Rozdział 4 - Dopłata do wywozu i opłata wywozowa - Administrowanie obrotem towarami z zagranicą, zmiana ustawy - Kodeks celny oraz zmiana innych ustaw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.188.1572

Akt utracił moc
Wersja od: 14 listopada 2002 r.

Rozdział  4

Dopłata do wywozu i opłata wywozowa

1.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, w przypadkach uzasadnionych polityką rolną, mając na względzie kształtowanie się cen światowych, może, w drodze rozporządzenia, ustanowić dopłatę do wywozu niektórych towarów rolnych, określając w szczególności rodzaj towaru, jego wymagania jakościowe, maksymalną ilość towaru, jaka może być wywieziona z dopłatą, wysokość środków finansowych przeznaczonych na dopłaty do wywozu oraz kierunki wywozu towarów.
2.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1, określi:
1)
stawkę dopłaty do wywozu albo
2)
przetarg jako sposób ustalenia stawki dopłaty do wywozu.
3.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych, ustanawiając stawkę dopłaty do wywozu, określi terminy składania i rozpatrywania wniosków o udzielenie pozwolenia.
4.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych, określając przetarg jako sposób ustalenia stawki dopłaty do wywozu, może określić termin przeprowadzenia przetargu.

Kwotę dopłaty do wywozu towaru rolnego ustala się jako iloczyn stawki dopłaty oraz ilości wywiezionego towaru.

Przetarg, o którym mowa w art. 15 ust. 2 pkt 2, przeprowadza Prezes Agencji Rynku Rolnego.

