Rozdział 5 - Uznawanie ośrodków szkoleniowych - Kwalifikacja i przeszkolenie członków załóg jachtów komercyjnych oraz warunki ich uzyskiwania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.490

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 marca 2018 r.

Rozdział  5

Uznawanie ośrodków szkoleniowych

§  35. 
Ośrodek szkoleniowy uznaje się w zakresie szkolenia członków załóg jachtów komercyjnych, jeżeli spełnia następujące kryteria:
1)
posiada wyznaczoną osobę odpowiedzialną za proces szkolenia i egzaminowania;
2)
szkolenia kwalifikacyjne są prowadzone:
a)
zgodnie z programami szkoleń opracowanymi przez ośrodek na podstawie ramowych programów szkolenia i wymagań egzaminacyjnych dla poszczególnych dokumentów kwalifikacyjnych, stanowiących załącznik nr 4 do rozporządzenia, przy czym w przypadku gdy szkolenia są prowadzone w języku angielskim, programy te są opracowywane w języku angielskim,
b)
przez odpowiednio wykwalifikowaną kadrę zgodnie z § 46,
c)
w odpowiednio wyposażonych salach i na sprzęcie wymaganym do właściwego przeprowadzenia szkolenia zgodnie z § 47;
3)
zapewnia:
a)
prawidłowy przebieg szkolenia w celu osiągnięcia zakładanych efektów szkolenia, w szczególności uwzględniający sprawdzenie nabytej wiedzy po zakończeniu każdego etapu szkolenia,
b)
prawidłowy sposób zaliczania praktyki nadzorowanej i wystawiania zaświadczenia o zaliczeniu książki praktyk - jeżeli ma ona zastosowanie,
c)
sprawdzenie spełnienia warunków wstępnych do przyjęcia kandydatów na szkolenia,
d)
pełną informację w swoich siedzibach oraz na swoich stronach internetowych na temat warunków organizacji i przeprowadzenia szkolenia,
e)
prawidłowy przebieg zaliczenia szkolenia, w tym zaliczenia części praktycznej szkolenia, zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi;
4)
posiada system zarządzania jakością potwierdzony odpowiednim certyfikatem i obejmujący procesy dotyczące szkoleń, w szczególności:
a)
przygotowania i realizacji programów szkoleń,
b)
rekrutacji, oceniania i szkolenia kadry dydaktycznej,
c)
przygotowania i organizowania praktyk morskich oraz ich nadzorowania i zaliczania książki praktyk - jeżeli mają one zastosowanie,
d)
zasad oceniania poziomu osiąganych kompetencji oraz kryteria zaliczania,
e)
dokumentowania, monitorowania i oceniania prowadzonych szkoleń,
f)
kontroli jakości szkoleń,
g)
realizacji zaliczenia części praktycznej szkolenia - jeśli ma ona zastosowanie

- przy czym w nowo tworzonych ośrodkach szkoleniowych system zarządzania jakością powinien być potwierdzony certyfikatem w okresie roku od rozpoczęcia działalności szkoleniowej.

