Realizacja przedsięwzięć, polegających na zmianach organizacyjnych w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, obejmujących tworzenie, łączenie, dzielenie oraz likwidowanie nadleśnictw, a także innych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych nieposiadających osobowości prawnej.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2016.6.91

Akt utracił moc
Wersja od: 10 czerwca 2016 r.

ZARZĄDZENIE Nr 22
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 21 kwietnia 2016 r.
w sprawie realizacji przedsięwzięć, polegających na zmianach organizacyjnych w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, obejmujących tworzenie, łączenie, dzielenie oraz likwidowanie nadleśnictw, a także innych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych nieposiadających osobowości prawnej

OR.013.13.2016

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o lasach 1 , zwanej dalej ustawą, i § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2 , zwanego dalej Statutem LP - w wykonaniu zadań wynikających z obowiązków Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych określonych w art. 32 ust. 3 pkt 2 ustawy 3 oraz § 8 ust. 1 pkt 7 Statutu LP 4 , a ponadto mając na względzie (1) art. 33 ust. 3 pkt 2 ustawy 5 , (2) art. 34 pkt 2 ustawy 6 , (3) art. 33 ust. 3 pkt 1b ustawy 7 , (4) art. 58 ust. 2 ustawy 8 , (5) § 3 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad gospodarki..finansowej w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe 9 , zwanego dalej rozporządzeniem finansowym, (6) § 4 ust. 1 pkt 3, ust. 2 i ust. 3, § 6 ust. 4, § 8 ust. 1 i § 10 ust. 2, § 15 i § 16 rozporządzenia finansowego 10 , (7) § 9 ust. 3 pkt 3, § 19 pkt 6, § 24 ust. 2, § 27 ust. 2 Statutu LP 11 , a także (8) m.in. art. 261 ustawy o związkach zawodowych 12 - mając na względzie okoliczność, że kategoryczną wolą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nie jest przystąpienie do zmian organizacyjnych w Lasach Państwowych dotyczących nadleśnictw czy skutkujących likwidacją zakładów LP, lecz nade wszystko wykonanie dyspozycji powołanych powyżej przepisów ustawy o lasach i Statutu LP, zarządzam, co następuje:

CZĘŚĆ  I.

ZAKRES PRZEDMIOTOWY ZARZĄDZENIA.

Identyfikacja formalna działalności objętej zarządzeniem

§  1.
1.
Niniejsze zarządzenie - stanowiąc konkretyzację wykonawczą norm prawnych, zawartych m.in. w przywołanych powyżej przepisach aktów prawa powszechnego - ustala obowiązującą w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, zwanym dalej Lasami Państwowymi lub przywoływanym za pomocą skrótu LP, procedurę realizacji przedsięwzięć polegających na zmianach organizacyjnych w LP obejmujących tworzenie, łączenie, dzielenie oraz likwidowanie nadleśnictw, a także innych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 4 ustawy, zwanych dalej zakładami LP.
2.
Procedura przeprowadzania przedsięwzięć, o których mowa w ust. 1, zwanych dalej przedsięwzięciami reorganizacyjnymi, dotyczy:
1)
sporządzania koncepcji danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego;
2)
stanowienia zarządzeń i decyzji zarządczych w sprawie likwidacji, podziału, połączenia, w tym powiększenia, oraz utworzenia nadleśnictwa albo zakładu LP;
3)
ustalenia oraz podziału obowiązków w Lasach Państwowych w toku postępowania w celu dokonania likwidacji, podziału, połączenia, w tym powiększenia, oraz utworzenia nadleśnictwa albo zakładu LP;
4)
ewidencji, w tym ewidencji księgowej zdarzeń związanych z procesem tworzenia, łączenia, dzielenia lub likwidowania nadleśnictw albo zakładów LP.
§  2.
1.
Działania objęte niniejszym zarządzeniem należy identyfikować jako przejaw działalności rozwojowej Lasów Państwowych w zakresie racjonalizacji struktury organizacyjnej Lasów Państwowych lub jako przejaw działalności pomocniczej na rzecz wyżej wymienionej działalności rozwojowej.
2.
Ze względu na okoliczność, że wykonanie działań, o których mowa w ust. 1, powinno skutkować poprawą funkcjonalności Lasów Państwowych jako jednego podmiotu gospodarczego oraz wymaga skoordynowanej aktywności wielu jednostek organizacyjnych LP - przedsięwzięcia reorganizacyjne należy w rozumieniu ustawy traktować jako wspólne przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych poza gospodarką leśną.
3.
Działania, składające się na realizację wspólnych przedsięwzięć, o których mowa w ust. 2, w określonym zakresie kwalifikują się do finansowania z wykorzystaniem środków finansowych związanych z funduszem leśnym. Przypadki wykorzystywania środków, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, do realizacji zmian organizacyjnych w LP dotyczących nadleśnictw wskazano w załączniku nr 6. (Załącznika nie drukujemy - przyp. red.).

CZĘŚĆ  II.

PODMIOTY OBOWIĄZANE Z ZARZĄDZENIA ORAZ PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW MIĘDZY NIMI

§  3.
1.
Niniejsze zarządzenie stanowi akt sprawstwa kierowniczego i jako takie jest wiążące dla pracowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.
2.
Szczegółowy podział obowiązków w Lasach Państwowych, związany z wykonywaniem niniejszego zarządzenia, zawiera załącznik nr 1. (Załącznika nie drukujemy - przyp. red.).

CZĘŚĆ  III.

POSTANOWIENIA WSPÓLNE O ZASADNICZYM CHARAKTERZE

§  4.
1.
Przedsięwzięcia reorganizacyjne mogą być realizowane pod warunkiem pozytywnego rezultatu oceny takich przedsięwzięć. Ocena, o której mowa w zdaniu poprzedzającym, jest przeprowadzana pod względem rzetelności, legalności, celowości i gospodarności, a jej przedmiotem jest wyłącznie ten zakres danego przedsięwzięcia, jaki znajduje się w samodzielnej gestii Lasów Państwowych. W trakcie dokonywania ww. oceny - studia A, studia B i studia C, o których mowa m.in. w Części IV (Rozdział 1), w Części V (Rozdział 1) oraz w Części VI, mogą podlegać w trybie operacyjnym korektom i uzupełnieniom legitymizowanym pismami urzędowymi właściwego dyrektora regionalnej dyrekcji LP (właściwych dyrektorów regionalnych LP).
2.
Postanowienie ust. 1 oznacza w szczególności, że w przypadku likwidacji nadleśnictw w wykonaniu przepisów prawa oraz stosownych decyzji administracyjnych, związanych na przykład z obowiązkiem przekazania całości lub większości lasów znajdujących się dotąd w zarządzie likwidowanych nadleśnictw na potrzeby istniejących lub nowo tworzonych parków narodowych - ocenie z punktu widzenia rzetelności, legalności, celowości i gospodarności są poddawane, w wykonaniu niniejszego zarządzenia, tylko te projektowane samodzielnie przez LP działania, które polegają na wykorzystaniu do zmian organizacyjnych w Lasach Państwowych mienia Skarbu Państwa mającego pozostać w zarządzie LP po zakończeniu procesu likwidowania tychże nadleśnictw.
§  5.
1.
Przedsięwzięcie reorganizacyjne nie spełnia kryterium rzetelności, jeżeli jego projekt i realizacja opiera się na danych, w tym danych ekonomicznych, ustalonych wprawdzie bez naruszenia kryterium legalności, lecz błędnie, bez należytej staranności, w tym - na etapie projektowania przedsięwzięcia - bez należytego uwzględnienia wiedzy służącej szacowaniu kosztów i nakładów związanych z danym przedsięwzięciem.
2.
Przedsięwzięcie reorganizacyjne nie spełnia kryterium legalności, jeżeli jego projektowanie lub/oraz realizowanie następuje lub nastąpiło z naruszeniem przepisów aktów prawnych w szerokim tego słowa znaczeniu, nie wyłączając postanowień niniejszego zarządzenia.
3.
Przedsięwzięcie reorganizacyjne nie spełnia kryterium celowości, jeżeli łącznie:
1)
cel, jaki przyświeca danemu przedsięwzięciu, jest (byłby) możliwy do osiągnięcia bez dokonywania przedmiotowych zmian organizacyjnych;
2)
osiągnięcie celu, o którym mowa w pkt 1, bez dokonywania ww. zmian organizacyjnych wiązałoby się:
a)
z kosztami oraz nakładami niższymi lub porównywalnymi do kosztów i nakładów danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego, a przy tym
b)
z istotnie większą akceptacją zainteresowanych władz lokalnych oraz zainteresowanych organizacji sektora instytucji niekomercyjnych, w tym przede wszystkim organizacji związkowych.
4.
Przedsięwzięcie reorganizacyjne nie spełnia kryterium gospodarności, jeżeli jest celowe, lecz pod względem kosztów i nakładów zostało zaprojektowane lub jest realizowane (zostało zrealizowane) ponad poziom ekonomicznie uzasadniony.
§  6.
Przy projektowaniu przedsięwzięć reorganizacyjnych należy wykluczać rozwiązania skutkujące zmniejszeniem zatrudnienia w Lasach Państwowych, przy czym w każdym przypadku tego wymagającym alternatywą dla zmniejszenia zatrudnienia w LP powinna być racjonalizacja wykorzystania istniejących zasobów pracy w LP, polegająca w szczególności na zmianie obowiązków przypisanych do stanowisk pracy funkcjonujących w LP, na przykład poprzez:
1)
nakierowanie działania na tych stanowiskach pracy na dalsze uzasadnione wspomaganie administracji publicznej w sferze dominium, na przykład w zakresie świadczenia usług w zakresie edukacji przyrodniczoleśnej społeczeństwa czy usług w zakresie doradztwa, udzielane właścicielom lasów niepaństwowych;
2)
inicjowanie nowych lub uzasadnione zwiększanie zakresu istniejących przejawów działalności pomocniczej na rzecz działalności wytwórczej w LP, jeżeli spodziewanym tego efektem jest poprawa nadwyżkowości finansowej lub/oraz funkcjonalności nadleśnictw i zakładów LP ("biały" wywiad marketingowy, zwiększenie zakresu nadzoru funkcjonalnego w celu zmniejszenia szkodnictwa i nieprawidłowości w gospodarowaniu surowcem drzewnym itd.).
§  7.
Przy projektowaniu przedsięwzięć reorganizacyjnych należy zakładać możliwie największy stopień wykorzystania, na potrzeby realizacji zmian organizacyjnych w LP, zasobów majątkowych znajdujących się już w zarządzie Lasów Państwowych, w tym: nieruchomości niegruntowych i gruntów niebędących lasami oraz ruchomości będących i niebędących środkami trwałymi - zwłaszcza zaś zasobów majątkowych uznanych przez kierowników istniejących jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych za zbędne lub niekonieczne do prowadzenia działalności wytwórczej i pomocniczej, a w ślad za tym ujętych przez nich w pozabilansowej ewidencji majątku do zagospodarowania, o której mowa w Części VII, zwanej dalej ewidencją majątku zbędnego.
§  8.
1.
Przedsięwzięcia reorganizacyjne powinny być realizowane według harmonogramu czasowego, w którym należy przyjmować, że zakończenie procesu zmian organizacyjnych w LP nastąpi z końcem roku kalendarzowego, zaś rozpoczęcie funkcjonowania Lasów Państwowych po tych zmianach - z pierwszym dniem nowego roku kalendarzowego.
2.
Jeżeli względy szczególne wymagają zrealizowania danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego w ciągu roku kalendarzowego, odrębna decyzja zarządcza Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ustala związane z tym niezbędne odstępstwa i modyfikacje niniejszego zarządzenia.
§  9.
1.
W Lasach Państwowych, a w szczególności w ramach danej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, przedsięwzięcia reorganizacyjne - w tym ich zakresie, jaki może być ustalony przez LP samodzielnie - powinny być projektowane w sposób zintegrowany (kompleksowy).
2.
Projektowanie przedsięwzięć reorganizacyjnych o zintegrowanym (kompleksowym) charakterze powinno być poprzedzone nadzwyczajną aktualizacją ewidencji majątku zbędnego - stosownie do postanowień Części VII zarządzenia.

CZĘŚĆ  IV.

PRZEDSIĘWZIĘCIA REORGANIZACYJNE, POLEGAJĄCE NA TWORZENIU, ŁĄCZENIU, W TYM POWIĘKSZANIU, DZIELENIU ORAZ LIKWIDACJI NADLEŚNICTW (DZIAŁANIA POZOSTAJĄCE W SAMODZIELNEJ GESTII LP)

Rozdział  1.

Koncepcja przedsięwzięcia reorganizacyjnego, polegającego na likwidacji, dzieleniu, łączeniu, w tym powiększaniu, oraz tworzeniu nadleśnictw

