Rozporządzenie delegowane 2024/1232 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2371 w odniesieniu do ocen stanu realizacji krajowych planów krajowych planów zapobiegania, gotowości i reagowania oraz ich związku z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2024.1232

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 maja 2024 r.

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2024/1232
z dnia 5 marca 2024 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2371 w odniesieniu do ocen stanu realizacji krajowych planów krajowych planów zapobiegania, gotowości i reagowania oraz ich związku z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2371 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia oraz uchylenia decyzji nr 1082/2013/UE 1 , w szczególności jego art. 8 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) 2022/2371 ustanowiono mechanizmy i struktury koordynacji gotowości i reagowania na poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia, w tym sprawozdawczość w zakresie planowania zapobiegania, gotowości i reagowania.

(2) Zgodnie z art. 7 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/2371 do dnia 27 grudnia 2023 r., a następnie co trzy lata, państwa członkowskie mają przekazywać Komisji oraz odpowiednim agencjom i organom Unii zaktualizowane sprawozdanie na temat planowania zapobiegania, gotowości i reagowania na poziomie krajowym oraz, w stosownych przypadkach, na transgranicznych poziomach międzyregionalnych oraz realizowania takiego planowania. Informacje zawarte w tym sprawozdaniu mają być gromadzone na podstawie odpowiedzi udzielanych przy użyciu wzoru na potrzeby przekazywania informacji na temat planowania zapobiegania, gotowości i reagowania określonego w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/1808 2 , a Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ma uwzględniać te informacje w ocenie stanu realizacji przez państwa członkowskie ich krajowych planów zapobiegania, gotowości i reagowania oraz ich związku z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania zgodnie z art. 8 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/2371. Takie oceny mają opierać się na zestawie uzgodnionych wskaźników i być przeprowadzane we współpracy z odpowiednimi agencjami lub organami Unii oraz mają na celu przeprowadzenie oceny planowania zapobiegania, gotowości i reagowania na poziomie krajowym w odniesieniu do informacji, o których mowa w art. 7 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/2371.

(3) Procedura oceny ECDC powinna być podzielona na etapy, które powinny obejmować przegląd dokumentacji i wizytę w danym kraju, a następnie sporządzenie przez ECDC sprawozdania z oceny. W zakresie, w jakim oceny obejmują obszary wchodzące w zakres kompetencji Komisji lub innych agencji i organów Unii, ECDC powinno ściśle współpracować z Komisja lub tymi agencjami i organami Unii. Za zgodą ocenianego państwa członkowskiego ECDC może zwrócić się o wsparcie do Europejskiego Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia i ekspertów z innych państw członkowskich.

(4) Normy i kryteria, które mają być stosowane przy przeprowadzaniu ocen przez ECDC, powinny opierać się na zdolnościach, o których mowa we wzorze na potrzeby przekazywania informacji na temat planowania zapobiegania, gotowości i reagowania, jak określono w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2023/1808. Zdolności te są potrzebne dla zapewnienia odpowiedniego planowania zapobiegania, gotowości i reagowania.

(5) Przeprowadzając oceny, ECDC powinno stosować kryteria wraz z powiązanymi poziomami wskaźników i odpowiedziami na pytania otwarte zawarte we wzorze na potrzeby przekazywania informacji na temat planowania zapobiegania, gotowości i reagowania, jak określono w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2023/1808.

(6) Oceny ECDC powinny opierać się na podejściu jakościowym do stanu realizacji przez państwa członkowskie ich krajowych planów zapobiegania, gotowości i reagowania oraz ich związku z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania.

(7) Zgodnie z art. 8 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2022/2371 ECDC przedstawia państwom członkowskim i Komisji zalecenia oparte na swoich ocenach norm i kryteriów, skierowane do państw członkowskich, z uwzględnieniem odpowiednich okoliczności krajowych. Zalecenia te mogą zawierać zalecane działania następcze dla państw członkowskich. Zalecenia te mają zostać uwzględnione przez państwa członkowskie w planie działania zgodnie z art. 8 ust. 3 tego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot

W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się procedury, normy i kryteria ocen, zgodnie z art. 8 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/2371, stanu realizacji przez państwa członkowskie ich krajowych planów zapobiegania, gotowości i reagowania oraz ich związku z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania.

Artykuł  2

Procedury

Procedury oceny przez ECDC stanu realizacji przez państwa członkowskie ich krajowych planów zapobiegania, gotowości i reagowania oraz ich związku z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania określono w załączniku I.

