Program ochotniczego przeszkolenia wojskowego studentów cywilnych "Legia Akademicka".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2020.9

Akt utracił moc
Wersja od: 21 stycznia 2020 r.

DECYZJA Nr 7/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 20 stycznia 2020 r.
w sprawie programu ochotniczego przeszkolenia wojskowego studentów cywilnych "Legia Akademicka"

Na podstawie art. 2 pkt 1, 5, 6, 9 i 21 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 196), art. 404 ust. 1 i art. 435 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. -Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.), art. 150 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, 1622, 1649 i 2020) oraz § 1 pkt 5 lit. d i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) ustala się, co następuje:
§  1. 
Program ochotniczego przeszkolenia wojskowego studentów cywilnych Legia Akademicka, zwany dalej "programem", realizuje się w ramach części teoretycznej i praktycznej.
§  2. 
Decyzja określa organizację i finansowanie części teoretycznej programu realizowanej w uczelniach wojskowych oraz organizację części praktycznej programu realizowanej w centrach i ośrodkach szkolenia oraz w wytypowanych jednostkach wojskowych.
§  3. 
1. 
W ramach części teoretycznej programu, w trakcie roku akademickiego, w uczelniach wojskowych realizuje się szkolenie studentów cywilnych, w wymiarze godzinowym opisanym w programie szkolenia teoretycznego odrębnie dla każdego modułu szkolenia.
2. 
Uczelnie wojskowe są uprawnione do przyjmowania, w celu odbycia części teoretycznej szkolenia, studentów cywilnych z innych uczelni, które nie zostały zakwalifikowane do programu.
3. 
Przystąpienie studenta cywilnego do programu odbywa się na wniosek ochotnika, złożony w uczelni wojskowej, według wzoru określonego w załączniku Nr 1 do decyzji.
4. 
Do realizacji zadania, o którym mowa w ust. 1, w danym roku akademickim przystępuje uczelnia wojskowa, w której do programu zgłosiło się nie mniej niż 20 kandydatów.
5. 
Warunkiem uzyskania przez studenta cywilnego pozytywnego zaliczenia części teoretycznej programu jest:
1)
uczestnictwo w minimum 70% zajęć szkoleniowych objętych harmonogramem zajęć wyznaczonych dla grupy szkoleniowej, do której student cywilny został przyjęty;
2)
uzyskanie oceny pozytywnej ze sprawdzianu końcowego obejmującego treści ujęte w programie szkolenia teoretycznego dla modułu podstawowego i podoficerskiego.
6. 
Uczestnik szkolenia teoretycznego, który spełnił łącznie wszystkie warunki opisane w ust. 5, otrzymuje zaświadczenie o zaliczeniu części teoretycznej modułów podstawowego i podoficerskiego. Wzór zaświadczenia określa załącznik Nr 2 do decyzji.
7. 
W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej ze sprawdzianu, o którym mowa w ust. 5 pkt 2, lub nie przystąpienia do sprawdzianu z przyczyn losowych (nieobecność usprawiedliwiona), student cywilny może wystąpić z wnioskiem do Komendanta - Rektora uczelni o wyznaczenie terminu poprawkowego, w terminie do 3 dni roboczych od zakończenia części teoretycznej.
§  4. 
1. 
Część teoretyczna szkolenia realizowana w uczelniach uczestniczących w programie wspierana jest przez patronackie jednostki wojskowe.
2. 
Patronackie jednostki wojskowe to centra i ośrodki szkolenia oraz wytypowane jednostki wojskowe podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej oraz Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego, wyznaczone w drodze rozkazu lub decyzji do realizacji zadań wsparcia uczelni uczestniczących w programie.
3. 
Przy typowaniu patronackich jednostek wojskowych oraz przypisaniu ich do uczelni biorących udział w programie, przełożeni o których mowa w ust. 2, w porozumieniu z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych, uwzględniają ilość uczelni na terenie administrowanym przez poszczególne wojewódzkie sztaby wojskowe oraz kryterium geograficzne.
4. 
Patronackiej jednostce wojskowej może być przypisana więcej niż jedna uczelnia.
