Określenie wysokości czynszu najmu lokali mieszkalnych będących w administracji jednostek organizacyjnych Służby Więziennej oraz rodzaju opłat dodatkowych, a także zasad zwrotu różnicy w opłatach czynszowych za inne lokale mieszkalne, za które funkcjonariusze są obowiązani opłacać czynsz.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1996.5.34

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1996 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 września 1996 r.
w sprawie określenia wysokości czynszu najmu lokali mieszkalnych będących w administracji jednostek organizacyjnych Służby Więziennej oraz rodzaju opłat dodatkowych, a także zasad zwrotu różnicy w opłatach czynszowych za inne lokale mieszkalne, za które funkcjonariusze są obowiązani opłacać czynsz

Na podstawie art. 95 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283) w związku z art. 29 ustawy z dnia 8 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 53, poz. 214 oraz z 1995 r. Nr 4, poz. 17) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Najemcy lokali mieszkalnych pozostających w administracji jednostek organizacyjnych Służby Więziennej obowiązani są opłacać miesięczny czynsz według stawki określonej za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego - zwanej dalej "stawką bazową".
2.
Przez powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego rozumie się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania, tj. pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom najemcy; nie uważa się za powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego powierzchni balkonowych, tarasów i loggii, antresol, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, strychów, piwnic i komórek.
3.
Najemca oprócz czynszu jest obowiązany do uiszczania opłat za energię elektryczną, energię cieplną, gaz, wodę oraz świadczeń, w szczególności za odbiór nieczystości stałych i płynnych, windę i antenę zbiorczą.
§  2.
1.
Funkcjonariusze Służby Więziennej, funkcjonariusze zwolnieni ze służby, którzy nabyli prawo do emerytury lub renty oraz osoby uprawnione do renty rodzinnej Służby Więziennej - zwane dalej "osobami uprawnionymi" - z tytułu najmu lokalu mieszkalnego pozostającego w administracji jednostki organizacyjnej Służby Więziennej opłacają czynsz w wysokości stawki bazowej - 0,80 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego.
2.
W stosunku do stawki bazowej określonej w ust. 1, stosuje się następujące obniżki:
1)
30% - za lokal mieszkalny zajmowany przez dwóch lub więcej najemców korzystających ze wspólnych pomieszczeń lub za lokal położony w suterenie albo powyżej 5 kondygnacji bez windy albo w budynku substandardowym, przeznaczonym do rozbiórki decyzją organu nadzoru architektoniczno-budowlanego lub organu specjalistycznego nadzoru budowlanego,
2)
20% - za brak w lokalu mieszkalnym sieci wodociągowej, kanalizacji lub instalacji centralnego ogrzewania albo instalacji gazowej,
3)
10% - za lokal mieszkalny z pomieszczeniem kuchennym bez okna zewnętrznego.
3.
Obniżki wymienione w ust. 2 pkt 2 nie podlegają sumowaniu.
4.
Osoby inne niż wymienione w ust. 1, zajmujące na podstawie umowy najmu lokal mieszkalny pozostający w administracji jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, opłacają czynsz w wysokości 1,60 zł za 1 m2, z zachowaniem prawa do obniżki określonej w ust. 2.
§  3.
1.
Osoby, o których mowa w § 2 ust. 1, zajmujące lokal mieszkalny nie będący w administracji jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, za który obowiązane są opłacać czynsz w rozumieniu art. 25 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 105, poz. 509 oraz z 1995 r. Nr 86, poz. 433 i Nr 133, poz. 654), otrzymują zwrot różnicy w opłatach czynszowych.
2.
Wysokość różnicy w opłatach czynszowych oblicza się jako iloczyn kwoty wynikającej z różnicy pomiędzy stawką czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu, określoną przez zarządcę budynku mieszkalnego, a stawką bazową czynszu określoną w § 2 ust. 1 i powierzchni użytkowej zajmowanego lokalu mieszkalnego, wyrażonej w m2, nie większej jednak niż do wysokości górnej granicy powierzchni mieszkalnej określonej w art. 85 ust. 2 ustawy o Służbie Więziennej pomnożonej przez współczynnik 1,66.
3.
Zwrot różnicy w opłatach czynszowych nie przysługuje w razie:
1)
podnajmowania lokalu mieszkalnego bez zgody dysponenta,
2)
pobierania przez osobę uprawnioną dodatku mieszkaniowego w trybie ustawy, o której mowa w ust. 1.
4.
Zwrot różnicy w opłatach czynszowych, wypłacany ze środków budżetowych Służby Więziennej, następuje raz w miesiącu z dołu w jednostce organizacyjnej Służby Więziennej, w której osoba uprawniona realizuje świadczenia mieszkaniowe.
5.
Osoba ubiegająca się o otrzymywanie zwrotu różnicy w opłatach czynszowych składa wniosek uzupełniony poświadczeniem zarządcy budynku mieszkalnego o wysokości faktycznie wnoszonego czynszu za zajmowany lokal mieszkalny.
6.
Osoby, o których mowa w § 2 ust. 1, uprawnione do otrzymywania zwrotu różnicy w opłatach czynszowych, są obowiązane powiadomić właściwą jednostkę organizacyjną Służby Więziennej o każdej zmianie mającej wpływ na wypłatę świadczenia pod rygorem jej zwrotu, jako świadczenia nienależnie pobranego.
§  4.
Decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania różnicy w opłatach czynszowych wydaje organ właściwy do przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1996 r.