Artykuł  3

Normy i kryteria

ECDC ocenia stan realizacji przez państwa członkowskie ich planów zapobiegania, gotowości i reagowania oraz ich związek z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania w świetle norm i na podstawie kryteriów określonych w załączniku II.

Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 5 marca 2024 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Procedury oceny stanu realizacji przez państwa członkowskie ich krajowych planów zapobiegania, gotowości i reagowania oraz ich związku z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania

ECDC rozpoczyna procedury oceny od ogólnej wstępnej dyskusji z każdym państwem członkowskim. Procedura oceny jest podzielona na etapy, które obejmują przegląd dokumentacji i wizytę w danym kraju, a następnie sporządzenie przez ECDC sprawozdania z oceny, które może zawierać zalecenia. W zakresie, w jakim oceny obejmują obszary wchodzące w zakres kompetencji Komisji lub innych agencji i organów Unii, ECDC ściśle współpracuje z Komisja lub tymi agencjami i organami Unii. Za zgodą ocenianego państwa członkowskiego ECDC może zwrócić się o wsparcie do Europejskiego Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia i ekspertów z innych państw członkowskich.

Przegląd dokumentacji obejmuje gromadzenie i analizę odpowiednich dokumentów przed dyskusją ekspertów.

Wizyta krajowa obejmuje dyskusje z ekspertami i odpowiednimi zainteresowanymi stronami z ocenianego państwa członkowskiego w celu zbadania stanu realizacji krajowych planów krajowych planów zapobiegania, gotowości i reagowania na podstawie sprawozdań przedłożonych zgodnie z art. 7 rozporządzenia (UE) 2022/2371 oraz przegląd dokumentacji. Podczas oceny państwa członkowskie mogą przekazać dodatkowe informacje.

Wizyta w danym kraju składa się z dwóch części:

a)
wstępnej dyskusji obejmującej wszystkie zdolności, o których mowa we wzorze na potrzeby przekazywania informacji na temat planowania zapobiegania, gotowości i reagowania, jak określono w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2023/1808;
b)
drugiej części skoncentrowanej na konkretnych zdolnościach, które mogą być różne w każdym cyklu, z uwzględnieniem odpowiednich uwarunkowań krajowych.

Sprawozdanie z oceny ECDC zawiera wyniki ocen wraz z przeglądem planowania każdego państwa członkowskiego w zakresie zapobiegania, gotowości i reagowania na szczeblu krajowym w oparciu o wyniki przeglądu dokumentacji, wizyt w poszczególnych państwach członkowskich oraz inne informacje przekazane przez państwa członkowskie w trakcie procesu oceny z wykorzystaniem norm i kryteriów określonych w załączniku II.

ECDC udostępnia ocenianemu państwu członkowskiemu wstępne sprawozdanie z oceny i uwzględnia uwagi państwa członkowskiego podczas przygotowywania ostatecznego sprawozdania z oceny. Decyzja o podaniu do wiadomości publicznej całości lub części przygotowanego przez ECDC sprawozdania z oceny pozostaje w gestii ocenianego państwa członkowskiego.

ZAŁĄCZNIK  II

Normy i kryteria oceny stanu realizacji przez państwa członkowskie ich krajowych planów zapobiegania, gotowości i reagowania oraz ich związku z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania

W poniższej tabeli wymieniono normy i kryteria oceny stanu realizacji przez państwa członkowskie ich krajowych planów zapobiegania, gotowości i reagowania oraz ich związku z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania. Oceny ECDC opierają się na jakościowym podejściu do oceny stanu realizacji przez państwa członkowskie ich krajowych planów zapobiegania, gotowości i reagowania oraz ich związku z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania.

Normy i kryteria opierają się na zdolnościach określonych w Międzynarodowych przepisach zdrowotnych (2005) oraz na dodatkowych zdolnościach, o których mowa w art. 7 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/2371, w tym na informacjach przekazanych w ramach narzędzia sprawozdawczości rocznej z samooceny państwa-strony (SPAR). Państwa członkowskie wykorzystują SPAR do celów składania sprawozdań na temat podstawowych zdolności w zakresie nadzoru i reagowania w zakresie wdrażania art. 54 Międzynarodowych przepisów zdrowotnych (2005). Normy pogrupowano według zdolności określonych w sekcjach A i B załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/1808. ECDC ocenia, w jakim zakresie wdrożono kryteria w ramach planowania zapobiegania, gotowości i reagowania państw członkowskich, oraz ich związek ze sprawozdawczością na podstawie art. 7 rozporządzenia (UE) 2022/2371, wykorzystując powiązane poziomy wskaźników i odpowiedzi na pytania otwarte przedstawione we wzorze.

