Rozporządzenie 2024/1015 w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (UE) 2024/257 ustanawiającego uprawnienia do połowów na lata 2024, 2025 i 2026 w odniesieniu do niektórych stad ryb, mające zastosowanie w wodach Unii oraz - dla unijnych statków rybackich - w niektórych wodach nienależących do Unii

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2024.1015

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.

ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) 2024/1015
z dnia 26 marca 2024 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (UE) 2024/257 ustanawiającego uprawnienia do połowów na lata 2024, 2025 i 2026 w odniesieniu do niektórych stad ryb, mające zastosowanie w wodach Unii oraz - dla unijnych statków rybackich - w niektórych wodach nienależących do Unii

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 ust. 3,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu Rady (UE) 2024/257 1  ustanowiono uprawnienia do połowów na lata 2024, 2025 i 2026 w odniesieniu do niektórych stad ryb, mające zastosowanie w wodach Unii oraz - dla unijnych statków rybackich - w niektórych wodach nienależących do Unii. Całkowite dopuszczalne połowy (TAC) oraz ograniczenia nakładu połowowego oraz środki funkcjonalnie związane z TAC i ograniczeniami nakładu połowowego ustanowione w rozporządzeniu (UE) 2024/257 należy zmienić w celu uwzględnienia publikacji opinii naukowych, a także wyników konsultacji z państwami trzecimi podczas posiedzeń regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO).

(2) Rozporządzeniem (UE) 2024/257 ustanowiono TAC dla rajokształtnych (Rajiformes) w wodach Unii i Zjednoczonego Królestwa w rejonach Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) 6a, 6b, 7a-7c i 7e-7k. W rozporządzeniu tym ustanowiono również warunek szczególny w ramach tego TAC. Ten warunek szczególny umożliwia Unii i Zjednoczonemu Królestwu połowy rai drobnookiej (Raja microocellata) w rejonie ICES 7e (zachodnia część kanału La Manche) w 2024 r., aby umożliwić połowy wskaźnikowe na potrzeby zbierania danych dotyczących tego stada w oparciu o działalność połowową zgodnie z oceną ICES. Aby zapewnić pewność prawa oraz umożliwić realizację "programów monitorowania" połowów wskaźnikowych, ilości objęte tym szczególnym warunkiem należy przydzielić państwom członkowskim zgodnie z zasadą względnej stabilności oraz kluczem przydziału rajokształtnych w wodach Unii i Zjednoczonego Królestwa w rejonach ICES 6a, 6b, 7a-7c i 7e-7k.

(3) W drodze dwustronnych konsultacji w sprawie ustalenia uprawnień do połowów dla stad wymienionych w załączniku 35 do Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony 2  (zwanej dalej "umową o handlu i współpracy") Unia i Zjednoczone Królestwo ustaliły po praz pierwszy TAC na rok 2024 dla: (i) szkarłacicy (Glyptocephalus cynoglossus) w wodach Unii w rejonie ICES 3a (cieśniny Skagerrak i Kattegat); (ii) złocicy (Microstomus kitt) w tym obszarze oraz (iii) nagłada (Scophthalmus rhombus) w tym obszarze. W oczekiwaniu na porozumienie między państwami członkowskimi co do sposobu przydziału tych uprawnień do połowów, TAC dla tych stad oznaczono w rozporządzeniu (UE) 2024/257 jako "do ustalenia". TAC i kwotę Unii dla tych stad należy ustalić na okres i na poziomie uzgodnionym ze Zjednoczonym Królestwem, a te kwoty unijne należy przydzielić państwom członkowskim zgodnie z porozumieniem w sprawie kluczy przydziału dla tych stad osiągniętym przez zainteresowane państwa członkowskie w dniu 18 marca 2024 r.

(4) W dniach 7 i 8 marca 2024 r. Unia i Zjednoczone Królestwo prowadziły konsultacje dwustronne zgodnie z art. 498 ust. 2, 4 i 6 umowy o handlu i współpracy dotyczące wielkości TAC dla dobijaków i powiązanych przyłowów (Ammodytes spp.) w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii podobszaru ICES 4, wodach Zjednoczonego Królestwa rejonu ICES 2a i wodach Unii rejonu 3a. Wyniki tych konsultacji udokumentowano w pisemnym protokole podpisanym w dniu 12 marca 2024 r. Odpowiedni TAC należy zatem ustalić na poziomie uzgodnionym ze Zjednoczonym Królestwem.

(5) Na 12. dorocznym posiedzeniu w 2024 r. Regionalna Organizacja ds. Zarządzania Rybołówstwem na Południowym Pacyfiku (SPRFMO) przyjęła limity połowowe dla ostroboka peruwiańskiego (Trachurus murphyi) oraz utrzymała zwiady rybackie dotyczące antarów (Dissostichus spp.). Ponadto SPRFMO utrzymała lub zmieniła funkcjonalnie związane środki. Środki te należy wprowadzić do prawa Unii.

(6) Na dorocznym posiedzeniu w 2023 r. Komisja ds. Rybołówstwa na Zachodnim i Środkowym Pacyfiku (WCPFC) postanowiła utrzymać ograniczenia nakładu połowowego przy użyciu sejnerów oraz maksymalną liczbę tych statków rybackich w przypadku połowu przez nie tuńczyka tropikalnego. Zmieniono przepisy związane z zarządzaniem urządzeniami do sztucznej koncentracji ryb w połowach tuńczyka tropikalnego, w szczególności w odniesieniu do zakazu stosowania tych urządzeń. Środki te należy wprowadzić do prawa Unii.

(7) Ograniczenia nakładu połowowego dla statków rybackich Unii w odniesieniu do tuńczyka błękitnopłetwego (Thun- nus thynnus) w obszarze objętym konwencją Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT) oraz maksymalna wprowadzana ilość tuńczyka błękitnopłetwego i maksymalna zdolność w zakresie jego chowu i hodowli w miejscach chowu i hodowli w Unii w tym obszarze opierają się na informacjach zawartych w rocznych planach połowowych, planach zarządzania zdolnością połowową i rocznych planach zarządzania hodowlą tuńczyka błękitnopłetwego w państwach członkowskich, ustanowionych zgodnie z art. 11, 13 i 15 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2053 3 . Państwa członkowskie mają zgodnie z art. 16 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2023/2053 przedkładać te plany Komisji do dnia 31 stycznia każdego roku. Zgodnie z wymogami art. 16 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2023/2053 plany te są następnie zestawiane przez Komisję oraz stanowią podstawę do ustanowienia rocznego planu Unii, który jest przekazywany Sekretariatowi ICCAT w celu omówienia i zatwierdzenia przez ICCAT. Zgodnie z przepisami ICCAT zmienionymi na dorocznym posiedzeniu w 2023 r. nieaktywne miejsca hodowli tuńczyka błękitnopłetwego i powiązane zdolności hodowlane nie zostały po raz pierwszy uwzględnione w tym planie rocznym Unii na 2024 r. ICCAT zatwierdziła roczny plan Unii na rok 2024 w dniu 6 marca 2024 r. Ograniczenia nakładu połowowego Unii oraz maksymalną wprowadzaną ilość tuńczyka błękitno- płetwego i maksymalną zdolność Unii w zakresie jego chowu i hodowli na 2024 r. należy zatem zmienić zgodnie z tym rocznym planem.

