Ogólne zasady udzielania kredytów przedsiębiorstwom zagranicznym i przedsiębiorstwom z udziałem zagranicznym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.43.281

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1990 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 grudnia 1982 r.
w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytów przedsiębiorstwom zagranicznym i przedsiębiorstwom z udziałem zagranicznym. *

Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56) oraz art. 31 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. Nr 19, poz. 146) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
Przedsiębiorstwa zagraniczne i przedsiębiorstwa z udziałem zagranicznym, prowadzące na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalność gospodarczą w zakresie drobnej wytwórczości, zwane dalej "kredytobiorcami" mogą uzyskać kredyty bankowe w złotych:
1)
obrotowe na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej,
2)
inwestycyjne na finansowanie nakładów inwestycyjnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
§  2.
Do udzielania kredytów, o których mowa w § 1 właściwy jest Bank Polska Kasa Opieki S.A., zwany dalej "bankiem".
§  3.
1.
Podstawę udzielenia kredytu stanowi umowa między bankiem a kredytobiorcą.
2.
W umowie bank określa warunki udzielenia i termin spłaty oraz oprocentowanie kredytu w zależności od zdolności kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu oraz od celu, na jaki kredyt jest przyznawany.
3.
Niespełnienie przez kredytobiorcę warunków, o których mowa w ust. 2, upoważnia bank do wypowiedzenia przed terminem płatności części lub całości kredytu.
§  4.
1.
Kredyty podlegają spłacie w terminach i na warunkach ustalonych w umowach kredytowych.
2.
Kredyty nie spłacone w terminie stanowią zadłużenia przeterminowane.
§  5.
Kredyty są oprocentowane.
§  6.
1.
W celu zapewnienia zwrotu udzielonych kredytów bank może domagać się od kredytobiorcy zabezpieczenia w sposób przewidziany w prawie cywilnym i prawie wekslowym.
2.
Bank może zabezpieczać należność z tytułu udzielonego kredytu na nieruchomości stanowiącej własność kredytobiorcy w trybie przewidzianym w art. 91 Prawa bankowego.
§  7.
1.
Bank może dochodzić swoich należności w trybie przymusowego ściągnięcia zadłużenia przeterminowanego oraz należnych odsetek w ciężar rachunków bankowych wymienionych w umowie kredytowej lub z pierwszych wpływów na te rachunki bez dyspozycji kredytobiorcy.
2.
Jeżeli tryb postępowania wymieniony w ust. 1 nie zapewnia spłaty udzielonych kredytów, bank może dochodzić swoich należności zgodnie z przepisami § 6.
§  8.
1.
Bank ma prawo dokonywać oceny działalności gospodarczej i sytuacji finansowej kredytobiorców oraz kontrolować zgodność wykorzystywania kredytów z celami, na jakie zostały udzielone.
2.
W razie stwierdzenia, że:
1)
kredyt został zużyty na inne cele niż określone w umowie,
2)
kredytobiorca odstąpił od realizacji celu, na jaki kredyt został udzielony,
3)
spłata kredytu nie przebiega terminowo,
4)
sytuacja finansowa kredytobiorcy uległa pogorszeniu w sposób zagrażający terminowej spłacie udzielonych kredytów,
5)
kredytobiorca nie spełnia innych warunków ustalonych w umowie kredytowej,

bank może wypowiedzieć część lub całość udzielonego kredytu przed terminem płatności.

Kredyty obrotowe.

§  9.
Bank udziela kredytobiorcom kredytów obrotowych na finansowanie ich bieżącej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości, polegającej na:
1)
produkcji wyrobów i świadczeniu usług na potrzeby rynku wewnętrznego,
2)
eksporcie własnej produkcji i usług oraz imporcie na potrzeby tej produkcji i usług.
§  10.
1.
Kredyty obrotowe są przeznaczone na finansowanie składników majątkowych zaliczonych do środków obrotowych, tj. zapasów i należności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, o której mowa w § 9.
2.
Kredyty obrotowe mogą być udzielane do wysokości 30% wartości stanów środków obrotowych przewidywanych w okresie objętym wnioskiem kredytowym.
§  11.
W razie powstania przejściowych trudności płatniczych kredytobiorca może uzyskać dodatkowo kredyt obrotowy na pokrycie wymagalnych zobowiązań na okres 30 dni.
§  12.
Warunkiem udzielenia kredytów obrotowych jest udokumentowanie bankowi, że:
1)
stan majątkowy kredytobiorcy oraz składane prawne zabezpieczenie zapewniają mu zdolność do spłaty zaciągniętych kredytów,
2)
przedmiot kredytowania stanowią aktywa prawidłowe i realne,
3)
kredytobiorca prowadzi działalność zgodną z uzyskanym zezwoleniem na prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Kredyty inwestycyjne.

§  13.
1.
Bank udziela kredytobiorcom kredytów inwestycyjnych na finansowanie inwestycji związanych z prowadzoną przez kredytobiorcę działalnością gospodarczą, określoną w zezwoleniu właściwych organów, o których mowa w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. Nr 19, poz. 146).
2.
Warunkiem udzielenia kredytu na finansowanie inwestycji jest:
1)
spełnienie warunków przewidzianych w § 12 pkt 1 i 3,
2)
zrealizowanie przez kredytobiorcę na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jego inwestycji związanej z podjęciem działalności gospodarczej, określonej w pierwszym zezwoleniu na taką działalność, w całości w walucie wymienialnej.
3.
Kredyt na finansowanie inwestycji może być przyznawany do wysokości 30% wartości kosztorysowej inwestycji.

Przepisy końcowe.

§  14.
Szczegółowe warunki udzielania i spłaty kredytów oraz kontroli prawidłowości ich wykorzystania przez kredytobiorców ustala instrukcja Banku Polska Kasa Opieki S.A.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Rozporządzenie utrzymane w mocy zgodnie z art. 121. ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. Prawo bankowe (Dz.U.89.4.21).

Z dniem 1 stycznia 1990 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie dotyczącym oprocentowania i umarzania kredytów, o których mowa w art. 121 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (Dz.U.89.4.21), w odniesieniu do nowo zawieranych umów, zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o uporządkowaniu stosunków kredytowych (Dz.U.89.74.440).