§  10.
1.
Pozostająca w samodzielnej gestii Lasów Państwowych realizacja przedsięwzięcia reorganizacyjnego, polegającego na likwidacji, dzieleniu, łączeniu, w tym powiększaniu, oraz tworzeniu nadleśnictw (dalej przedsięwzięcie reorganizacyjne A) powinna być poprzedzona sporządzeniem studium koncepcyjnego, zwanego dalej studium A, obejmującego w szczególności:
1)
opinie nadleśniczych, kierujących nadleśnictwami mającymi podlegać likwidacji, podziałowi oraz łączeniu, w tym powiększaniu;
2)
dokumentację zawierającą dowody na okoliczność, iż studium A zostało sporządzone po uprzednim wymaganym wykonaniu:
a)
określonych przepisów Kodeksu pracy,
b)
ustawy o związkach zawodowych, w szczególności zaś przepisu art. 261 tego aktu prawnego, a także
c)
wszelkich innych przepisów określających dopuszczalność oraz postępowanie pracodawcy w przypadku projektowania oraz przeprowadzania u niego zmian organizacyjnych;
3)
analizę celowości przedsięwzięcia reorganizacyjnego A;
4)
plan działań w zakresie gospodarowania nieruchomościami oraz innymi składnikami majątkowymi pozostającymi w zarządzie Lasów Państwowych lub mającymi wejść w zarząd Lasów Państwowych w związku z ewentualną realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego A;
5)
zapotrzebowanie na środki finansowe w związku z ewentualną realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego A.
2.
Pobranie opinii, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jest obowiązkiem właściwego dyrektora regionalnej dyrekcji LP, realizowanym w wykonaniu przepisu § 19 pkt 6 Statutu LP.
3.
Obowiązkiem właściwego dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych jest również doprowadzenie do wykonania przepisów, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
§  11.
1.
Studium A jest sporządzane w zainteresowanej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych pod kierunkiem jej dyrektora.
2.
Dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych przedkłada studium A Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych. Akt przedłożenia przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych studium A jest wykonaniem przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych przepisu art. 32 ust. 3 pkt 2 ustawy w tym zakresie, w jakim przepis ten nakłada na niego obowiązek wnioskowania w sprawie tworzenia, łączenia, dzielenia oraz likwidowania nadleśnictw.
3.
Komórka organizacyjna, właściwa w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych ds. organizacji LP, dokonuje analizy studium A pod względem zgodności z kryteriami rzetelności, legalności, celowości oraz gospodarności, a następnie przedkłada Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych projekt określonej decyzji zarządczej. Przygotowując projekt decyzji, o której mowa w zdaniu poprzedzającym, komórka organizacyjna, właściwa w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych ds. organizacji we współpracy z komórką organizacyjną właściwą ds. planowania, bierze pod uwagę:
1)
szacunkowe dane o kwocie środków związanych z funduszem leśnym, przeznaczanych w skali roku na finansowanie realizacji zmian organizacyjnych w LP (będących przedmiotem niniejszego zarządzenia);
2)
zapotrzebowanie na te środki, wynikające z:
a)
kontynuacji zmian organizacyjnych zainicjowanych w LP w przeszłości oraz
b)
z ogółu studiów A, B i C przedłożonych Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych przez dyrektorów regionalnych dyrekcji LP do zatwierdzenia.
4.
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w kontakcie operacyjnym z komórką organizacyjną, o której mowa w ust. 3, doprowadza do ustalenia ostatecznej wersji ww. projektu decyzji zarządczej.
5.
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ostateczną wersję ww. projektu decyzji zarządczej wraz ze studium A przedkłada Kolegium Lasów Państwowych celem zaopiniowania.
6.
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, biorąc pod uwagę opinię Kolegium Lasów Państwowych, podejmuje decyzję zarządczą:
1)
zatwierdzającą studium A,
2)
zatwierdzająca studium A ze wskazaniem koniecznych zmian i uzupełnień,
3)
kierującą studium A do zmian i uzupełnień,
4)
odmawiającą zatwierdzenia studium A.
7.
Odmowę zatwierdzenia studium A należy interpretować w ten sposób, iż dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych złożył wniosek, o którym mowa ust. 32 ust. 3 pkt 2 ustawy, przy czym wniosek ten nie został przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych uwzględniony.
§  12.
1.
Na potrzeby postępowania prowadzonego po skierowaniu studium A do zmian i uzupełnień postanowienia § 10 i 11 wykonuje się odpowiednio.
2.
Odmowa zatwierdzenia studium A, o której mowa w § 11 ust. 5 pkt 4, nie wyklucza możliwości sporządzenia kolejnego studium (kolejnych studiów) w tym samym lub odpowiednio zmodyfikowanym przedmiocie, z zastrzeżeniem, iż kolejne studium A powinno zawierać istotne nowości w stosunku do studium poprzedniego (studiów poprzedzających). Kolejne studium A (kolejne studia A) traktuje się jako nowe przedłożenie (nowe przedłożenia) dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, wymagające objęcia postanowieniami § 10 i 11.
§  13.
Jeżeli przedsięwzięcie reorganizacyjne A nie dotyczy wyłącznie jednej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, zainteresowane regionalne dyrekcje Lasów Państwowych są obowiązane do współpracy i współdziałania w celu sporządzenia wspólnego studium A, przy czym postanowienia § 10-12 wykonuje się odpowiednio.
§  14.
1.
Ze względu na okoliczność, że:
1)
obecny zbiór nadleśnictw, wchodzących w skład Lasów Państwowych, został ostatecznie ukształtowany w wyniku procesu trwającego praktycznie od zakończenia drugiej wojny światowej, w ramach którego w różnych okresach - każdorazowo przy argumentowaniu przyjętych rozwiązań organizacyjnych względami ekonomicznej i zarządczej zasadności - funkcjonowała w Polsce m.in. zarówno bardzo duża liczba nadleśnictw, z których każde władało względnie niedużymi obszarami leśnymi, jak i bardzo mała liczba nadleśnictw, z których każde władało znacznymi areałami lasów;
2)
stabilizacja liczby, siedzib i zasięgów terytorialnych nadleśnictw stanowi samą w sobie istotną wartość instrumentalną, w tym przede wszystkim ze względu na utarte zwyczaje i praktyki współpracy i współdziałania LP z lokalnymi społecznościami oraz władzą lokalną, ale także m.in. ze względu na: usytuowanie infrastruktury administracyjnej, ukształtowaną sieć mieszkań pracowników nadleśnictw, w tym mieszkań prywatnych, oraz związane z tym utrwalone praktyki codziennego korzystania przez tych pracowników i członków ich rodzin z usług różnych instytucji publicznych, w tym szkół, placówek pocztowych, instytucji służby zdrowia itd.

- leżące w samodzielnej gestii LP przedsięwzięcia reorganizacyjne A należy traktować przede wszystkim jako zdarzenia szczególne.

2.
Do zdarzeń szczególnych, o których mowa w ust. 1, należy zaliczać w pierwszej kolejności:
1)
tworzenie nadleśnictw w związku z przejęciem przez Lasy Państwowe dużych i skupionych geograficznie areałów gruntów leśnych pozostających dotąd we władaniu: osób fizycznych, państwowych lub prywatnych osób prawnych albo jednostek niebędących osobami prawnymi, w tym należących do sektora finansów publicznych, nie wyłączając gruntów leśnych, tworzących dotychczas tzw. tereny zamknięte;
2)
dokonywanie podziału nadleśnictw, w tym wraz z następczym tworzeniem nadleśnictw w związku z zalesieniem przez Lasy Państwowe dużych, skupionych geograficznie, gruntów rolnych i nieużytków będących w zarządzie lub przejętych w zarząd Lasów Państwowych;
3)
dokonywanie łączenia, w tym wraz z likwidowaniem, lub likwidowania nadleśnictw w związku z przekazaniem do władania przez inne podmioty dużych areałów gruntów leśnych znajdujących się dotąd w zarządzie Lasów Państwowych;
4)
dokonywanie likwidacji formalnej nadleśnictwa w połączeniu z utworzeniem formalnym nowego nadleśnictwa w związku ze zmianą jego siedziby, podyktowaną poprawą funkcjonalności LP, w tym poprawą współdziałania Lasów Państwowych z samorządową administracją publiczną oraz lokalną społecznością, albo podyktowaną innymi ważnymi względami.
§  15.
1.
Opracowywanie studium A, związanego z danym przedsięwzięciem reorganizacyjnym A, należy rozpocząć od ustalenia wykazu nadleśnictw istniejących oraz przewidywanych do utworzenia w realizacji tegoż przedsięwzięcia, z następczym nadaniem tym nadleśnictwom właściwych statusów.
2.
Lista możliwych statusów nadleśnictw, o których mowa w ust. 1, została zawarta w załączniku nr 2. (Załącznika nie drukujemy - przyp. red.).
§  16.
1.
Na potrzeby analizy celowości przedsięwzięć reorganizacyjnych A ustala się następujące cele do osiągnięcia poprzez realizację działań leżących w samodzielnej gestii LP:
1)
poprawa dostosowania zasięgów terytorialnych nadleśnictw do uwarunkowań przyrodniczych gospodarki leśnej, związanych w szczególności z podziałem terytorium kraju na krainy i dzielnice przyrodniczo-leśne oraz na obszary funkcjonalne związane z gospodarką nasienną;
2)
zmniejszenie, głównie w zasięgu danej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, dysproporcji w obciążeniu obowiązkami stanowisk inżyniera nadzoru oraz innych stanowisk funkcjonujących w biurze nadleśnictwa, a także stanowisk pracy w ramach posterunku Straży Leśnej w nadleśnictwie - mierzonych czasem pracy, koniecznym do poświęcenia dla należytego wywiązywania się tych stanowisk z:
a)
działań zarządczych, w tym przede wszystkim w zakresie nadzoru funkcjonalnego,
b)
działań w zakresie ochrony mienia, w tym zwalczania szkodnictwa leśnego z użyciem środków policyjno-prawnych (Straż Leśna), oraz
c)
działań związanych z nadzorowaniem gospodarki leśnej w lasach niepaństwowych, oznaczające zmniejszenie różnic między nadleśnictwami występujących pod względem tzw. stopnia trudności sprawowania nadzoru funkcjonalnego oraz wykonywania innych działań zarządczych przez jednostkę centralną (biuro) nadleśnictwa, a także w działań w zakresie ochrony mienia prowadzonej przez posterunek Straży Leśnej;
3)
poprawa współpracy oraz współdziałania Lasów Państwowych z samorządową administracją publiczną oraz lokalną społecznością;
4)
istotne i długotrwałe zmniejszenie konieczności dokonywania dopłat do nadleśnictw w związku z koniecznością pokrywania występujących w nich niedoborów finansowych;
5)
trwała poprawa łącznej nadwyżkowości finansowej Lasów Państwowych, określanej z odpowiednim zastosowaniem ustaleń, stosownie do postanowień § 57, z uwzględnieniem:
a)
świadczeń nieodpłatnych związanych ze wspomaganiem przez Lasy Państwowe administracji publicznej,
b)
świadczeń nieodpłatnych dokonywanych w realizacji pozaprodukcyjnych funkcji lasu,
c)
przychodów oraz kosztów działalności poddawanych ich obiektywizacji;
6)
inne szczególne cele, w tym:
a)
zagospodarowanie zasobów pracy oraz zasobów majątkowych w związku z koniecznością zlikwidowania nadleśnictwa z przyczyn niezależnych od Lasów Państwowych,
b)
uniknięcie nadmiernego przeciążenia stanowisk pracy w nadleśnictwach funkcjonujących w związku z przejęciem przez LP dużych areałów lasów lub dużych areałów gruntów poddanych zalesieniu,
c)
wypełnienie obowiązku formalnego w związku ze zmianą siedziby nadleśnictwa,
d)
pozostałe cele szczególne.
2.
Trwała poprawa nadwyżkowości, o której mowa w ust. 1 pkt 5, może stanowić samoistny i wyłączny cel przedsięwzięć reorganizacyjnych A, jeżeli łącznie realizacja danego przedsięwzięcia:
1)
nie będzie wiązać się ze zmniejszeniem zatrudnienia w Lasach Państwowych,
2)
nie jest możliwa do uzyskania z tym samym efektem bez zmian organizacyjnych.
3.
Motywem przedsięwzięć reorganizacyjnych A nie może być dążność do zapewnienia zgodności zasięgu terytorialnego nadleśnictwa z podstawowym podziałem administracyjnym kraju, chyba że jest to w sposób ewidentny powiązane z poprawą, o której mowa w ust. 1 pkt 1.
4.
Przy tworzeniu, łączeniu, dzieleniu oraz likwidowaniu nadleśnictw należy w sposób szczególny respektować zasadę trwałości, ukształtowanego historycznie podziału lasów Skarbu Państwa w zarządzie nadleśnictw na obszary funkcjonalne, zwane obrębami leśnymi.
§  17.
1.
Analizę celowości danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A prezentuje się w formie określonej w załączniku nr 3. (Załącznika nie drukujemy - przyp. red.).
2.
Załącznik nr 3, o którym mowa w ust. 1, stanowi również wytyczne co do metodyki przeprowadzenia ww. analizy celowości - z uwzględnieniem metodyki dochodzenia do ostatecznej wersji przedsięwzięcia reorganizacyjnego A (tj. wersji tego przedsięwzięcia poddawanej właściwej analizie jej celowości).
§  18.
1.
Plan działań, o którym mowa w § 10 ust. 1 pkt 4, sporządza się w formie zestawienia tabelarycznego.
2.
Przy sporządzaniu zestawienia tabelarycznego, o którym mowa w ust. 1, należy kierować się jego wzorem ustalonym w załączniku nr 4 (część A). (Załącznika nie drukujemy - przyp. red.).
§  19.
1.
Zapotrzebowanie na środki finansowe potrzebne do ewentualnego przeprowadzenia danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A ustala się jako sumę:
1)
środków finansowych koniecznych do:
a)
wytworzenia, w tym w ramach robót budowlano-montażowych, lub
b)
nabycia od podmiotów zewnętrznych składników majątkowych, ujętych w zestawieniu tabelarycznym, o którym mowa w § 18 (por. załącznik nr 4, część A, kol. 8);
2)
środków finansowych koniecznych do przeprowadzenia remontów, ulepszeń oraz przemieszczeń składników majątkowych, przewidywanych do zagospodarowania w realizacji ww. zmian organizacyjnych, będących:
a)
składnikami majątkowymi ujętymi w ewidencji majątku zbędnego (por. załącznik nr 4, część A, kol. 6),
b)
składnikami majątkowymi - głównie znajdującymi się dotąd w zarządzie nadleśnictw likwidowanych lub dzielonych z opcją zachowania bytu przez nadleśnictwa dzielone (por. załącznik nr 4, część A, kol. 7);
3)
środków finansowych koniecznych do utrzymywania - przez okres do czasu przewidywanego docelowego zagospodarowania - składników majątkowych nadleśnictw: do likwidacji, zachowania bytu po podziale lub tworzonych formalnie, jeżeli łącznie:
a)
składniki te mają być w następstwie realizacji przedsięwzięcia reorganizacyjnego A ujęte w ewidencji majątku zbędnego,
b)
nie byłyby ujęte w ewidencji, o której mowa w lit. a, gdyby przedsięwzięcie reorganizacyjne A nie było zaprojektowane, a po zaprojektowaniu zrealizowane;
4)
środków finansowych koniecznych do dokonania niezbędnego ewentualnego przeszkolenia (poddania działaniom podobnym) w celu przekwalifikowania kadry pracowniczej;
5)
środków finansowych koniecznych do utrzymania pełnomocników, o których mowa w Rozdziale 3, z tym że kwota tych środków powinna być ustalana na podstawie przewidywanych:
a)
kosztów wynagrodzenia (z uwzględnieniem pochodnych) osób mających pełnić funkcję pełnomocników w oparciu o umowę-zlecenie,
b)
części pełnych kosztów utrzymania osób mających pełnić funkcję pełnomocników, jeżeli osoby te mają być rekrutowane spośród dotychczasowych pracowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych - przy czym część ta powinna być prognozowana z wykorzystaniem zasady "zużytego czasu pracy", o której w szczegółach jest mowa w przypisach do załącznika 6 (przewidywane zużycie czasu pracy na wypełnianie obowiązków pełnomocników),
c)
ustalana zgodnie z zasadą "zużytego czasu pracy" część pełnych kosztów utrzymywania innych stanowisk pracy w danej jednostce organizacyjnej Lasów Państwowych (przewidywane zużycie czasu pracy na wspomaganie działania pełnomocników);
6)
innych, niż wymienione w postanowieniach poprzedzających i w postanowieniach następnych, środków finansowych koniecznych do:
a)
wywiązania się przez:
ww. pełnomocników oraz nadleśniczych lub
nadleśniczych kierujących nadleśnictwami likwidowanymi formalnie z opcją następczego formalnego utworzenia w związku ze zmianą ich siedzib,

z ciążących na nich obowiązków w zakresie prawnego i faktycznego usankcjonowania procesu likwidowania, dzielenia, łączenia, w tym powiększania, oraz tworzenia nadleśnictw w ramach danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A - stosownie do postanowień Rozdziału 3,

