Organizacja opieki zdrowotnej na polskich statkach morskich.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1973.19.96

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 1973 r.

INSTRUKCJA
MINISTRÓW: ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ ŻEGLUGI
z dnia 30 sierpnia 1973 r.
w sprawie organizacji opieki zdrowotnej na polskich statkach morskich.

W celu zapewnienia opieki zdrowotnej na polskich statkach morskich ustala się, co następuje:
§  1.
Postanowienia instrukcji stosuje się do:
1)
statków pasażerskich,
2)
statków handlowych w rejsach do stref: południowo-amerykańskiej, zachodnio-afrykańskiej i azjatycko-australijskiej (III i IV strefa pływania zgodnie ze zbiorowym układem pracy przedsiębiorstwa armatorskiego),
3)
statków szkolnych i naukowo-badawczych w rejsach trwających ponad 90 dni,
4)
statków - baz rybackich,
5)
statków przetwórni rybackich i zamrażalni za wyjątkiem statków łowiących w oparciu o statek-bazę

- zwanych dalej "polskimi statkami morskimi".

§  2.
1.
Opiekę zdrowotną nad załogą i pasażerami na polskich statkach morskich zapewnia armator, który - stosownie do dalszych postanowień instrukcji - jest zobowiązany zatrudnić pracowników medycznych stanowiących personel medyczny statku.
2.
Pracownikami medycznymi, o których mowa w ust. 1, są: lekarz, lekarz dentysta oraz pielęgniarka (st. felczer, felczer).
3.
Jeżeli w skład personelu medycznego statku wchodzi więcej niż jeden lekarz, armator, po zasięgnięciu opinii kierownika przychodni portowej (zespołu portowej służby zdrowia) wyznacza starszego lekarza okrętowego.
§  3.
1.
Do zadań personelu medycznego statku należy organizowanie i sprawowanie opieki nad stanem zdrowia załogi i pasażerów.
2.
Do zadań lekarza okrętowego w czasie rejsu należy w szczególności:
a)
nadzór nad stanem sanitarno-higienicznym statku,
b)
nadzór nad żywieniem załogi i pasażerów,
c)
organizowanie i szerzenie oświaty zdrowotnej,
d)
gospodarowanie lekami, sprzętem i materiałami medycznymi,
e)
udzielanie indywidualnych świadczeń profilaktyczno-leczniczych z uwzględnieniem czynnego poradnictwa zarówno członkom załogi i pasażerom danego statku jak i członkom załogi i pasażerom innych statków polskich na morzu lub w obcym porcie,
f)
orzekanie o czasowej niezdolności do pracy,
g)
systematyczna obserwacja i analiza stanu zdrowotnego załogi, wypadkowości oraz absencji chorobowej,
h)
prowadzenie dokumentacji lekarskiej i sprawozdawczo-statystycznej,
i)
wykonywanie innych zadań nałożonych na służbę zdrowia działającą na statkach morskich, a wynikających z konwencji międzynarodowych.
3.
Na polecenie kapitana polskiego statku morskiego lekarz okrętowy udziela świadczeń profilaktyczno-leczniczych członkom załogi i pasażerom statku obcej bandery.
4.
Lekarz okrętowy sprawuje nadzór nad właściwym zaopatrzeniem polskiego statku morskiego w leki, sprzęt i materiały medyczne oraz współdziała w zakresie spraw mających wpływ na stan zdrowia załogi i pasażerów z administracją przedsiębiorstwa armatorskiego, organizacjami społecznymi i związkowymi.
5.
W przypadku, gdy w skład personelu medycznego statku oprócz lekarza wchodzą inni pracownicy medyczni, lekarz okrętowy jest ich zwierzchnikiem i wykonuje zadania określone w ust. 2 i 3 przy pomocy tych pracowników.
6.
Regulamin wewnętrzny pracy i obowiązków personelu medycznego statku ustala armator w porozumieniu z kierownikiem przychodni portowej (zespołu portowej służby zdrowia) właściwej ze względu na siedzibę armatora.
§  4.
1.
W skład personelu medycznego wchodzą:
a)
na statku do 120 miejsc pasażerskich - lekarz,
b)
na statku do 400 miejsc pasażerskich - lekarz i pielęgniarka,
c)
na statku do 600 miejsc pasażerskich - lekarz i dwie pielęgniarki, z których jedna powinna być przeszkolona w zakresie położnictwa,
d)
na statku powyżej 600 miejsc pasażerskich - dwóch lekarzy (w tym lekarz będący specjalistą w dziedzinie chirurgii) oraz trzy pielęgniarki, z których jedna powinna być przeszkolona w zakresie położnictwa,
e)
na statku handlowym - lekarz,
f)
na statku - bazie rybackiej - lekarz i lekarz dentysta oraz dwie pielęgniarki,
g)
na statku przetwórni rybackiej i zamrażalni - lekarz.
2.
W uzasadnionym wypadku, a w szczególności gdy statek handlowy przewozi pasażerów, armator po zasięgnięciu opinii kierownika przychodni portowej (zespołu portowej służby zdrowia) może zwiększyć skład personelu medycznego statku.
