Rozdział 3 - Spis inwentarza. - Postępowanie przy zabezpieczaniu spadku i przy sporządzaniu spisu inwentarza.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.43.258

Akt utracił moc
Wersja od: 18 października 1966 r.

Rozdział  3.

Spis inwentarza.

§  25.
Wniosek o sporządzenie spisu inwentarza może być zgłoszony bezpośrednio komornikowi, który byłby właściwy do wykonania postanowienia biura spadku o sporządzeniu spisu inwentarza. W tym wypadku komornik przystąpi niezwłocznie do spisu zawiadamiając o tym biuro spadku, które wyda postanowienie o sporządzeniu spisu. Jeżeli postanowienie takie nie zostanie wydane, spis dokonany przez komornika nie ma znaczenia prawnego.
§  26.
Jeżeli spisu żąda wierzyciel, biuro spadku postanowi dokonanie spisu w miarę możności po wysłuchaniu spadkobiercy.
§  27.
O terminie spisu inwentarza zawiadamia się wnioskodawcę i spadkobiercę, jeżeli jego miejsce zamieszkania jest znane, a ponadto wykonawcę testamentu, kuratora spadku, dozorcę i zarządcę tymczasowego, jeżeli byli ustanowieni. Nieprzybycie tych osób nie wstrzymuje czynności.
§  28.
1.
Do spisu inwentarza wciąga się majątek spadkodawcy z zaznaczeniem wartości każdego przedmiotu, jak również długi spadku. W spisie inwentarza wykazuje się też wartość czystego spadku z uwzględnieniem wartości rzeczy i praw spornych.
2.
Przy sporządzaniu spisu inwentarza stosuje się odpowiednio przepisy o opisie i oszacowaniu w toku egzekucji. Oszacowanie gospodarstwa rolnego następuje stosowanie do przepisu art. 1078 Kodeksu cywilnego.
§  29.
Organ dokonujący spisu inwentarza ustala z urzędu, jakie przedmioty powinny być wciągnięte do spisu.
§  30.
W razie potrzeby wciągnięcia do spisu rzeczy znajdujących się w innym okręgu, biuro spadku może zwrócić się o dokonanie potrzebnych czynności do państwowego biura notarialnego w siedzibie sądu powiatowego lub jego wydziału zamiejscowego, w którego okręgu rzeczy się znajdują.
§  31.
1.
Wciągnięte do spisu inwentarza ruchomości i nieruchomości pozostawia się w posiadaniu spadkobiercy. Nie dotyczy to przedmiotów złożonych do depozytu sądowego.
2.
Jeżeli wszyscy spadkobiercy są nieobecni albo jeżeli między spadkobiercami zachodzą spory co do pozostawienia majątku spadkowego w posiadaniu jednego lub kilku z nich - biuro spadku wyda zarządzenie, czy i któremu ze spadkobierców pozostawić w posiadaniu majątek spadkowy, które rzeczy złożyć do depozytu sądowego albo które z nich oddać dozorcy lub zarządcy tymczasowemu, zgodnie z przepisami o zabezpieczeniu spadku.
§  32.
W razie ujawnienia majątku lub długu nie wciągniętego do spisu inwentarza może nastąpić uzupełnienie spisu inwentarza. W wypadkach, w których postanowienie o spisaniu inwentarza wydaje się z urzędu, postanowienie o uzupełnieniu spisu wydaje się również z urzędu.