b)
uregulowania zobowiązań nadleśnictw przewidzianych do zlikwidowania w związku z przekazaniem podmiotom zewnętrznym wszystkich lub zdecydowanej większości lasów będących dotąd w zarządzenie nadleśnictw likwidowanych, jeżeli nie będzie to mogło nastąpić z wykorzystaniem środków finansowych nadleśnictw likwidowanych - pochodzących z ich działalności wytwórczej, prowadzonej do czasu uznania za jednostki zlikwidowane;
7)
środków finansowych stanowiących pierwsze zaopatrzenie nadleśnictw mających funkcjonować w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych w następstwie realizacji danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A, z zastrzeżeniem nadleśnictw tworzonych tylko formalnie w związku ze zmianą siedziby;
8)
innych środków finansowych pod warunkiem jednoznacznego wskazania ich przeznaczenia w procesie realizacji danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A.
2.
Kwoty środków finansowych, o których mowa w ust. 1:
1)
ustala się:
a)
w oparciu o najlepszą wiedzę sporządzających studium A przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych jej źródeł, w tym: katalogów, sprawozdawczości wewnętrznej Lasów Państwowych, cenników, informacji GUS, informacji zawartych w dostępnych bazach danych, m.in. na temat kształtowania się cen, kosztów, nakładów czy czasochłonności prac,
b)
przy założeniu, że korzyści majątkowe z zagospodarowania w realizacji konkretnego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A składników majątkowych ujętych w ewidencji majątku zbędnego są równoważne z korzyściami majątkowymi, jakie wystąpiłyby przy innym zagospodarowaniu tych składników, na przykład przy ich zbyciu na rzecz podmiotów zewnętrznych,
c)
w odniesieniu do środków, o których mowa w ust. 1 pkt 3 w kwocie netto, tj. w szczególności po pomniejszeniu o korzyści majątkowe ze zbycia tych składników majątkowych na rzecz podmiotów zewnętrznych, w tym po poniesieniu kosztów fizycznej likwidacji z opcją zbywania części składowych;
2)
wyszczególnia się w studium A w rozbiciu na poszczególne lata kalendarzowe realizacji danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A;
3)
w miarę potrzeby poddaje się dyskontowaniu na datę ustalenia zapotrzebowania na te środki.
§  20.
Studium A powinno przybierać formę zwartej dokumentacji analogowej o strukturze wskazanej w załączniku nr 5. (Załącznika nr 5 nie drukujemy - przyp. red.). Dokumentacja, o której mowa w zdaniu poprzedzającym, powinna zawierać nośnik z utrwalonym na nim studium A w wersji numerycznej.

Rozdział  2.

Stanowienia zarządzeń związanych z realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego A oraz ustanawianie pełnomocników

§  21.
1.
Decyzja zarządcza Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zatwierdzająca studium A, w tym zatwierdzająca studium A, które uprzednio zostało zatwierdzone warunkowo (to jest ze wskazaniem koniecznych zmian i uzupełnień), stanowi podstawę zaprojektowania - odrębnie dla poszczególnych nadleśnictw objętych danym przedsięwzięciem reorganizacyjnym A istniejących oraz przewidzianych do utworzenia - zarządzeń odpowiednio w sprawie:
1)
postawienia nadleśnictwa w stan likwidacji,
2)
przystąpienia do podziału nadleśnictwa z zachowaniem bytu przez to nadleśnictwo po dokonaniu jego podziału,
3)
reorganizacji nadleśnictwa,
4)
rozpoczęcia procesu tworzenia nadleśnictwa.
2.
Projekty zarządzeń, o których mowa w ust. 1, sporządza komórka organizacyjna właściwa w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych do spraw organizacji. Postanowienie § 11 ust. 4 wykonuje się odpowiednio.
3.
Każdy z projektów ww. zarządzeń w wersji ostatecznej powinien:
1)
przywoływać w formie załącznika decyzję, o której mowa ust. 1, wraz ze związanym z nim studium A;
2)
jednoznacznie ustalać status nadleśnictwa w ramach danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A, przy czym:
a)
w odniesieniu do nadleśnictw likwidowanych powinien to być jeden ze statusów wskazanych w załączniku 2 w Lp. 1-8,
b)
w odniesieniu do nadleśnictw dzielonych z zachowaniem bytu przez nadleśnictwo po jego podziale powinien to być jeden ze statusów wskazanych w załączniku 2 w Lp. 9-12,
c)
w odniesieniu do nadleśnictw reorganizowanych powinien to być jeden ze statusów wskazanych w załączniku 2 w Lp. 13-16,
d)
w odniesieniu do nadleśnictwa tworzonych powinien to być jeden ze statusów wskazanych w załączniku 2 w Lp. 17-30;
3)
wskazywać osobę fizyczną umocowaną na podstawie danego zarządzenia przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych do pełnienia funkcji Pełnomocnika w procesie likwidowania, dzielenia, reorganizowania lub tworzenia nadleśnictwa (dalej Pełnomocnik), z tym że osoby Pełnomocnika nie wyznacza się w przypadku nadleśnictwa, które podlega wyłącznie formalnej likwidacji, a następnie formalnemu utworzeniu w związku ze zmianą siedziby (por. załącznik nr 2 Lp. 7 i 29);
4)
jednoznacznie ustalać zakres obowiązków i uprawnień Pełnomocnika - stosownie do postanowień Rozdziału 3;
5)
zawierać termin rozpoczęcia oraz zakończenia działań w zakresie odpowiednio likwidacji, podziału z opcją zachowania bytu przez nadleśnictwo po podziale, reorganizacji oraz tworzenia nadleśnictwa;
6)
wskazywać zdarzenia reorganizacyjne w ramach przedsięwzięcia reorganizacyjnego A, które w tym i innym nadleśnictwie powinny poprzedzić rozpoczęcie działań, o których mowa w pkt 5;
7)
zawierać:
a)
harmonogram zdarzeń,
b)
plan finansowy działań, o których mowa w pkt 5, oraz plan zagospodarowania nieruchomości oraz innych składników majątkowych, przy czym plany te powinny wynikać z danego studium A.
§  22.
1.
Zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wydawane na podstawie ich projektów, o których mowa w § 21 ust. 2, stanowią (wraz z pisemnymi oświadczeniami osób umocowanych do wypełniania funkcji Pełnomocnika o przyjęciu pełnomocnictwa, a także wraz z ewentualną umową-zleceniem, o której mowa w § 23 ust. 4, formalną podstawę przystąpienia do działań, o których mowa w § 21 ust. 3 pkt 5 (działania reorganizacyjne).
2.
Jeżeli rozpoczęcie działań reorganizacyjnych (na przykład rozpoczęcie tworzenia nadleśnictwa) jest uzależnione od zakończenia innych działań reorganizacyjnych w tym lub innym nadleśnictwie w ramach danego przedsięwzięcia A - zarządzenia w sprawie tychże działań zależnych mogą być wydawane w terminie odpowiednio przesuniętym w stosunku do terminów wydania innych zarządzeń, związanych z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia.

Rozdział  3.

Obowiązki stanowisk pracy w Lasach Państwowych związane z realizacją przedsięwzięć reorganizacyjnych A

