§ 2. - Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023-2030.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2480

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 listopada 2023 r.
§  2. 
1. 
Realizatorami Programu są:
1)
minister właściwy do spraw zdrowia;
2)
minister właściwy do spraw rodziny;
3)
minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego;
4)
minister właściwy do spraw oświaty i wychowania;
5)
minister właściwy do spraw wewnętrznych;
6)
Minister Sprawiedliwości;
7)
Minister Obrony Narodowej;
8)
samorządy województw, powiatów i gmin;
9)
Narodowy Fundusz Zdrowia.
2. 
W realizacji zadań wynikających z Programu mogą uczestniczyć również inne podmioty, w szczególności organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje, samorządy zawodowe, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz grupy samopomocy pacjentów i ich rodzin, które zakresem swojej działalności obejmują cele i zadania Programu.
3. 
Podmioty, o których mowa w ust. 1, mogą realizować Program we współpracy z podmiotami, o których mowa w ust. 2, z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571).
4. 
W celu opracowania przez ministra właściwego do spraw zdrowia informacji, o której mowa w art. 2 ust. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, podmioty realizujące Program przekazują temu ministrowi co 2 lata informację o zrealizowanych lub podjętych zadaniach z zakresu ochrony zdrowia psychicznego za 2 ostatnie lata, w terminie do dnia 15 maja roku następującego po ostatnim roku objętym informacją. Informacja zawiera odniesienie do stanu wyjściowego oraz wskaźników przedstawionych w Programie.