Rozdział 7 - Biblioteki publiczne. - Biblioteki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.12.63

Akt utracił moc
Wersja od: 24 marca 1997 r.

Rozdział 7.

Biblioteki publiczne.

1.
Biblioteki publiczne służą rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych w społeczeństwie oraz współdziałają w upowszechnianiu wiedzy i rozwoju kultury.
2.
Prezydia rad narodowych 6 obowiązane są zakładać i utrzymywać biblioteki publiczne oraz zapewnić im odpowiednie warunki działania i rozwoju.
1.
Bezpośredni nadzór nad bibliotekami publicznymi sprawują organy prezydiów właściwych rad narodowych. 7
2.
Naczelny nadzór nad bibliotekami publicznymi sprawuje Minister Kultury i Sztuki.
1.
Obszar działania bibliotek publicznych powinien odpowiadać podziałowi administracyjnemu Państwa, jeżeli nie sprzeciwiają się temu komunikacyjne, demograficzne, topograficzne lub inne.
2.
Biblioteki publiczne działające na obszarze dwóch lub więcej rad narodowych, a mające siedzibę w jednej miejscowości mogą być łączone w jedną bibliotekę. W tym przypadku całość wydatków utrzymania biblioteki finansowana jest z budżetu jednej rady na zasadzie porozumienia, zaś pozostałe rady narodowe pokryuwają wydatki na ulepszenie działalności biblioteki na ich obszarze.
1.
Biblioteki publiczne prowadzą wypożyczalnie, cztelnie zaopatrzone w księgozbiór podręczny, czasopism pomoce słuchowo-wzrokowe.
2.
W zależności od potrzeb biblioteki publiczne prowadzą sieci biblioteczne, biblioteki objazdowe i punkty biblioteczne oraz stosują inne formy udostępniania materiałów bibliotecznych, uwzględniając szczególne potrzeby czytelnicze dzieci i młodzieży.
1.
Sieć bibliotek publicznych powinna być zorganizwoana w sposób zapewniający obywatelom:
1)
korzystanie z materiałów bibliotecznych dobranych stosownie do potrzeb ogółu mieszkańców oraz niezbędnych do samokształcenia i rozwoju kulturalnego.
2)
korzystanie z pomocy bibliograficznych oraz wszechstronnej informacji i fachowego poradnictwa w doborze lektury.
2.
Do zadań biblioteki publicznej stopnia wojewódzkiego należy:
1)
bezpośrednia obsługa biblioteczna miasta będącego jej siedzibą,
2)
wydawanie bibliotekom publicznym niższych stopni zaleceń w zakresie treści, organizacji, metod i programu pracy,
3)
udzielanie bibliotekom niższych stopni pomocy instrukcyjno-metodycznej, szkoleniowej, bibliograficznej i organizacyjnej,
4)
wypożyczanie tym bibliotekom książek i innych materiałów bibliotecznych,
5)
gromadzenie materiałów bibliotecznych dotyczących własnego regionu.
3.
Biblioteki publiczne stopnia powiatowego spełniają na obszarze swego działania zadania określone w ust. 2.
4.
Biblioteki publiczne miejskich i gromadzkich rad narodowych oraz rad narodowych osiedli wykonują na obszarze ich działania zadania określone w art. 26, współdziałając ze szkołami, placówkami kulturalno-oświatowymi i innymi Instytucjami oraz z organizacjami społecznymi i spółdzielczymi.
5.
Minister Kultury i Sztuki określa szczegółowe zasady i tryb organizacji oraz zasady działania sieci bibliotek publicznych.
1.
Szpitale i inne zakłady zamknięte służby zdrowia i opieki społecznej obowiązane są zapewnić pacjentom obsługę biblioteczną, odpowiadającą ich potrzebom kulturalnym i zdrowotnym.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Minister Kultury i Sztuki określą zasady organizacji obsługi bibliotecznej, o której mowa w ust. 1, oraz zasady współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi.
6 Z dniem 27 maja 1990 r. organy gminy zgodnie z art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198).
7 Z dniem 27 maja 1990 r. organy gminy zgodnie z art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198).