5. 
Do zadań patronackiej jednostki wojskowej należy w szczególności:
1)
bezpłatne udostępnianie obiektów szkoleniowych oraz sprzętu wojskowego do prowadzenia ćwiczeń, treningów i zajęć w części teoretycznej programu;
2)
organizowanie na terenie uczelni ekspozycji i statycznych pokazów sprzętu wojskowego, uzbrojenia i wyposażenia;
3)
wydzielanie niezbędnego sprzętu wojskowego i instruktorów do prowadzenia zajęć zgodnie z programem szkolenia części teoretycznej;
4)
organizowanie "Dni otwartych koszar" dla studentów cywilnych uczelni uczestniczących w programie, w ramach których prowadzi szkolenia zgodnie z programem szkolenia części teoretycznej z wykorzystaniem własnej bazy szkoleniowej, w tym stacjonarnych trenażerów i symulatorów.
6. 
Uczelnie nie ponoszą dodatkowych kosztów finansowych z tytułu wynagrodzenia dla kadry instruktorskiej z patronackich jednostek wojskowych prowadzącej zajęcia szkoleniowe w części teoretycznej programu.
7. 
Koszty transportu studentów cywilnych na zajęcia szkoleniowe, o których mowa ust. 5 pkt 4 oraz koszty wyżywienia i ubezpieczenia studentów cywilnych, uczelnie pokrywają we własnym zakresie, w ramach przydzielonych subwencji oraz dotacji celowych na finansowanie części teoretycznej programu.
§  5. 
1. 
Szkolenie studentów cywilnych w ramach części praktycznej programu realizuje się na ćwiczeniach wojskowych, o których mowa w art. 59 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1541 i 2020), podczas przerwy wakacyjnej.
2. 
Szkolenie, o którym mowa w ust. 1, student cywilny może odbyć w ramach modułu podstawowego, a następnie modułu podoficerskiego.
3. 
Warunkiem zakwalifikowania się do części praktycznej programu przez studenta cywilnego, który nie odbył czynnej służby wojskowej, jest pozytywne zaliczenie części teoretycznej programu oraz złożenie wniosku o odbycie ćwiczeń wojskowych, o których mowa w ust. 1. Wzór wniosku określa załącznik Nr 3 do decyzji.
4. 
Z odbywania części teoretycznej programu zwalnia się:
1)
studentów cywilnych będących absolwentami certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, którzy nie odbyli czynnej służby wojskowej, na podstawie zaświadczenia wydanego przez dyrektora szkoły średniej o zaliczeniu przedmiotu "Edukacja Wojskowa". Studenci ci uprawnieni są do złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 3, na podstawie którego będą kwalifikowani do odbycia ćwiczeń wojskowych w module podstawowym;
2)
studentów cywilnych będących żołnierzami rezerwy, szeregowych rezerwy i starszych szeregowych rezerwy. Studenci ci są uprawnieni do złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 3, na podstawie którego będą kwalifikowani do odbycia ćwiczeń wojskowych bezpośrednio w module podoficerskim.
5. 
W przypadku studentów cywilnych, o których mowa w ust. 4, złożenie przez nich wniosku o odbycie ćwiczeń wojskowych, traktuje się jednoznacznie z przystąpieniem do programu.
§  6. 
1. 
Szkolenie studentów cywilnych w uczelniach wojskowych w ramach części teoretycznej oraz szkolenie w centrach i ośrodkach szkolenia oraz wytypowanych jednostkach wojskowych w ramach części praktycznej programu, finansuje resort obrony narodowej.
2. 
Szkolenie studentów cywilnych w uczelniach wojskowych w ramach części teoretycznej finansowane jest ze środków, o których mowa w art. 404 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
3. 
Zadanie, o którym mowa w ust. 2, finansowane będzie bezpośrednio z rachunku dysponenta części budżetowej, którego obsługę finansową realizować będzie Dyrektor Departamentu Budżetowego w formie dotacji celowej.
4. 
Szczegółowe warunki realizacji zadania, o którym mowa w ust. 2, zostaną określone w umowie pomiędzy uczelnią wojskową uczestniczącą w programie a Ministrem Obrony Narodowej reprezentowanym, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, przez Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego.
5. 
Umowę, o której mowa w ust. 4, strony podpisują:
1)