§  23.
1.
W realizacji danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A główne obowiązki przypadają osobom pełniącym funkcję Pełnomocników.
2.
W ramach danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A do każdego nadleśnictwa o danym statusie przydziela się jednego Pełnomocnika.
3.
Co do zasady na osobą Pełnomocnika wyznacza się osobę nadleśniczego (lub osobę p.o. nadleśniczego), kierującego aktualnie danym nadleśnictwem:
1)
postawionym w stan likwidacji,
2)
dzielonym z opcją zachowania bytu przez to nadleśnictwo po podziale,
3)
reorganizowanym (por. załącznik 2 w Lp. 13-16).
4.
Przy tworzeniu nadleśnictwa na osobę Pełnomocnika, z zachowaniem przepisów Kodeksu pracy, jest wyznaczana osoba będąca pracownikiem jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych albo osoba działająca na podstawie umowy-zlecenia za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia, podpisywanej pomiędzy daną osobą fizyczną a dyrektorem regionalnej dyrekcji LP działającym w wyręczaniu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
5.
Pełnienie funkcji Pełnomocnika przez daną osobę nie wyklucza - po wypełnieniu tejże funkcji - możliwości wyznaczenia jej do pełnienia funkcji kolejnego Pełnomocnika, chyba że takie rozwiązanie wiązałoby się ze stanami prawnie niedopuszczalnymi (na przykład z koniecznością spisywania poniżej wskazanych protokołów zdawczo-odbiorczych i porozumień z "samym sobą").
6.
W ramach danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A osoby Pełnomocników obowiązane są do współdziałania oraz współpracy przy nadzorczej i koordynacyjnej funkcji właściwego dyrektora regionalnej dyrekcji LP (właściwych dyrektorów regionalnych dyrekcji LP), realizowanej przy pomocy pracowników regionalnej dyrekcji LP (regionalnych dyrekcji LP).
§  24.
Zakres obowiązków Pełnomocników obejmuje:
1)
w odniesieniu do nadleśnictw likwidowanych:
a)
kierowanie bieżącą działalnością nadleśnictwa do czasu uznania nadleśnictwa za zlikwidowane,
b)
przekazywanie komórce organizacyjnej DGLP właściwej do spraw planowania informacji o zapotrzebowaniu na środki finansowe związane z likwidowaniem nadleśnictwa celem uwzględnienia tych informacji w planie finansowo-gospodarczym Lasów Państwowych,
c)
doprowadzenie do zgodnego z przepisami Kodeksu pracy rozwiązania stosunku pracy z pracownikami likwidowanych nadleśnictw na warunkach uwzględniających wyniki negocjacji oraz uzgodnień z właściwymi organizacjami związków zawodowych - z jednoczesnym wskazaniem sposobu dalszego zatrudnienia tych pracowników w Lasach Państwowych,
d)
reprezentowanie nadleśnictwa przed sądami, w tym sądami pracy, sądami gospodarczymi oraz sądami cywilnymi - w kontynuacji spraw w toku oraz spraw wszczętych po rozpoczęciu procesu likwidacji nadleśnictwa, z zastrzeżeniem lit. g,
e)
przygotowanie projektu decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie zagospodarowania nieruchomości oraz składników majątkowych nadleśnictwa - stosownie do treści właściwego studium A, przy czym postanowienie § 11 ust. 4 wykonuje się odpowiednio,
f)
przygotowanie projektu decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie zagospodarowania zobowiązań i rezerw zawiązanych przez nadleśnictwo likwidowane, przy czym postanowienie § 11 ust. 4 wykonuje się odpowiednio,
g)
przygotowanie projektu decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie podmiotów, które przejmą funkcję ochrony interesów Lasów Państwowych w związku ze sprawami, o których mowa w lit. d, przy czym postanowienie § 11 ust. 4 wykonuje się odpowiednio,
h)
doprowadzenie do spisania porozumień (aktów prawnych odpowiadających) oraz protokołów zdawczo-odbiorczych w wykonaniu decyzji zarządczych wydanych przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na podstawie ich projektów, o których mowa w lit. e-g,
i)
doprowadzenie do sporządzenia bilansu zamknięcia dla nadleśnictwa,
j)
doprowadzenie do rozwiązanie umowy rachunku bankowego oraz do wyrejestrowania nadleśnictw likwidowanych z oficjalnych rejestrów i ewidencji (REGON, NIP, VAT, rejestr sądowy, ewidencja gruntów i budynków, inne oficjalne rejestry i ewidencje), a także doprowadzenie do umieszczenia wszelkich informacji o nadleśnictwie uznanym za zlikwidowane w archiwalnej bazie danych Systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP),
k)
doprowadzanie do sporządzania i przedkładania regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych dokumentacji przedwykonawczej oraz powykonawczej stanowiącej podstawę wnioskowania o przelew środków związanych z funduszem leśnym, służących finansowaniu przedsięwzięcia reorganizacyjnego A,
l)
zapewnienie prowadzenia rzetelnej ewidencji księgowej i pozabilansowej zdarzeń, będących realizacją danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A,
m)
przygotowanie projektu decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o uznaniu nadleśnictwa za zlikwidowane, przy czym postanowienie § 11 ust. 4 wykonuje się odpowiednio,
n)
inne obowiązki wskazane we właściwym zarządzeniu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wchodzącym w zbiór zarządzeń, o których mowa w Rozdziale 2;
2)
w odniesieniu do nadleśnictw dzielonych z opcją zachowania bytu przez to nadleśnictwo po jego podziale:
a)
kierowanie bieżącą działalnością nadleśnictwa do czasu uznania nadleśnictwa za podzielone,
b)
przekazywanie komórce organizacyjnej DGLP właściwej do spraw planowania informacji o zapotrzebowaniu na środki finansowe związane z podziałem nadleśnictwa celem uwzględnienia tych informacji w planie finansowo-gospodarczym Lasów Państwowych,
c)
doprowadzenie do zgodnej z przepisami Kodeksu pracy zmiany warunków pracy lub do rozwiązania stosunku pracy z niektórymi z pracowników dzielonego nadleśnictwa na warunkach uwzględniających wyniki negocjacji oraz uzgodnień z właściwymi organizacjami związków zawodowych - z jednoczesnym wskazaniem sposobu dalszego zatrudnienia w LP pracowników, z którymi stosunek pracy zostanie rozwiązany,
d)
reprezentowanie nadleśnictwa przed sądami, w tym sądami pracy, sądami gospodarczymi oraz sądami cywilnymi - w kontynuacji spraw w toku oraz spraw wszczętych po rozpoczęciu procesu dzielenia nadleśnictwa do czasu wypełniania funkcji przez osobę Pełnomocnika,
e)
przygotowanie projektu decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie zagospodarowania nieruchomości oraz składników majątkowych nadleśnictwa dzielonego lub mającego wejść we władanie nadleśnictwa dzielonego - stosownie do treści właściwego studium A, przy czym postanowienie § 11 ust. 4 wykonuje się odpowiednio,
f)
przygotowanie projektu decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie zagospodarowania zobowiązań i rezerw zawiązanych przez nadleśnictwo poddawane podziałowi, przy czym postanowienie § 11 ust. 4 wykonuje się odpowiednio,
g)
doprowadzenie do spisania porozumień (aktów prawnych odpowiadających) oraz protokołów zdawczo-odbiorczych w wykonaniu decyzji zarządczych wydanych przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na podstawie ich projektów, o których mowa w lit. e, f,
h)
doprowadzenie do sporządzenia bilansów zamknięcia i otwarcia dla nadleśnictwa zachowującego byt po podziale,
i)
doprowadzenie do aktualizacji umowy rachunku bankowego oraz do aktualizacji danych o nadleśnictwie w oficjalnych rejestrach i ewidencjach (REGON, NIP, VAT, rejestr sądowy, ewidencja gruntów i budynków, inne oficjalne rejestry i ewidencje), przy czym w uzasadnionych przypadkach aktualizacja danych o nadleśnictwie w ewidencji gruntów i budynków może podlegać jedynie zainicjowaniu przez Pełnomocnika, a także doprowadzenie do zaktualizowania w bazie danych SILP wszelkich informacji o nadleśnictwie według stanu na datę uznania tego nadleśnictwa za zachowujące byt po podziale,
j)
doprowadzanie do sporządzania i przedkładania regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych dokumentacji przedwykonawczej oraz powykonawczej stanowiącej podstawę wnioskowania o przelew środków związanych z funduszem leśnym, służących finansowaniu przedsięwzięcia reorganizacyjnego A,
k)
zapewnienie prowadzenia rzetelnej ewidencji księgowej i pozabilansowej zdarzeń, będących realizacją danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A,
l)
przygotowanie projektu decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o uznaniu nadleśnictwa za podzielone, przy czym postanowienie § 11 ust. 4 wykonuje się odpowiednio,
m)
inne obowiązki wskazane we właściwym zarządzeniu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wchodzącym w zbiór zarządzeń, o których mowa w Rozdziale 2;
3)
w odniesieniu do nadleśnictw reorganizowanych (por. załącznik nr 2 , Lp. 13-16):
a)
kierowanie bieżącą działalnością nadleśnictwa do czasu uznania nadleśnictwa za zreorganizowane,
b)
przekazywanie komórce organizacyjnej DGLP właściwej do spraw planowania informacji o zapotrzebowaniu na środki finansowe związane z reorganizacją nadleśnictwa celem uwzględnienia tych informacji w planie finansowo-gospodarczym Lasów Państwowych,
c)
doprowadzenie do zgodnego z przepisami Kodeksu pracy nawiązania stosunku pracy z byłymi pracownikami nadleśnictw (podlegających likwidacji lub pomniejszeniu w związku z podziałem) na warunkach uwzględniających wyniki negocjacji oraz uzgodnień z właściwymi organizacjami związków zawodowych,
d)
występowanie przed sądami, w tym sądami pracy, sądami gospodarczymi oraz sądami cywilnymi - także w tym zakresie, w jakim nadleśnictwo reorganizowane stało się następcą prawnym nadleśnictwa zlikwidowanego lub podzielonego (do czasu zakończenia wypełniania funkcji przez osobę Pełnomocnika),
e)
przygotowanie projektu decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie zagospodarowania nieruchomości oraz składników majątkowych mających wejść we władanie nadleśnictwa powiększanego - stosownie do treści właściwego studium A, przy czym postanowienie § 11 ust. 4 wykonuje się odpowiednio (w tym zakresie, w jakim nie zostało to uwzględnione w decyzjach zarządczych Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zaprojektowanych przez Pełnomocników nadleśnictw likwidowanych oraz poddawanych podziałowi),
f)
doprowadzenie do spisania porozumień (aktów prawnych odpowiadających) oraz protokółów zdawczo-odbiorczych w wykonaniu:
decyzji zarządczej wydanej przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na podstawie jej projektu, o którym mowa w lit. e,
decyzji zarządczych wydanych przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na podstawie ich projektów sporządzonych przez Pełnomocników nadleśnictw likwidowanych lub dzielonych,
g)
doprowadzenie do sporządzenia bilansów zamknięcia i otwarcia dla nadleśnictwa reorganizowanego,
h)
doprowadzenie do aktualizacji umowy rachunku bankowego oraz do aktualizacji danych o nadleśnictwie w oficjalnych rejestrach i ewidencjach (REGON, NIP, VAT, rejestr sądowy, ewidencja gruntów i budynków, inne oficjalne rejestry i ewidencje), przy czym w uzasadnionych przypadkach aktualizacja danych o nadleśnictwie w ewidencji gruntów i budynków może podlegać jedynie zainicjowaniu przez Pełnomocnika, a także doprowadzenie do zaktualizowania w bazie danych SILP wszelkich informacji o nadleśnictwie według stanu na datę uznania tego nadleśnictwa za zreorganizowane,
i)
doprowadzanie do sporządzania i przedkładania regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych dokumentacji przedwykonawczej oraz powykonawczej stanowiącej podstawę wnioskowania o przelew środków związanych z funduszem leśnym, służących finansowaniu przedsięwzięcia reorganizacyjnego A,
j)
zapewnienie prowadzenia rzetelnej ewidencji księgowej i pozabilansowej zdarzeń będących realizacją danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A,
k)
przygotowanie projektu decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o uznaniu nadleśnictwa za zreorganizowane, przy czym postanowienie § 11 ust. 4 wykonuje się odpowiednio,
l)
inne obowiązki wskazane we właściwym zarządzeniu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wchodzącym w zbiór zarządzeń, o których mowa w Rozdziale 2;
4)
w odniesieniu do nadleśnictw tworzonych:
a)
przekazywanie komórce organizacyjnej DGLP właściwej do spraw planowania informacji o zapotrzebowaniu na środki finansowe związane z tworzeniem nadleśnictwa celem uwzględnienia tych informacji w planie finansowo-gospodarczym Lasów Państwowych,
b)
przygotowanie projektu decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie zagospodarowania nieruchomości oraz składników majątkowych mających wejść we władanie nadleśnictwa tworzonego - stosownie do treści właściwego studium A, przy czym postanowienie § 11 ust. 4 wykonuje się odpowiednio (w tym zakresie, w jakim nie zostało to uwzględnione decyzjach zarządczych Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zaprojektowanych przez Pełnomocników nadleśnictw likwidowanych oraz poddawanych podziałowi),
c)
doprowadzenie do spisania porozumień (aktów prawnych odpowiadających) oraz protokołów zdawczo-odbiorczych w wykonaniu:
decyzji zarządczej wydanej przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na podstawie jej projektu, o którym mowa w lit. b,
decyzji zarządczych wydanych przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na podstawie ich projektów sporządzonych przez Pełnomocników nadleśnictw likwidowanych lub dzielonych,
d)
doprowadzenie do sporządzenia bilansu otwarcia dla nadleśnictwa tworzonego,
e)
doprowadzenie do zawarcia umowy rachunku bankowego oraz do ujęcia nadleśnictwa w oficjalnych rejestrach i ewidencjach (REGON, NIP, VAT, rejestr sądowy, ewidencja gruntów i budynków, inne oficjalne rejestry i ewidencje), przy czym w uzasadnionych przypadkach aktualizacja danych o nadleśnictwie w ewidencji gruntów i budynków może podlegać jedynie zainicjowaniu przez Pełnomocnika, a także doprowadzenie do umieszczenia w bazie danych SILP wszelkich wymaganych informacji o nadleśnictwie według stanu na datę uznania tego nadleśnictwa za utworzone,
f)
doprowadzanie do sporządzania i przedkładania regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych dokumentacji przedwykonawczej oraz powykonawczej stanowiącej podstawę wnioskowania o przelew środków związanych z funduszem leśnym, służących finansowaniu przedsięwzięcia reorganizacyjnego A,
g)
zapewnienie prowadzenia rzetelnej ewidencji księgowej i pozabilansowej zdarzeń będących realizacją danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A,
h)
przygotowanie projektu decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o uznaniu nadleśnictwa za utworzone, przy czym postanowienie § 11 ust. 4 wykonuje się odpowiednio,
i)
inne obowiązki wskazane we właściwym zarządzeniu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wchodzącym w zbiór zarządzeń, o których mowa w Rozdziale 2.
§  25.
Wyjściową podstawę formalną działań w zakresie: wyrejestrowywania nadleśnictw likwidowanych z oficjalnych rejestrów i ewidencji oraz rozwiązywania przez nie umów rachunku bankowego, rejestrowania w oficjalnych rejestrach i ewidencjach nadleśnictw utworzonych oraz zawierania przez nie umów rachunku bankowego, aktualizowania danych w oficjalnych rejestrach i ewidencjach o nadleśnictwach zachowujących byt po podziale lub powiększonych oraz aktualizowania przez nie umów rachunku bankowego stanowi:
1)
uwiarygodniona przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych treść niniejszego zarządzenia;
2)
uwiarygodniona przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych treść studium A dotycząca danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A wraz z uwiarygodnioną decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zatwierdzającą to studium;
3)
uwiarygodniona przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych treść właściwego zarządzenia wchodzącego w skład zbioru zarządzeń, o których mowa w Rozdziale 3;
4)
zatwierdzone bilanse zamknięcia oraz otwarcia nadleśnictw;
5)
dokumentacja geodezyjna sporządzona na potrzeby ewidencji gruntów i budynków;
6)
inne dokumenty o charakterze wyjściowych wymagane lub żądane przez instytucje bankowe oraz organy rejestrowe i ewidencyjne.
§  26.
W związku z przedsięwzięciami reorganizacyjnymi A do obowiązków nadleśniczych, kierujących nadleśnictwami poddawanymi wyłącznie likwidacji formalnej i następczemu utworzeniu formalnemu w związku ze zmianą siedziby tych nadleśnictw, należy:
1)
doprowadzenie do ujęcia nakładów na tworzenie infrastruktury administracyjnej, mającej stanowić nową siedzibę nadleśnictwa w planach finansowo-gospodarczych nadleśnictwa, w tym nakładów do poniesienia z wykorzystaniem środków związanych z funduszem leśnym;
2)
doprowadzenie do zagospodarowania poprzedniej siedziby zgodnie z postanowieniami studium A;
3)
udzielenie zamówienia publicznego odpowiednio na roboty budowlano-montażowe lub nabycie obiektów budowlanych mających stanowić nową siedzibę nadleśnictwa;
4)
doprowadzenie do wytworzenia lub nabycia obiektów budowlanych mających stanowić nową siedzibę nadleśnictwa;
5)
doprowadzanie do sporządzania i przedkładania regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych dokumentacji przedwykonawczej oraz powykonawczej stanowiącej podstawę wnioskowania o przelew środków związanych z funduszem leśnym, służących finansowaniu przedsięwzięcia reorganizacyjnego A;
6)
zapewnienie prowadzenia rzetelnej ewidencji księgowej i pozabilansowej zdarzeń będących realizacją danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A;
7)
przygotowanie projektu decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o zmianie siedziby nadleśnictwa;
8)
doprowadzenie do aktualizacji w ewidencjach i rejestrach oraz w umowie rachunku bankowego, potrzebnych ze względu na zmianę siedziby nadleśnictwa - z wykorzystaniem do tego decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych podjętej na podstawie jej projektu, o którym mowa w pkt 4.
§  27.
1.
Na podstawie projektów, o których mowa w § 24 pkt 1 lit. m, pkt 2 lit. l, pkt 3 lit. k, pkt 4 lit. h oraz w § 26 pkt 7 - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podejmuje decyzje zarządcze odpowiednio:
1)
w sprawie uznania nadleśnictwa za zlikwidowane,
2)
w sprawie uznania nadleśnictwa za podzielone z zachowaniem bytu przez nadleśnictwo poddane podziałowi,
3)
w sprawie uznania nadleśnictwa za zreorganizowane,
4)
w sprawie uznania nadleśnictwa za utworzone,
5)
w sprawie uznania nadleśnictwa za zlikwidowane formalnie i utworzone formalnie w związku ze zmianą jego siedziby.
2.
Podjęcie decyzji, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4, skutkuje zakończeniem wypełniania funkcji przez osoby właściwych Pełnomocników, a dodatkowo:
1)
w odniesieniu do decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, wiąże się z odwołaniem osoby nadleśniczego z pełnionej funkcji;
2)
w odniesieniu do decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 4, wiąże się z powołaniem osoby do pełnienia obowiązków nadleśnictwa utworzonego.
§  28.
1.
Po uznaniu nadleśnictwa za utworzone - pełniący obowiązki nadleśniczego bezzwłocznie nawiązuje, za ich zgodą, stosunki pracy z byłymi pracownikami nadleśnictw poddanych likwidacji lub pomniejszeniu w związku z ich podziałem, przy czym następuje to na warunkach uwzględniających wyniki negocjacji oraz uzgodnień z właściwymi organizacjami związków zawodowych.
2.
Przedsięwzięcia reorganizacyjne A powinny być projektowane i realizowane w ten sposób, aby nie wystąpiły okresy pozostawania ww. pracowników bez wynagrodzeń.
§  29.
1.
Uznanie nadleśnictwa za:
1)
podzielone z zachowaniem bytu przez to nadleśnictwo po podziale,
2)
zreorganizowane oraz za
3)
utworzone nie musi oznaczać zaprzestania realizacji działań reorganizacyjnych przez te nadleśnictwa, jeżeli wynika to z harmonogramu zdarzeń oraz planu finansowego, o których mowa we właściwym zarządzeniu wchodzącym w skład zbioru zarządzeń, o których mowa w Rozdziale 2.
2.
Po formalnym utworzeniu, powiększeniu oraz uznaniu nadleśnictwa za zachowujące byt po podziale - pod kierunkiem nadleśniczego lub pełniącego obowiązki nadleśniczego powinny być realizowane w szczególności te działania, wiążące się z procesem zamówień publicznych, które nie warunkują uznania nadleśnictwa za formalnie utworzone, powiększone lub zachowujące byt po podziale, przy czym chodzi tu głównie o realizowanie robót budowlano-montażowych. Postanowienia § 26 wykonuje się odpowiednio.
§  30.
1.
W toku realizacji przedsięwzięcia reorganizacyjnego A do obowiązków właściwego dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych (właściwych dyrektorów regionalnych dyrekcji LP), wypełnianych w ramach wyręczania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych przy pomocy właściwych stanowisk pracy regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych (regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych), należy prowadzenie wszelkiej działalności pomocniczej, w tym w zakresie kontrolingu, nadzoru oraz kontroli nadleśnictw objętych danym przedsięwzięciem, skutkujące określonymi decyzjami zarządczymi, mającymi na celu zapewnienie realizacji tego przedsięwzięcia w sposób należycie zorganizowany oraz skoordynowany, w tym skutkujące w szczególności:
1)
wnioskami do Dyrektora Generalnego LP o uwzględnienie środków finansowych na realizację danego przedsięwzięcia restrukturyzacyjnego w kolejnych planach finansowo-gospodarczych, w szczególności w planach funduszu leśnego;
2)
wnioskami (w miarę potrzeb) o znowelizowanie (skonkretyzowanie oraz zaktualizowanie) zarządzeń, o których mowa w Rozdziale 2;
3)
zobowiązywaniem (w miarę potrzeb) Pełnomocników, a po wypełnieniu przez nich funkcji przez nadleśniczych (p.o. nadleśniczych), do dokonania niezbędnych korektur prowadzonej działalności w zakresie danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A;
4)
sporządzaniem i przedkładaniem w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych dokumentacji będących wnioskami o przelew środków na realizację przedsięwzięcia reorganizacyjnego A;
5)
zatwierdzeniem bilansów zamknięcia oraz bilansów otwarcia nadleśnictw.
2.
W regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych jest prowadzona określona ewidencja księgowa zdarzeń związanych z realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego A,
3.
Dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, wykorzystując wyniki ww. kontrolingu, nadzoru oraz kontroli, przedkłada Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych, w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał, meldunki operacyjne o postępie realizacji danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A.
§  31.
Poza obowiązkami wskazanymi w poprzedzających postanowieniach niniejszego zarządzenia - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, korzystając m.in. z pomocy właściwych stanowisk pracy w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych:
1)
odnosi się decyzyjnie do wniosków, o których mowa w § 30 ust. 1;
2)
zapewnia prowadzenie ewidencji zdarzeń związanych z realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego A;
3)
doprowadza, w razie takiej potrzeby, do przejściowego objęcia przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych bezpośredniego zarządu nieruchomościami i innymi składnikami majątkowymi:
a)
znajdującymi się dotąd w bezpośrednim zarządzie
nadleśnictw likwidowanych lub dzielonych,
innych nadleśnictw, jeżeli składniki te są ujęte w ewidencji majątku zbędnego,
b)
wytworzonymi lub nabytymi przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych,
c)
w celu przeniesienia tego bezpośredniego zarządu do nadleśnictw reorganizowanych (powiększanych) lub tworzonych;
4)
udziela wszelkich wyjaśnień operacyjnych związanych z realizacją niniejszego zarządzenia w odniesieniu do przedsięwzięć reorganizacyjnych A;
5)
podejmie wszelkie inne działania, które okażą się konieczne (potrzebne) w związku z realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego A.