(8) Kwoty Unii na 2024 r. w odniesieniu do stad w obszarze objętym konwencją ICCAT dostosowano podczas dorocznego posiedzenia ICCAT w listopadzie 2023 r. zgodnie z szeregiem zaleceń ICCAT, na podstawie których Unia może, na wniosek, przenieść określony odsetek swojej niewykorzystanej kwoty uprawnień do połowów z 2022 r. na 2024 r. W związku z tym oraz aby umożliwić wykorzystanie tych przenoszonych ilości przed rozpoczęciem okresu połowu dla danych stad należy: (i) kwoty Unii dotyczące północnego tuńczyka białego (Thunnus alalunga) (ALB/AN05N), południowego tuńczyka białego (ALB/AS05N), opastuna (Thunnus obesus) w Oceanie Atlantyckim (BET/ATLANT), a także włócznika (Xiphias gladius) w Oceanie Atlantyckim na północ od 5° N (SWO/AN05N) oraz włócznika w Oceanie Atlantyckim na południe od 5° N (SWO/AS05N) - zmienić tak, aby odzwierciedlały takie dostosowania kwoty Unii; oraz (ii) kwoty państw członkowskich ustalone na podstawie tych kwot Unii - zmienić odpowiednio, uwzględniając przy tym zasadę względnej stabilności.

(9) Na 14. posiedzeniu, które odbyło się w Samarkandzie w Uzbekistanie w dniach 12-17 lutego 2024 r., Konferencja Stron (COP) Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt dodała do gatunków chronionych wymienionych w załącznikach I i II do tej konwencji tawrosza (Carcharias taurus). Należy w związku z tym wprowadzić te środki do prawa Unii poprzez zakazanie: (i) statkom rybackim Unii we wszystkich wodach oraz (ii) statkom państw trzecich na wodach Unii - poławiania, zatrzymywania na statku, przeładowywania lub wyładowywania tego gatunku. Jednakże w art. 98 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2124 4  ustanowiono już taki zakaz w odniesieniu do tawrosza w Morzu Śródziemnym. Aby uniknąć nakładania się przepisów dotyczących tego samego przedmiotu, w odniesieniu do rejonu śródziemnomorskiego, taki zakaz należy teraz zatem ustanowić wyłącznie w przypadku statków rybackich Unii we wszystkich wodach innych niż wody Morza Śródziemnego oraz statków rybackich państw trzecich w wodach Unii.

(10) Zarówno art. 41 ust. 3, jak i art. 43 rozporządzenia (UE) 2024/257 odnoszą się do tej samej maksymalnej liczby unijnych statków rybackich upoważnionych do połowów włócznika (Xiphias gladius) w obszarach objętych konwencją WCPFC. Art. 41 ust. 3 należy zatem uchylić ze względu na jasność prawa.

(11) W art. 59 rozporządzenia (UE) 2024/257 dotyczącym wejścia w życie i rozpoczęcia stosowania należy wprowadzić sprostowanie w odniesieniu do środków dotyczących węgorza europejskiego (Anguilla anguilla) w unijnych wodach morskich i wodach słonawych podobszarów ICES 3, 4, 6, 7, 8 i 9 oraz w przylegających unijnych wodach słona- wych.

(12) Należy sprostować niektóre błędy w tabelach TAC w załącznikach do rozporządzenia (UE) 2024/257. Błędy te dotyczą: (i) TAC, kwot Unii i kwot państw członkowskich; (ii) rodzaju TAC (tj. "TAC analityczny" lub "TAC przezornoś- ciowy"); (iii) stosowania corocznej elastyczności w odniesieniu do kwot państw członkowskich zgodnie z art. 3 i 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96 5 ; (iv) opisów obszarów; oraz (v) kodów sprawozdawczych. Ponadto w załącznikach tych należy doprecyzować niektóre przepisy w: (i) tabelach TAC dla rai bruzdowanej (Raja undulata) w wodach Unii, odpowiednio, podobszarów ICES 8 i 9; oraz (ii) tabelach TAC dla makreli (Scomber scombrus) w Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim.

(13) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2024/257.

(14) Uprawnienia do połowów przewidziane w rozporządzeniu (UE) 2024/257 mają zastosowanie od dnia 1 stycznia 2024 r. Przepisy wprowadzone niniejszym rozporządzeniem, dotyczące uprawnień do połowów, powinny zatem również mieć zastosowanie od tego dnia. Takie stosowanie z mocą wsteczną nie narusza zasad pewności prawa ani ochrony uzasadnionych oczekiwań, ponieważ dane uprawnienia do połowów zostają zwiększone lub nie zostały jeszcze wyczerpane.

(15) Przepisy niniejszego rozporządzenia dotyczące tawrosza powinny mieć zastosowanie od dnia 1 kwietnia 2024 r., tj.: (i) po 14. Konferencji Stron Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt, która odbyła się w dniach 12-17 lutego 2024 r., oraz (ii) przed wejściem w życie zmiany w załącznikach I i II do tej konwencji w dniu 17 maja 2024 r.

(16) Z uwagi na pilną konieczność uniknięcia przerw w działalności połowowej niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w dniu jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiana rozporządzenia (UE) 2024/257

W rozporządzeniu (UE) 2024/257 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 20 ust. 1 dodaje się literę w brzmieniu:

"ba) tawrosza (Carcharias taurus) we wszystkich wodach innych niż wody Morza Śródziemnego;";

2)
uchyla się art. 41 ust. 3;
3)
art. 42 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 42

Zarządzanie połowami przy użyciu urządzeń do sztucznej koncentracji ryb

1. W części obszaru objętego konwencją WCPFC położonej między 20° N a 20° S sejnery, statki typu tender oraz wszelkie inne statki działające jako wsparcie dla sejnerów między godz. 00.00 dnia 1 lipca 2024 r. a godz. 24.00 dnia 15 sierpnia 2024 r. nie mogą korzystać z urządzeń do sztucznej koncentracji ryb, obsługiwać ich lub wystawiać sieci w ich pobliżu.