zgodnie z art. 150 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, 1622, 1649 i 2020);
2)
po spełnieniu przez uczelnię wojskową warunków, o których mowa w § 3 ust. 4;
3)
po zgłoszeniu przez uczelnię wojskową ilości grup szkoleniowych przewidzianych do części teoretycznej programu - w terminie do dnia 24 stycznia.
§  7. 
1. 
W czasie trwania części praktycznej programu, dla zainteresowanych studentów cywilnych, którzy pozytywnie ukończyli moduł podoficerski i otrzymali awans na stopień kaprala rezerwy, organizuje się dodatkowe szkolenie specjalistyczne dotyczące cyberbezpieczeństwa, po przeprowadzeniu dodatkowych kwalifikacji.
2. 
Kwalifikacje, o których mowa w ust. 1, przeprowadzi Dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni przy współpracy z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
3. 
Szkolenie specjalistyczne, o którym mowa w ust. 1, przeprowadzi Dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, w uzgodnieniu i przy współpracy z Dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej, na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.
§  8. 
Nadzór nad programem i jego realizacją sprawuje osoba zajmująca kierownicze stanowisko w Ministerstwie Obrony Narodowej, której bezpośrednio podlega Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego.
§  9. 
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego:
1)
dokonuje podziału limitu stanu średniorocznego żołnierzy rezerwy przeznaczonego na realizację ćwiczeń wojskowych przez studentów cywilnych w każdej edycji programu;
2)
aktualizuje programy szkolenia teoretycznego i praktycznego na podstawie wniosków i rekomendacji z ewaluacji przebiegu szkolenia, które po uzgodnieniu i za pośrednictwem Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego, przedstawia do zatwierdzenia przez osobę, o której mowa w § 8;
3)
określa w drodze rozkazu zadania do wykonania przez podległe komórki i jednostki organizacyjne w zakresie:
a)
prowadzenia w uczelniach, za zgodą i wiedzą władz uczelni, kampanii informacyjno - promocyjnej zachęcającej studentów cywilnych do udziału w programie,
b)
realizacji procesu naboru i powoływania w trybie ochotniczym studentów cywilnych na ćwiczenia wojskowe, w szczególności:
ewidencjonowania i kwalifikowania ochotników na ćwiczenia wojskowe oraz sposobu doręczania dokumentów powołania,
współpracy z uczelniami uczestniczącymi w programie,
ustalania obowiązków planistycznych i sprawozdawczych,
c)
realizacji, w porozumieniu z Dyrektorem Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, procesu naboru i powoływania w trybie ochotniczym studentów cywilnych na szkolenie specjalistyczne, o którym mowa w § 7 ust. 1,
d)
przygotowania i przekazania aktualnych materiałów dydaktycznych nauczycielom akademickim realizującym proces szkolenia teoretycznego studentów cywilnych - w terminie do dnia 28 lutego,
e)
wyznaczenia centrów i ośrodków szkolenia oraz wytypowanych jednostek wojskowych, w tym Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, do pełnienia roli patronackich jednostek wojskowych, o których mowa w § 4,
f)
prowadzenia, w uzgodnieniu z osobą, o której mowa w § 8, narad szkoleniowo - metodycznych z kadrą patronackich jednostek wojskowych oraz jednostek prowadzących szkolenie praktyczne, przed rozpoczęciem kolejnej edycji programu,
g)
organizacji ćwiczeń wojskowych stanowiących realizację części praktycznej programu szkolenia studentów cywilnych, w szczególności:
wskazania centrów i ośrodków szkolenia oraz wytypowanych jednostek wojskowych, w których zostanie zrealizowana część praktyczna szkolenia studentów cywilnych,
zabezpieczenia pod względem logistycznym realizacji szkolenia,
przygotowania pod względem merytorycznym kadry instruktorskiej do prowadzenia szkolenia,
realizacji szkolenia studentów cywilnych zgodnie z programem części praktycznej programu,
h)
przeprowadzenia procesu ewaluacji szkolenia praktycznego studentów cywilnych w centrach i ośrodkach szkolenia oraz wytypowanych jednostkach wojskowych;