Rozdział  4.

Ewidencja zdarzeń związanych z realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego A

§  32.
Zdarzenia związane z realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego A podlegają ewidencji księgowej oraz w określonym zakresie ewidencji pozabilansowej.
§  33.
1.
Ewidencja pozabilansowa jest prowadzona w:
1)
objętych danym przedsięwzięciem reorganizacyjnym A nadleśnictwach likwidowanych lub poddawanych podziałowi,
2)
w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
2.
W ewidencji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, ujmuje się:
1)
lasy, grunty niebędące lasami, nieruchomości niegruntowe oraz inne składniki majątkowe, w tym ruchomości przewidziane do protokolarnego przekazania w zarząd Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na potrzeby przedsięwzięcia reorganizacyjnego A;
2)
składniki majątkowe przewidziane do ujęcia w ewidencji majątku zbędnego.
3.
Składniki majątkowe ujęte w ewidencji, o której mowa ust. 1 pkt 1, wykreśla się z tej ewidencji po:
1)
protokolarnym ich przekazaniu w zarząd, o którym mowa w ust. 2 pkt 1;
2)
ujęciu składników majątkowych, o których mowa w ust. 2 pkt 2, w ewidencji majątku zbędnego.
4.
W ewidencji, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ujmuje się lasy, grunty niebędące lasami oraz nieruchomości niegruntowe oraz inne składniki majątkowe przejęte w zarząd, o którym mowa w ust. 2 pkt 1.
5.
Składniki majątkowe ujęte w ewidencji, o której mowa w ust. 1 pkt 2, wykreśla się z tej ewidencji po protokolarnym ich przekazaniu w zarząd nadleśnictw podlegających reorganizacji lub nadleśnictw podlegających tworzeniu.
§  34.
1.
Indeks zapisów księgowych dotyczących zdarzeń związanych z realizacją danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego A zawiera załącznik nr 6.
2.
Indeks, o którym mowa w ust. 1, należy traktować:
1)
wyłącznie jako źródło inspiracji przy wykonywaniu postanowienia § 62 ust. 5;
2)
w części stanowiącej przypisy - jako szczegółowy komentarz:
a)
zawierający praktyczne wskazówki dokonywania ww. zapisów księgowych oraz wykonywania poszczególnych postanowień zarządzenia, a także
b)
wypełniający funkcję uzasadniania rozstrzygnięć przyjętych w tychże postanowieniach.

CZĘŚĆ  V.

PRZEDSIĘWZIĘCIA REORGANIZACYJNE POLEGAJĄCE NA TWORZENIU, ŁĄCZENIU, W TYM POWIĘKSZANIU, DZIELENIU ORAZ LIKWIDACJI ZAKŁADÓW LP

Rozdział  1.

Koncepcja utworzenia, połączenia, podzielenia oraz likwidacji zakładów LP

§  35.
1.
Przedsięwzięcia reorganizacyjne polegające na likwidacji, dzieleniu, łączeniu, w tym powiększaniu, oraz tworzeniu zakładów LP, zwane dalej przedsięwzięciami reorganizacyjnymi B, wymagają sporządzenia studium koncepcyjnego, zwanego dalej studium B.
2.
Do studium B należy odpowiednio odnosić postanowienia:
1)
§ 10, z tym że:
a)
studium B powinno zawierać opinie kierowników zakładów o zasięgu regionalnym i krajowym podlegających likwidacji, podziałowi, łączeniu, w tym reorganizacji, odpowiednio przez dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych,
b)
pobranie opinii, o których mowa w lit. a:
stanowi wykonanie przepisu § 19 pkt 6 Statutu LP w odniesieniu do likwidacji, podziału, łączenia, w tym reorganizacji zakładów LP o zasięgu regionalnym,
stanowi wyraz woli zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w odniesieniu do likwidacji, podziału, łączenia, w tym reorganizacji zakładów LP o zasięgu krajowym,
c)
wykonanie przepisów m.in. ustawy o związkach zawodowych, związanych z przedsięwzięciem reorganizacyjnym B i realizacją tego przedsięwzięcia, stanowi odpowiednio obowiązek dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych;
2)
§ 11, z tym że:
a)
studium B projektuje się:
w zainteresowanej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych pod kierunkiem dyrektora regionalnej dyrekcji LP, jeżeli przedsięwzięcie reorganizacyjne B dotyczy likwidacji, podziału, łączenia, w tym reorganizacji, oraz tworzenia zakładów LP o zasięgu regionalnym, mających podlegać nadzorowi dyrektora kierującego daną regionalną dyrekcją LP,
w Dyrekcji Generalnego LP (pod kierunkiem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w komórce organizacyjnej właściwej do spraw organizacji, współdziałającej z innymi komórkami DGLP), jeżeli przedsięwzięcie reorganizacyjne B dotyczy likwidacji, podziału, łączenia, w tym reorganizacji, oraz tworzenia zakładu LP (zakładów LP) o zasięgu krajowym,
w ramach - inicjowanej operacyjnie przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych (dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych) lub przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych - współpracy wyżej wymienionych komórek organizacyjnych DGLP oraz zainteresowanej regionalnej dyrekcji LP (zainteresowanych regionalnych dyrekcjach LP), jeżeli przedsięwzięcie reorganizacyjne B dotyczy jednocześnie likwidacji, podziału, łączenia, w tym reorganizacji, oraz tworzenia zakładu LP (zakładów LP) o zasięgu regionalnym i krajowym, przy czym Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych kierują projektowaniem studium B, każdy w swoim zakresie,
b)
akt przedłożenia przez dyrektora regionalnej dyrekcji LP studium B, dotyczącego zakładu LP (zakładów LP) o zasięgu regionalnym, stanowi wykonanie przez tego dyrektora przepisu art. 34 pkt 2 ustawy (w tym zakresie, w jakim przepis ten stanowi o możności tworzenia przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych zakładów LP o zasięgu regionalnym pod warunkiem uzyskania na to zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych), jak również przepisu § 19 pkt 6 Statutu LP (w tym zakresie, w jakim przepis ten zobowiązuje dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych do przedstawiania Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych wniosków w sprawie tworzenia, dzielenia, łączenia i likwidacji zakładów LP, przy czym należy przyjmować, iż chodzi tu o zwracanie się w trybie wniosku o wyrażenie przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zgody na realizację przedsięwzięcia reorganizacyjnego B, dotyczącego zakładów LP o zasięgu regionalnym),
c)
w odniesieniu do studium B dotyczącego zakładu LP (zakładów LP) o zasięgu krajowym lub dotyczącego jednocześnie zakładów LP o zasięgu regionalnym i o zasięgu krajowym - studia te sporządza się w wykonaniu dobrych praktyk zarządczych. Komórka właściwa w DGLP do spraw organizacji jest odpowiedzialna za zaprojektowanie studium B, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, w zgodzie z kryteriami rzetelności, legalności, celowości oraz gospodarności,
d)
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, w kontakcie operacyjnym z komórką organizacyjną, o której mowa w lit. c, podejmuje zaprojektowaną przez tę komórkę (i poddaną zaopiniowaniu przez Kolegium Lasów Państwowych) decyzję zarządczą:
zatwierdzającą studium B dotyczące zakładu LP (zakładów LP) o zasięgu krajowym lub jednocześnie zakładów o zasięgu krajowym i regionalnym,
-
zatwierdzającą studium B dotyczące zakładów o zasięgu regionalnym,
zatwierdzającą studium B dotyczące zakładu LP (zakładów LP) o zasięgu regionalnym ze wskazaniem koniecznych zmian i uzupełnień,
-
kierującą studium B dotyczące zakładu LP (zakładów LP) o zasięgu regionalnym do zmian i uzupełnień,
odmawiającą zatwierdzenia studium B dotyczącego zakładu LP (zakładów LP) o zasięgu regionalnym, przy czym odmowa tego studium oznacza brak zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na realizację przedsięwzięcia reorganizacyjnego B, dotyczącego zakładu LP (zakładów LP) o zasięgu regionalnym;
3)
§ 12, z tym że postanowienia tego przepisu odnoszą się do studium B, dotyczącego zakładu LP (zakładów LP) o zasięgu regionalnym.
§  36.
1.
Opracowywanie studium B, związanego z danym przedsięwzięciem reorganizacyjnym B, należy rozpocząć od ustalenia wykazu zakładów LP istniejących oraz przewidywanych do utworzenia w realizacji tegoż przedsięwzięcia, z następczym nadaniem tym zakładom właściwych statusów.
2.
W ramach przedsięwzięcia reorganizacyjnego B - istniejące lub przewidywane do utworzenia zakłady LP mogą mieć statusy ustalone odpowiednio do statusów nadleśnictw obejmowanych przedsięwzięciem reorganizacyjnym A.
§  37.
Na potrzeby analizy celowości przedsięwzięć reorganizacyjnych B ustala się następujące cele do osiągnięcia poprzez realizację działań leżących w samodzielnej gestii LP:
1)
zapewnienie możliwości wypełniania we własnym zakresie - w ramach uprawnionego obszaru działalności Lasów Państwowych przypisanego z mocy prawa do zakładów LP - obowiązków LP, jeżeli alternatywą dla takiego rozwiązania musiałaby być konieczność korzystania przez Lasy Państwowe z outsourcingu zewnętrznego, wiążącego się z większymi kosztami i nakładami aniżeli koszty, nakłady przewidywane do ponoszenia bez korzystania z robót, dostaw i usług zewnętrznych - a przy tym dodatkowa w szczególności konieczność korzystania z outsourcingu zewnętrznego:
a)
niezapewniającego Lasom Państwowym poziomu przychodów ze sprzedaży zewnętrznej na poziomie przewyższającym przychody przewidywane do osiągania przy prowadzeniu działalności wytwórczej bez outsourcingu zewnętrznego, lub/oraz
b)
wymagającego dopiero należycie ukształtowania się na rynku albo bardzo trudno dostępnego na rynku, lub/oraz
c)
wysokospecjalistycznego, wymagającego - praktycznie niemożliwej do uzyskania ze względu na pozostawanie wykonawców poza strukturą organizacyjną LP - analitycznej i detalicznej wiedzy o funkcjonowaniu Lasów Państwowych, niepozwalającego przy tym - z tych samych względów - na:
prowadzenie wymaganego, szczególnie restrykcyjnego kontrolingu, nadzoru oraz kontroli wykonawców odpowiednio ze strony Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych lub dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, lub/oraz
wykonywanie działalności w szczególnie uzasadnionej formie realizacji wspólnego przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych LP, lub/oraz
d)
cechującego się nadzwyczajną dyspozycyjnością, praktycznie niemożliwą do uzyskania ze względu na barierę zamówień publicznych, lub/oraz
e)
nierokującego efektów dodatkowych uzyskiwanych - w razie prowadzenia przez LP danej działalności w siłach własnych - w zakresie podniesienia szeroko rozumianego goodwillu LP, lub/oraz
f)
niedającego pewności zachowania wymaganej - ze względu na interes Skarbu Państwa lub LP - dyskrecji prowadzonych działań do czasu uzyskania jej efektów oraz prowadzenia tych działań przy pełnym utożsamianiu się z Lasami Państwowymi jako wartością instrumentalną;
2)
podejmowanie w Lasach Państwowych różnej działalności zarobkowej, związanej ze sprzedażą produktów wyjściowych tej działalności podmiotom zewnętrznym, jeżeli pośrednio ma być ona prowadzona na rzecz gospodarki leśnej w Lasach Państwowych - z pożądanym efektem dodatkowym w postaci:
a)
zintegrowania poziomego ww. działalności zarobkowej z działalnością wytwórczą bezpośrednio na rzecz gospodarki leśnej,
b)
zachowania przez zakłady LP płynności finansowej;
3)
zapewnienie prowadzenia przez Lasy Państwowe działalności zgodnie z kryterium legalności poprzez eliminację przypadków funkcjonowania zakładów LP:
a)
poza obszarem uprawnionego obszaru działalności LP,
b)
z trwałym zachwianiem zasady, zgodnie z którą przychody uzyskiwane przez zakłady LP powinny być wyższe aniżeli koszty ponoszone na prowadzenie tejże działalności przez zakłady LP,
c)
bez naruszenia zasady, że zbywanie wyrobów i usługi przez zakłady LP innym jednostkom organizacyjnym Lasów Państwowych powinno następować z zyskiem oraz po cenach nie wyższych aniżeli cena nabycia tych wyrobów i usług od podmiotów zewnętrznych.
§  38.
Analizę celowości danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego B przedstawia się w formie tabelarycznej, kierując się odpowiednio treścią załącznika nr 3.
§  39.
1.
Plan działań w zakresie gospodarowania składnikami majątkowymi w ramach przedsięwzięcia reorganizacyjnego B sporządza się w formie zestawienia tabelarycznego.
2.
Przy sporządzaniu zestawienia tabelarycznego, o którym mowa w ust. 1, należy kierować się jego wzorem ustalonym w załączniku nr 4.
§  40.
1.
Zapotrzebowanie na środki finansowe potrzebne do ewentualnego przeprowadzenia danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego B ustala się jako sumę:
1)
środków finansowych koniecznych do:
c)
wytworzenia, w tym w ramach robót budowlano-montażowych, lub
d)
nabycia od podmiotów zewnętrznych składników majątkowych objętych określonym planem działań w zakresie gospodarowania składnikami majątkowymi;
2)
środków finansowych koniecznych do przeprowadzenia remontów, ulepszeń oraz przemieszczeń składników majątkowych, przewidywanych do zagospodarowania w realizacji ww. zmian organizacyjnych - będących składnikami majątkowymi, objętymi określonym planem działań w zakresie gospodarowania składnikami majątkowymi;
3)
środków finansowych koniecznych do dokonania niezbędnego ewentualnego przeszkolenia oraz przekwalifikowania kadry pracowniczej;
4)
środków finansowych koniecznych do utrzymania pełnomocników, o których mowa w Rozdziale 3, jeżeli nie działają oni w ramach istniejącego stosunku pracy z jednostką organizacyjną LP oraz wynikającego z niego wynagrodzenia za pracę;
5)
środków finansowych koniecznych do:
a)
wywiązania się przez ww. Pełnomocników oraz przez kierowników zakładów LP likwidowanych oraz tworzonych formalnie w związku ze zmianą ich siedzib z ciążących na nich obowiązków w zakresie prawnego i faktycznego usankcjonowania procesu likwidowania, dzielenia, łączenia, w tym powiększania, oraz tworzenia zakładów LP w ramach danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego B - stosownie do postanowień Rozdziału 3,
b)
uregulowania zobowiązań zakładów LP przewidzianych do zlikwidowania w związku z przekazaniem (zbyciem) - w formie zorganizowanej lub niezorganizowanej - podmiotom zewnętrznym wszystkich lub zdecydowanej większości zasobów ekonomicznych, będących dotąd we władaniu tych zakładów LP, jeżeli nie będzie to mogło nastąpić z wykorzystaniem środków finansowych tych zakładów LP - pochodzących z ich działalności wytwórczej, prowadzonej do czasu uznania za jednostki zlikwidowane;
6)
środków finansowych stanowiących pierwsze zasilenie zakładów LP tworzonych, z zastrzeżeniem zakładów LP tworzonych formalnie w związku ze zmianą siedziby;
7)
innych środków finansowych pod warunkiem jednoznacznego wskazania ich przeznaczenia w procesie realizacji danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego B.
3.
Kwoty środków finansowych, o których mowa w ust.1:
1)
ustala się w oparciu o najlepszą wiedzę sporządzających studium A przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych jej źródeł, w tym katalogów, sprawozdawczości wewnętrznej Lasów Państwowych, cenników, informacji GUS, informacji zawartych na temat kształtowania się cen, kosztów, nakładów, czasochłonności itd. w dostępnych bazach danych;
2)
wyszczególnia się w studium B w rozbiciu na poszczególne lata kalendarzowe realizacji danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego B.
§  41.
Studium B powinno przybierać formę zwartej dokumentacji analogowej.