2. W uzupełnieniu do zakazu określonego w ust. 1 w pełnomorskim obszarze objętym konwencją WCPFC położonym między 20° N a 20° S zakazuje się wystawiania sieci w pobliżu urządzeń do sztucznej koncentracji ryb przez jeden dodatkowy miesiąc: między godz. 00.00 dnia 1 kwietnia 2024 r. a godz. 24.00 dnia 30 kwietnia 2024 r. albo między godz. 00.00 dnia 1 maja 2024 r. a godz. 24.00 dnia 31 maja 2024 r., albo między godz. 00.00 dnia 1 listopada 2024 r. a godz. 24.00 dnia 30 listopada 2024 r., albo między godz. 00.00 dnia 1 grudnia 2024 r. a godz. 24.00 dnia 31 grudnia 2024 r.

3. Zainteresowane państwa członkowskie określają wspólnie, który z okresów zamkniętych, o których mowa w ust. 2, ma zastosowanie do pływających pod ich banderą sejnerów. Do dnia 15 lutego 2024 r. państwa członkowskie informują wspólnie Komisję o wybranym okresie zamkniętym. Przed dniem 1 marca 2024 r. Komisja powiadamia sekretariat WCPFC o wybranym przez zainteresowane państwa członkowskie wspólnym okresie zamknięcia.

4. Każde państwo członkowskie zapewnia, aby żaden z jego sejnerów nie wykorzystywał na morzu w jakimkolwiek momencie więcej niż 350 urządzeń do sztucznej koncentracji ryb z aktywowanymi bojami instrumentalnymi. Boje aktywuje się wyłącznie na pokładzie sejnera.";

4)
w art. 55 ust. 1 dodaje się literę w brzmieniu:

"aa) tawrosza (Carcharias taurus) we wszystkich wodach Unii;";

5)
art. 59 lit. a) i b) otrzymują brzmienie:

"a) art. 13 ust. 1 i 7 stosuje się od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 marca 2025 r.;

b) art. 13 ust. 2-6 stosuje się od dnia 1 kwietnia 2024 r. do dnia 31 marca 2025 r.;";

6)
w art. 59 dodaje się litery w brzmieniu:

"ca) art. 20 ust. 1 lit. ba) stosuje się od dnia 1 kwietnia 2024 r.;

ga) art. 55 ust. 1 lit. aa) stosuje się od dnia 1 kwietnia 2024 r.;";

7)
w załącznikach IA, IG, IH, VI, IX i XI wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2024 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 marca 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach IA, IG, IH, VI, IX i XI do rozporządzenia (UE) 2024/257 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w załączniku IA część B tabela 1 otrzymuje brzmienie:
"Tabela 1
Gatunek:Dobijaki i powiązane przyłowy Ammodytes spp.Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i wody Unii

obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a; wody Unii obszaru 3a

Dania 158 096 (1)TAC analityczny
Niemcy 241 (1)Nie stosuje się art. 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Szwecja 5 805 (1)Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia 164 142
Zjednoczone Królestwo 5 269
TAC 169 411
(1) Przyłowy witlinka i makreli mogą stanowić do 2 % kwoty (OT1/*2A3A4X). Przyłowy witlinka i makreli odjęte od kwoty na podstawie niniejszego przepisu oraz przyłowy gatunków odjęte od kwoty na podstawie art. 15 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 nie mogą łącznie przekraczać 9 % kwoty.

Warunek szczególny: w granicach tych kwot w następujących obszarach zarządzania dobijakami zgodnie z definicją w załączniku III nie można poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:

Obszar: wody Unii obszarów zarządzania dobijakami

1r2r3r45r67r
(SA- N/234_1R)(1)(SA- N/234_2R)(1)(SA- N/234_3R)(2)(SA- N/234_4)(SA- N/234_5R)(SA- N/234_6)(1)(SAN/234_7- R)
Dania119 77333 5264 666001310
Niemcy1835170000
Szwecja4 3981 2311710050
Unia12435434 8084 844001360
Zjednoczone Królestwo3 9921 1171560040
Ogółem128 34635 9255 000001400
(1) Do 10 % tej kwoty może zostać zachowane i wykorzystane w kolejnym roku wyłącznie na tym obszarze

zarządzania.

(2) Kwota ta może być poławiana wyłącznie w wodach Unii obszaru zarządzania dobijakami 3r w ramach

monitorowania TAC zgodnie z powiązanym protokołem pobierania próbek dla danych połowów."

2)
w załączniku IA część B tabela 29 otrzymuje brzmienie:
"Tabela 29
Gatunek:Szkarłacica

Glyptocephalus cynoglossus

Obszar:wody Unii obszaru 3a (WIT/03A-C.)
Dania542 (1)TAC analityczny
Niemcy1 (1)
Niderlandy1 (1)
Szwecja113 (1)
Unia657 (1)
TAC657
(1) Z czego do 100 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszaru 4; wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (WIT/*2AC4-C1)."
3)
w załączniku IA część B tabela 60 otrzymuje brzmienie:
"Tabela 60
Gatunek:Złocica i szkarłacica

Microstomus kitt i Glyptocephalus cynoglossus

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i wody Unii

obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a

(L/W/2AC4-C)

Belgia121TAC przezornościowy
Dania335
Niemcy43
Francja92
Niderlandy278
Szwecja4
Unia873 (3)(4)
Zjednoczone Królestwo1 666 (1)(2)
TAC2 539
(1)Z czego do 1 125 ton złocicy można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszaru 4; wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (LEM/*2AC4-C); oraz wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszaru 7d (LEM/*07D.).
(2)Z czego do 541 ton szkarłacicy można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszaru 4; wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (WIT/*2AC4-C) oraz wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszaru 7d (WIT/*07D.).
(3)Z czego do 590 ton złocicy można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszaru 4; wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (LEM/*2AC4-C); wodach Unii obszaru 3a (LEM/*03A-C); oraz wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszaru 7d (LEM/*07D.).
Belgia82
Dania226
Niemcy29
Francja62
Niderlandy188
Szwecja3
(4)Z czego do 283 ton szkarłacicy można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszaru 4 oraz wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (WIT/*2AC4-C), wodach Unii obszaru 3a (WIT/*03A-C); oraz wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszaru 7d (WIT/*07D.).
Belgia39
Dania109
Niemcy14
Francja30
Niderlandy90
Szwecja1"
4)
w załączniku IA część B tabela 61 otrzymuje brzmienie:
"Tabela 61
Gatunek:Złocica

Microstomus kitt

Obszar:wody Unii obszaru 3a (LEM/03A-C.)
Dania170 (1)TAC analityczny
Niemcy2 (1)
Niderlandy10 (1)
Szwecja5 (1)
Unia187 (1)
TAC187
(1)Z czego do 100 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszaru 4; wodach
Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (LEM/*2AC4-C1)."
5)
w załączniku IA część B tabela 68 otrzymuje brzmienie:
"Tabela 68
Gatunek:Molwa

Molva molva

Obszar: wody Unii obszaru 3a

(LIN/03A-C.)