4)
zapewni, w porozumieniu z Dyrektorem Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, jednolite multimedialne materiały dydaktyczne, pomoce naukowe i szkoleniowe, wykłady dla studentów cywilnych oraz testy sprawdzające ich wiedzę nabytą w trakcie szkolenia na odległość oraz inne materiały według potrzeb, do zabezpieczenia funkcjonowania zakładki e-learningowej, o której mowa § 12 pkt 4;
5)
przesyła osobie, o której mowa w § 8, za pośrednictwem Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego, informację dotyczącą:
a)
wyznaczonych patronackich jednostek wojskowych - w terminie do dnia 31 stycznia,
b)
wyznaczonych do realizacji części praktycznej programu centrów i ośrodków szkolenia oraz wytypowanych jednostek wojskowych - w terminie do dnia 31 marca,
c)
harmonogramu narad szkoleniowo-metodycznych, kursów instruktorsko-metodycznych oraz innych przedsięwzięciach szkoleniowych przygotowujących do sprawnego przeprowadzenia części praktycznej programu - w terminie do dnia 31 marca,
d)
gotowości do rozpoczęcia realizacji szkolenia wojskowego studentów cywilnych w ramach części praktycznej - nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem szkolenia,
e)
zakończenia szkolenia studentów cywilnych na ćwiczeniach wojskowych w zakresie części praktycznej, w terminie do 30 dni od jej zakończenia, z uwzględnieniem:
oceny przygotowania do szkolenia poszczególnych centrów i ośrodków szkolenia oraz wytypowanych jednostek wojskowych, w tym dostępności bazy szkoleniowej, warunków bytowych oraz zabezpieczenia logistycznego,
analizy stawiennictwa studentów cywilnych do centrów i ośrodków szkolenia oraz wytypowanych jednostek wojskowych podczas wcielenia do części praktycznej szkolenia,
ogólnej liczby studentów cywilnych, którzy ukończyli szkolenie w module podstawowym i module podoficerskim,
ogólnej liczby studentów cywilnych, którzy nie ukończyli części praktycznej szkolenia wraz z analizą przyczyn rezygnacji ze szkolenia,
uzyskanych wyników w części praktycznej szkolenia, w tym wyników egzaminu podoficerskiego z uwzględnieniem terminu i miejsca przeprowadzenia egzaminu poprawkowego,
analizy ilości zapotrzebowanych, przydzielonych oraz zużytych środków materiałowo-technicznych, w tym amunicji i środków pozoracji pola walki,
całościowych kosztów finansowych poniesionych na realizację części praktycznej szkolenia, w tym kosztów osobowych w przeliczeniu na jednego studenta cywilnego,
analizy zagrożeń i wyzwań, w tym oceny przygotowania studentów cywilnych do udziału w części praktycznej programu, z uwzględnieniem silnych i słabych stron odbytej części praktycznej programu,
wniosków i rekomendacji do wdrożenia w ramach kolejnych edycji programu, w tym propozycji zmian legislacyjnych w obowiązujących dokumentach normatywnych.
§  10. 
Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej:
1)
wyznaczy w drodze rozkazu, w porozumieniu z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, patronackie jednostki wojskowe, o których mowa w § 4, spośród podległych Brygad Obrony Terytorialnej;
2)
przesyła osobie, o której mowa w § 8, za pośrednictwem Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego, informację o wyznaczonych jednostkach patronackich - w terminie do dnia 31 stycznia;
3)
umożliwi przeprowadzenie szkolenia specjalistycznego, o którym mowa w § 7 ust. 1, w oparciu o bazę szkoleniową i infrastrukturę Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, w tym określi termin jego realizacji.
§  11. 
Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej:
1)
wyznaczy w drodze rozkazu, w porozumieniu z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, patronackie jednostki wojskowe, o których mowa w § 4, spośród podległych oddziałów Żandarmerii Wojskowej, w tym Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej;
2)
za pośrednictwem Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego przesyła informację osobie, o której mowa w § 8, o wyznaczonych patronackich jednostkach wojskowych - w terminie do dnia 31 stycznia.
