Rozdział 3 - Zasady i formy wspierania podmiotów ekonomii społecznej na poziomie regionalnym - Ekonomia społeczna

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.113 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 stycznia 2024 r.

Rozdział  3

Zasady i formy wspierania podmiotów ekonomii społecznej na poziomie regionalnym

1. 
Samorząd województwa koordynuje w województwie działania na rzecz rozwoju ekonomii społecznej, w szczególności:
1)
opracowuje regionalny program rozwoju na rzecz ekonomii społecznej na podstawie ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, zgodny ze strategią rozwoju województwa w zakresie polityki społecznej;
2)
opracowuje i konsultuje z podmiotami ekonomii społecznej zakres interwencji w obszarze ekonomii społecznej w programach oraz innych dokumentach, w szczególności służących realizacji umowy partnerstwa, o której mowa w art. 5 pkt 9a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju;
3)
wspiera tworzenie wspólnych przedsięwzięć podmiotów ekonomii społecznej w celu zwiększenia ich potencjału oraz wspólnej realizacji usług społecznych;
4)
upowszechnia wiedzę o ekonomii społecznej na poziomie regionalnym.
2. 
Działania, o których mowa w ust. 1, są wykonywane przy pomocy regionalnego ośrodka polityki społecznej.
1. 
Na terenie województwa działa Regionalny Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej, zwany dalej "Regionalnym Komitetem".
2. 
Do zadań Regionalnego Komitetu należy:
1)
przedstawianie opinii o regionalnym programie rozwoju na rzecz ekonomii społecznej oraz projektach uchwał organów samorządu województwa dotyczących funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej;
2)
zapoznawanie się z efektami realizacji regionalnego programu rozwoju na rzecz ekonomii społecznej oraz przedstawianie opinii w tym zakresie.
1. 
Regionalny Komitet składa się z przedstawicieli:
1)
marszałka województwa;
2)
wojewody;
3)
jednostek samorządu terytorialnego;
4)
podmiotów ekonomii społecznej;
5)
wojewódzkiej rady działalności pożytku publicznego;
6)
związków spółdzielczych;
7)
instytutów badawczych;
8)
uczelni;
9)
związków zawodowych;
10)
organizacji pracodawców.
2. 
Członków Regionalnego Komitetu powołuje i odwołuje marszałek województwa.
3. 
Marszałek województwa odwołuje członka Regionalnego Komitetu:
1)
na jego wniosek;
2)
na wniosek podmiotu, o którym mowa w ust. 1, reprezentowanego przez odwoływanego członka;
3)
w przypadku skazania członka Regionalnego Komitetu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo;
4)
w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na trzech kolejnych posiedzeniach Regionalnego Komitetu;
5)
w innych uzasadnionych przypadkach.
4. 
Zarząd województwa określi, w drodze uchwały, organizację, koszty funkcjonowania oraz tryb powołania członków i działania Regionalnego Komitetu.
1. 
Koszty funkcjonowania Regionalnego Komitetu związane z obsługą administracyjno-biurową oraz uczestnictwem w jego posiedzeniach członków i osób niebędących jego członkami pokrywa się z budżetu samorządu województwa.
2. 
Koszty, o których mowa w ust. 1, mogą być finansowane z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2-3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
1. 
Samorząd województwa zapewnia realizację usług, o których mowa w art. 29.
2. 
Samorząd województwa samodzielnie realizuje usługi, o których mowa w art. 29, lub zleca ich realizację akredytowanemu ośrodkowi wsparcia ekonomii społecznej w trybie otwartego konkursu ofert, o którym mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub stosując przepisy ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 818) lub ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz. U. poz. 1079).
3. 
Zadanie, o którym mowa w ust. 1, jest finansowane ze środków budżetu samorządu województwa oraz może być finansowane z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2-3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
4. 
Samorząd województwa określa w regionalnym programie rozwoju na rzecz ekonomii społecznej sposób realizacji usług, o których mowa w art. 29, mając na względzie potrzebę zapewnienia na terenie całego województwa równego dostępu do tych usług.