Tabela

Normy i kryteria oceny stanu realizacji przez państwa członkowskie ich krajowych planów zapobiegania, gotowości i reagowania oraz ich związku z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania

ZdolnośćNormaKryteria
A. ZDOLNOŚCI W ZAKRESIE MIĘDZYNARODOWYCH PRZEPISÓW ZDROWOTNYCH (IHR) 2005
1a. Instrumenty polityczne, prawne i normatywne służące wdrożeniu Międzynarodowych przepisów zdrowotnych (IHR) z 2005 r.1a.1 Instrumenty polityczne, prawne i normatywne dotyczące planowania gotowości i reagowania1a.1.1 Przeprowadzenie analizy prawnej instrumentów prawnych i normatywnych oraz polityk służących wdrożeniu IHR

1a.1.2 Włączenie koordynacji na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym

1a.1.3 Uwzględnienie w instrumentach prawnych koordynacji z sektorami odpowiedzialnymi za infrastrukturę krytyczną

1a.1.4 Włączenie koordynacji i współpracy pomiędzy szczeblem krajowym a Unią

1a.1.5 Uwzględnienie jasnego procesu decyzyjnego w stanach zagrożenia zdrowia publicznego

1a.1.6 Ocena i testowanie gotowości operacyjnej instrumentów prawnych i normatywnych oraz polityk, w tym identyfikacja luk

1a.1.7 Uwzględnienie mechanizmu przeglądu instrumentów prawnych obejmujących wszystkie szczeble administracji rządowej

1a.2 Równouprawnienie płci w stanie zagrożenia zdrowia publicznego1a.2.1 Systematyczna ocena równouprawnienia płci

1a.2.2 Uwzględnienie finansowanego planu działania mającego na celu zniwelowanie różnic i nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn, który obejmuje mechanizmy monitorowania, oceny i sprawozdawczości

1b. Koordynacja IHR, funkcje krajowego punktu centralnego ds. IHR i jego rzecz- nictwo1b.1 Mechanizmy wdrażania IHR1b.1.1 Zapewnienie odpowiednich zasobów, pozycji, regularnego testowania i aktualizacji na potrzeby funkcji krajowego punktu centralnego ds. IHR

1b.1.2 Uwzględnienie na wszystkich szczeblach administracji regularnie testowanych i aktualizowanych wielosektorowych mechanizmów koordynacji

1b.1.3 Uwzględnienie regularnie testowanych i aktualizowanych mechanizmów rzecznictwa na wszystkich poziomach administracji

2. Finansowanie2.1. Finansowanie wdrażania IHR2.1.1. Uwzględnienie planowania finansowego na wszystkich szczeblach administracji z udziałem wszystkich odpowiednich sektorów

2.1.2 Istnienie zdolności do udzielania wsparcia finansowego innym krajom

2.1.3 Włączenie mechanizmów monitorowania i rozliczalności

2.2. Zasoby finansowe umożliwiające reagowanie na stan zagrożenia zdrowia publicznego2.2.1 Włączenie planowania finansowego na wszystkich szczeblach administracji

2.2.2 Przeprowadzanie regularnych testów środków finansowych przeznaczonych na finansowanie awaryjne i wdrażanie zaleceń dotyczących usprawnień

2.2.3 Istnienie zdolności do oferowania wsparcia finansowego innym krajom

2.3. Koordynacja polityk i działań w przypadku stanu zagrożenia zdrowia publicznego2.3.1 Istnienie procedur z udziałem Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów
3. Laboratorium3.1 System kierowania i transportu próbek3.1 Istnienie systemu kierowania i transportu wszystkich rodzajów próbek na wszystkich szczeblach administracji

3.2 Testowanie i aktualizowanie systemu transportu

3.2 Bezpieczeństwo biologiczne i ochrona biologiczna3.2.1 Uwzględnianie wytycznych we wszystkich laboratoriach na wszystkich szczeblach administracji

3.2.2 Regularne testowanie i aktualizowanie procedur

3.2.3 Istnienie dostępu do laboratoriów o wysokim stopniu hermetyczności

3.3 System jakości3.3.1 Wdrożenie krajowych norm jakości na wszystkich szczeblach administracji

3.3.2 Regularne testowanie i aktualizowanie procedur

3.3.3 Istnienie zakładu zajmującego się zatwierdzaniem nowych wyrobów do diagnozowania nowego patogenu

3.4 Zdolność w zakresie wykonywania testów3.4.1 Istnienie systemu laboratoryjnego, który może funkcjonować w każdym charakterze, w tym w zakresie charakteryzacji nowego patogenu w drodze sekwencjonowania nowej generacji