§  12. 
Dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni:
1)
określi warunki prowadzonych kwalifikacji, o których mowa w § 7 ust. 1;
2)
określa potrzeby ilościowe studentów cywilnych do odbycia szkolenia specjalistycznego, o którym mowa w § 7 ust. 1;
3)
prowadzi, w porozumieniu z Dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej, szkolenie specjalistyczne, o którym mowa w § 7 ust. 1, w tym:
a)
zatwierdza i wprowadza do użycia program szkolenia specjalistycznego dotyczącego cyberbezpieczeństwa,
b)
wydziela instruktorów i kadrę dydaktyczną niezbędną do zabezpieczenia szkolenia oraz przeprowadzenia zajęć;
4)
przygotuje, poprzez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie, w obrębie platformy e-learningową RON, w terminie do dnia 31 stycznia 2020 r., zakładkę wspierającą proces szkolenia teoretycznego studentów cywilnych pod nazwą "Legia Akademicka", zawierającą oddzielne tryby e-learningowe:
a)
dydaktyczny - dedykowany nauczycielom akademickim realizującym szkolenie teoretyczne,
b)
szkoleniowy - dedykowany studentom cywilnym w obrębie modułu podstawowego i modułu podoficerskiego,
c)
ankietowy - dedykowany badaniom społecznym w ramach ewaluacji programu;
5)
podczas realizacji zadania, o którym mowa w pkt 4:
a)
określi zadania i uprawnienia dla administratorów i moderatorów zakładki e-learningowej,
b)
ustali zasady rejestracji oraz algorytmy pracy i postępowania na platformie, w tym zakresy uprawnień dla koordynatorów uczelnianych i studentów cywilnych oraz wewnętrzny regulamin pracy na zakładce,
c)
określi sposób nadzoru aktywności użytkowników oraz poziomu uzyskiwanych przez nich postępów,
d)
zorganizuje i przeprowadzi, w porozumieniu z Dyrektorem Departamentu Nauki Szkolnictwa Wojskowego, szkolenie dla moderatorów i koordynatorów uczelnianych w zakresie użytkowania i pracy na platformie - w terminie do dnia 28 lutego 2020 r.
§  13. 
Dyrektor Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej:
1)
realizuje przedsięwzięcia związane z prowadzeniem kampanii informacyjno - promocyjnej na rzecz programu;
2)
aktualizuje, na podstawie wcześniej otrzymanych informacji od Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego, treści materiałów informacyjno-promocyjnych oraz na bieżąco zapewnia ich odpowiednią ilość na potrzeby prowadzenia bieżącej kampanii informacyjno-promocyjnej;
3)
prowadzi, poprzez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, cykliczne ankietowe badania społeczne ze studentami cywilnymi odbywającymi szkolenie w czasie ćwiczeń wojskowych, w oparciu o ankiety zamieszczone w zakładce "Legia Akademicka" na portalu e-learningowym RON, na potrzeby procesu ewaluacji programu, których wyniki przedstawia za pośrednictwem Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego osobie, o której mowa w § 8 - w terminie do dnia 31 października.
§  14. 
Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego:
1)
koordynuje bieżącą realizację programu we współpracy z przedstawicielami resortów i uczelni uczestniczących w programie oraz komórkami i jednostkami organizacyjnymi resortu obrony narodowej odpowiedzialnymi za organizację, przygotowanie i przeprowadzenie części praktycznej programu;
2)
wizytuje, w uzgodnieniu z osobą, o której mowa w § 8, centra i ośrodki szkolenia oraz wytypowane jednostki wojskowe realizujące część praktyczną szkolenia;
3)
prowadzi, w uzgodnieniu z osobą, o której mowa w § 8, narady szkoleniowo - metodyczne z uczelnianymi koordynatorami programu, o których mowa w § 16 pkt 1 oraz z kadrą dydaktyczną uczelni odpowiedzialną za realizację zajęć przewidzianych dla części teoretycznej;
4)
przygotowuje informację dotyczącą podsumowania bieżącej edycji programu, którą przestawia do zatwierdzenia osobie, o której mowa w § 8 - w terminie do dnia 30 listopada.
§  15. 
Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa:
1)