Rozdział  2.

Stanowienia zarządzeń i decyzji związanych z realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego B

§  42.
1.
Decyzja zarządcza Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zatwierdzająca studium B lub, w odniesieniu do studiów dotyczących zakładów o zasięgu regionalnym, w tym zatwierdzająca studium B po dokonaniu w nim koniecznych zmian i uzupełnień, stanowi podstawę zaprojektowania - odrębnie dla poszczególnych zakładów LP, objętych danym przedsięwzięciem reorganizacyjnym B: istniejących oraz przewidzianych do utworzenia - zarządzeń odpowiednio w sprawie:
1)
postawienia zakładu LP w stan likwidacji;
2)
przystąpienia do podziału zakładu LP z zachowaniem bytu przez ten zakład LP po dokonaniu jego podziału;
3)
reorganizacji zakładu LP poprzez przyłączenie do niego zorganizowanej (zorganizowanych) części zakładu LP (zakładów LP) zlikwidowanych lub podzielonych;
4)
rozpoczęcia procesu tworzenia zakładu LP.
2.
Projekty zarządzeń, o których mowa w ust. 1, sporządza:
1)
w odniesieniu do zakładów LP o zasięgu krajowym - komórka organizacyjna właściwa w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych do spraw organizacji, pozostając w operacyjnym kontakcie z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych;
2)
w odniesieniu do zakładów LP o zasięgu regionalnym - właściwa komórka organizacyjna regionalnej dyrekcji LP, pozostając w operacyjnym kontakcie z właściwym dyrektorem regionalnej dyrekcji LP.
3.
Każdy z projektów ww. zarządzeń w wersji ostatecznej powinien:
1)
przywoływać w formie załącznika decyzję, o której mowa ust. 1, wraz ze związanym z nim studium B;
2)
jednoznacznie ustalać status zakładów w ramach danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego B;
3)
wskazywać osobę fizyczną umocowaną na podstawie danego zarządzenia odpowiednio przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych lub przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych do pełnienia funkcji Pełnomocnika w procesie likwidowania, dzielenia, reorganizowania lub tworzenia danego zakładu LP (dalej Pełnomocnik Dyrektora Generalnego lub Pełnomocnik regionalny), z tym że osoby Pełnomocnika Dyrektora Generalnego lub Pełnomocnika regionalnego nie wyznacza się w przypadku zakładu LP, który podlega wyłącznie formalnej likwidacji, a następnie formalnemu utworzeniu w związku ze zmianą siedziby;
4)
jednoznacznie ustalać zakres obowiązków i uprawnień Pełnomocnika Dyrektora Generalnego lub Pełnomocnika regionalnego - stosownie do postanowień Rozdziału 3;
5)
zawierać termin rozpoczęcia oraz zakończenia działań w zakresie odpowiednio likwidacji, podziału z opcją zachowania bytu przez zakład LP po podziale, reorganizacji oraz tworzenia zakładu LP;
6)
wskazywać zdarzenia reorganizacyjne w ramach przedsięwzięcia reorganizacyjnego B, jakie w tym i innym zakładzie LP powinny poprzedzić rozpoczęcie działań, o których mowa w pkt 5;
7)
zawierać:
c)
harmonogram zdarzeń,
d)
plan finansowy działań, o których mowa w pkt 5, oraz plan zagospodarowania nieruchomości oraz innych składników majątkowych, przy czym plany te powinny wynikać z danego studium B.
§  43.
1.
Zarządzenia odpowiednio Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych lub dyrektora regionalnej dyrekcji LP, wydawane na podstawie ich projektów, o których mowa w § 42 ust. 2, stanowią formalną podstawę przystąpienia do działań, o których mowa w § 42 ust. 3 pkt 5 (działania reorganizacyjne).
2.
Jeżeli rozpoczęcie działań reorganizacyjnych (na przykład rozpoczęcie tworzenia zakładu LP) jest uzależnione od zakończenia innych działań reorganizacyjnych w tym lub innym zakładzie LP w ramach danego przedsięwzięcia B (na przykład od dokonania podziału tego zakładu LP lub od podziału lub zlikwidowania innego zakładu LP) - zarządzenia w sprawie tychże działań zależnych mogą być wydawane w terminie odpowiednio przesuniętym w stosunku do terminów wydania innych zarządzeń związanych z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia.

Rozdział  3.

Obowiązki stanowisk pracy w Lasach Państwowych związane z realizacją przedsięwzięć reorganizacyjnych B

§  44.
W odniesieniu do obowiązków stanowisk pracy w Lasach Państwowych, związanych z realizacją przedsięwzięć reorganizacyjnych B, należy wykonywać odpowiednio postanowienia niniejszego zarządzenia zawarte:
1)
w § 23, z tym że co do zasady na osobę Pełnomocnika wyznacza się osobę kierownika, kierującego aktualnie zakładem LP: postawionym w stan likwidacji, dzielonym z opcją zachowania bytu przez ten zakład po jego podziale, reorganizowanym;
2)
w § 24, z tym że:
a)
Pełnomocnicy regionalni działania swoje adresują do właściwych komórek organizacyjnych w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych lub do dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, zaś decyzje zarządcze, o których mowa w § 24, związane z działaniami Pełnomocników regionalnych nie wydaje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, lecz właściwi dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP,
b)
Pełnomocnicy Dyrektora Generalnego dokumentację przedwykonawczą oraz powykonawczą, stanowiącą podstawę wnioskowania o przelew środków związanych z funduszem leśnym, służących finansowaniu przedsięwzięcia reorganizacyjnego B, przedkładają nie dyrektorowi regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, lecz komórce organizacyjnej, właściwej w DGLP do spraw realizacji planu finansowo-gospodarczego w LP;
3)
w § 25-29.
§  45.
1.
W toku realizacji przedsięwzięcia reorganizacyjnego B do obowiązków właściwego dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych (właściwych dyrektorów regionalnych dyrekcji LP), wypełnianych przy pomocy właściwych stanowisk pracy regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych (regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych), należy prowadzenie kontrolingu, nadzoru oraz kontroli zakładów LP o zasięgu regionalnym, objętych danym przedsięwzięciem, skutkujące określonymi decyzjami zarządczymi, mającymi na celu zapewnienie realizacji tego przedsięwzięcia w sposób należycie zorganizowany oraz skoordynowany, w tym skutkujące w szczególności:
1)
wnioskami do Dyrektora Generalnego LP o uwzględnienie środków finansowych na realizację danego przedsięwzięcia restrukturyzacyjnego w kolejnych planach finansowo-gospodarczych, w szczególności w planach funduszu leśnego;
2)
znowelizowaniem (skonkretyzowaniem oraz zaktualizowaniem) zarządzeń, o których mowa w Rozdziale 2;
3)
zobowiązywaniem (w miarę potrzeb) Pełnomocników regionalnych, a po wypełnieniu przez nich funkcji kierowników zakładów LP, do dokonania niezbędnych korektur prowadzonej działalności w zakresie danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego B dotyczącego zakładów LP o zasięgu regionalnym;
4)
sporządzaniem i przedkładaniem w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych dokumentacji, będących wnioskami o przelew środków na realizację przedsięwzięcia reorganizacyjnego B;
5)
zatwierdzeniem bilansów zamknięcia oraz bilansów otwarcia zakładów LP o zasięgu regionalnym.
2.
W regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych jest prowadzona określona ewidencja księgowa zdarzeń związanych z realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego B.
3.
Dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, wykorzystując wyniki ww. kontrolingu, nadzoru oraz kontroli, przedkłada Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych, w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał, meldunki operacyjne o postępie realizacji danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego B.
§  46.
Poza obowiązkami wskazanymi w poprzedzających postanowieniach niniejszego zarządzenia Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, korzystając m.in. z pomocy właściwych stanowisk pracy w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych:
1)
odnosi się decyzyjnie do wniosków, o których mowa w § 45 ust. 1;
2)
prowadzi, z wykorzystaniem m.in. meldunków operacyjnych, o których mowa w § 45 ust. 3, kontroling, nadzór oraz kontrolę regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w zakresie realizacji poszczególnych przedsięwzięć reorganizacyjnych B - z następczym podejmowaniem niezbędnych decyzji zarządczych adresowanych do dyrektora regionalnej dyrekcji LP (dyrektorów regionalnych dyrekcji LP);
3)
wykonuje w sposób odpowiedni lub doprowadza do odpowiedniego wykonania postanowień § 45, odnosząc odpowiednio te postanowienia do:
a)
kontrolingu, nadzoru oraz kontroli zakładów LP o zasięgu krajowym, objętych przedsięwzięciem reorganizacyjnym B,
b)
nowelizacji wydanych przez siebie zarządzeń, o których mowa w Rozdziale 2,
c)
wpływania na działanie Pełnomocników Dyrektora Generalnego,
d)
zatwierdzania bilansów zamknięcia i otwarcia zakładów LP, o których mowa w lit. a;
4)
zapewnia prowadzenie ewidencji zdarzeń związanych z realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego B;
5)
udziela wszelkich wyjaśnień operacyjnych związanych z realizacją niniejszego zarządzenia w odniesieniu do przedsięwzięć reorganizacyjnych B;
6)
podejmie wszelkie inne działania, jakie okażą się konieczne (potrzebne) w związku z realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego B.

Rozdział  4.

Ewidencja zdarzeń związanych z realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego B

§  47.
Zdarzenia związane z realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego B podlegają ewidencji księgowej oraz w określonym zakresie ewidencji pozabilansowej.
§  48.
1.
Ewidencja pozabilansowa jest prowadzona w - objętych danym przedsięwzięciem reorganizacyjnym B - zakładach LP, likwidowanych lub poddawanych podziałowi.
2.
W ewidencji, o której mowa w ust. 1, ujmuje się:
1)
nieruchomości gruntowe i niegruntowe oraz inne składniki majątkowe, w tym ruchomości przewidziane do protokolarnego przekazania we władanie zakładów LP mających podlegać utworzeniu w wyniku realizacji danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego B;
2)
składniki majątkowe przewidziane do ujęcia w ewidencji majątku zbędnego.
3.
Składniki majątkowe ujęte w ewidencji, o której mowa ust. 1, wykreśla się z tej ewidencji po:
1)
protokolarnym ich przekazaniu we władanie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1;
2)
ujęciu składników majątkowych, o których mowa w ust. 2 pkt 2, w ewidencji majątku zbędnego.
§  49.
Indeks zapisów księgowych, dotyczących zdarzeń związanych z realizacją danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego B, będzie przedmiotem odrębnego zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

CZĘŚĆ  VI.

PRZEDSIĘWZIĘCIA REORGANIZACYJNE POLEGAJĄCE NA LIKWIDACJI, DZIELENIU, ŁĄCZENIU, W TYM POWIĘKSZANIU, ORAZ TWORZENIU NADLEŚNICTW I ZAKŁADÓW LP

§  50.
1.
W każdym przypadku, w którym, zgodnie z zasadą kompleksowego podchodzenia do przedsięwzięć reorganizacyjnych w Lasach Państwowych, dane przedsięwzięcie reorganizacyjne obejmuje jednocześnie nadleśnictwa i zakłady LP (przedsięwzięcie reorganizacyjne C) - poprzedzające postanowienia niniejszego zarządzenia wykonuje się odpowiednio, z tym że podstawą inicjującą ewentualną realizację przedsięwzięcia reorganizacyjnego jest studium C.
2.
Przedsięwzięcie reorganizacyjne C może przewidywać w szczególności:
1)
reorganizację nadleśnictwa poprzez przyłączanie do niego zakładu LP lub jego zorganizowanej części,
2)
wydzielanie z nadleśnictwa zorganizowanej części używanej następnie do tworzenia zakładu LP,
3)
inne działania, wiążące się z potrzebą indywidualnego definiowania statusu nadleśnictwa lub zakładu LP, objętego przedsięwzięciem reorganizacyjnym C.
§  51.
W sprawie przedsięwzięć reorganizacyjnych C zostanie wydane odrębne zarządzenie Dyrektora Generalnego, konkretyzujące w szczególności:
1)
możliwe statusy nadleśnictw oraz zakładów LP obejmowanych przedsięwzięciem reorganizacyjnym C,
2)
wskazania metodyczne co do analizy celowości realizacji danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego C,
3)
prowadzenie ewidencji zdarzeń związanych z realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego C.

CZĘŚĆ  VII.