§  36. 
1. 
Wniosek o przeprowadzenie audytu, o którym mowa w art. 75 ust. 1 ustawy, składa kierownik ośrodka szkoleniowego do ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wraz z wymaganymi dokumentami może być sporządzony w języku angielskim w przypadku ośrodków szkoleniowych znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Wniosek o przeprowadzenie audytu, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 3 ustawy, składa się na 3 miesiące przed:
1)
połową okresu ważności uznania, jeżeli proces szkolenia trwa co najmniej 2 lata;
2)
datą rocznicową, jeżeli proces szkolenia trwa nie dłużej niż 2 lata.
4. 
Wniosek o przeprowadzenie audytu, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 4 ustawy, składa się nie później niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności aktualnego uznania.
§  37. 
1. 
Audyty, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 1-3 ustawy, przeprowadza się w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia kompletnego wniosku.
2. 
Audyt, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 4 ustawy, przeprowadza się przed upływem terminu ważności aktualnego uznania.
3. 
Przeprowadzenie audytu, o którym mowa w art. 75 ust. 2 ustawy, nie wymaga wcześniejszego powiadomienia kierownika ośrodka.
4. 
Audyt, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy, może być przeprowadzony z audytem, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 3 ustawy, albo z audytem, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 4 ustawy.
§  38. 
1. 
Do wniosku o przeprowadzenie audytu, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy, należy dołączyć:
1)
kopię statutu ośrodka szkoleniowego;
2)
kopię aktu założycielskiego ośrodka szkoleniowego;
3)
kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego - w przypadku placówek niepublicznych zakładanych przez osoby prawne i fizyczne;
4)
kopię dokumentu potwierdzającego wpis ośrodka szkoleniowego do rejestru jednostek szkoleniowych zgodnie z przepisami państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa trzeciego, w którym został utworzony, o ile taki rejestr jest prowadzony;
5)
wykaz działalności szkoleniowej w zakresie dotyczącym uznania;
6)
kopię ważnego certyfikatu systemu zarządzania jakością w zakresie działalności szkoleniowej objętej uznaniem, wraz z opisem procesów, o których mowa w § 35 pkt 4;
7)
opis wewnętrznego systemu zapewnienia jakości szkolenia;
8)
informację dotyczącą kadry dydaktycznej ośrodka szkoleniowego obejmującą imiona, nazwiska, zakres i poziom kwalifikacji, w tym kwalifikacji zawodowych potwierdzonych dokumentem, o którym mowa w art. 63 pkt 1, 2 i 5 ustawy, i kwalifikacji żeglarskich, oraz wskazanie zajęć prowadzonych przez tę kadrę;
9)
programy szkolenia dotyczące szkoleń zgłoszonych do uznania lub prowadzonych w zakresie uznania zawierające w szczególności:
a)
szczegółowe zagadnienia i treści tematyczne wraz z celami szkolenia określającymi poziom kompetencji, które powinny być osiągnięte przez uczestnika szkolenia,
b)
opis metod sprawdzania wiedzy, umiejętności i oceny kompetencji,
c)
opis metod nadzorowania i zaliczania książek praktyk będących integralną częścią szkolenia,
d)
spis posiadanych pomocy dydaktycznych niezbędnych do szkolenia w zakresie objętym uznaniem;
10)
wzory zaświadczeń ukończenia szkoleń;
11)
opis bazy szkoleniowej oraz wykaz wyposażenia posiadanego przez ośrodek szkoleniowy prowadzący szkolenie;
12)
opis warunków przeprowadzania zaliczenia części praktycznej objętej zakresem szkolenia;
13)
kopię dowodu wpłaty za przeprowadzenie audytu.
2. 
Do wniosku o przeprowadzenie audytu, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy, należy dołączyć dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 5-9 i 11-13, oraz pozostałe dokumenty wskazane w ust. 1, jeżeli wprowadzono w nich zmiany.
3. 
Do wniosku o przeprowadzenie audytu, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 3 ustawy, należy dołączyć dokumenty, o których mowa w ust. 1, jeżeli wprowadzono w nich zmiany.
4. 
W przypadku szkoleń prowadzonych w języku angielskim do wniosku o przeprowadzenie audytu, o którym mowa w art. 75 ust. 1 ustawy, należy dołączyć dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 9 i 10, sporządzone w języku angielskim.
§  39. 
Audytowi przeprowadzanemu w ośrodku szkoleniowym w zakresie uznania podlegają:
1)
działalność ośrodka szkoleniowego oraz organizacja procesu szkolenia zgodnie z uprawnieniami posiadanymi przez ośrodek;
2)
dokumentacja szkolenia prowadzonego w ośrodku szkoleniowym;
3)
zgodność kwalifikacji kadry dydaktycznej ośrodka szkoleniowego, w tym kwalifikacji zawodowych potwierdzonych dokumentem, o którym mowa w art. 63 pkt 1, 2 i 5 ustawy, i żeglarskich, z minimalnymi wymaganymi kwalifikacjami do prowadzenia poszczególnych zajęć;
4)
zasady przeprowadzania i wyniki okresowych ocen pracy kadry dydaktycznej ośrodka szkoleniowego;
5)
zakres oraz działanie systemu zarządzania jakością obejmujące proces szkolenia w odniesieniu do przepisów rozporządzenia, ustawy i Konwencji STCW.
§  40. 
1. 
Wniosek o przeprowadzenie audytu, o którym mowa w art. 75 ust. 1 ustawy, wraz z załączonymi dokumentami, o których mowa w § 38, składa się w postaci papierowej lub elektronicznej.
2. 
Wniosek o przeprowadzenie audytu, o którym mowa w art. 75 ust. 1 ustawy, w postaci elektronicznej i dokumenty, o których mowa w § 38, w postaci kopii elektronicznych kierownik ośrodka opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
3. 
Do wniosków o przeprowadzenie audytu, o którym mowa w art. 75 ust. 1 ustawy, w postaci papierowej można dołączyć dokumenty, o których mowa w § 38, zapisane na elektronicznym nośniku danych.
