Art. 31. - Inspekcja Celna.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.71.449

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2003 r.
Art.  31.
1.
Funkcjonariuszem Inspekcji Celnej może być osoba, która:
1)
posiada wyłącznie obywatelstwo polskie,
2)
ma nienaganną opinię i nie była karana za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
3)
posiada wyższe wykształcenie,
4)
złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny.
2.
Generalny Inspektor Celny może powołać na stanowisko funkcjonariusza Inspekcji Celnej osobę nie spełniającą warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, w przypadku posiadania przez nią szczególnie przydatnych umiejętności.
3.
Pracownik zatrudniony po raz pierwszy w Inspekcji Celnej odbywa dwunastomiesięczną praktykę zakończoną kursem specjalistycznym oraz egzaminem kwalifikacyjnym.
4.
Generalny Inspektor Celny może zaliczyć na poczet praktyki poprzednie zatrudnienie umożliwiające nabycie umiejętności przydatnych do wykonywania zadań i czynności przewidzianych w niniejszej ustawie i skrócić okres praktyki do sześciu miesięcy.
5.
Pracownik, który spełnia warunki określone w ust. 1 i 3, może być powołany przez Generalnego Inspektora Celnego na stanowisko funkcjonariusza Inspekcji Celnej.
6.
Pracownik, który otrzymał negatywną ocenę z egzaminu kwalifikacyjnego, może ponownie składać taki egzamin - nie wcześniej jednak niż po upływie sześciu miesięcy.
7. 13
Minister Finansów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki odbywania praktyki oraz sposób organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych, a także obowiązujące kryteria kwalifikacji, z uwzględnieniem:
1)
czasu trwania praktyki i wiedzy niezbędnej dla funkcjonariuszy Inspekcji Celnej,
2)
kryteriów oceny osób przystępujących do egzaminu kwalifikacyjnego oraz trybu jego przeprowadzania.
13 Art. 31 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23 września 1998 r. (Dz.U.98.137.886) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 listopada 1998 r.