Rozdział 2 - Kooperatywy mieszkaniowe - Kooperatywy mieszkaniowe oraz zasady zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.28

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 stycznia 2023 r.

Rozdział  2

Kooperatywy mieszkaniowe

1. 
Członkowie kooperatywy mieszkaniowej współdziałają w celu realizacji inwestycji mieszkaniowej.
2. 
Kooperatywę mieszkaniową tworzy co najmniej trzech członków. Członkiem kooperatywy mieszkaniowej może być wyłącznie osoba fizyczna.
1. 
Zasady współdziałania członków kooperatywy mieszkaniowej określa:
1)
umowa kooperatywy mieszkaniowej albo
2)
umowa spółki cywilnej.
2. 
Umowę określającą zasady współdziałania członków kooperatywy mieszkaniowej zawiera się w formie aktu notarialnego.
1. 
Umowa kooperatywy mieszkaniowej określa co najmniej:
1)
przedmiot inwestycji mieszkaniowej, o którym mowa w art. 2 ust. 1;
2)
planowaną w ramach inwestycji mieszkaniowej liczbę lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzin nych, w których nie wyodrębniono lokalu;
3)
zasady finansowania inwestycji mieszkaniowej;
4)
zasady rozliczenia inwestycji mieszkaniowej;
5)
sposób prowadzenia spraw i podejmowania decyzji;
6)
zasady reprezentacji;
7)
zasady przystąpienia do umowy oraz zasady odstąpienia od umowy;
8)
czas trwania umowy;
9)
zasady rozwiązania umowy.
2. 
Strony umowy kooperatywy mieszkaniowej ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania związane z realizacją inwestycji mieszkaniowej.

Zasady współdziałania członków kooperatywy mieszkaniowej może określać umowa spółki cywilnej, jeżeli:

1)
wspólnym celem gospodarczym, do którego na podstawie tej umowy są zobowiązane dążyć strony, jest realizacja inwestycji mieszkaniowej;
2)
w umowie tej określono:
a)
przedmiot inwestycji mieszkaniowej, o którym mowa w art. 2 ust. 1,
b)
planowaną w ramach inwestycji mieszkaniowej liczbę lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których nie wyodrębniono lokalu,
c)
wielkości udziałów stron umowy w majątku wspólnym w przypadku rozwiązania spółki;
3)
nazwa tej spółki zawiera określenie "kooperatywa mieszkaniowa".

Do umowy określającej zasady współdziałania członków kooperatywy mieszkaniowej załącza się:

1)
informację, że do współdziałania na podstawie tej umowy nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. poz. 1177), w szczególności że środki pieniężne wpłacane na poczet realizacji tej umowy nie są objęte ochroną przewidzianą w tej ustawie;
2)
oświadczenia stron tej umowy o zapoznaniu się z informacją, o której mowa w pkt 1.
1. 
W przypadku gdy liczba stron umowy określającej zasady współdziałania członków kooperatywy mieszkaniowej zmniejszy się do dwóch, umowa wygasa po upływie sześciu miesięcy od dnia, w którym nastąpiło to zmniejszenie, chyba że przed upływem tego terminu liczba stron umowy zwiększy się do co najmniej trzech.
2. 
W przypadku gdy do zmniejszenia liczby stron umowy określającej zasady współdziałania członków kooperatywy mieszkaniowej dojdzie w wyniku śmierci strony, przepisu ust. 1 nie stosuje się.

Wydatki ponoszone w związku z realizacją inwestycji mieszkaniowej członkowie kooperatywy mieszkaniowej pokrywają za pośrednictwem rachunku powierniczego, o którym mowa w art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 2324, 2339, 2640 i 2707), chyba że w umowie określającej zasady współdziałania członków kooperatywy mieszkaniowej określono inne zasady pokrywania tych wydatków.

1. 
Niezwłocznie po zakończeniu inwestycji mieszkaniowej:
1)
członkowie kooperatywy mieszkaniowej występują z wnioskiem o podział nieruchomości w celu zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi - w przypadku inwestycji mieszkaniowej obejmującej budynki mieszkalne jednorodzinne;
2)
ustanawia się na rzecz członków kooperatywy mieszkaniowej odrębną własność lokali na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - w przypadku inwestycji mieszkaniowej obejmującej lokale.
2. 
Podział nieruchomości, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może nastąpić niezależnie od istnienia i ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przepis art. 95 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899 oraz z 2022 r. poz. 1846 i 2185) stosuje się.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, przez członka kooperatywy mieszkaniowej rozumie się również:
1)
własne lub przysposobione dziecko członka kooperatywy mieszkaniowej;
2)
spadkobiercę członka kooperatywy mieszkaniowej.