EWIDENCJA MAJĄTKU ZBĘDNEGO

§  52.
1.
Mając między innymi na względzie działania związane z tworzeniem, łączeniem, dzieleniem oraz likwidowaniem nadleśnictw albo zakładów Lasów Państwowych, w Lasach Państwowych tworzy się ewidencję majątku zbędnego będącą zbiorem raportów generowanych w ramach Systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP). W ewidencji majątku zbędnego nie ujmuje się lasów w rozumieniu ustawy o lasach.
2.
Z punktu widzenia konkretnej jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych ewidencja majątku zbędnego, dotycząca tej jednostki, pełni funkcję kont pozabilansowych w ramach zespołów kont księgowych: zespołu 0 (aktywa trwałe), zespołu 1 (w części dotyczącej krótkoterminowych aktywów finansowych), zespołu 3 (materiały i towary) oraz wyjątkowo zespołu 6 (w części dotyczącej produktów nieznajdujących nabywców).
3.
Prowadzenie ewidencji majątku zbędnego oraz związane z nim utrzymywanie oraz zagospodarowywanie składników majątkowych objętych tą ewidencją stanowi realizację wspólnego przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, finansowaną z użyciem środków związanych z funduszem leśnym. Jest to działalność, którą należy klasyfikować jako działalność rozwojową w zakresie racjonalizacji stanu posiadania w LP.
§  53.
1.
Kierownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych są obowiązani do systematycznego wprowadzania do ewidencji majątku zbędnego informacji o znajdujących się w ich władaniu składnikach majątkowych, uznanych przez nich za niepotrzebne lub niekonieczne do prowadzenia bieżącej i planowanej działalności wytwórczych oraz działalności pomocniczych na rzecz tych działalności wytwórczych - z zastrzeżeniem co do powierzchni ziemskich wyłączonych z produkcji leśnej lub objętych procedurą wyłączania z produkcji leśnej, a także nieruchomości zbywanych w wykonaniu art. 40a ustawy o lasach oraz w wykonaniu innych przepisów ustawy.
2.
W ewidencji majątku zbędnego - w charakterze informacji o składnikach majątkowych niepotrzebnych lub niekoniecznych do prowadzenia ww. działalności wytwórczych oraz działalności pomocniczych na rzecz tych działalności wytwórczych - mogą być w szczególności umieszczane dane:
1)
o gruntach wraz z naniesieniami gruntowymi (w tym w budowie) - tworzące funkcjonalne całości;
2)
o powierzchniach ziemskich bez naniesień gruntowych;
3)
o urządzeniach nieruchomych, stanowiących lub niestanowiących części składowych gruntów, w podziale na:
a)
urządzenia gruntowe proste,
b)
tymczasowe obiekty budowlane, w tym w budowie,
c)
urządzenia budowlane (przejazdy, ogrodzenia, place postojowe, place pod śmietniki), w tym w budowie,
d)
obiekty budowlane (budynki, budowle, obiekty małej architektury), w tym w budowie;
4)
o urządzeniach technicznych i instalacjach, będących składową obiektów budowlanych lub tymczasowych obiektów budowlanych, lub o funkcjonalnych częściach tych urządzeń i instalacji, w tym o:
a)
urządzeniach technicznych, będących urządzeniami budowlanymi (lub o częściach funkcjonalnych tych urządzeń technicznych),
b)
urządzeniach technicznych, będących maszynami, sprzętem, osprzętem i narzędziami (lub o częściach funkcjonalnych tych urządzeń technicznych);
5)
o urządzeniach technicznych i instalacjach (lub o częściach funkcjonalnych tych urządzeń) na składzie (w magazynie);
6)
o ruchomościach, będących środkami trwałymi lub częściami składowymi środków trwałych, w tym w budowie;
7)
o przedmiotach długotrwałego użytku (lub o ich częściach funkcjonalnych);
8)
o materiałach oraz towarach, a wyjątkowo również o produktach, jeżeli nie znajdują nabywców;
9)
o wszelkich niematerialnych składnikach majątkowych.
§  54.
1.
W związku z projektowaniem kompleksowym zmian organizacyjnych w Lasach Państwowych, polegających na tworzeniu, łączeniu, dzieleniu oraz likwidowaniu nadleśnictw albo zakładów Lasów Państwowych - w Lasach Państwowych przeprowadza się nadzwyczajną aktualizację ewidencji majątku zbędnego.
2.
Decyzje zarządcze o aktualizacji ewidencji majątku zbędnego, poprzedzającej projektowanie kompleksowych zmian organizacyjnych w Lasach Państwowych, podejmują zainteresowani dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, a w odniesieniu do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz zakładów LP o zasięgu krajowym - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, przy czym z obowiązku dokonania przedmiotowej aktualizacji zwolnieni są nadleśniczowie oraz kierownicy zakładów LP, kierujący jednostkami organizacyjnymi Lasów Państwowych, które jako jednostki organizacyjne podlegające likwidacji lub podziałowi mają być uwzględnione w danym projekcie przedsięwzięcia reorganizacyjnego A lub B. Majątek tych nadleśnictw lub zakładów LP ujmuje się w ewidencji majątku zbędnego w wykonaniu przedsięwzięcia reorganizacyjnego A i B, jeżeli - w realizacji tego przedsięwzięcia - nie zostanie on zagospodarowany przez nadleśnictwa lub zakłady LP podlegające tworzeniu.
3.
W decyzjach, o których mowa w ust. 2, dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, w trybie nadzoru prewencyjnego, mogą wskazywać - podejmując stosowne decyzje zarządcze - składniki majątkowe wyczerpujące znamiona majątku niepotrzebnego lub niekoniecznego danemu nadleśnictwu, zakładowi Lasów Państwowych, a także regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowej do prowadzenia działalności wytwórczych oraz działalności pomocniczych na rzecz tych działalności wytwórczych.
§  55.
1.
Ewidencja majątku zbędnego oraz utrzymywanie oraz inne zagospodarowywanie tego majątku będzie przedmiotem odrębnego zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
2.
W zarządzeniu, o którym mowa w ust. 1, zostaną zawarte m.in. postanowienia dotyczące:
1)
prowadzenia ewidencji księgowej zdarzeń związanych z ewidencją majątku zbędnego oraz jego utrzymywaniem oraz innym zagospodarowywaniem;
2)
katalogu możliwych działań, mających za przedmiot racjonalne zagospodarowanie w Lasach Państwowych lub przez Lasy Państwowe składników majątkowych objętych ewidencją majątku zbędnego;
3)
obowiązku kierowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych:
a)
należytej dbałości o składniki majątkowe objęte ewidencją majątku zbędnego,
b)
systemu finansowego związanego z prowadzeniem ewidencji majątku zbędnego, a także jego utrzymywaniem oraz innym zagospodarowywaniem,
c)
formułowania:
a)
uzasadnienia prowadzącego do uznania danego składnika za niepotrzebny lub niekonieczny do prowadzenia działalności wytwórczej lub działalności pomocniczej na jej rzecz, w tym z podaniem działań podejmowanych w przeszłości w celu nadania składnikom majątkowym, objętym ewidencją majątku zbędnego, przydatności do prowadzenia działalności wytwórczej lub działalności pomocniczej na jej rzecz,
b)
zamierzeń co do zagospodarowania składników majątkowych objętych ewidencją majątku zbędnego;
4)
obowiązków Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu w zakresie permanentnego analizowania ewidencji majątku zbędnego oraz formułowania - do odpowiedniego wykorzystania przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych - projektów programów działań, mających za przedmiot racjonalne zagospodarowanie tego majątku w Lasach Państwowych lub przez Lasy Państwowe - poza zagospodarowaniem:
a)
w związku ze zmianami organizacyjnymi w Lasach Państwowych, w tym polegającymi na tworzeniu, łączeniu, dzieleniu oraz likwidowania nadleśnictw albo zakładów Lasów Państwowych,
b)
w wykonaniu § 10 ust. 1 rozporządzenia finansowego;
5)
działań w zakresie nadzoru prewencyjnego Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, związanego z zamierzeniami, o których mowa w pkt 2 lit. b;
6)
funkcjonalności ewidencji majątku zbędnego oraz związanych z tą funkcjonalnością obowiązków oraz uprawnień przysługujących określonym stanowiskom pracy w Lasach Państwowych;
7)
obowiązków Zakładu Informatyki Lasów Państwowych dotyczących doprowadzenia do uwzględnienia ewidencji majątku zbędnego w ramach Systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP).
§  56.
W zarządzeniu, o którym mowa w § 55, zostaną w szczególności zawarte postanowienia, że:
1)
obowiązek sprawowania zarządu, w tym należytego utrzymywania i gospodarowania majątkiem zbędnym, ujmowanym w ewidencji majątku zbędnego w następstwie realizacji przedsięwzięć reorganizacyjnych A lub B:
a)
spoczywa na nadleśniczych kierujących nadleśnictwami, w zasięgu terytorialnym których majątek ten się faktycznie znajduje,
b)
w odniesieniu do ruchomości może spoczywać - także w odniesieniu do ruchomości zbędnych jednostkom organizacyjnym nieobjętym przedsięwzięciami reorganizacyjnymi A i B - na kierownikach zakładów LP prowadzących bazy zbędnego majątku ruchomego

- przy czym następuje to na podstawie § 10 ust. 1 rozporządzenia finansowego;

2)
zbywanie majątku zbędnego powinno być poprzedzone podjęciem prób jego zagospodarowania w ramach Lasów Państwowych;
3)
wpływy ze zbywania majątku zbędnego, w tej części, w jakiej z mocy prawa nie są przekazywane do budżetu państwa, stanowią przychód jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych władających tym majątkiem, jednak po odpowiednim potrąceniu na dobro funduszu leśnego środków finansowych, służących w przeszłości prowadzeniu ewidencji majątku zbędnego oraz pokrywaniu kosztów związanych z jego należytym utrzymywaniem oraz innym gospodarowaniem.

CZĘŚĆ  VIII.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Rozdział  1.

Szczegółowe kwestie proceduralne

§  57.
1.
Ustalanie łącznej nadwyżkowości LP, o której mowa w m.in. § 16, będzie przedmiotem odrębnego zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
2.
Do czasu wydania zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, zmianę łącznej nadwyżkowości LP, w następstwie realizacji danego przedsięwzięcia reorganizacyjnego, należy ustalać na drodze postępowania eksperckiego, z tym że w postępowaniu tym:
a)
identyfikacja działalności jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, objętych danym przedsięwzięciem reorganizacyjnym, polegającym na nieodpłatnym wspomaganiu administracji publicznej w sferze dominium i imperium, powinna następować z wykorzystaniem wiedzy na temat tej działalności, zawartej w opracowaniu analitycznym "Status i forma organizacyjno-prawna Lasów Państwowych...", zamieszczonym na stronie internetowej Ośrodka Rozwo-jowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu;
b)
należy przyjmować, że wartość działań w ramach działalności, o której mowa w lit. a, odpowiada uzasadnionym kosztom ponoszonym na jej prowadzenie, ustalanym z przypisem wszystkich kosztów pośrednich, w tym kosztów działalności pomocniczej na rzecz tych działań, ponoszonych w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych oraz w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych;
c)
niezbędne jest ustalenie:
-
łącznej dla jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, objętych danym przedsięwzięciem reorganizacyjnym, wartości działań w ramach działalności, o której mowa w lit. a - w poszczególnych latach okresu prognostycznego, obejmującego co najmniej dziesięć lat, przy założeniu przeprowadzenia zmian reorganizacyjnych w tych jednostkach oraz przy założeniu braku tychże zmian,
-
różnicy między wartością ww. działań przy założeniu przeprowadzenia zmian reorganizacyjnych a wartością tychże działań przy założeniu braku zmian reorganizacyjnych,
-
zdyskontowanie każdej z tych różnic na datę ustalania zmiany łącznej nadwyżkowości LP,
-
ustalenie sumy wyników ww. dyskontowania;
d)
prognozuje się łączny wynik finansowy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, objętych danym przedsięwzięciem reorganizacyjnym - w poszczególnych latach okresu prognostycznego, obejmującego co najmniej dziesięć lat, przy założeniu przeprowadzenia zmian organizacyjnych oraz przy założeniu braku tychże zmian:
-
przyjmując przy tym zobiektywizowany poziom przychodów i kosztów działalności zgodnie z koncepcją metodyczną zawartą w opracowaniu "Studium analityczne na temat problemów związanych z określaniem wartości nieruchomości leśnych", zamieszczonym na stronie internetowej Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu, a także
-
uwzględniając w tym wyniku (także zgodnie z koncepcją metodyczną zawartą w powołanym opracowaniu) wartość nieodpłatnych świadczeń dokonywanych w ramach realizacji pozaprodukcyjnych funkcji lasu;
e)
ustala się różnice między wynikiem finansowym, o którym mowa w lit. d, przy założeniu, że jest on osiągany po wprowadzeniu zmian reorganizacyjnych, a wynikiem finansowym ustalanym przy założeniu braku tychże zmian: dla poszczególnych lat kalendarzowych okresu prognostycznego;
f)
różnice, o których mowa w lit. e, dyskontuje się na datę ustalania zmiany łącznej nadwyżkowości LP;
g)
ustala się sumę wyników dyskontowania, o którym mowa w lit. f;
h)
ustala się sumę sum, o których mowa w lit. c czwarte tiret oraz w lit. g.
§  58.
1.
Ustalanie stopnia trudności, o którym mowa w § 16 ust. 1 pkt 2, docelowo będzie przedmiotem odrębnego zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
2.
Do czasu wydania zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, ww. stopień trudności należy ustalać na drodze postępowania eksperckiego, które powinno obejmować:
a)
wytypowanie do ankietyzacji, przede wszystkim w ramach danej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, nadleśnictw charakteryzujących się, według oceny właściwego dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, należytą, w długim okresie, prawidłowością całokształtu działalności, a przy tym zróżnicowanych obciążeniem działaniami bezpośrednio - wytwórczymi;
b)
ustalenie średniorocznego w okresie prognostycznym obciążenia nadleśnictw do objęcia ankietyzacją, o której mowa w lit. a, działaniami bezpośrednio - wytwórczymi, wykonywanymi w leśnictwach rewirowych i szkółkarskich oraz w biurze nadleśnictwa - po przyjęciu najbardziej adekwatnych jednostek miar dla każdej z wyodrębnionych działalności;
c)
przeprowadzenie ankietyzacji nadleśniczych i ich zastępców, inżynierów nadzoru, sekretarzy, pozostałych stanowisk pracy w biurze nadleśnictwa oraz strażników leśnych - mających na celu ustalenie normatywnego czasu pracy, jaki w tych nadleśnictwach jest przeznaczany na szeroko rozumiane kierowanie nadleśnictwem oraz wykonywanie innych działań zarządczych, jak również na ochronę mienia wykonywaną metodami policyjno-prawnymi (Straż Leśna), w rozbiciu na poszczególne działania bezpośrednio - wytwórcze;
d)
poddanie wyników ankietyzacji, o której mowa w lit. c, opracowaniu statystycznemu, mającemu na celu zobiektywizowanie jednostkowego normatywnego czasu pracy, jaki powinien być przeznaczany na ww. kierowanie, wykonywanie innych działań zarządczych oraz ochronę mienia z uwzględnieniem warunków przyrodniczych, geograficznych oraz społeczno-gospodarczych (w tym z uwzględnieniem stopnia rozproszenia kompleksów leśnych, stopnia zindustrializowania oraz zurbanizowania otoczenia nadleśnictwa itd.);
e)
używanie jednostkowego normatywnego czasu pracy do ustalania dla nadleśnictw, objętych danym przedsięwzięciem reorganizacyjnym, charakterystyki będącej wyznacznikiem ww. stopnia trudności: stosunku sumarycznego czasu pracy, jaki normatywnie średniorocznie w okresie prognostycznym powinien być przeznaczany na przedmiotowe działania zarządcze i ochronne w danym nadleśnictwie, do faktycznego normatywnego czasu pracy, wynikającego z faktycznego zatrudnienia w biurze nadleśnictwa oraz posterunku Straży Leśnej.
§  59.
Jeżeli przedsięwzięcie reorganizacyjne B przewiduje prowadzenie przez dany zakład LP działalności zarobkowej zewnętrznej - konieczne jest wykazanie, że działalność ta pośrednio jest prowadzona na rzecz gospodarki leśnej.
§  60.
Protokolarne przekazanie składników majątkowych do tworzonych jednostek organizacyjnych jest dokonywane na podstawie ich inwentaryzacji (w tym po dokonaniu uzgodnienia sald) oraz po wykonanej zgodnie z przepisami o rachunkowości wycenie tych składników majątkowych z uwzględnieniem umorzeń, odpisów aktualizujących, różnic kursowych oraz odchyleń od cen ewidencyjnych.
§  61.
W razie zmiany Planu Kont Lasów Państwowych - postanowienia niniejszego zarządzenia wykonuje się odpowiednio do tych zmian.

