Rozdział 1 - Postępowanie w sprawie wzruszenia prawomocnego orzeczenia - Dyscyplina wojskowa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.1489 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 16 sierpnia 2021 r.

Rozdział  1

Postępowanie w sprawie wzruszenia prawomocnego orzeczenia

Prawomocne orzeczenie organu orzekającego zmienia się albo uchyla, jeżeli:

1)
ujawniono nowe okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia sprawy;
2)
wydano je z rażącym naruszeniem przepisów prawa, które mogło mieć istotny wpływ na jego treść;
3)
zostało ono wydane w oparciu o orzeczenie lub decyzję innego organu, które zostały następnie uchylone albo zmienione w istotnym zakresie, a miały znaczący wpływ na rozstrzygnięcie sprawy.
1. 
Wzruszenie prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego następuje:
1)
na wniosek prokuratora do spraw wojskowych lub organu kontroli;
2)
w trybie nadzoru nad wykonaniem ukarania oraz w ramach działalności kontrolnej prowadzonych w resorcie obrony narodowej, przez wyższego przełożonego dyscyplinarnego lub właściwy sąd wojskowy;
3)
na wniosek ukaranego, pokrzywdzonego lub organu, na wniosek którego wszczęto postępowanie dyscyplinarne.
2. 
Uchylenie lub zmiana prawomocnego orzeczenia w trybie nadzoru następuje z urzędu.

Do wzruszenia prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego uprawniony jest:

1)
kolejny w hierarchii służbowej wyższy przełożony dyscyplinarny nad organem, który wydał prawomocne orzeczenie, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;
2)
wojskowy sąd garnizonowy - jeżeli orzeczenie zostało wydane przez przełożonego dyscyplinarnego, wymienionego w art. 4 ust. 1 pkt 1, lub dotyczyło wymierzenia kary dyscyplinarnej, o której mowa w art. 24 pkt 5 i 7;
3)
wojskowy sąd okręgowy - jeżeli orzeczenie uprawomocniło się w wyniku rozpoznania odwołania przez wojskowy sąd garnizonowy.
1. 
Nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wniosku rzecznika dyscyplinarnego, który badał przesłanki wzruszenia prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego, wyższy przełożony dyscyplinarny:
1)
wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wzruszenia prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego albo
2)
wszczyna postępowanie w sprawie wzruszenia prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego oraz wyznacza termin i miejsce jej rozpatrzenia.
2. 
W przypadku wniosku rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania w sprawie wzruszenia prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego, do czasu jego wszczęcia i wydania orzeczenia o zmianie lub uchyleniu prawomocnego orzeczenia, wyższy przełożony dyscyplinarny może orzec o odroczeniu wykonania lub przerwaniu wykonywania kary lub środka dyscyplinarnego, które nie zostały wykonane w całości lub w części.
3. 
Na postanowienie o odmowie wzruszenia prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego osobom lub organom, o których mowa w art. 71 ust. 1 pkt 1 i 2, przysługuje zażalenie, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia, do kolejnego w hierarchii służbowej wyższego przełożonego dyscyplinarnego lub właściwego sądu wojskowego.

W trakcie rozpatrywania sprawy o wzruszenie prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego wyższy przełożony dyscyplinarny w szczególności:

1)
wysłuchuje rzecznika dyscyplinarnego, jeżeli polecił mu się stawić;
2)
wysłuchuje, jeżeli się stawili:
a)
ukaranego,
b)
obrońcę ukaranego, jeżeli został ustanowiony.
1. 
Wyższy przełożony dyscyplinarny lub sąd wojskowy, w razie:
1)
zmiany prawomocnego orzeczenia, która może nastąpić na korzyść obwinionego, a jeżeli nie wystąpiły przesłanki, o których mowa w art. 22, na jego niekorzyść - orzeka o ukaraniu odmiennie niż w prawomocnym orzeczeniu dyscyplinarnym albo o odstąpieniu od ukarania;
2)
uchylenia w całości lub w części prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego - orzeka o uniewinnieniu, umorzeniu postępowania dyscyplinarnego albo przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia, jeżeli nie upłynął okres przedawnienia ukarania dyscyplinarnego.
2. 
Od orzeczenia, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje odwołanie.
3. 
W sprawach nieuregulowanych w tym rozdziale stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania dyscyplinarnego w trybie zwykłym.