3.4.2 Uwzględnienie regularnie testowanego i aktualizowanego planu zwiększenia zdolności w zakresie wykonywania testów w przypadku stanu zagrożenia zdrowia publicznego

3.4.3 Istnienie odpowiedniego czasu na wdrożenie nowych testów z wykorzystaniem amplifikacji kwasów nukleinowych (NAAT) ze zwiększoną zdolnością świadczenia usług w zakresie diagnostycznych testów NAAT i na dostosowanie powiązanych systemów laboratoryjnych

3.4.4 Istnienie dostępu do dodatkowych źródeł zdolności laboratoryjnych

3.4.5 Skonfigurowanie regularnie testowanej i aktualizowanej sieci laboratoriów na potrzeby wsparcia w zakresie wykonywania testów

3.5 Sieć diagnostyczna3.5.1 Wdrożenie regularnie testowanych i aktualizowanych strategii testowania na wszystkich szczeblach administracji
3.6 System zgłaszania wyników testów laboratoryjnych3.6.1 Uwzględnienie systemu elektronicznego raportowania

3.6.2 Istnienie zdolności w zakresie zwiększenia skali systemu raportowania

3.6.3 Zintegrowanie różnych źródeł zdolności laboratoryjnej

4. Nadzór4.1 Funkcje wczesnego

ostrzegania i system nadzoru

4.1.1 Objęcie nadzorem wszystkich poziomów opieki zdrowotnej w przypadku ostrych zakażeń dróg oddechowych

4.1.2 Istnienie zautomatyzowanego systemu nadzoru nad ostrymi zakażeniami dróg oddechowych, zachorowaniami grypopodobnymi i ostrymi zakażeniami dróg oddechowych o ciężkim przebiegu

4.1.3 Natychmiastowe i cotygodniowe zgłaszanie zdarzeń lub danych

4.1.4 Istnienie zdolności w zakresie zwiększenia skali nadzoru podczas stanu zagrożenia zdrowia publicznego w przypadku zakażeń dróg oddechowych

4.1.5 Uwzględnianie wytycznych lub obowiązujących procedur działania dotyczących nadzoru na wszystkich szczeblach administracji

4.1.6 Istnienie zdolności w zakresie monitorowania odpowiednich wskaźników podczas stanu zagrożenia zdrowia publicznego na całym terytorium

4.1.7 Testowanie i aktualizowanie systemu nadzoru na wszystkich szczeblach administracji

4.1.8 Istnienie systemu monitorowania ścieków

4.2 Ocena zagrożeń pandemią i zarządzanie zdarzeniami4.2.1 Istnienie metodyki oceny, która uwzględnia informacje dotyczące zdolności do przenoszenia się, ciężkości przebiegu, informacji immunologicznych, skuteczności i wpływu szczepionki po wprowadzeniu do obrotu

4.2.2 Wdrożenie regularnie testowanego i aktualizowanego mechanizmu zarządzania zdarzeniami na wszystkich szczeblach administracji

5. Zasoby ludzkie5.1 Zasoby ludzkie na potrzeby wdrażania IHR5.1.1 Istnienie odpowiednich zasobów ludzkich we wszystkich odpowiednich sektorach na wszystkich szczeblach administracji zgodnie z przepisami IHR

5.1.2 Udokumentowanie regularnie testowanych i aktualizowanych polityk i procedur na rzecz zrównoważonych odpowiednich zasobów ludzkich w odpowiednich sektorach

5.1.3 Uwzględnienie mechanizmów wspierających inne kraje w planowaniu i rozwijaniu zdolności w zakresie zasobów ludzkich

5.2 Znaczne zwiększanie zdolności w zakresie zapotrzebowania na zasoby ludzkie w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia zdrowia publicznego5.2.1 Uwzględnienie mechanizmów zapewniających zaspokojenie znacznego wzrostu zapotrzebowania na zasoby ludzkie, takich jak krajowy wielosektorowy plan strategiczny na rzecz zwiększenia zapotrzebowania na siłę roboczą, w tym instrument operacyjny uwzględniający różne poziomy usług i administracji.

