Rozdział 5 - Kontrola wytwórców blankietów dokumentów publicznych - Dokumenty publiczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.564 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 kwietnia 2024 r.

Rozdział  5

Kontrola wytwórców blankietów dokumentów publicznych

1. 
Minister i Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie przeprowadzają kontrolę:

1) wytwórcy blankietów dokumentów publicznych, o którym mowa w art. 17 ust. 1, w zakresie posiadania systemu zarządzania bezpieczeństwem potwierdzonego certyfikatem zgodności z normą ISO 14298:2013 oraz w zakresie spełniania warunku wytwarzania blankietów dokumentów publicznych w zakładzie produkcyjnym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) podmiotów, o których mowa w art. 18, innych niż Spółka w zakresie, o którym mowa w art. 19, oraz w zakresie spełniania przez te podmioty warunków określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 21.

2. 
Do kontroli, o której mowa w ust. 1, w zakresie nieuregulowanym w niniejszej ustawie stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r. poz. 236).
3. 
Zadania organu kontroli wynikające z ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców wykonuje Minister.
1. 
Minister w porozumieniu z Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego powołuje zespół kontrolujący i określa jego skład.
2. 
W skład zespołu kontrolującego wchodzą upoważniony pracownik urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zwanego dalej "Ministerstwem", oraz upoważniony funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
3. 
Zespołem kontrolującym kieruje upoważniony pracownik Ministerstwa.
4. 
Upoważnienie do przeprowadzania kontroli zawiera:
1)
oznaczenie organu wydającego upoważnienie oraz numer i datę wystawienia;
2)
wskazanie podstawy prawnej przeprowadzenia kontroli;
3)
imię, nazwisko i określenie stanowiska służbowego kontrolera;
4)
określenie zakresu kontroli;
5)
nazwę i adres kontrolowanego wytwórcy blankietów dokumentów publicznych;
6)
wskazanie okresu ważności upoważnienia;
7)
podpis wystawiającego upoważnienie.
1. 
Ustalenia dokonane w trakcie kontroli opisuje się w protokole, który zawiera:
1)
nazwę i adres kontrolowanego wytwórcy blankietów dokumentów publicznych;
2)
imiona, nazwiska i określenie stanowisk służbowych członków zespołu kontrolującego;
3)
datę rozpoczęcia i datę zakończenia kontroli;
4)
oznaczenie czynności i miejsca przeprowadzenia kontroli;
5)
opis przebiegu kontroli, treść złożonych wyjaśnień i oświadczeń.
2. 
Protokół podpisują członkowie zespołu kontrolującego.

Kierujący kontrolą przekazuje kontrolowanemu wytwórcy blankietów dokumentów publicznych protokół wraz z pouczeniem o prawie do zgłoszenia umotywowanych pisemnych zastrzeżeń.

1. 
Kontrolowany wytwórca blankietów dokumentów publicznych ma prawo do zgłoszenia umotywowanych pisemnych zastrzeżeń do protokołu w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania protokołu.
2. 
Termin, o którym mowa w ust. 1, może być przedłużony na wniosek kontrolowanego wytwórcy blankietów dokumentów publicznych, złożony przed jego upływem na czas oznaczony przez kierującego kontrolą.
1. 
Zastrzeżenia do protokołu rozpatruje pracownik Ministerstwa upoważniony przez Ministra do tej czynności.
2. 
Pracownik, o którym mowa w ust. 1:
1)
odrzuca zastrzeżenia do protokołu zgłoszone przez osobę nieuprawnioną lub zgłoszone po upływie terminu i zawiadamia o tym zgłaszającego zastrzeżenia do protokołu, informując na piśmie o przyczynach, albo
2)
uwzględnia zastrzeżenia do protokołu w całości lub w części albo je oddala.
3. 
Kontrolowany wytwórca blankietów dokumentów publicznych może w każdym czasie wycofać zgłoszone zastrzeżenia do protokołu. Wycofane zastrzeżenia do protokołu pozostawia się bez rozpatrzenia.
4. 
Kontrolowanemu wytwórcy blankietów dokumentów publicznych przysługuje prawo do odwołania do Ministra w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania zawiadomienia o odrzuceniu zastrzeżeń do protokołu.
5. 
Minister rozpatruje odwołanie i o rozstrzygnięciu informuje na piśmie kontrolowanego wytwórcę blankietów dokumentów publicznych.
1. 
Pracownik, o którym mowa w art. 27 ust. 1, przekazuje kontrolowanemu wytwórcy blankietów dokumentów publicznych stanowisko wobec oddalonych zastrzeżeń do protokołu.
2. 
Kontrolowanemu wytwórcy blankietów dokumentów publicznych przysługuje prawo do odwołania do Ministra w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania stanowiska o oddaleniu zastrzeżeń do protokołu.
3. 
Minister rozpatruje odwołanie i o rozstrzygnięciu informuje na piśmie kontrolowanego wytwórcę blankietów dokumentów publicznych.

W przypadku uwzględnienia zastrzeżeń do protokołu pracownik, o którym mowa w art. 27 ust. 1, dokonuje zmian w protokole i przekazuje zmieniony protokół kontrolowanemu wytwórcy blankietów dokumentów publicznych.

1. 
Na podstawie protokołu pracownik, o którym mowa w art. 27 ust. 1, sporządza wystąpienie pokontrolne.
2. 
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wystąpienie pokontrolne zawiera wnioski i zalecenia oraz wskazanie zakresu, przyczyn i skutków stwierdzonych nieprawidłowości.

Minister podpisuje wystąpienie pokontrolne i przekazuje kontrolowanemu wytwórcy blankietów dokumentów publicznych.

Od wystąpienia pokontrolnego nie przysługują środki odwoławcze.

Kontrolowany wytwórca blankietów dokumentów publicznych, w terminie wyznaczonym przez Ministra, informuje Ministra o sposobie wykonania zaleceń, wykorzystaniu wniosków lub przyczynach ich niewykorzystania albo o innym sposobie usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.