Rozdział  2.

Obowiązki stanowisk pracy w Lasach Państwowych, będące pochodną niniejszego zarządzenia

§  62.
1.
W związku z realizacją przedsięwzięcia reorganizacyjnego A dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP są obowiązani do doprowadzenia do tego, aby gospodarka leśna w nadleśnictwach uznanych za utworzone, zachowujące byt po podziale lub zreorganizowane była prowadzona na podstawie właściwego (prawidłowego) planu urządzenia lasu.
2.
W każdym przypadku zatwierdzenia studium A, B i C Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ) jest obowiązane do:
1)
dokonania, we współpracy z właściwą komórką organizacyjną Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, analizy możliwości pozyskania środków zewnętrznych, w tym przede wszystkim środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, jako kwalifikujących się do współfinansowania realizacji stosownego przedsięwzięcia reorganizacyjnego środkami;
2)
przedstawienia Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych wyników analizy, o której mowa w pkt 1;
3)
doprowadzenia - w razie podjęcia przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych stosownej decyzji zarządczej, przygotowanej przez komórkę organizacyjną DGLP, o której mowa w pkt 1 - do zaprojektowania wymaganej dokumentacji aplikacyjnej, kierowanej, w razie jej zatwierdzenia przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, do właściwej instytucji (funduszu celowego, jednostki zarządzającej, jednostki wdrażającej, Komisji Europejskiej itd.);
4)
prowadzenia wszelkich koniecznych działań aplikacyjnych oraz realizacyjnych.

Środki ze źródeł zewnętrznych, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, wpływają na rachunek bankowy związany z funduszem leśnym.

3.
Zakład Informatyki Lasów Państwowych we współpracy z komórką organizacyjną właściwą w DGLP do spraw systemów informacyjnych i ich informatyzowania, na podstawie odrębnej decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, podejmie działania w przedmiocie uwzględnienia postanowień niniejszego zarządzenia w SILP, w celu doprowadzenia do tego, aby funkcjonalność SILP pozwalała w przyszłości na wspomaganie wykonywania tegoż zarządzenia, w szczególności w zakresie: (1) sporządzania planów zagospodarowania nieruchomości i innych składników majątkowych w ramach projektowania przedsięwzięć reorganizacyjnych; (2) dokonywania analizy celowości przedsięwzięć reorganizacyjnych; (3) ustalania zapotrzebowania na środki finansowe, w tym związane z funduszem leśnym, koniecznych do zrealizowania przedsięwzięć reorganizacyjnych; (4) dokonywania w DGLP analizy studiów reorganizacyjnych pod względem zgodności z kryteriami rzetelności, legalności, celowości oraz gospodarności; (5) prowadzenia ewidencji zdarzeń związanych z realizacją poszczególnych przedsięwzięć reorganizacyjnych.
4.
Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych (ORWLP) na podstawie odrębnej decyzji zarządczej Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zaprojektuje szczegółową koncepcję przeszkolenia pracowników, zajmujących określone stanowiska pracy w LP, na okoliczność wykonywania niniejszego zarządzenia. W razie zatwierdzenia przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych koncepcji, o której mowa w zdaniu poprzedzającym, ORWLP doprowadzi do przeprowadzenia ww. przeszkolenia.
5.
Główny Księgowy LP doprowadzi do nowelizacji Planu Kont Lasów Państwowych w celu uwzględnienia w nim postanowień niniejszego zarządzenia.
6.
W sprawach związanych z zarządzeniem do udzielania w trybie roboczym wyjaśnień uprawniona i obowiązana jest komórka organizacyjna właściwa w DGLP do spraw organizacji.

Rozdział  3.

Kwestie będące poza obszarem postanowień niniejszego zarządzenia

§  63.
1.
Sprawa ustalania i zmiany zasięgu terytorialnego - jako działalność w zakresie wspomagania przez LP działań administracji publicznej w realizacji jej obowiązku stanowienia specjalnych podziałów administracyjnych kraju - jest przedmiotem odrębnego uregulowania. Ustalanie i zmiany zasięgu terytorialnego nadleśnictw należy traktować jako działalność zintegrowaną poziomo z tworzeniem, łączeniem, dzieleniem lub likwidacją nadleśnictw.
2.
Przedmiotem odrębnego uregulowania jest sprawa sankcjonowania zmian obrębów leśnych - jeżeli, na zasadzie szczególnie uzasadnionego wyjątku, musi do niej dojść w następstwie realizacji przedsięwzięcia reorganizacyjnego A.
3.
Wykonywanie § 25 ust. 3 Statutu LP, stanowiącego, że szczegółową "organizację nadleśnictwa określa regulamin ustalony przez nadleśniczego z uwzględnieniem ramowego regulaminu jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych nie mieści się w ramach działań oznaczających realizację przedsięwzięcia reorganizacyjnego A; również nadawanie regulaminu organizacyjnego zakładów LP nie mieści się w ramach przedsięwzięcia reorganizacyjnego B, przy czym obowiązek nadania zakładowi LP regulaminu organizacyjnego należy wywodzić z przepisu § 8 ust. 1 pkt 4 Statutu, stanowiącego, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ustala ramowy regulamin organizacyjny jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych z wyłączeniem zakładów". Ponadto w ramach realizacji przedsięwzięcia reorganizacyjnego B nie mieści się wykonanie przepisu § 29 Statutu w sprawie wykazu zakładów LP.
4.
Poza materią niniejszego zarządzenia znajduje się:
1)
problematyka zmiany stanu posiadania w następstwie scalania gruntów, wyłączania gruntów z produkcji leśnej, przekazywania i zbywania gruntów w wykonaniu przepisów prawa, w tym przepisów ustawy o lasach, jak również innych zmian stanu posiadania w LP niezwiązanych z realizacją przedsięwzięć reorganizacyjnych;
2)
problematyka wyrównywania stopnia trudności prowadzenia działalności przez nadleśnictwa - w tym zakresie, w jakim stopień ten jest związany z obciążeniem obowiązkami leśniczych i podleśniczych.

Rozdział  4.

Szczególne przypadki wykonywania zarządzenia

§  64.
1.
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, w trybie nadzoru, może zobowiązywać decyzją zarządczą wszystkich lub określonych dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych do podjęcia działań nakierowanych na opracowanie studiów A, B lub C, w szczególności na potrzeby okresowej oceny potrzeby kompleksowego udoskonalenia struktury organizacyjnej LP.
2.
W decyzji, o której mowa w ust. 1, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych może zobowiązać dyrektorów regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych do opracowania wspólnego studium A, B lub C.

Rozdział  5.

Wejście zarządzenia w życie

§  65.
Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie w dwa tygodnie po opublikowaniu w Biuletynie Informacyjnym Lasów Państwowych.
1 Art. 33. ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59, z 2011 r. Nr 34, poz. 170, Nr 106, poz. 622, Nr 224, poz. 1337, z 2013 r. poz. 628, 1247, z 2014 r. poz. 222) stanowi, że Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. § 6 Statutu Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Z art. 32 ust. 3 pkt 2 ustawy wynika, że do obowiązku Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, realizowanego na wniosek dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, należy tworzenie, łączenie, dzielenie, likwidowanie oraz określanie zasięgu terytorialnego nadleśnictw.
4 § 8 ust. 1 pkt 7 Statutu LP stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ustala "zasady tworzenia, łączenia, dzielenia, likwidowania zakładów Lasów Państwowych".
5 Art. 33 ust. 3 pkt 2 ustawy stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych tworzy, łączy, dzieli i likwiduje jednostki organizacyjne o zasięgu krajowym, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 4 (przy czym w art. 32 ust. 2 pkt 4 jest mowa o innych jednostkach organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, wchodzących w skład Lasów Państwowych).
6 Z art. 34 pkt 2 ustawy wynika obowiązek dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych tworzenia (za zgodą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych), a także łączenia, dzielenia i likwidowania jednostek organizacyjnych o zasięgu regionalnym, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 4 ustawy.
7 Art. 33 ust. 3 pkt 1b ustawy stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych "zarządza gruntami i innymi nieruchomościami nabytymi lub wydzielonymi z bezpośredniego zarządu nadleśnictwa na potrzeby Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych lub wspólnych przedsięwzięć jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych".
8 Art. 58 ust. 2 ustawy stanowi, że środki finansowe związane z funduszem leśnym mogą być przeznaczane na: wspólne przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, w szczególności w zakresie gospodarki leśnej, badania naukowe, tworzenie infrastruktury niezbędnej do prowadzenia gospodarki leśnej, sporządzanie planów urządzenia lasu, prace związane z oceną i prognozowaniem stanu lasów i zasobów leśnych, inne zadania z zakresu gospodarki leśnej w lasach.
9 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1994 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (Dz. U. Nr 134, poz. 692). § 3 przedmiotowego rozporządzenia stanowi, że "działalność Lasów Państwowych i ich jednostek organizacyjnych jest prowadzona na podstawie rachunku ekonomicznego".
10 § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia finansowego stanowi, że w "Lasach Państwowych (...) jest prowadzona działalność dodatkowa - produkcyjna i usługowa na rzecz gospodarki leśnej, opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych, jeżeli wydatki związane z wytwarzaniem produktów lub świadczeniem usług w ramach tej działalności nie są wyższe od ich zakupu poza Lasami Państwowymi"; § 4 ust. 2 rozporządzenia finansowego stanowi, że zakłady "prowadzą działalność niezbędną do realizacji zadań Lasów Państwowych w zakresie gospodarki leśnej lub działalność poza gospodarką leśną"; § 4 ust. 3 rozporządzenia finansowego stanowi, że "przychody z działalności ubocznej i dodatkowej nie powinny być niższe niż koszty poniesione na ich prowadzenie"; § 6 ust. 4 rozporządzenia finansowego stanowi, że "w planie finansowo-gospodarczym Lasów Państwowych zapewnia się środki na tworzenie, łączenie, dzielenie i likwidację nadleśnictw oraz zakładów"; § 8 ust. 1 rozporządzenia finansowego stanowi, że jednostki "organizacyjne Lasów Państwowych (...) prowadzą ewidencję ilościową i wartościową powierzonego w zarząd mienia Skarbu Państwa"; § 10 ust. 2 rozporządzenia finansowego stanowi, że "zasoby poszczególnych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych mogą ulegać (...) zmianie w przypadku tworzenia i likwidowania, łączenia i dzielenia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych"; § 15 rozporządzenia finansowego stanowi, że sprzedaż "wyrobów i usług" pomiędzy Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych, regionalnymi dyrekcjami Lasów Państwowych oraz nadleśnictwami "jest realizowana po koszcie wykonania"; § 16 rozporządzenia finansowego stanowi, że jednostki "organizacyjne Lasów Państwowych nie mogą nabywać produktów lub usług po cenach równych lub wyższych od tych, które oferują określone jednostki organizacyjne Lasów Państwowych".
11 § 9 ust. 3 pkt 3 Statutu LP stanowi, że "Dyrektor Generalny przedstawia Kolegium, dla wyrażenia opinii, projekty (...) "zmian prawnych i organizacyjnych w Lasach Państwowych"; § 19 pkt 6 Statutu LP stanowi, że "dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych przedstawia Dyrektorowi Generalnemu wnioski w sprawie tworzenia, dzielenia, łączenia i likwidacji oraz określenia zasięgu terytorialnego działania nadleśnictw i zakładów, po zasięgnięciu opinii kierowników tych jednostek"; § 24 ust. 2 Statutu LP stanowi, że "w przypadkach związanych z potrzebami: 1) Dyrekcji Generalnej, 2) regionalnych dyrekcji oraz 3) wspólnych przedsięwzięć Lasów Państwowych z bezpośredniego zarządu nadleśniczego mogą być wyłączone niektóre nieruchomości. Wyłączenia dokonuje Dyrektor Generalny, który obejmuje również zarząd nieruchomościami wydzielonymi dla potrzeb Dyrekcji Generalnej lub wspólnych przedsięwzięć Lasów Państwowych oraz przekazuje w zarząd dyrektora regionalnego nieruchomości wydzielone dla potrzeb regionalnej dyrekcji"; § 27 ust. 2 Statutu LP stanowi, że "Dyrektor Generalny przy utworzeniu zakładu wydziela z mienia Lasów Państwowych niezbędne środki dla prowadzenia działalności przez zakład".
12 Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tj. Dz. U. z 2014 r., poz. 167). Przepis art. 261 stanowi, że "1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca są obowiązani do poinformowania na piśmie działających u każdego z nich zakładowych organizacji związkowych o przewidywanym terminie tego przejścia, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla swoich pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia tych pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania. 2. Informacje, o których mowa w ust. 1, dotychczasowy i nowy pracodawca są obowiązani przekazać co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części. 3. Jeżeli dotychczasowy lub nowy pracodawca zamierza podjąć działania dotyczące warunków zatrudnienia pracowników, jest obowiązany do podjęcia negocjacji z zakładowymi organizacjami związkowymi w celu zawarcia porozumienia w tym zakresie, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przekazania informacji o tych działaniach. 4. W razie niezawarcia porozumienia w terminie, o którym mowa w ust. 3, z powodu niemożności uzgodnienia przez strony jego treści, pracodawca samodzielnie podejmuje działania w sprawach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, uwzględniając ustalenia dokonane z zakładowymi organizacjami związkowymi w toku negocjacji nad zawarciem porozumienia. 5. Przepisy ust. 3 i 4 nie mają zastosowania, gdy tryb dokonania działań dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, jakie zamierza podjąć pracodawca, określają odrębne przepisy".