5.2.2 Uwzględnienie porozumienia w sprawie otrzymywania i wymiany wsparcia w zakresie zasobów ludzkich w sektorze opieki zdrowotnej z uwzględnieniem partnerów rządowych i pozarządowych, różnych poziomów administracji i innych krajów

5.2.3 Regularne testowanie i aktualizowanie mechanizmu

5.2.4 Zapewnienie szkolenia uczestników

6a. Zarządzanie stanami zagrożenia zdrowia publicznego - Zarządzanie reagowaniem na stany zagrożenia zdrowia publicznego6a.1 Planowanie zapobiegania, gotowości i reagowania na wypadek stanów zagrożenia zdrowia publicznego6a.1.1 Istnienie regularnie testowanego i aktualizowanego planu działania w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego, w którym uwzględniono wszystkie zagrożenia, lub planu zapobiegania, gotowości i reagowania w odniesieniu do stanów zagrożenia zdrowia publicznego stosowanego we wszystkich sektorach i na wszystkich szczeblach administracji

6a.1.2 Uwzględnienie postanowień dotyczących przenoszenia pacjentów lub mobilnych zespołów medycznych do innych krajów

6a.1.3 Dążenie do zapewnienia spójności z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania oraz włączenie transgranicznych międzyregionalnych elementów gotowości

6a.1.4 Uwzględnienie strategii na rzecz badań naukowych i innowacji w sytuacjach nadzwyczajnych

6a.1.5 Uwzględnienie regularnie testowanego i aktualizowanego podejścia "Jedno zdrowie"

6a.1.6 Zapewnienie mechanizmu koordynacji w przypadku scenariusza zamierzonego uwolnienia z konkretnymi krajowymi mechanizmami koordynacji

6a.1.7 Uwzględnienie ról, funkcji i instrumentów wsparcia Komisji oraz odpowiednich agencji i organów Unii

6a.1.8 Uwzględnienie postanowień dotyczących wzajemnej pomocy transgranicznej, które były regularnie testowane i udostępniane Komitetowi ds. Bezpieczeństwa Zdrowia.

6a.2 Zarządzanie konkretnymi zagrożeniami zdrowia - plany reagowania na wypadek epidemii6a.2.1 Prowadzenie rutynowego profilowania ryzyka wystąpienia stanu zagrożenia zdrowia publicznego w przypadku poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia publicznego

6a.2.2 Opracowanie regularnie testowanych i aktualizowanych specjalnych planów profilowania ryzyka wystąpienia stanu zagrożenia zdrowia publicznego i reagowania na wypadek epidemii

6a.2.3 Istnienie planu dotyczącego dostępności i wykorzystania medycznych środków przeciwdziałania konkretnym zagrożeniom wykorzystywanych w odniesieniu do konkretnych zagrożeń

6a.3 System zarządzania incydentami6a.3.1 Istnienie regularnie testowanego systemu zarządzania incydentami - lub równoważnego systemu - łączącego sektor zdrowia publicznego z sektorami zaangażowanymi w planowanie gotowości i reagowania w dziedzinie zdrowia

6a.3.2 Zintegrowanie systemu zarządzania incydentami z krajowym centrum operacyjnym ds. stanu zagrożenia zdrowia publicznego z możliwością wsparcia na wszystkich szczeblach administracji

6a.3.3 Dostosowanie składu struktury/hierarchii dowodzenia i kontroli w ramach IMS

6a.3.4 Uwzględnienie interoperacyjności z modułem zarządzania incydentami lub sytuacjami kryzysowymi systemu wczesnego ostrzegania i reagowania

6a.4 Środki ochrony zdrowia publicznego i środki społeczne6a.4.1 Zapewnienie regularnie ocenianego i aktualizowanego, wielodyscyplinarnego i międzysektorowego mechanizmu wdrażania środków ochrony zdrowia publicznego i środków społecznych podczas stanu zagrożenia zdrowia publicznego

6a.4.2 Posiadanie zdolności oceny terminowości i skuteczności środków ochrony zdrowia publicznego i środków społecznych

6a.4.3 Testowanie mechanizmu

6b. Zarządzanie stanami zagrożenia zdrowia publicznego - Zarządzanie logistyczne i zarządzanie łańcuchem dostaw w sytuacjach nadzwyczajnych6b.1 Popyt na medyczne środki przeciwdziałania o krytycznym znaczeniu i ich podaż6b.1.1 Określenie medycznych środków przeciwdziałania o krytycznym znaczeniu z punktu widzenia gotowości i reagowania na poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia

6b.1.2 Uwzględnienie regularnie ocenianego i aktualizowanego systemu zarządzania logistycznego i zarządzania łańcuchem dostaw w sytuacjach nadzwyczajnych na wszystkich szczeblach administracji

6b.1.3 Istnienie regularnie testowanych i aktualizowanych krajowych polityk lub planów monitorowania podaży i szacowania popytu na medyczne środki przeciwdziałania o krytycznym znaczeniu