§  41. 
1. 
W ramach audytu zespół audytujący:
1)
weryfikuje wniosek o przeprowadzenie audytu, o którym mowa w art. 75 ust. 1 ustawy, wraz z załączonymi dokumentami;
2)
przeprowadza czynności audytowe w ośrodku szkoleniowym obejmujące weryfikację zgodności przedstawionej przez ośrodek dokumentacji ze stanem faktycznym;
3)
weryfikuje podjęte działania korygujące wynikające ze sporządzonych kart niezgodności, o których mowa w § 42 ust. 4.
2. 
W ramach audytu, o którym mowa w art. 75 ust. 2 ustawy, zespół audytujący przeprowadza czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2, w zakresie, jaki stanowi przedmiot tego audytu.
§  42. 
1. 
Zespół audytujący, po przeprowadzonych czynnościach audytowych, o których mowa w § 41 ust. 1 pkt 2, sporządza sprawozdanie w postaci papierowej w dwóch egzemplarzach.
2. 
Audytor wiodący przekazuje sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, kierownikowi ośrodka szkoleniowego. Drugi egzemplarz sprawozdania przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej.
3. 
Audytor wiodący wnioskuje do ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej o udzielenie albo nieudzielenie uznania, zmianę zakresu uznania, potwierdzenie uznania lub odnowienie ważności uznania, zawieszenie uznania albo cofnięcie uznania w zależności od wyników audytu.
4. 
W przypadku stwierdzenia niezgodności lub niezgodności dużej audytor wiodący sporządza dodatkowo w dwóch egzemplarzach karty niezgodności, odrębnie dla niezgodności albo niezgodności dużej, określając w nich szczegóły niezgodności albo niezgodności dużej oraz termin przekazania informacji o podjętych działaniach korygujących; jeden egzemplarz kart niezgodności przekazuje kierownikowi ośrodka szkoleniowego wraz ze sprawozdaniem, o którym mowa w ust. 1.
5. 
Niezgodność stwierdza się, jeżeli wynik audytu wykaże odstępstwo od wymagań Konwencji STCW lub ustawy w zakresie szkolenia członków załóg jachtów komercyjnych niestanowiące zagrożenia dla zakładanych efektów szkolenia.
6. 
Niezgodność dużą stwierdza się, jeżeli wynik audytu wykaże odstępstwo od wymagań Konwencji STCW lub ustawy w zakresie szkolenia członków załóg jachtów komercyjnych stanowiące zagrożenie dla zakładanych efektów szkolenia.
7. 
W przypadku wystawienia karty niezgodności dla niezgodności audytor wiodący, dopiero po zamknięciu ostatniej karty niezgodności dla niezgodności, przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, wraz z zamkniętymi kartami niezgodności dla niezgodności.
8. 
W przypadku stwierdzenia niezgodności dużej audytor wiodący niezwłocznie przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej wraz ze sprawozdaniem, o którym mowa w ust. 1, kopie niezamkniętych kart niezgodności dla niezgodności dużej, a w przypadku audytów, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz ust. 2 ustawy, również wniosek o zawieszenie uznania.
§  43. 
1. 
Kierownik ośrodka szkoleniowego informuje na piśmie audytora wiodącego w terminie, o którym mowa w § 42 ust. 4, o podjętych działaniach korygujących oraz terminie usunięcia niezgodności lub niezgodności dużej.
2. 
Audytor wiodący po otrzymaniu informacji, o której mowa w ust. 1, analizuje karty niezgodności dla niezgodności lub niezgodności dużej, a w przypadku akceptacji podjętych przez ośrodek szkoleniowy działań korygujących zamyka wystawione karty niezgodności, dokonując stosownej adnotacji na tych kartach, oraz informuje kierownika ośrodka szkoleniowego o zamknięciu poszczególnych kart niezgodności.
3. 
Audytor wiodący, po zamknięciu ostatniej karty niezgodności dla niezgodności dużej, przekazuje do ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej zamknięte karty niezgodności dla niezgodności dużej wraz z informacją odnośnie zrealizowania przez ośrodek szkoleniowy zaleceń wynikających z wystawionych kart niezgodności dla niezgodności dużej, a w przypadku akceptacji podjętych przez ośrodek szkoleniowy działań korygujących - również wniosek o uchylenie zawieszenia uznania, jeżeli zamknięcie ostatniej karty niezgodności dla niezgodności dużej nastąpiło przed upływem terminu zawieszenia uznania.
4. 
Audytor wiodący zamyka także karty niezgodności w przypadku:
1)
braku akceptacji podjętych przez ośrodek szkoleniowy działań korygujących zawartych w informacji, o której mowa w ust. 1;
2)
nieotrzymania informacji o podjętych działaniach korygujących w terminie, o którym mowa w § 42 ust. 4.
5. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 4, audytor wiodący informuje kierownika ośrodka szkoleniowego o zamknięciu kart niezgodności.
§  44. 
Wzór sprawozdania oraz wzór karty niezgodności określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  45. 
1. 
Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, uwzględniając wniosek audytora wiodącego po przeprowadzonym audycie:
1)
wydaje certyfikat uznania, w przypadku uznania lub odnowienia uznania ośrodka szkoleniowego;
2)
wydaje certyfikat zmiany zakresu uznania, w przypadku zmiany zakresu uznania ośrodka szkoleniowego.
2. 
Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, uwzględniając wniosek audytora wiodącego po przeprowadzonym audycie, wydaje decyzję o zawieszeniu albo cofnięciu uznania ośrodka szkoleniowego, o której mowa w art. 75 ust. 6 ustawy.
3. 
Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, uwzględniając wniosek audytora wiodącego po przeprowadzonym audycie, informuje pisemnie kierownika ośrodka szkoleniowego o uzyskaniu potwierdzenia uznania.
4. 
Wzór certyfikatu uznania określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
5. 
Wzór certyfikatu zmiany zakresu uznania określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.