Rozdział 3 - Tryb postępowania wojskowych komisji lekarskich - Orzekanie o zdolności do służby wojskowej i tryb postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.466

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 marca 2024 r.

Rozdział  3

Tryb postępowania wojskowych komisji lekarskich

§  8. 
1. 
Wojskowa komisja lekarska orzeka na podstawie skierowania wystawionego przez uprawniony organ kierujący.
2. 
Skierowanie do wojskowej komisji lekarskiej zawiera:
1)
nazwę lub pieczęć nagłówkową jednostki organizacyjnej właściwej dla organu kierującego;
2)
cel skierowania;
3)
określenie rejonu pełnienia służby - w przypadku gdy orzeczenie ma dotyczyć zdolności do odbywania czynnej służby wojskowej poza granicami państwa;
4)
dane osoby kierowanej do komisji:
a)
nazwisko i imię (imiona),
b)
numer PESEL,
c)
stopień wojskowy,
d)
przydział służbowy ze wskazaniem jednostki wojskowej oraz zajmowanego stanowiska służbowego,
e)
datę wstąpienia do służby wojskowej,
f)
nazwę jednostki organizacyjnej powołującej do służby wojskowej,
g)
miejsce zamieszkania;
5)
dotychczas wydane orzeczenia z podaniem nazwy komisji, numeru orzeczenia, daty wydania, rozpoznania według paragrafów;
6)
termin stawiennictwa;
7)
uzasadnienie skierowania;
8)
podpis i pieczęć służbową albo uwierzytelniony podpis elektroniczny kierownika organu kierującego lub osoby przez niego upoważnionej.
3. 
Do skierowania do wojskowej komisji lekarskiej załącza się:
1)
odpis przebiegu służby wojskowej z akt personalnych żołnierza;
2)
informację o warunkach i przebiegu służby wojskowej do celów wojskowej komisji lekarskiej;
3)
historie leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego;
4)
wyniki pomiarów czynników szkodliwych występujących w środowisku służby;
5)
akta postępowania powypadkowego żołnierza;
6)
informacje zawarte w pisemnym oświadczeniu żołnierza.
4. 
Dopuszcza się możliwość odstąpienia od badania lekarskiego, w przypadku gdy dotychczas zgromadzona dokumentacja medyczna zawiera wynik takiego badania i jest wystarczająca do podjęcia decyzji orzeczniczej.
5. 
Informacja o warunkach i przebiegu służby wojskowej uwzględnia wykryte schorzenia i przebyte urazy z ich przebiegiem i wynikiem leczenia, a także czynniki ryzyka wynikające ze szczególnych właściwości lub warunków służby na zajmowanych stanowiskach. Informację tę sporządza lekarz jednostki na podstawie badania lekarskiego, karty opisu stanowiska służbowego, karty badań profilaktycznych i okresowych, a także dokumentacji medycznej i orzeczniczo-lekarskiej żołnierza. Informację podpisuje lekarz jednostki oraz dowódca jednostki.
§  9. 
1. 
Wojskowa komisja lekarska wydaje orzeczenie niezwłocznie po przeprowadzeniu wymaganych badań oraz po zgromadzeniu wymaganej dokumentacji, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia przedłożenia wyników tych badań i konsultacji wojskowej komisji lekarskiej. Zakres badań wykonywanych w ramach orzekania o zdolności do poszczególnych rodzajów służby wojskowej jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
2. 
W postępowaniu rekrutacyjnym, jeżeli nie zachodzi konieczność wykonania dodatkowych badań lekarskich i konsultacji specjalistycznych, orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej wraz z uzasadnieniem może być wydane i doręczone na piśmie osobie skierowanej oraz organowi, który skierował tę osobę, w miejscu i w czasie prowadzenia rekrutacji i naboru do czynnej służby wojskowej, z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej.
3. 
W przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich i konsultacji specjalistycznych wojskowa komisja lekarska określa w formie pisemnej ich zakres, a orzeczenie wydaje w swojej siedzibie w terminie do 7 dni roboczych od dnia przedłożenia w jej siedzibie wyników tych badań i konsultacji.
4. 
Jeżeli wojskowa komisja lekarska stwierdzi, że do wydania orzeczenia są niezbędne dokumenty inne niż określone w ust. 1 i 3, w szczególności dotyczące chorób, ułomności i śmierci oraz ich związku z czynną służbą wojskową, pisemnie wzywa żołnierza, a w razie jego śmierci - jego małżonka, a w przypadku braku małżonka - dzieci, rodziców, dziadków, wnuki albo rodzeństwo do ich dostarczenia w terminie nieprzekraczającym 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
