oraz była obszerna. Jednocześnie, większość z kontrolowanych spraw wymagała dość dużego nakładu czasu i pracy. Pan Jarosław Arkadiusz Milczek od prawie 10 lat wykonuje zawód adwokata. Z analizy akt spraw wynika, że posiada wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego, prawa rodzinnego oraz prawa karnego materialnego i procesowego. Właściwie reprezentuje interesy klientów. W uzasadnionych przypadkach prowadzi negocjacje między stronami w zakresie zawarcia ugody. Jest osobą spokojną, taktowną i obowiązkową. Zachowanie na sali rozpraw nie budzi żadnych zastrzeżeń. Spełnia warunki do ubiegania się o powierzenie stanowiska sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Wybrana przez Krajową Radę Sądownictwa kandydatka - Pani Anna Teresa Morawska - pracuje w sądownictwie powszechnym od maja 2003 r. Zdobyła doświadczenie na stanowiskach asystenta sędziego (od maja 2003 r. do października 2004 r.), asesora sądowego (od listopada 2004 r. do października 2008 r.) oraz sędziego sądu rejonowego (stanowisko to zajmuje od października 2008 r.). Jej doświadczenie w pracy orzeczniczej obejmującej samodzielne stosowanie przepisów prawa sięga zatem 2004 r., a poprzedzone było pracą w sądownictwie powszechnym, bezpośrednio związaną z wydawaniem orzeczeń sądowych - pracą na stanowisku asystenta sędziego. Jej kwalifikacje zawodowe oceniono jako bardzo dobre w ramach przeprowadzonej oceny kwalifikacji. Uzyskała ponadto najwyższe, jednogłośne poparcie środowiska sędziowskiego w trakcie posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku. Aktywnie podnosi kwalifikacje zawodowe - w 2020 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i finansowego zintegrowanego z wiedzą pozaprawną z oceną bardzo dobrą.

Pan Sławomir Koro luk jest również dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego. W ocenie kwalifikacji podkreślono jego bogate doświadczenie zawodowe, bardzo dużą wiedzę oraz umiejętność stosowania jej w praktyce. Posiada jednak krótszy staż pracy w zawodach związanych z samodzielnym stosowaniem przepisów prawa, gdyż zawód radcy prawnego wykonywał w latach 2006-2008, a następnie rozpoczął wykonywanie zawodu adwokata. Posiada zatem mniejsze doświadczenie zawodowe od Pani Anny Teresy Morawskiej, która objęła stanowisko asesora sądowego w listopadzie 2004 r. Rada jednocześnie uwzględniła, że kandydat ten prowadzi pracę naukową i publikacyjną, zajmuje się dydaktyką oraz legitymuje się stopniem doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Posiada jednak krótszy staż pracy w zawodach związanych bezpośrednio ze stosowaniem prawa przed organami wymiaru sprawiedliwości (radcy prawnego i adwokata), a ponadto uzyskał zdecydowanie niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Pan Jarosław Arkadiusz Milczek posiada krótszy staż pracy w zawodzie adwokata od stażów pracy Pana Sławomira Koroluka w zawodzie radcy prawnego i adwokata oraz Pani Anny Teresy Morawskiej w zawodach asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego. Nie uzyskał ponadto poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku. Uzyskał również mniej wyróżniającą ocenę kwalifikacji niż Pani Anna Teresa Morawska i Pan Sławomir Koroluk, w której wskazano, że większość przedstawionych przez niego do oceny spraw nie była skomplikowana pod względem prawnym i faktycznym. Jest on dobrym kandydatem na stanowisko sędziowskie, posiadającym bardzo zróżnicowane i bogate doświadczenie życiowe. W niższym stopniu wypełnił jednak kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, od wybranej przez Krajową Radę Sądownictwa kandydatki.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anny Teresy Morawskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na skutek tajnego głosowania, zarządzonego w trakcie posiedzenia w dniu 2 listopada 2021 r., oddało na: Pana Sławomira Koroluka - 3 głosy "za" i 7 głosów "przeciw"; Pana Jarosława Arkadiusza Milczka - 0 głosów "za" i 10 głosów "przeciw" a na Panią Annę Teresę Morawską - 10 głosów "za" i 0 głosów "przeciw".

Pani Anna Teresa Morawska otrzymała zatem największą liczbę głosów "za" na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku, a co za tym idzie w najwyższym stopniu wypełniła kryterium poparcia środowiska sędziowskiego, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS. Pozostali uczestnicy postępowania nie uzyskali większości głosów tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Teresa Morawska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Teresy Morawskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków asesora sądowego i sędziego na szczeblu sądu rejonowego, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej kwalifikacji zawodowych oraz najwyższe i jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 grudnia 2021 r. na:

- Pana Sławomira Koroluka oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Jarosława Arkadiusza Milczka oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Annę Teresę Morawską oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).