Prowadzenie przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenach pozostających w zarządzie PGL LP.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2018.3.34

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 lutego 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 6
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 2 lutego 2018 r.
w sprawie prowadzenia przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenach pozostających w zarządzie PGL LP

ZŁ.0314.5.2018

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 1 , w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2  - w wykonaniu zadań Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wynikających z całokształtu przepisów ustawy o lasach, obligujących Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych do wspomagania administracji publicznej, skonkretyzowanych w poleceniu Ministra Środowiska skierowanym do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych pismem z dnia 25 stycznia 2018 r. 3 , wydanym w oparciu o art. 34a ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów 4  - zarządzam, co następuje:

§  1. 
1. 
Zobowiązuję nadleśniczych do monitorowania gruntów pozostających w ich zarządzie w celu wykrywania padłych dzików lub ich szczątków.
2. 
Monitorowanie należy prowadzić ze szczególnym nasileniem w strefach wyznaczonych przez inspekcję weterynaryjną, w związku ze stwierdzeniem ogniska ASF oraz na obszarach, na których stwierdzono występowanie przypadków ASF u dzików.
3. 
Monitorowanie należy prowadzić we współpracy z kołami łowieckimi Polskiego Związku Łowieckiego w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych a Przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego dnia 12 stycznia 2016 r.
4. 
Każda pozyskana w wyniku monitorowania obszarów leśnych informacja o wykryciu padłych dzików lub ich szczątków powinna być niezwłocznie przekazana powiatowemu lekarzowi weterynarii. Sposób i tryb przekazywania tych informacji powinien zostać uzgodniony z powiatowym lekarzem weterynarii.
§  2. 
Monitorowanie, o którym mowa w § 1, powinno być prowadzone poprzez wykorzystanie każdego pobytu w terenie pracowników nadleśnictwa, związanego z wykonywaniem obowiązków służbowych, osób wykonujących prace leśne na zlecenie Zakładów Usług Leśnych, a także osób wykonujących polowania.
§  3. 
Monitorowanie, o którym mowa w § 1, należy prowadzić w sposób ciągły.
§  4. 
1. 
Zobowiązuję nadleśniczych i dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych do ścisłej współpracy z Wojewódzkimi Centrami Zarządzania Kryzysowego oraz powiatowymi lekarzami weterynarii w zakresie realizacji zadań wynikających z aktualnej wersji "Procedury przeszukiwania obszarów i zbierania zwłok dzików lub ich szczątków", zawartej w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia. (Załącznika nie drukujemy - przyp. red.).
2. 
Współpraca ta w szczególności powinna dotyczyć:
1)
udzielania Wojewódzkim Centrom Zarządzania Kryzysowego wszelkiej możliwej pomocy przy tworzeniu miesięcznych planów przeszukań terenu w poszczególnych powiatach, określaniu miejsca przeszukiwań oraz wielkości terenu;
2)
udzielaniu powiatowym lekarzom weterynarii wszelkiej możliwej pomocy przy organizacji przeszukań wynikających z planu opracowanego przez Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego, włącznie z czynnym udziałem pracowników Lasów Państwowych w tych przeszukaniach;
3)
udzielaniu powiatowym lekarzom weterynarii wszelkiej możliwej pomocy przy usuwaniu padłych dzików lub ich szczątków z trudno dostępnych terenów leśnych;
4)
udzielaniu powiatowym lekarzom weterynarii wszelkiej możliwej pomocy przy wyznaczaniu w terenie miejsc czasowego składowania padłych dzików.
§  5. 
Zobowiązuję dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz nadleśniczych do niezwłocznego nawiązania kontaktu z Wojewódzkimi Centrami Zarządzania Kryzysowego oraz powiatowymi lekarzami weterynarii w celu ustalenia trybu współpracy, o której mowa w § 4.
§  6. 
Zobowiązuję dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych do sprawowania bieżącego nadzoru nad realizacją przez nadleśniczych monitorowania, o którym mowa w § 1 oraz współpracy, o której mowa w § 4.
§  7. 
1. 
Zobowiązuję dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych do przedkładania Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych, do dnia 7 każdego miesiąca, sprawozdań zbiorczych dla regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, uwzględniających liczbę wykrytych padłych dzików lub ich szczątków oraz liczbę dzików, u których wykryto wirus ASF. Sprawozdania te należy przesyłać wyłącznie pocztą elektroniczną na adres: meldunki.asf@lasy.gov.pl.
2. 
Głównego Łowczego Lasów Państwowych - Naczelnika Wydziału Gospodarki Łowieckiej DGLP zobowiązuję do przygotowywania projektów sprawozdań zbiorczych dla Lasów Państwowych, w oparciu o sprawozdania nadesłane przez regionalne dyrekcje, i przedkładania ich do podpisu Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych w terminie do dnia 10 każdego miesiąca.
§  8. 
Traci moc Zarządzenie nr 1 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 stycznia 2018 r. w sprawie prowadzenia przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenach pozostających w zarządzie PGL LP.
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 12 lutego 2018 r.
1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj.: Dz. U. z 2017 r. poz. 788) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Kopia pisma Ministra Środowiska z dnia 25 stycznia 2018 r., znak: DL-III.670.1.2016.RN, stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
4 Art. 34a ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 1996 r. Nr 106 poz. 492) stanowi, że minister w celu dostosowania do polityki ustalonej przez Radę Ministrów zasad i kierunków działania podległych lub nadzorowanych centralnych organów administracji rządowej i innych urzędów lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej może wydawać kierownikom urzędów centralnych i jednostek organizacyjnych wiążące ich wytyczne i polecenia.