1.
Ogłoszenie o przetargu określa w szczególności:
1)
ilość towaru objętego przetargiem;
2)
minimalną ilość towaru, której może dotyczyć oferta;
3)
maksymalną stawkę dopłaty;
4)
termin i miejsce składania ofert;
5)
szczegółowe warunki, jakie powinna spełniać oferta;
6)
wysokość, formy i termin wniesienia wadium;
7)
termin rozstrzygnięcia przetargu.
2.
Ogłoszenie o przetargu:
1)
wywiesza się w siedzibie Agencji Rynku Rolnego i w jej oddziałach terenowych;
2)
zamieszcza się na stronach internetowych Agencji Rynku Rolnego oraz ogłasza się w środkach masowego przekazu.
1.
Ofertę przetargową składa się, w zapieczętowanych kopertach, w terminie i miejscu określonym w art. 18 ust. 1 pkt 4.
2.
Oferta zawiera:
1)
oznaczenie osoby krajowej składającej ofertę, jej siedziby lub miejsca zamieszkania oraz adres;
2)
powołanie się na ogłoszenie o przetargu;
3)
informację o ilości towaru, który ma być przedmiotem wywozu;
4)
proponowaną stawkę dopłaty do wywozu.
3.
Oferty złożone nie podlegają wycofaniu.
1.
Przetarg wygrywają osoby, które zaproponowały najniższe stawki dopłaty.
2.
Jeżeli co najmniej dwie osoby zaproponowały tę samą najniższą stawkę, a ilość towarów objętych ich ofertami przekracza ilość towarów będących przedmiotem przetargu, Prezes Agencji Rynku Rolnego dokonuje redukcji ilości towarów, których dotyczą te oferty, proporcjonalnie do ilości towarów zgłoszonych w poszczególnych ofertach.
3.
Prezes Agencji Rynku Rolnego przekazuje osobom, które złożyły ofertę, informację o wyniku przetargu niezwłocznie po jego rozstrzygnięciu oraz:
1)
zwraca wadium osobom, które przegrały przetarg;
2)
zalicza wadium na poczet kaucji osobom, które wygrały przetarg.
1.
Osoba, która wygrała przetarg, składa wniosek o udzielenie pozwolenia na wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w art. 20 ust. 3.
2.
Pozwolenie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje ilość towaru ustaloną w drodze przetargu.
3.
Osobie, która nie złożyła wniosku w terminie, o którym mowa w ust. 1, nie zwraca się wadium.
1.
Dopłata do wywozu przysługuje, jeżeli towary:
1)
spełniają wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach;
2)
zostały całkowicie uzyskane lub wyprodukowane w kraju, z wyjątkiem towarów, które uprzednio były przedmiotem wywozu.
2.
Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, potwierdza świadectwo jakości handlowej towaru wydane stosownie do przepisów o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
3.
Do ustalania pochodzenia towarów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, stosuje się art. 16 Kodeksu celnego.
1.
Warunkiem uzyskania dopłaty do wywozu jest przedstawienie:
1)
Prezesowi Agencji Rynku Rolnego - pozwolenia, o którym mowa w art. 33 pkt 3, z adnotacją organu celnego potwierdzającą wywóz danego towaru w określonej ilości z polskiego obszaru celnego;
2)
Prezesowi Agencji Rynku Rolnego - dokumentu potwierdzającego dokonanie wwozu tego towaru do kraju przeznaczenia;
3)
Prezesowi Agencji Rynku Rolnego - świadectwa jakości handlowej, o którym mowa w art. 22 ust. 2;
4)
organowi celnemu - oświadczenia o wywozie danego towaru w określonej ilości, złożonego na formularzu, o którym mowa w ust. 3.
2.
Organ celny po dokonaniu na formularzu, o którym mowa w ust. 3, adnotacji potwierdzającej wywóz danego towaru w określonej ilości, przesyła ten formularz, w terminie 7 dni od dnia wyprowadzenia towaru z polskiego obszaru celnego, do Prezesa Agencji Rynku Rolnego.
3.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki, określi, w drodze rozporządzenia, dokumenty potwierdzające dokonanie wwozu towaru do kraju przeznaczenia oraz wzór formularza, na którym składa się oświadczenie o wywozie danego towaru w określonej ilości, mając na względzie zapewnienie prawidłowego dokonywania kontroli w tym zakresie.
1.
Na wniosek osoby krajowej składany Prezesowi Agencji Rynku Rolnego w terminie 6 miesięcy od dnia wyprowadzenia towaru z polskiego obszaru celnego, z zastrzeżeniem art. 25 ust. 2, wypłaca się dopłatę do wywozu.
2.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1-3.
3.
Prezes Agencji Rynku Rolnego wypłaca należną kwotę dopłaty do wywozu w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
1.
Prezes Agencji Rynku Rolnego, w drodze decyzji, odmawia wypłacenia dopłaty do wywozu, jeżeli:
1)
pozwolenie zostało wykorzystane w stopniu mniejszym niż 5%;
2)
nie zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 22, 23 oraz 24 ust. 1 i 2, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku niedotrzymania terminu określonego w art. 24 ust. 1 kwota przysługującej dopłaty ulega pomniejszeniu o 15%, a pozostała jej część ulega obniżeniu o 2% za każdy dzień przekroczenia tego terminu.
3.
Jeżeli pozwolenie zostało udzielone na wywóz określonej liczby sztuk danego towaru, wynik obliczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
4.
Od decyzji, o której mowa w ust. 1, przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw rynków rolnych.
5.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych, w sytuacji uzasadnionej szczególnymi okolicznościami, mając na uwadze właściwości towarów, ich przeznaczenie lub specyfikę obrotu tymi towarami z zagranicą, w rozporządzeniu, o którym mowa w art. 15 ust. 1, może określić przypadki, w których pomniejszenie kwoty wypłacanej dopłaty jest mniejsze niż w ust. 2.
1.
Prezes Agencji Rynku Rolnego oraz minister właściwy do spraw finansów publicznych sprawują nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy w zakresie dopłat do wywozu i w tym zakresie są upoważnieni do dokonywania kontroli.
2.
W ramach kontroli, o której mowa w ust. 1, osoby upoważnione przez Prezesa Agencji Rynku Rolnego lub ministra właściwego do spraw finansów publicznych mają prawo:
1)
wstępu do obiektów związanych z działalnością prowadzoną przez kontrolowane osoby;
2)
żądania pisemnych lub ustnych informacji związanych z przedmiotem kontroli;
3)
żądania okazywania towarów;
4)
żądania okazywania i udostępniania dokumentów związanych z przedmiotem kontroli.
3.
Osoba krajowa jest obowiązana przechowywać dokumenty związane z otrzymanymi dopłatami do wywozu przez okres co najmniej 5 lat, od końca roku, w którym dokumenty te zostały sporządzone.
1.
Jeżeli w wyniku kontroli, o której mowa w art. 26, ustalono, że osoba otrzymała dopłatę do wywozu nienależnie, jest ona obowiązana do jej zwrotu wraz z odsetkami ustalonymi dla zaległości podatkowych.
2.
Decyzję w sprawie zwrotu nienależnie wypłaconej dopłaty do wywozu wydaje Prezes Agencji Rynku Rolnego.
3.
Od decyzji, o której mowa w ust. 2, przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw rynków rolnych.
4.
Do postępowania w sprawie zwrotu nienależnie wypłaconej dopłaty do wywozu stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 i Nr 160, poz. 1083, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 11, poz. 95 i Nr 92, poz. 1062, z 2000 r. Nr 94, poz. 1037, Nr 116, poz. 1216, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1315, z 2001 r. Nr 16, poz. 166, Nr 39, poz. 459, Nr 42, poz. 475, Nr 110, poz. 1189, Nr 125, poz. 1368 i Nr 130, poz. 1452 oraz z 2002 r. Nr 89, poz. 804, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 169, poz. 1387).

