Eksperci powoływani w celu rzetelnej i bezstronnej oceny projektów realizowanych w ramach programów operacyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.93.626

Akt utracił moc
Wersja od: 29 maja 2007 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO1)
z dnia 21 maja 2007 r.
w sprawie ekspertów powoływanych w celu rzetelnej i bezstronnej oceny projektów realizowanych w ramach programów operacyjnych

Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. Nr 227, poz. 1658) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, jakie muszą spełniać eksperci powoływani w celu rzetelnej i bezstronnej oceny projektów realizowanych w ramach programów operacyjnych, zwani dalej "ekspertami";
2)
szczegółowe zasady powoływania i odwoływania ekspertów;
3)
przesłanki skreślenia z listy ekspertów uprawnionych do oceny projektów w ramach programów operacyjnych, zwanej dalej "listą ekspertów";
4)
warunki wynagradzania ekspertów za wydane opinie do projektów.
Ekspertem może zostać osoba, która spełnia następujące warunki:
1)
posiada wykształcenie wyższe i legitymuje się dyplomem magistra lub inżyniera w dziedzinach objętych programami operacyjnymi;
2)
posiada minimum 3-letnie doświadczenie zawodowe w dziedzinach objętych programami operacyjnymi;
3)
posiada doświadczenie zawodowe z zakresu analizy finansowej i ekonomicznej oraz zasad finansowania projektów ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej;
4)
korzysta w pełni z praw publicznych;
5)
ma pełną zdolność do czynności prawnych;
6)
nie była karana za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe;
7)
złożyła oświadczenie o gotowości do rzetelnej i bezstronnej oceny projektów.
1.
W celu powołania eksperta minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego, zwany dalej "ministrem", zamieszcza w dzienniku o zasięgu krajowym oraz na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ogłoszenie w sprawie możliwości ubiegania się o wpis na listę ekspertów.
2.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
zaproszenie do złożenia wniosku o wpis na listę ekspertów, zwanego dalej "wnioskiem", wraz z określeniem warunków, o których mowa w § 2;
2)
formularz kwestionariusza osobowego;
3)
nazwę i adres instytucji zarządzającej, do której należy składać wniosek;
4)
termin złożenia wniosku.
3.
Wniosek zawiera:
1)
wypełniony formularz kwestionariusza osobowego, o którym mowa w ust. 2 pkt 2;
2)
oświadczenie zainteresowanego o gotowości do rzetelnej i bezstronnej oceny projektów, o którym mowa w § 2 pkt 7;
3)
oświadczenie zainteresowanego, że spełnia warunki, o których mowa w § 2 pkt 4-6.
4.
Do wniosku dołącza się kopie dokumentów stwierdzających spełnienie warunków, o których mowa w § 2 pkt 1-3.
5.
Wnioski złożone po terminie, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, lub niespełniające warunków, o których mowa w ust. 3 i 4, pozostawia się bez rozpatrzenia.
Nabór ekspertów jest przeprowadzany w zależności od potrzeb związanych z opiniowaniem projektów.
1.
Minister powołuje ekspertów po rozpatrzeniu wniosków oraz:
1)
odbyciu rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami na ekspertów - w przypadku programów operacyjnych, o których mowa w art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, zwanej dalej "ustawą";
2)
z uwzględnieniem rekomendacji instytucji zarządzających - w przypadku programów operacyjnych, o których mowa w art. 18 pkt 1 ustawy, i regionalnych programów operacyjnych.
2.
Rekomendacji, o których mowa w ust. 1 pkt 2, dokonują właściwe instytucje zarządzające programami operacyjnymi po zaopiniowaniu wniosków oraz odbyciu rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami na ekspertów, w terminie 30 dni od dnia, w którym upłynął termin, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 4.
1.
Minister, w terminie 7 dni od dnia powołania eksperta, dokonuje wpisu na listę ekspertów, o czym pisemnie informuje eksperta oraz instytucję zarządzającą programem operacyjnym - w przypadku programów operacyjnych, o których mowa w art. 18 pkt 1 ustawy, i regionalnych programów operacyjnych.
2.
Lista ekspertów zamieszczana jest na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
1.
Wpis na listę ekspertów obejmuje następujące dane:
1)
imię i nazwisko eksperta;
2)
dziedzinę wiedzy eksperta objętą programami operacyjnymi;
3)
informację o stopniach lub tytułach naukowych albo innych stopniach lub tytułach uzyskanych w określonej dziedzinie;
4)
adres do korespondencji;
5)
okres, na który ekspert został powołany;
6)
datę wpisu na listę ekspertów.
2.
Ekspert niezwłocznie informuje ministra o zmianie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4.
1.
Przy korzystaniu z usług świadczonych przez ekspertów stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.2)) dotyczące wyłączenia pracownika oraz organu.
2.
Ekspert przed przystąpieniem do oceny projektu realizowanego w ramach programu operacyjnego składa instytucji korzystającej z jego usługi oświadczenie, że nie zachodzi żadna z okoliczności powodujących wyłączenie go z udziału w ocenie projektu na podstawie ustawy, o której mowa w ust. 1, oraz że nie zachodzą żadne okoliczności mogące budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności względem podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie lub podmiotu, który złożył lub przygotowywał wniosek będący przedmiotem oceny. Oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
1.
Minister dokonuje raz w roku analizy pracy ekspertów na podstawie informacji instytucji zarządzających programami operacyjnymi.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, zawierają opinie i uwagi do jakości usług świadczonych przez ekspertów.
Minister odwołuje eksperta w przypadku, gdy ekspert:
1)
przestał spełniać jeden z warunków, o których mowa w § 2 pkt 4-6;
2)
poświadczył nieprawdę w oświadczeniu, o którym mowa w § 8 ust. 2;
3)
został negatywnie oceniony w ramach analizy, o której mowa w § 9 ust. 1;
4)
złożył wniosek o odwołanie.
Minister dokonuje skreślenia z listy ekspertów w przypadku:
1)
odwołania eksperta;
2)
upływu okresu, na który został powołany;
3)
śmierci eksperta.
Ekspert zostaje niezwłocznie powiadomiony o skreśleniu z listy ekspertów wraz z podaniem przyczyny oraz terminem skreślenia, z wyłączeniem przypadku, o którym mowa w § 11 pkt 3.
1.
Ekspertowi przysługuje wynagrodzenie za każdą wydaną opinię, w wysokości ustalonej przez instytucję korzystającą z opinii eksperta, z uwzględnieniem wymaganego wkładu pracy i specjalistycznego charakteru sporządzanej opinii, nieprzekraczającej trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedzający rok sporządzenia opinii.
2.
Instytucja korzystająca z opinii eksperta może ustalić wynagrodzenie wyższe od określonego w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem i stopniem złożoności opiniowanego projektu. W tym przypadku wynagrodzenie nie może zostać podwyższone więcej niż o 50 % maksymalnego wynagrodzenia określonego w ust. 1.
3.
Wynagrodzenie jest wypłacane przez instytucję korzystającą z opinii eksperta.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rozwoju Regionalnego kieruje działem administracji rządowej - rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju Regionalnego (Dz. U. Nr 131, poz. 916).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 509, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 169, poz. 1387, z 2003 r. Nr 130, poz. 1188 i Nr 170, poz. 1660, z 2004 r. Nr 162, poz. 1692 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 78, poz. 682 i Nr 181, poz. 1524.