Belgia11TAC przezornościowy"
Dania88
Niemcy11
Szwecja34
Unia144
Zjednoczone Królestwo0
TAC144
6)
w załączniku IA część B tabela 73 otrzymuje brzmienie:
"Tabela 73
Gatunek:Homarzec

Nephrops norvegicus

Obszar:wody Zjednoczonego Królestwa i wody Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a

(NEP/2AC4-C)

Belgia1 107,5TAC analityczny
Dania1 107,5Stosuje się art. 7 ust. 2 niniejszego rozporządzenia."
Niemcy16
Francja33
Niderlandy570
Unia2 834
Zjednoczone Królestwo18 350
TAC21 184
7)
w załączniku IA część B tabela 78 otrzymuje brzmienie:
"Tabela 78
Gatunek:Krewetka północna Pandalus borealisObszar:wody Zjednoczonego Królestwa i wody Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a

(PRA/2AC4-C)

Dania 588 (1)TAC przezornościowy
Niderlandy 6 (1)Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Szwecja 24 (1)
Unia 618 (1)
Zjednoczone Królestwo 174 (1)
TAC 792 (1)
(1) Wyłącznie przyłowy. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane krewetki północnej."
8)
w załączniku IA część B tabela 79 otrzymuje brzmienie:
"Tabela 79
Gatunek:Krewetka północna

Pandalus borealis

Obszar: wody Norwegii na południe od 62oN

(PRA/4N-S62)

Dania50TAC analityczny
Szwecja123 (1)Nie stosuje się art. 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia173Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
TACNie dotyczy
(1) Przyłowy dorsza atlantyckiego, plamiaka, rdzawca, witlinka i czarniaka należy odjąć od kwot dla tych gatunków."
9)
w załączniku IA część B tabela 93 otrzymuje brzmienie:
"Tabela 93
Gatunek:Turbot i nagład

Scophthalmus maximus i Scophthalmus rhombus

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa i wody Unii

obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a

(T/B/2AC4-C)

Belgia251TAC analityczny
Dania537Stosuje się art. 7 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Niemcy137
Francja65
Niderlandy1 904
Szwecja4
Unia2 898 (3)(4)
Zjednoczone Królestwo708 (1)(2)
TAC3 606
(1)Z czego do 400 ton turbota można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszaru 4 oraz wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (TUR/*2AC4-C).
(2)Z czego do 308 ton nagłada można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszaru 4 oraz wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (BLL/*2AC4-C); oraz wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszarów 7d i 7e (BLL/*7DE.).
(3)Z czego do 1 638 ton turbota można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszaru 4 oraz wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (TUR/*2AC4-C).
Belgia142
Dania303
Niemcy77
Francja37
Niderlandy1 077
Szwecja2
(4)Z czego do 1 260 ton nagłada można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszaru 4 oraz wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (BLL/*2AC4-C); wodach Unii obszaru 3a (BLL/*03A-C); oraz wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszarów 7d i 7e (BLL/*7DE.).
Belgia109
Dania233
Niemcy60
Francja28
Niderlandy828
Szwecja2"
10)
w załączniku IA część B tabela 94 otrzymuje brzmienie:
"Tabela 94
Gatunek:Nagład

Scophthalmus rhombus

Obszar: wody Unii obszaru 3a

(BLL/03A-C.)

Dania116(1)TAC analityczny
Niemcy0(1)
Niderlandy11(1)
Szwecja21(1)
Unia148(1)
TAC148
(1)Z czego do 100 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa i w wodach Unii obszaru 4; wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a (BLL/*2AC4-C1)."
11)
w załączniku IA część B tabela 98 otrzymuje brzmienie:
"Tabela 98
Gatunek:Rajokształtne

Rajiformes

Obszar:wody Zjednoczonego Królestwa i wody Unii obszarów 6a, 6b oraz 7a-c i 7e-k

(SRX/67AKXD)

Belgia824(1)(2)(3)(4)(5)TAC przezornościowy
Estonia5(1)(2)(3)(4)(5)
Francja3 702(1)(2)(3)(4)(5)
Niemcy11(1)(2)(3)(4)(5)
Irlandia1 191(1)(2)(3)(4)(5)
Litwa19(1)(2)(3)(4)(5)
Niderlandy3(1)(2)(3)(4)(5)
Portugalia20(1)(2)(3)(4)(5)
Hiszpania996(1)(2)(3)(4)(5)
Unia6 771(1)(2)(3)(4)(5)
Zjednoczone Królestwo2 985(1)(2)(3)(4)(5)
TAC9 756(3)(4)(5)
(1) Połowy rai dwuplamej (Leucoraja naevus) (RJN/67AKXD), rai nabijanej (Raja clavata) (RJC/67AKXD), rai białoplamej (Raja brachyura) (RJH/67AKXD), rai nakrapianej (Raja montagui) (RJM/67AKXD), rai piaskowej (Leucoraja circularis) (RJI/67AKXD) oraz rai kosmatej (Leucoraja fullonica) (RJF/67AKXD) zgłasza się osobno.

(2) Warunek szczególny: z czego do 5 % można poławiać w obszarze 7d (SRX/*07D.) bez uszczerbku dla określonych w prawie Unii i Zjednoczonego Królestwa zakazów dotyczących wyszczególnionych w tym prawie obszarów. Połowy rai dwuplamej (Leucoraja naevus) (RJN/*07D.), rai nabijanej (Raja clavata) (RJC/*07D.), rai białoplamej (Raja brachyura) (RJH/*07D.), rai nakrapianej (Raja montagui) (RJM/*07D.), rai piaskowej (Leucoraja circularis) (RJI/*07D.) oraz rai kosmatej (Leucoraja fullonica) (RJF/*07D.) zgłasza się osobno. Ten warunek szczególny nie ma zastosowania do rai drobnookiej (Raja microocellata) oraz rai bruzdowanej (Raja undulata).