6b.1.4 Wdrożenie przepisów w planie gotowości i reagowania w celu ograniczenia podatności na zagrożenia w łańcuchu dostaw medycznych środków przeciwdziałania o krytycznym znaczeniu

6b.2 Produkcja medycznych środków przeciwdziałania o krytycznym znaczeniu6b.2.1 Określenie obecnej produkcji medycznych środków przeciwdziałania o krytycznym znaczeniu (pełnej lub częściowej) na poziomie krajowym

6b.2.2 Posiadanie istniejących lub planowanych rozwiązań mających na celu terminowe zwiększenie skali produkcji medycznych środków przeciwdziałania o krytycznym znaczeniu istotnych w kontekście kryzysu

6b.3 Gromadzenie zapasów strategicznych6b.3.1 Posiadanie krajowych zapasów strategicznych medycznych środków przeciwdziałania o krytycznym znaczeniu

6b.3.2 Włączenie jasnych wymogów dotyczących udostępniania medycznych środków przeciwdziałania o krytycznym znaczeniu gromadzonych w zapasach

7. Świadczenie usług zdrowotnych7.1 Ciągłość usług opieki zdrowotnej7.1.1 Zapewnienie prognozowania potencjalnego wpływu stanu zagrożenia zdrowia publicznego na ciągłość usług opieki zdrowotnej w planie zapobiegania, gotowości i reagowania lub równoważnym dokumencie

7.1.2 Istnienie regularnie testowanego i aktualizowanego specjalnego planu operacyjnego na rzecz zapewnienia ciągłości usług opieki zdrowotnej

7.1.3 Istnienie regularnie testowanego i aktualizowanego mechanizmu monitorowania ciągłości usług na wszystkich szczeblach administracji

7.1.4 Uwzględnienie w planie operacyjnym regularnie testowanego mechanizmu ustalania priorytetów/elas- tyczności świadczenia usług zdrowotnych

7.1.5 Zapewnienie interdyscyplinarnej koordynacji zarządzania kryzysowego między wszystkimi podmiotami systemu opieki zdrowotnej

7.1.6 Wdrożenie regularnie testowanych i aktualizowanych krajowych wytycznych dotyczących zarządzania przypadkami klinicznymi w odniesieniu do priorytetowych zdarzeń zdrowotnych na wszystkich szczeblach administracji

7.2 Ciągłość działania świadczeniodawców7.2.1 Istnienie regularnie testowanych i aktualizowanych krajowych wytycznych/zaleceń dotyczących planów ciągłości działania z zastosowaniem podejścia wielosektorowego

7.2.2 Istnienie wysokich poziomów wykorzystania usług we wszystkich placówkach opieki zdrowotnej i na wszystkich szczeblach administracji oraz umożliwienie przeglądu i aktualizacji informacji na temat wykorzystania usług

7.2.3 Wymóg posiadania przez szpitale regularnie testowanego planu ostrzegania i reagowania szpitalnego

7.2.4 Posiadanie zdolności określenia wszystkich dostępnych świadczeń zdrowotnych w przypadku stanu zagrożenia zdrowia publicznego

8. Przekazywanie informacji o ryzyku i zaangażowanie społeczności8.1 Koordynacja przekazywania informacji o ryzyku i zaangażowania społeczności8.1.1 Wdrożenie regularnie testowanych i aktualizowanych mechanizmów koordynacji funkcji i zasobów przekazywania informacji o ryzyku i zaangażowania społeczności, w tym zarządzania infodemią, na wszystkich szczeblach administracji

8.1.2 Zapewnienie koordynacji z Komitetem ds. Bezpieczeństwa Zdrowia w zakresie przekazywania informacji o ryzyku i sytuacjach kryzysowych w planie przekazywania informacji

8.2 Przekazywanie informacji o ryzyku8.2.1 Istnienie regularnie testowanego i aktualizowanego krajowego planu przekazywania informacji o ryzyku na wszystkich szczeblach administracji

8.2.2 Przeprowadzenie analizy grup docelowych i preferowanych kanałów komunikacji na potrzeby przekazywania informacji o ryzyku

8.2.3 Uwzględnienie proaktywnych działań informacyjnych i monitorowania mediów w celu dostosowania i udoskonalenia strategii przekazywania informacji o ryzyku

8.3 Zaangażowanie społeczności8.3.1 Istnienie mechanizmów systematycznego angażowania społeczności i wdrażanie działań na wszystkich szczeblach administracji