5. 
Wojskowa komisja lekarska może wystąpić także do organu, który skierował żołnierza do komisji, oraz do dowódców jednostek wojskowych, w których pełnił on służbę, o dostarczenie niezbędnych dokumentów w terminie nieprzekraczającym 14 dni od dnia doręczenia żądania.
6. 
Po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego na dostarczenie dokumentów wojskowa komisja lekarska wydaje orzeczenie na podstawie posiadanej dokumentacji.
§  10. 
1. 
Orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej zawiera:
1)
nazwisko i imię;
2)
numer PESEL;
3)
stopień wojskowy;
4)
przydział służbowy / nazwę stanowiska;
5)
datę powołania do służby wojskowej;
6)
nazwę wojskowego centrum rekrutacji powołującego do służby wojskowej;
7)
skład komisji orzekającej;
8)
rozpoznanie;
9)
ustalenie kategorii zdolności do służby wojskowej wraz z uzasadnieniem;
10)
w razie stwierdzenia chorób i ułomności - określenie ich związku lub braku związku z czynną służbą wojskową;
11)
określenie inwalidztwa;
12)
podpisy członków komisji, którzy wydali orzeczenie.
2. 
Orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej dotyczące zmarłego żołnierza wskazuje:
1)
datę śmierci;
2)
przyczynę śmierci;
3)
określenie związku lub braku związku śmierci z czynną służbą wojskową wraz z uzasadnieniem.
3. 
Orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej o zdolności do odbywania służby wojskowej poza granicami państwa zawiera wskazanie (określenie) rejonu, w którym żołnierz jest zdolny odbywać taką służbę.
4. 
Orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej o ograniczonej zdolności do zawodowej służby wojskowej zawiera również określenie stanowiska służbowego, na którym żołnierz może pełnić służbę.
§  11. 
1. 
Wojskowa komisja lekarska orzeka w składzie dwóch lekarzy, z wyłączeniem sytuacji, gdy działa jednoosobowo. Przewodniczącego składu orzekającego wyznacza przewodniczący wojskowej komisji lekarskiej. Decydujący głos ma przewodniczący składu orzekającego.
2. 
Członek składu orzekającego wojskowej komisji lekarskiej może wnieść na piśmie sprzeciw wobec projektu orzeczenia z podaniem uzasadnienia. W takim przypadku przewodniczący wojskowej komisji lekarskiej przesyła sprzeciw łącznie z projektem orzeczenia i pozostałą dokumentacją do wojskowej komisji lekarskiej wyższego stopnia, która zajmuje stanowisko w sprawie w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania sprzeciwu.
3. 
Wojskowa komisja lekarska wyższego stopnia zajmuje stanowisko na podstawie otrzymanej dokumentacji. W razie potrzeby wojskowa komisja lekarska wyższego stopnia może przeprowadzić ponowne badanie lekarskie i badania specjalistyczne, badania psychologiczne oraz skierować żołnierza na obserwację szpitalną, a także przeprowadzić dodatkowe postępowanie w celu uzupełnienia materiałów w sprawie.
4. 
W przypadku uznania zasadności sprzeciwu przez wojskową komisję lekarską wyższego stopnia skład orzekający wydaje orzeczenie zgodne z tym stanowiskiem.
5. 
Orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego. Orzeczenie opatruje się pieczęcią urzędową wojskowej komisji lekarskiej. W przypadku gdy komisja orzeka w składzie jednego lekarza, lekarz ten podpisuje orzeczenie.
§  12. 
1. 
Wojskowa komisja lekarska wyższego stopnia rozpatruje odwołanie w składzie trzech lekarzy. Przewodniczącego składu orzekającego wyznacza przewodniczący wojskowej komisji lekarskiej wyższego stopnia.
2. 
Wojskowa komisja lekarska wyższego stopnia, rozpatrując odwołanie, orzeka na podstawie dokumentów znajdujących się w aktach sprawy. W razie potrzeby wojskowa komisja lekarska wyższego stopnia może przeprowadzić ponowne badanie lekarskie i badania specjalistyczne, badania psychologiczne oraz skierować żołnierza na obserwację szpitalną, jeżeli wyraża on na to zgodę, oraz przeprowadzić dodatkowe postępowanie w celu uzupełnienia materiałów w sprawie.
3. 
Wojskowa komisja lekarska wyższego stopnia orzeka w sprawie odwołania większością głosów składu orzekającego.