(3) Nie ma zastosowania do rai bruzdowanej (Raja undulata). Połowy tego gatunku w obszarze 7e odlicza się od ilości przewidzianych w tym oddzielnym TAC (RJU/7DE.). Osobników tego gatunku złowionych przypadkowo w obszarach 6a, 6b, 7a-c i 7f-k nie wolno okaleczać. Należy je niezwłocznie uwolnić. Rybaków zachęca się do opracowania i wykorzystywania odpowiednich technik oraz sprzętu w celu umożliwienia szybkiego i bezpiecznego uwalniania osobników tych gatunków.

(4) Nie ma zastosowania do rai drobnookiej (Raja microocellata), z wyjątkiem obszarów 7e, 7f i 7g.

Przypadkowo złowionych osobników tego gatunku nie wolno okaleczać. Należy je niezwłocznie uwolnić. Rybaków zachęca się do opracowania i wykorzystywania odpowiednich technik oraz sprzętu w celu umożliwienia szybkiego i bezpiecznego uwalniania osobników tych gatunków. W granicach wyżej wymienionych kwot w obszarach 7f i 7g (RJE/7FG.) nie można poławiać ilości rai drobnookiej większych niż podane poniżej.

Gatunek: Raja drobnookaObszar: 7f i 7g
Raja microocellata(RJE/7FG.)
Belgia 5(1) TAC przezornościowy
Estonia 0(1)
Francja 22(1)
Niemcy 0(1)
Irlandia 7

Litwa 0

(1)

(1)

Niderlandy 0(1)
Portugalia 0(1)
Hiszpania 6(1)
Unia 40(1)
Zjednoczone Królestwo 46(1)
TAC 86
(1) Warunek szczególny: z czego do 5 % można poławiać w obszarze 7d i zgłasza się je z następującym kodem: (RJE/*07D.). Niniejszy warunek szczególny pozostaje bez uszczerbku dla określonych w prawie Unii i Zjednoczonego Królestwa zakazów dotyczących wyszczególnionych w tym prawie obszarów.
(5)W granicach wyżej wymienionych kwot w obszarze 7e można poławiać ilości rai drobnookiej nieprzekraczające ilości podanych poniżej, co pozwoli na połowy wskaźnikowe w celu gromadzenia danych dotyczących tego stada w oparciu o działalność połowową zgodnie z oceną ICES.
Gatunek: Raja drobnookaObszar: 7e
Raja microocellata(RJE/07E.)
Belgia1(1) TAC przezornościowy
Estonia0(1)
Francja6(1)
Niemcy0(1)
Irlandia2(1)
Litwa0(1)
Niderlandy0(1)
Portugalia0(1)
Hiszpania2(1)
Unia11(1)
Zjednoczone Królestwo5(1)
TAC16
(1) Połowy z tego stada mogą wyładowywać tylko statki, które uczestniczą w połowach wskaźnikowych rai drobnookiej w obszarze 7e w ramach programów monitorowania. Osobników złowionych przez inne statki nie wolno okaleczać i należy je niezwłocznie uwolnić. Każda ze Stron decyduje niezależnie, w jaki sposób przydziela swoje kwoty statkom rybackim uczestniczącym w jej programach monitorowania. Uczestniczące statki będą zobowiązane do gromadzenia i udostępniania danych na temat wyładunków i odrzutów oraz - najlepiej - danych dotyczących biologicznych cech połowu (długość, masa i płeć)."
12)
w załączniku IA część B tabela 101 przypis 2 tabele otrzymują brzmienie:
"Gatunek:Raja bruzdowana

Raja undulata

Obszar:wody Unii obszaru 8

(RJU/8-C.)

Belgia0TAC przezornościowy
Francja13(1)
Portugalia10
Hiszpania10(2)
Unia33
Zjednoczone Królestwo0
TAC33
(1)Dodatkowo można przyznać 28,5 tony statkom, które uczestniczą w zaprojektowanych przez krajowy instytut naukowy połowach wskaźnikowych umożliwiających gromadzenie danych dotyczących tego stada w oparciu o działalność połowową. Połowy z tego dodatkowego przydziału zgłasza się osobno (RJU/8-C.SEN). Przed wydaniem zezwolenia na połowy Francja przekazuje Komisji nazwę (-y) statku(-ów). Pozostaje to bez uszczerbku dla względnej stabilności.
(2)Dodatkowo można przyznać 21,5 tony statkom, które uczestniczą w zaprojektowanych przez krajowy instytut naukowy połowach wskaźnikowych umożliwiających gromadzenie danych dotyczących tego stada w oparciu o działalność połowową. Połowy z tego dodatkowego przydziału zgłasza się osobno (RJU/8-C.SEN). Przed wydaniem zezwolenia na połowy Hiszpania przekazuje Komisji nazwę (-y) statku(-ów). Pozostaje to bez uszczerbku dla względnej stabilności.
Gatunek:Raja bruzdowanaObszar: wody Unii obszaru 9
Raja undulata(RJU/9-C.)
Belgia0TAC przezornościowy
Francja20
Portugalia15 (1)
Hiszpania15
Unia50
Zjednoczone Królestwo0
TAC50
(1)Dodatkowo można przyznać 50 tony statkom, które uczestniczą w zaprojektowanych przez krajowy instytut naukowy połowach wskaźnikowych umożliwiających gromadzenie danych dotyczących tego stada w oparciu o działalność połowową. Połowy z tego dodatkowego przydziału zgłasza się osobno (RJU/9-C.SEN). Przed wydaniem zezwolenia na połowy Portugalia przekazuje Komisji nazwę (-y) statku(-ów). Pozostaje to bez uszczerbku dla względnej stabilności."
13)
w załączniku IA część B tabela 103 otrzymuje brzmienie:
"Tabela 103
Gatunek:Makrela

Scomber scombrus

Obszar: wody Unii obszarów 3a, 3b, 3c i 3d; wody

Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a; wody Unii i wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 4; wody Norwegii obszaru 2a i 4a

(MAC/2A34-N)

Belgia476(1)(2)TAC analityczny
Dania27 882(1)(2)(4)Stosuje się art. 7 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Niemcy496(1)(2)
Francja1 498(1)(2)
Niderlandy1 508(1)(2)
Szwecja4 569(1)(2)(3)
Unia36 429(1)(2)
TAC739 386
(1) Warunek szczególny: w granicach wyżej wymienionych kwot w następujących obszarach nie można poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:
3a (MAC/*03A.)wody Zjednoczonego Królestwa i wody Unii obszarów 3a, 4b i 4c