Minister właściwy do spraw rynków rolnych, mając na względzie postanowienia Porozumienia WTO, w którym Rzeczpospolita Polska zastrzegła sobie możliwość stosowania dopłat do wywozu, określi, w drodze rozporządzenia, wykaz towarów rolnych, dla których można ustanowić dopłatę do wywozu.

1.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, w przypadkach uzasadnionych polityką rolną, mając na względzie kształtowanie się cen światowych, może, w drodze rozporządzenia, ustanowić opłatę wywozową od niektórych towarów rolnych, określając rodzaj towaru i stawkę tej opłaty.
2.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych, w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1, określi termin, od którego należy składać i rozpatrywać wnioski o udzielenie pozwolenia na wywóz towarów.
3.
Termin, o którym mowa w ust. 2, może biec od dnia ogłoszenia rozporządzenia o ustanowieniu opłaty wywozowej, z tym że organ udzielający pozwoleń udziela ich od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
1.
Opłata wywozowa jest wpłacana przez osobę krajową na rachunek Agencji Rynku Rolnego.
2.
Wniesienie opłaty wywozowej jest warunkiem uzyskania przez osobę krajową pozwolenia na wywóz towaru rolnego.

Kwotę opłaty wywozowej ustala się jako iloczyn stawki opłaty oraz ilości towaru objętej pozwoleniem na wywóz.

1.
W ramach dopłaty do wywozu, w przypadku, o którym mowa w art. 15 ust. 2 pkt 1, maksymalna ilość towaru, jaka może być wywieziona z dopłatą, jest rozdysponowywana proporcjonalnie do wielkości wnioskowanych.
2.
Rozdysponowanie maksymalnej ilość towaru, jaka może być wywieziona z dopłatą, o którym mowa w ust. 1, polega na udzieleniu pozwolenia, przy zachowaniu następujących zasad:
1)
rozpatruje się kompletne wnioski, otrzymane przez organ udzielający pozwoleń, w terminach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 15 ust. 3;
2)
wielkości określone we wniosku nie mogą przekraczać maksymalnej ilość towaru, jaka może być wywieziona z dopłatą;
3)
jeżeli suma wielkości określonych we wszystkich rozpatrywanych wnioskach nie przekracza maksymalnej ilość towaru, jaka może być wywieziona z dopłatą, wnioski te są uwzględniane;
4)
jeżeli suma wielkości określonych we wszystkich rozpatrywanych wnioskach przekracza maksymalną ilość towaru, jaka może być wywieziona z dopłatą, ilość ta jest rozdysponowywana proporcjonalnie do wielkości wnioskowanych, a wynik zaokrągla się do drugiej cyfry po przecinku;
5)
jeżeli pozwolenie ma być udzielone na wywóz określonej liczby sztuk danego towaru, wynik obliczenia, o którym mowa w pkt 4, zaokrągla się w dół do najbliższej liczby całkowitej;
6)
wielkości określone w pozwoleniu nie mogą przekraczać wielkości wnioskowanych;
7)
okres ważności pozwolenia wynosi 120 dni, chyba że w rozporządzeniu o ustanowieniu dopłaty do wywozu określono inny termin ważności, a wnioskodawca nie wystąpił o udzielenie pozwolenia na krótszy okres, z zastrzeżeniem art. 39 ust. 3.
3.
W ramach opłaty wywozowej, pozwolenia są udzielane, przy zachowaniu następujących zasad:
1)
rozpatruje się kompletne wnioski zgodnie z kolejnością ich otrzymania przez organ udzielający pozwoleń;
2)
pozwolenie jest udzielane na wnioskowaną ilość lub wartość towarów;
3)
okres ważności pozwolenia wynosi 120 dni, chyba że w rozporządzeniu o ustanowieniu opłaty wywozowej określono inny termin ważności, a wnioskodawca nie wystąpił o udzielenie pozwolenia na krótszy okres, z zastrzeżeniem art. 39 ust. 3.