8.3.2 Testowanie i aktualizowanie mechanizmów angażowania społeczności

8.3.3 Prowadzenie badań społeczno-behawioralnych

9. Punkty wprowadzenia

i zdrowie na granicy

9.1 Podstawowe zdolności i plan awaryjny9.1.1 Wdrożenie, testowanie i aktualizowanie rutynowych podstawowych zdolności we wszystkich punktach wprowadzenia w ramach wielosektorowego podejścia uwzględniającego wszystkie zagrożenia

9.1.2 Zintegrowanie rutynowych podstawowych zdolności z krajowym systemem nadzoru

9.1.3 Wdrożenie, testowanie i aktualizacja planów awaryjnych na wypadek stanu zagrożenia zdrowia publicznego w odniesieniu do wszystkich zagrożeń dla punktów wprowadzenia

9.1.4 Regularne wdrażanie i testowanie instrumentów służących do wymiany i zgłaszania informacji dotyczących zdrowia związanych z podróżą

9.2 Środki związane z podróżami międzynarodowymi9.2.1 Wdrożenie, testowanie i aktualizowanie mechanizmu przyjmowania środków związanych z podróżami międzynarodowymi na wszystkich szczeblach administracji

9.2.2 Uwzględnienie komunikacji z Komitetem ds. Bezpieczeństwa Zdrowia przed wdrożeniem środków

10. Choroby odzwierzęce i zagrożenia pochodzenia środowiskowego, w tym związane z klimatem10.1 Podejście "Jedno zdrowie"10.1.1 Istnienie regularnie testowanych i aktualizowanych wielosektorowych zdolności w ramach podejścia "Jedno zdrowie" w zakresie zapobiegania zdarzeniom odzwierzęcym, ich wykrywania, oceny i reagowania na nie

10.1.2 Wdrożenie programów szkoleniowych dla pracowników sektora "Jedno zdrowie" w zakresie chorób odzwierzęcych

10.1.3 Udostępnienie społeczeństwu informacji na temat środków ochrony indywidualnej, które należy stosować w przypadku wykrycia chorych/padłych dzikich zwierząt

10.1.4 Prowadzenie nadzoru nad uzgodnionymi priorytetowymi chorobami odzwierzęcymi w koordynacji między sektorami zdrowia zwierząt, zdrowia publicznego i środowiska

10.2 Zagrożenia dla środowiska10.2.1 Uwzględnienie przepisów dotyczących wpływu zmiany klimatu na choroby odzwierzęce

10.2.2 Uwzględnienie przepisów dotyczących wpływu ekstremalnych zdarzeń pogodowych na zdrowie publiczne

11. Zdarzenia chemiczne11.1 Gotowość i reagowanie na zdarzenia chemiczne11.1.1 Wdrożenie regularnie testowanego i aktualizowanego planu gotowości i reagowania na zdarzenia chemiczne

11.1.2 Uwzględnienie procedur oceny ryzyka dla zdrowia w przypadku zagrożenia zdrowia pochodzenia chemicznego

11.1.3 Prowadzenie nadzoru nad zdarzeniami chemicznymi i zatruciami, ich oceny i zarządzanie nimi

11.1.4 Istnienie zintegrowanego systemu nadzoru nad zdrowiem publicznym powiązanego z monitorowaniem środowiska, w ramach którego gromadzi się i ocenia dane dotyczące narażenia na działanie substancji chemicznych z wielu źródeł

B. DODATKOWE ZDOLNOŚCI ZGODNIE Z ROZPORZĄDZENIEM (UE) 2022/2371
12. Oporność na środki prze- ciwdrobnoustrojowe (AMR) i zakażenia związane z opieką zdrowotną12.1 Oporność na środki przeciwdrobnoustrojo- we (AMR)12.1.1 Istnienie krajowego planu działania w zakresie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe, uwzględnionego w budżecie i finansowanego, w tym wielosektorowego mechanizmu zarządzania lub koordynacji w zakresie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe w ramach podejścia "Jedno zdrowie"

12.1.2 Poczynienie odpowiednich ustaleń dotyczących monitorowania i oceny krajowych planów działania w zakresie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe, w tym uzgodnienie wszystkich/odpowiednich celów na szczeblu UE

12.1.3 Istnienie funkcjonalnych systemów szybkiego wykrywania, potwierdzania i zgłaszania nowych lub priorytetowych organizmów opornych na wiele leków

12.1.4 Istnienie krajowych procedur badań przesiewowych pod kątem nosicielstwa organizmów opornych na wiele leków i jego zgłaszania przy przyjęciu do szpitala