(MAC/*3A4- BC)

4b (MAC/*04B.)4c (MAC/*04C.)wody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszarów 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 i 14 (MAC/*2AX14)
Belgia0000286
Dania04 130009 774
Niemcy0000298
Francja049000899
Niderlandy049000905
Szwecja00390102 741
Unia05 1103901014 903
(2) W granicach tych kwot i w porozumieniu z odpowiednim państwem nadbrzeżnym ilości nie większe niż wymienione poniżej można poławiać również w następujących dwóch obszarach:
wody Norwegii obszaru 2a i 4a (MA- C/*02A4AN-)wody Wysp

Owczych (MAC/*FRO1)

Belgia0Do ustalenia
Dania0Do ustalenia
Niemcy0Do ustalenia
Francja0Do ustalenia
Niderlandy0Do ustalenia
Szwecja0Do ustalenia
Unia0Do ustalenia
(3) Warunek szczególny: w tym następująca ilość w tonach, która może zostać złowiona w wodach Norwegii obszarów 2a i 4a (MAC/*2A4AN): 322

W odniesieniu do połowów objętych tym warunkiem szczególnym przyłowy dorsza atlantyckiego, plamiaka, rdzawca, witlinka i czarniaka należy odjąć od kwot dla tych gatunków.

(4) W granicach tej kwoty Dania dokonuje następujących transferów, które mogą zostać złowione w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszarów 6, 7, 8d; wodach Unii obszarów 8a, 8b i 8e; wodach międzynarodowych obszarów 12 i 14; oraz wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach międzynarodowych obszarów 2a i 5b (MAC/*2A14):

Niemcy531
Hiszpania1
Estonia4
Francja354
Irlandia1 769
Łotwa3
Litwa3
Niderlandy774
Polska37"
14)
w załączniku IA część B tabela 106 przypis 1 otrzymuje brzmienie:

"(1) Można poławiać wyłącznie w wodach Unii obszaru 4 (SOL/*04-EU.).";

15)
w załączniku IA część B tabela 111 otrzymuje brzmienie:
"Tabela 111
Gatunek:Sola

Solea solea

Obszar: 7f i 7g

(SOL/7FG.)

Belgia730TAC analityczny
Francja73Stosuje się art. 7 ust. 2 niniejszego rozporządzenia."
Irlandia37
Unia840
Zjednoczone Królestwo405
TAC1 267
16)
w załączniku ID tabele 7, 8, 11, 14, 15 i 16 otrzymują brzmienie:
"Tabela 7
Gatunek:Północny tuńczyk biały

Thunnus alalunga

Obszar: Ocean Atlantycki, na północ od 5°N

(ALB/AN05N)

Irlandia4 310,57TAC analityczny
Hiszpania24 295,97Nie stosuje się art. 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Francja7 641,47Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Portugalia2 664,72
Unia38 912,73(1)(2)
TAC47 251
(1)Liczba unijnych statków rybackich poławiających północnego tuńczyka białego jako gatunek docelowy wynosi: 1 241.
(2)Warunek szczególny: W granicach tej kwoty w wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru (ALB/*AN05N-UK) można poławiać ilości nie większe niż: 280,00.
Tabela 8
Gatunek:Południowy tuńczyk biały Thunnus alalungaObszar: Ocean Atlantycki, na południe od 5°N

(ALB/AS05N)

Hiszpania1 051,30TAC analityczny
Francja345,49Nie stosuje się art. 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Portugalia735,71Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia2 132,50
TAC28 000
Tabela 11
Gatunek:OpastunObszar: Ocean Atlantycki
Thunnus obesus(BET/ATLANT)
Hiszpania8 079,90(1)TAC analityczny
Francja3 431,99(1)Nie stosuje się art. 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Portugalia3 067,50(1)Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia14 579,39(1)
TAC62 000(1)
(1)Połowy opastuna przez sejnery okrężnicowe (BET/*ATLPS) i taklowce o długości całkowitej co najmniej 20 metrów (BET/*ATLLL) zgłasza się osobno. Od czerwca w momencie gdy połowy osiągną 80 % kwoty, państwa członkowskie są zobowiązane przekazywać co tydzień informacje o połowach dokonanych przez te statki rybackie.
Tabela 14
Gatunek:Włócznik

Xiphias gladius

Obszar: Ocean Atlantycki, na północ od 5°N

(SWO/AN05N)

Hiszpania6 294,13 (2)TAC analityczny
Portugalia1 143,97 (2)Nie stosuje się art. 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Pozostałe168,10 (1)(2)Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
państwa członkowskie
Unia7 606,20
TAC13 200
(1)Wyłącznie przyłowy. Połowy, które należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (SWO/AN05N_AMS).
(2)Warunek szczególny: do 2,39 % tej ilości można poławiać w Oceanie Atlantyckim na południe od 5° N (SWO/*AS05N). Połowy, które zgodnie z warunkiem szczególnym należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (SWO/*AS05N_AMS).
Tabela 15
Gatunek:Włócznik

Xiphias gladius

Obszar: Ocean Atlantycki, na południe od 5°N

(SWO/AS05N)

Hiszpania4 978,46(1)TAC analityczny
Portugalia327,94(1)Nie stosuje się art. 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia5 306,40Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
TAC10 000
(1)Warunek szczególny: do 3,51 % tej ilości można poławiać w Oceanie Atlantyckim na południe od 5° N (SWO/*AN05N).
Tabela 16
Gatunek:Włócznik

Xiphias gladius

Obszar: Morze Śródziemne

(SWO/MED)

Chorwacja13,74(1)(2)TAC analityczny
Cypr50,67(1)(2)Nie stosuje się art. 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Hiszpania1 565,04(1)(2)Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Francja109,08(1)(2)
Grecja1 036,02(1)(2)
Włochy3 208,44(1)(2)
Malta380,64(1)(2)
Unia6 363,63(1)(2)
TAC9 017
(1)Kwota ta może być poławiana wyłącznie od dnia 1 kwietnia do dnia 31 grudnia.
(2)Warunek szczególny: przyłów włócznika śródziemnomorskiego odlicza się od tej kwoty, ale zgłasza się osobno (SWO/MED-BC). Martwe połowy włócznika śródziemnomorskiego w ramach rybołówstwa sportowego i rekreacyjnego odlicza się od tej kwoty, ale zgłasza się osobno (SWO/MED-SR)."
17)
w załączniku ID tabela 12 przypisy 5 i 6 otrzymują brzmienie:
(5)