§  5.
1.
Pracownicy medyczni wchodzący w skład personelu medycznego statku powinni posiadać:
1)
zaświadczenie o prawie wykonywania zawodu wydane przez wydział zdrowia i opieki społecznej prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego,
2)
co najmniej trzyletni staż pracy w zawodzie,
3)
zaświadczenie wydane przez państwowego portowego inspektora sanitarnego o znajomości przepisów sanitarno-kwarantannowych stosowanych na statkach.
2.
Lekarz wchodzący w skład personelu medycznego statku powinien przejść kurs medycyny tropikalnej według programu ustalonego przez Instytut Medycyny Morskiej.
3.
Stan zdrowia pracowników personelu medycznego powinien odpowiadać warunkom zdrowotnym wymaganym od osób zatrudnionych na polskich statkach morskich.
4.
Pierwszeństwo w zatrudnieniu na polskim statku morskim przysługuje lekarzom specjalistom w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny przemysłowej, chirurgii, medycyny ogólnej, chorób wewnętrznych oraz lekarzom zatrudnionym w zakładach służby zdrowia sprawujących opiekę nad zakładami pracy gospodarki morskiej.
§  6.
W zależności od potrzeb armator może zatrudniać pracowników medycznych:
1)
na czas określony, odpowiadający czasokresowi jednego rejsu lub na czas nie przekraczający 6 miesięcy bądź
2)
na czas nieokreślony.
§  7.
1.
Przed zawarciem umowy na czas określony pracownik medyczny zatrudniony w jednostce organizacyjnej resortu zdrowia i opieki społecznej powinien uzyskać zgodę swego dotychczasowego pracodawcy na zawarcie takiej umowy. Wyrażenie zgody jest równoznaczne z udzieleniem urlopu bezpłatnego na czas trwania umowy.
2.
Zgoda, o której mowa w ust. 1, wymagana jest także na każdorazowe przedłużenie okresu zatrudnienia.
3.
Pracownik medyczny zatrudniony w trybie określonym w ust. 1 i 2 pozostaje nadal w rejestrze fachowych pracowników służby zdrowia wydziału zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej, na obszarze której wykonywał zawód przed zawarciem umowy z armatorem.
§  8.
Pracownik medyczny zatrudniony na czas nieokreślony powinien być zarejestrowany w wydziale zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na siedzibę armatora.
§  9.
1.
Pracownikowi medycznemu wchodzącemu w skład personelu medycznego statku przysługuje:
1)
wynagrodzenie zgodne ze zbiorowym układem pracy obowiązującym w przedsiębiorstwie armatorskim, z tym, że jego wysokość powinna być uzależniona od posiadanych kwalifikacji i stażu pracy zawodowej,
2)
świadczenia, z których korzystają członkowie załogi.
2.
Okres zatrudnienia pracownika medycznego na polskim statku morskim zalicza się do stażu pracy w zakładach społecznych służby zdrowia.
§  10.
1.
Pracownik medyczny, który po raz pierwszy ma wejść w skład personelu medycznego statku, powinien odbyć przeszkolenie wstępne.
2.
Przeszkolenie, o którym mowa w ust. 1, organizują przychodnia portowa (zespół portowej służby zdrowia) i portowa stacja sanitarno-epidemiologiczna.
3.
W razie zatrudnienia lekarza na czas nieokreślony na polskim statku morskim, armator powinien umożliwić temu lekarzowi uzyskanie specjalizacji w zakresie medycyny morskiej i tropikalnej lub medycyny przemysłowej zgodnie z przepisami o programach specjalizacji lekarzy. W szczególności armator obowiązany jest oddelegować lekarza w celu odbycia przeszkoleń uzupełniających lub kursów przewidzianych w programie specjalizacji, jeżeli lekarz przepracował na statku co najmniej 2 lata.
§  11.
1.
Lekarz okrętowy w czasie odbywania rejsu podlega bezpośrednio kapitanowi polskiego statku morskiego.
2.
W razie wyznaczenia starszego lekarza okrętowego, o którym mowa w § 2 ust. 3, w czasie trwania rejsu podlega on bezpośrednio kapitanowi polskiego statku morskiego a pozostali pracownicy medyczni wchodzący w skład personelu medycznego statku podlegają starszemu lekarzowi okrętowemu.
§  12.
1.
Nadzór fachowy nad pracą lekarzy i lekarzy dentystów wchodzących w skład personelu medycznego statku sprawują:
1)
w zakresie zadań profilaktyczno-leczniczych - kierownik przychodni portowej (zespołu portowej służby zdrowia) oraz
2)
w zakresie zadań sanitarno-epidemiologicznych - portowy inspektor sanitarny.
2.
Nadzór specjalistyczny nad pracą lekarzy i lekarzy dentystów określonych w ust. 1 sprawuje Instytut Medycyny Morskiej.