Rozdział 3 - Uchylenie postanowienia o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu. - Postępowanie o uznanie za zmarłego i o stwierdzenie zgonu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1945.40.226

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1950 r.

Rozdział  III.

Uchylenie postanowienia o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu.

Postanowienie o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu może być każdego czasu uchylone, jeżeli okaże się, że zaginiony jest jeszcze przy życiu.

Sąd, który w pierwszej instancji wydał postanowienie o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu, właściwy jest do uchylenia tego postanowienia.

§  1.
Wniosek o uchylenie postanowienia może zgłosić jedynie zaginiony lub prokurator.
§  2.
Wniosek może być zgłoszony w każdym czasie, poczynając od dnia prawomocności postanowienia o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu.
§  1.
O wszczęciu postępowania i o terminach rozpoznania sprawy sąd zawiadamia uczestników postępowania, w którym zapadło postanowienie o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu.
§  2.
Poza tym postępowanie odbywa się według przepisów części ogólnej kodeksu postępowania niespornego.

Jeżeli do sądu stawi się osobiście zaginiony i wykaże swą tożsamość, sąd bezzwłocznie i bez dalszego postępowania uchyli postanowienie o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu.

Odpis prawomocnego postanowienia o uchyleniu postanowienia o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu sąd przesyła z urzędu właściwemu urzędnikowi stanu cywilnego.

Uchylenie postanowienia o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu ma skutek także wobec osób, które nie były uczestnikami postępowania.