"

Warunek szczególny: w ramach tego TAC do połowów tuńczyka błękitnopłetwego o wielkości między 8 kg/75 cm a 30 kg/115 cm dokonywanych przez statki, o których mowa w załączniku VI pkt 3 (BFT/*643), stosuje się następujące limity połowowe i podział między państwa członkowskie:
Włochy105,66
Unia105,60
(6)Warunek szczególny: w ramach tego TAC do połowów do celów hodowlanych tuńczyka błękitnopłetwego o wielkości między 8 kg/75 cm a 30 kg/115 cm dokonywanych przez statki, o których mowa w załączniku VI pkt 3 (BFT/*8303F), stosuje się następujące limity połowowe i podział między państwa członkowskie:
Chorwacja952,17
Unia952,17"
18)
załącznik IF otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK IF

TUŃCZYK POŁUDNIOWY - OBSZARY WYSTĘPOWANIA

Gatunek:Tuńczyk południowyObszar:wszystkie obszary występowania
Thunnus maccoyii(SBF/F41-81)
Unia13 (1)TAC analityczny
TAC20 642Nie stosuje się art. 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

(1)Wyłącznie przyłowy. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane."
19)
załącznik IG otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK IG

OBSZAR OBJĘTY KONWENCJĄ WCPFC

Tabela 1
Gatunek:Opastun

Thunnus obesus

Obszar: Obszar objęty konwencją WCPFC

(BET/WCPFC)

Unia2 000 (1)TAC przezornościowy
TACNie dotyczy (1)
(1)Kwota ta może być poławiana wyłącznie przez statki stosujące takle.
Tabela 2
Gatunek:Włócznik

Xiphias gladius

Obszar: obszar objęty konwencją WCPFC na południe

od 20°S

(SWO/F7120S)

Unia3 170,36TAC przezornościowy
TACNie dotyczy"
20)
załącznik IH otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK IH

OBSZAR OBJĘTY KONWENCJĄ SPRFMO

Tabela 1
Gatunek:Antary

Dissostichus spp.

Obszar: Obszar objęty konwencją SPRFMO, bloki badawcze A i B(1)

(TOT/SPR-AB)

TAC162 (2)(3)(4)TAC przezornościowy
(1)blok badawczy A:

- NW 50°30'S, 136°E

- NE 50°30'S, 140°30'E

- SE 54°50'S, 140°30'E

- SW 54°50'S, 136°E

blok badawczy B:

- NW 52°45'S, 140°30'E

- NE 52°45'S, 145°30'E

- SE 54°50'S, 145°30'E

- SW 54°50'S, 140°30'E

(2)Ten roczny TAC dotyczy wyłącznie zwiadów rybackich. Połowy są ograniczone do głębokości między 600 m a 2 500 m. Połowy są ograniczone do jednego rejsu trwającego maksymalnie 60 kolejnych dni, który może mieć miejsce w dowolnym momencie między 1 maja a 15 listopada 2024 r. Od 1 do 15 listopada 2024 r. takle wystawia się wyłącznie w nocy, a wszystkie połowy wstrzymuje się natychmiast, jeżeli wystąpi śmierć:

a) jednego osobnika któregokolwiek z następujących gatunków: albatros wędrowny (Diomedea exu- lans), albatros szarogłowy (Thalassarche chrysostoma), albatros czarnobrewy (Thalassarche melanoph- ris), burzyk bury (Procellaria cinerea), petrel miękkopióry (Pterodroma mollis); lub

b) trzech osobników któregokolwiek z następujących gatunków: albatros ciemnogłowy (Phoebetria palpebrata), petrelec olbrzymi (Macronectes giganteus) i petrelec wielki (Macronectes halli).

Połowy są ponadto ograniczone do maksymalnej liczby 5 000 haczyków na zestaw, przy maksymalnej liczbie 100 zestawów. Takle wystawia się w odległości co najmniej 3 mil morskich od siebie i nie ustawia się ich w poprzednich lokalizacjach sznurów haczykowych w ciągu jednego roku kalendarzowego.

Połowy wstrzymuje się, gdy zostanie osiągnięty TAC albo po wystawieniu i zaciągnięciu 100 zestawów podczas rejsu - w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

(3)Z czego do 129 ton można poławiać w bloku badawczym A. Połowy antarów w bloku badawczym A zgłasza się oddzielnie (TOT/SPR-A).
(4)Z czego do 33 ton można poławiać w bloku badawczym B. Połowy antarów w bloku badawczym B zgłasza się oddzielnie (TOT/SPR-B).
Tabela 2
Gatunek:Ostrobok peruwiański

Trachurus murphyi

Obszar:Obszar objęty konwencją SPRFMO (CJM/SPRFMO)
Niemcy18 622,82TAC analityczny
Niderlandy20 185,21Nie stosuje się art. 3ust. 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Litwa12 958,23Nie stosuje się art. 4rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Polska22 280,74
Unia74 047,00
TACNie dotyczy"
21)
w załączniku VI pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Maksymalna liczba statków rybackich każdego z państw członkowskich, które mogą być upoważnione do poławiania, zatrzymywania na statku, dokonywania przeładunku, transportu lub wyładunku tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym.

Tabela A

Liczba statków rybackich (1)
Grecja (2)HiszpaniaFrancjaChorwacjaWłochyCypr (3)Malta (4)Portugalia
Sejnery (5)07221821120
Taklowce0382304017630
Klipry tuńczykowe066800000
Statki wykorzystujące wędy ręczne0147240000
Trawlery005600000
Jednostki łodziowego rybołówstwa przybrzeżnego646968900000
Inne jednostki rybołówstwa tradycyjnego (6)410600142024076
(1) Liczby w niniejszej tabeli mogą zostać zwiększone pod warunkiem przestrzegania zobowiązań międzynarodowych Unii.

(2) Jeden średniej wielkości sejner został zastąpiony nie więcej niż 10 taklowcami lub jednym małym sejnerem i trzema innymi jednostkami rybołówstwa łodziowego.

(3) Jeden średniej wielkości sejner można zastąpić nie więcej niż 10 taklowcami lub jednym małym sejnerem i nie więcej niż trzema taklowcami.

(4) Jeden średniej wielkości sejner można zastąpić nie więcej niż 10 taklowcami.