12.1.5 Wdrożenie wytycznych dotyczących zarządzania środkami przeciwdrobnoustrojowymi w zakładach opieki zdrowotnej

12.1.6 Istnienie krajowego systemu nadzoru nad opornością na środki przeciwdrobnoustrojowe, który obejmuje również sprawozdawczość w zakresie konsumpcji środków przeciwdrobnoustrojowych i wyznaczonego krajowego laboratorium referencyjnego (wyznaczonych krajowych laboratoriów referencyjnych) ds. oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe

12.1.7 Określenie wyzwań związanych ze zwalczaniem oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe

12.2 Zakażenia związane z opieką zdrowotną12.2.1 Wdrożenie regularnie testowanego i aktualizowanego krajowego programu nadzoru nad zakażeniami związanymi z opieką zdrowotną

12.2.2 Wdrożenie regularnie testowanych i aktualizowanych programów zapobiegania zakażeniom i ich kontroli

12.2.3 Wdrożenie regularnie testowanych i aktualizowanych krajowych norm i zasobów w celu zapewnienia bezpiecznego środowiska w placówkach opieki zdrowotnej na wszystkich szczeblach administracji

12.2.4 Określenie wyzwań związanych ze zwalczaniem oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe

13. Funkcje koordynacyjne

i wspierające na szczeblu Unii

13.1 Koordynacja z Komitetem ds. Bezpieczeństwa Zdrowia i zaangażowanie w funkcje wspierające13.1.1 Włączenie przedstawiciela Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia do struktur koordynacyjnych na szczeblu krajowym oraz wspieranie przepływu informacji między państwem członkowskim a Komitetem ds. Bezpieczeństwa Zdrowia

13.1.2 Włączenie lub uwzględnienie funkcji wspierających na poziomie Unii: opinie i wytyczne Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia dotyczące zapobiegania poważnym transgranicznym zagrożeniom zdrowia i ich kontroli Zalecenia Komisji w sprawie wspólnych tymczasowych środków ochrony zdrowia publicznego; zalecenia ECDC dotyczące reagowania na zagrożenia zdrowia

14. Rozwój badań i oceny w celu informowania o gotowości na sytuacje nadzwyczajne i przyspieszenia tej gotowości14.1 Badania w zakresie planów zapobiegania, gotowości i reagowania14.1.1 Uwzględnienie strategii na rzecz badań naukowych i innowacji w sytuacjach nadzwyczajnych, przydzielenie i mobilizowanie funduszy oraz wzmacnianie zdolności

14.1.2 Wdrożenie procesu zapewniającego powiązanie potrzeb w dziedzinie zdrowia publicznego z priorytetami i potrzebami badawczymi

14.1.3 Wzmocnienie badań, innowacji i zdolności

14.2 Procedury badawcze w stanach zagrożenia zdrowia publicznego14.2.1 Uczestnictwo w sieciach ośrodków badań klinicznych lub kohort

14.2.2 Wdrożenie procesów ustanawiania protokołów i gromadzenia danych podczas stanów zagrożenia zdrowia publicznego

14.2.3 Wdrożenie procedur szybkiej akredytacji ośrodków oraz procedury przyspieszonej koordynacji

14.2.4 Istnienie podejścia do badań operacyjnych (np. w ramach praktycznej działalności badawczej)

15. Elementy dotyczące odbudowy15.1 Plany odbudowy15.1.1 Istnienie planu odbudowy obejmującego gromadzenie doświadczeń i włączanie ich do krajowego planu działania

15.1.2 Wdrożenie i monitorowanie procesu odbudowy na wszystkich szczeblach administracji

16. Działania podjęte w celu usunięcia luk stwierdzonych w realizacji planów zapobiegania, gotowości i reagowania16.1 Krajowy plan działania i strategia na rzecz poprawy zapobiegania, gotowości i reagowania16.1.1 Wykorzystanie któregokolwiek z mechanizmów uzupełniających do oceny wdrażania zdolności IHR oraz planowania zapobiegania, gotowości i reagowania

16.1.2 Opracowanie krajowego planu działania dostosowanego do podejścia przewidującego zaangażowanie całej administracji rządowej oraz podejścia "Jedno zdrowie"

16.1.3 Oszacowanie kosztów planowania z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego na szczeblu krajowym lub równoważnego systemu oraz jego wdrożenie

1 Dz.U. L 314 z 6.12.2022, s. 26, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2371/oj.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/1808 z dnia 21 września 2023 r. ustanawiające wzór na potrzeby przekazywania informacji na temat planowania zapobiegania, gotowości i reagowania w odniesieniu do poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2371 (Dz.U. L 234 z 22.9.2023, s. 105, ELI: http://da ta.europa.eu/eli/reg_impl/2023/1808/oj).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.