przygotuje i przeprowadzi wśród studentów cywilnych uczestniczących w programie konkurs na oznakę specjalną "Legia Akademicka" - w terminie do dnia 30 kwietnia 2020 r.;
2)
przeprowadzi procedury legislacyjne umożliwiające wprowadzenie do użytku służbowego oznaki specjalnej "Legia Akademicka" jako znaku Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przypisanego uczestnikom programu.
§  16. 
Uczelnia wojskowa uczestnicząca w programie zobowiązana jest do:
1)
wyznaczenia koordynatora programu odpowiedzialnego za:
a)
prowadzenie ewidencji wniosków złożonych przez studentów cywilnych w sprawie przyjęcia ich na zajęcia z zakresu części teoretycznej programu,
b)
sporządzanie wykazów studentów cywilnych przyjętych na zajęcia z zakresu części teoretycznej programu - w formie elektronicznej według wzoru określonego w załączniku Nr 4 do decyzji,
c)
przygotowanie planów szkolenia części teoretycznej i koordynowanie jego przebiegu,
d)
przygotowanie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia części teoretycznej,
e)
zorganizowanie i przeprowadzenie podsumowania oraz zakończenia części teoretycznej szkolenia;
2)
zorganizowania i przeprowadzenia naboru studentów cywilnych do programu;
3)
podpisania umowy, o której mowa § 6 ust. 4, a następnie:
a)
zorganizowania i przeprowadzenia części teoretycznej programu w grupach szkoleniowych liczących nie mniej niż 20 osób,
b)
wydawania studentom cywilnym zaświadczenia potwierdzającego zaliczenie części teoretycznej programu, o którym mowa § 3 ust. 6,
c)
złożenia sprawozdania końcowego z realizacji części teoretycznej programu w terminie do 30 dni od dnia jej zakończenia,
d)
przesłania do szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego, właściwego ze względu na siedzibę uczelni wojskowej:
wykazu studentów cywilnych, o których mowa w § 16 pkt 1 lit. b - w terminie do dnia 30 stycznia,
wniosków studentów cywilnych, o których mowa w § 5 ust. 3 - w terminie do dnia 20 maja;
4)
niezwłocznego informowania Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego o problemach i zagrożeniach w realizacji programu.
§  17. 
1. 
Wielkość środków finansowych, o których mowa w § 6 ust. 2, ustalana jest na podstawie iloczynu liczby grup szkoleniowych zgłoszonych przez uczelnie wojskowe i kwoty 5.307,00 zł za jedną grupę szkoleniową.
2. 
Kwota, o której mowa w ust. 1, podlega co rocznej rewaloryzacji o wskaźnik planowanego w budżecie państwa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.
§  18. 
Uczelnia wojskowa uczestnicząca w programie przechowuje dokumentację związaną z realizacją części teoretycznej programu przez okres nie krótszy niż 10 lat od dnia zakończenia realizacji programu.
§  19. 
1. 
Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego lub inna osoba upoważniona przez osobę, o której mowa w § 8, mają prawo żądać od uczelni wojskowych informacji i wyjaśnień umożliwiających ocenę prawidłowości rozliczenia i wykorzystania przyznanych środków finansowych.
2. 
Osoby, o których mowa w ust. 1, mogą w każdym czasie przeprowadzić kontrolę w zakresie:
1)
zgodności realizowanych wydatków z celami programu;
2)
celowości i gospodarności w wykorzystaniu środków finansowych otrzymanych na realizację programu;
3)
stanu realizacji programu;
4)
terminowości złożenia przez uczelnie wojskowe merytorycznego raportu końcowego;
5)
oceny prawidłowości dokonywania rozliczeń merytorycznych i finansowych przekazanych środków finansowych.
§  20. 
Osoby zajmujące kierownicze stanowiska w Ministerstwie Obrony Narodowej, dyrektorzy (szefowie, dowódcy, komendanci, kierownicy) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, stosownie do właściwości, udzielą niezbędnej pomocy instytucjom uczestniczącym w programie w realizacji postanowień decyzji.
§  21. 
Traci moc decyzja Nr 48/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie programu edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 57).
§  22. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK OCHOTNIKA