(5) Indywidualna liczba sejnerów w tej tabeli jest wynikiem transferów między państwami członkowskimi i nie stanowi praw historycznych na przyszłość.

(6) Statki wielozadaniowe, korzystające z różnych narzędzi połowowych (takle, wędy ręczne, haki ciągnione)."

22)
w załączniku VI pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Maksymalna liczba pułapek służących do połowów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym, na jaką zezwala każde państwo członkowskie

Maksymalna liczba pułapek
Państwo członkowskieLiczba pułapek
Hiszpania6
Włochy5
Portugalia2"
23)
w załączniku VI pkt 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Maksymalna zdolność w zakresie chowu, hodowli i tuczu tuńczyka błękitnopłetwego dla każdego państwa członkowskiego oraz maksymalna wprowadzana ilość złowionego dzikiego tuńczyka błękitnopłetwego, którą każde państwo członkowskie może rozdzielić między swoje miejsca chowu lub hodowli we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym

Tabela A

Maksymalna zdolność w zakresie chowu, hodowli i tuczu tuńczyka błękitnopłetwego
Liczba miejsc chowu lub hodowliZdolności (w tonach)
Grecja00
Hiszpania715 860,72
Chorwacja47 880,00
Włochy31 160,00
Cypr00
Malta617 213,00
Portugalia2667

Tabela B

Maksymalna wprowadzana ilość złowionego dzikiego tuńczyka błękitnopłetwego (w tonach)
Grecja0
Hiszpania11 329,09
Chorwacja3 225,10
Włochy610,00
Cypr0
Malta12 295,00
Portugalia517,00"
24)
załącznik IX otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK IX

OBSZAR OBJĘTY KONWENCJĄ WCPFC

1. Maksymalna liczba unijnych statków rybackich stosujących takle upoważnionych do połowów włócznika (Xip- hias gladius) w obszarze objętym konwencją WCPFC na południe od 20°S

Hiszpania14
Unia14

2. Maksymalna liczba unijnych sejnerów okrężnicowych upoważnionych do połowów tuńczyka tropikalnego w obszarze objętym konwencją WCPFC pomiędzy 20° N a 20° S

Hiszpania4
Unia4"
25)
w załączniku XI pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W części B załącznika IA do rozporządzenia (UE) 2023/194 tabele dotyczące makreli (Scomber scombrus) w wodach Unii rejonów ICES 3a, 3b, 3c i 3d; wodach Zjednoczonego Królestwa rejonu 2a; wodach Unii i wodach Zjednoczonego Królestwa podobszaru ICES 4; oraz wodach Norwegii rejonów 2a i 4a otrzymują brzmienie:

»Gatunek:Makrela

Scomber scombrus

Obszar: wody Unii obszarów 3a, 3b, 3c i 3d;

wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a; wody Unii i wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 4; wody Norwegii obszaru 2a i 4a

(MAC/2A34-N)

Belgia501(1)(2)TAC analityczny
Dania29 446(1)(2)(4)Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Niemcy523(1)(2)
Francja1 579(1)(2)
Niderlandy1 589(1)(2)
Szwecja4 743(1)(2)(3)
Unia38 381(1)(2)
TAC782 066
(1) Warunek szczególny: w granicach wyżej wymienionych kwot w następujących obszarach nie można

poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:

3aWody Zjednoczonego Królestwa i wody Unii obszarów 3a, 4b i 4c4b4cWody Zjednoczonego Królestwa i wody międzynarodowe obszarów 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 i 14
(MAC/*03A.)(MAC/*3A4B- C)(MAC/*04B.)(MAC/*04C.)(MAC/*2AX14)
Belgia0000301
Dania04 1300010 312
Niemcy0000314
Francja049000947
Niderlandy049000953
Szwecja00390102 846
Unia05 1103901015 673
(2)W granicach tych kwot i w porozumieniu z odpowiednim państwem nadbrzeżnym ilości nie większe niż wymienione poniżej można poławiać również w następujących dwóch obszarach:
Wody Norwegii obszaru 2a i 4a (MAC/*02- A4AN-)Wody Wysp Owczych (MAC/*F-

RO1)

Belgia00
Dania00
Niemcy00
Francja00
Niderlandy00
Szwecja00
Unia00
(3)Warunek szczególny: w tym następująca ilość w tonach, która może zostać złowiona w wodach Norwegii obszarów 2a i 4a (MAC/*2A4AN):

266

W odniesieniu do połowów objętych tym warunkiem szczególnym przyłowy dorsza atlantyckiego, plamiaka, rdzawca, witlinka i czarniaka należy odjąć od kwot dla tych gatunków.

(4)W granicach tej kwoty Dania dokonuje następujących transferów, które mogą zostać złowione w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszarów 6, 7, 8d; wodach Unii obszarów 8a, 8b i 8e; wodach międzynarodowych obszarów 12 i 14; oraz wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach międzynarodowych obszarów 2a i 5b (MAC/*2A14):
Niemcy749
Hiszpania1
Estonia6
Francja499
Irlandia2 495
Łotwa5
Litwa5
Niderlandy1 092
Polska53«"
1 Rozporządzenie Rady (UE) 2024/257 z dnia 10 stycznia 2024 r. ustanawiające uprawnienia do połowów na lata 2024, 2025 i 2026 w odniesieniu do niektórych stad ryb, mające zastosowanie w wodach Unii oraz - dla unijnych statków rybackich - w niektórych wodach nienależących do Unii, a także zmieniające rozporządzenie (UE) 2023/194 (Dz.U. L, 2024/257, 11.1.2024, ELI: http://data. europa.eu/eli/reg/2024/257/oj).
2 Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 10.
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2053 z dnia 13 września 2023 r. ustanawiające wieloletni plan zarządzania zasobami tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym oraz zmieniające rozporządzenia (WE) nr 1936/2001, (UE) 2017/2107 i (UE) 2019/833 oraz uchylające rozporządzenie (UE) 2016/1627 (Dz.U. L 238 z 27.9.2023, s. 1).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2124 z dnia 4 października 2023 r. w sprawie niektórych przepisów dotyczących połowów na obszarze objętym porozumieniem Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) (Dz.U. L, 2023/2124, 12.10.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/2124/oj).
5 Rozporządzenie Rady (WE) nr 847/96 z dnia 6 maja 1996 r. wprowadzające dodatkowe, ustalane z roku na rok, warunki zarządzania ogólnym dopuszczalnym połowem (TAC) i kwotami (Dz.U. L 115 z 9.5.1996, s. 3).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.