w sprawie przyjęcia na zajęcia w części teoretycznej programu ochotniczego przeszkolenia wojskowego studentów cywilnych "Legia Akademicka"

Ja, niżej podpisany (-a) zwracam się z wnioskiem o przyjęcie mnie na zajęcia w części teoretycznej programu ochotniczego przeszkolenia wojskowego studentów cywilnych "Legia Akademicka"
1.Imię i nazwisko
2.Imię ojca
3.Obywatelstwo
4.Data i miejsce urodzenia
5.PESEL
6.Adres pobytu stałego
7.Adres do korespondencji
8.Adres e-mail do korespondencji
9.Telefon kontaktowy
10.Nazwa uczelni
11.Kierunek studiów
12.Aktualny rok studiów
13.Planowany rok ukończenia studiów
14.Podlegałem (-am) kwalifikacji wojskowej (TAK / NIE)
15.Dodatkowe uprawnienia i kwalifikacje2)
16.Byłem (-am) karany (-a) za przestępstwo umyślne (TAK / NIE)
17.Numer albumu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb realizacji programu edukacji wojskowej studentów cywilnych w ramach Legii Akademickiej (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 94/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1)

...................................................................................................................................................................
(miejscowość i data)(podpis wnioskodawcy)

_____________________

2) Dotyczy udokumentowanych kwalifikacji przydatnych dla Sił Zbrojnych RP, m.in.: kierowcy, operatora, tłumacza, programisty, ratownika med., kucharza, nurka, skoczka spadochronowego, absolwenta certyfikowanych klas mundurowych itp.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZAŚWIADCZENIE

potwierdzające zaliczenie części teoretycznej programu ochotniczego przeszkolenia wojskowego studentów cywilnych "Legia Akademicka"

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WNIOSEK

o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WYKAZ

studentów cywilnych przyjętych na zajęcia części teoretycznej programu ochotniczego przeszkolenia wojskowego studentów cywilnych "Legia Akademicka"

Lp.Nazwisko i imięImię ojcaObywatelstwoData i miejsce urodzeniaPESELAdres pobytu stałegoAdres do korespondencjiTelefon kontaktowyAdres e-mailNazwa uczelniKierunek studiówAktualny rok studiówPlanowany rok ukończenia studiówPodlegał (-a) kwalifikacji wojskowej (TAK / NIE)Karany (-a) za przestępstwo umyślne (TAK / NIE)
1.
2.