Pozwolenia na przywóz towarów udzielanych w ramach kontyngentu taryfowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.226.1886

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI 1
z dnia 13 grudnia 2002 r.
w sprawie pozwoleń na przywóz towarów udzielanych w ramach kontyngentu taryfowego.

Na podstawie art. 1418 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
wzory wniosków stosowane w postępowaniu o udzielenie pozwoleń oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz towarów na polski obszar celny;
2)
wykaz dokumentów i informacji, które powinny być dołączone do wniosku;
3)
sposób udzielenia i wykorzystania pozwoleń;
4)
wzory pozwoleń;
5)
sposób i tryb ewidencjonowania udzielonych pozwoleń.
1. 
Wzór wniosku o udzielenie pozwolenia oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
W zakresie towarów rolno-spożywczych, określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu towarów rolno-spożywczych na potrzeby administrowania obrotem towarami z zagranicą (Dz. U. Nr 226, poz. 1891), wzór wniosku o udzielenie pozwolenia oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
1. 
Do wniosku o udzielenie pozwolenia albo pozwoleń cząstkowych na przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego, z zastrzeżeniem ust. 4, należy dołączyć:
1)
aktualne dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej, jeżeli wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
2)
pisemne oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo skarbowe, przestępstwo przeciwko mieniu lub dokumentom albo o niekaralności za takie przestępstwo osoby kierującej działalnością wnioskodawcy;
3)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikacji podatkowej (NIP);
4)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikatora statystycznego (REGON), jeżeli wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
5)
w przypadku ustanowienia kaucji, dokument potwierdzający dokonanie wpłaty gotówkowej lub poświadczający udzielenie gwarancji;
6)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu przez wnioskodawcę z realizacją ciążących na nim zobowiązań podatkowych lub zaświadczenie, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane;
7)
zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem ciążących na nim składek na ubezpieczenia społeczne lub zaświadczenie, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane albo zaświadczenie, że wnioskodawca nie podlega obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne;
8)
oświadczenie wnioskodawcy o niezaleganiu wobec organów celnych z realizacją ciążących na nim zobowiązań z tytułu należności celnych i podatków z tytułu importu towarów.
2. 
Do wniosku o udzielenie pozwolenia albo pozwoleń cząstkowych na przywóz towaru w ramach kontyngentu taryfowego, dla którego określono sposób rozdysponowania proporcjonalnie do wartości obrotów zrealizowanych przez osobę wnioskującą, oprócz dokumentów wymienionych w ust. 1, należy dołączyć oświadczenie o wartości towarów przywiezionych w okresie odniesienia.
3. 
Wzór oświadczenia, o którym mowa w ust. 2, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. 
Jeżeli z wnioskiem o udzielenie pozwoleń cząstkowych, stosownie do art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 26 września 2002 r. o administrowaniu obrotem towarami z zagranicą, o zmianie ustawy - Kodeks celny oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1572) występuje osoba, której już udzielono pozwolenia, wymogu dołączenia dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie stosuje się.
5. 
Wnioski o udzielenie pozwoleń oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz towarów należy składać od dnia wejścia w życie przepisów ustanawiających kontyngent taryfowy, chyba że przepisy te określają inne terminy.
1. 
Dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, 3-7, powinny być dołączone w oryginale lub kopii poświadczonej urzędowo, notarialnie lub przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy.
2. 
W razie braku określenia terminu ważności dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 6 i 7, organ udzielający pozwoleń będzie je uznawał za dowód w sprawie przez okres 3 miesięcy od dnia ich wystawienia.
1. 
Pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowe są udzielane w oparciu o prawidłowo wypełniony i złożony wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, zgodnie z postanowieniami § 3 i 4, z uwzględnieniem dodatkowych warunków udzielenia i wykorzystania pozwolenia, a także dodatkowych dokumentów, które powinny być dołączone do wniosku, o ile zostaną one określone w przepisach wydanych na podstawie art. 142 § 1 Kodeksu celnego.
2. 
Kolejnego pozwolenia oraz kolejnych pozwoleń cząstkowych na ten sam towar udziela się po spełnieniu wymogów określonych w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Jeżeli wnioskodawca ubiega się o kolejne pozwolenie albo o kolejne pozwolenia cząstkowe na ten sam towar w ramach tego samego kontyngentu taryfowego, uprzednio udzielone pozwolenie albo wszystkie uprzednio udzielone pozwolenia cząstkowe, zawierające adnotację organu celnego o wykorzystaniu danego pozwolenia, powinny być złożone do organu udzielającego pozwoleń nie później niż w dniu złożenia wniosku o udzielenie kolejnego pozwolenia albo kolejnych pozwoleń cząstkowych.
1. 
Pozwolenie oraz pozwolenia cząstkowe na przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego są sporządzane w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje wnioskodawca, a drugi jest przechowywany przez organ udzielający pozwoleń.
2. 
Wzór pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowego na przywóz towarów, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3. 
Wzór pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowego na przywóz towarów, o których mowa w § 2 ust. 2, określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
Jeżeli w rozporządzeniu o ustanowieniu kontyngentu taryfowego został nałożony obowiązek złożenia kaucji, a także zachodzi sytuacja, o której mowa w § 8 ust. 1, organ udzielający pozwolenia doręcza tę decyzję przez pocztę po upływie 3 dni od dnia upływu terminu rozpatrywania wniosków. Decyzja może zostać doręczona w siedzibie organu udzielającego pozwolenia, w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin rozpatrywania wniosków.
1. 
Jeżeli suma wielkości określonych we wszystkich rozpatrywanych wnioskach przekracza kontyngent taryfowy, organ właściwy do udzielenia pozwolenia, nie później niż w ostatnim dniu terminu rozpatrywania wniosków, ogłosi informację o zastosowanym współczynniku, pozwalającym ustalić wielkości na jakie udzielono poszczególnych pozwoleń.
2. 
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się:
1)
na stronach internetowych organu właściwego do udzielenia pozwolenia;
2)
w siedzibie organu właściwego do udzielenia pozwolenia, a w przypadku Agencji Rynku Rolnego również w jej oddziałach terenowych;
3)
w miarę możliwości w środkach masowego przekazu.
1. 
Ewidencja udzielonych pozwoleń oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego jest prowadzona przez organ udzielający pozwoleń w formie księgi ewidencyjnej, oddzielnie dla każdego kontyngentu taryfowego.
2. 
Księgę ewidencyjną, o której mowa w ust. 1, można prowadzić w systemie elektronicznym, pod warunkiem że zawarte w niej dane znajdują potwierdzenie w dokumentach przechowywanych przez organ udzielający pozwoleń.
3. 
Wpis do księgi ewidencyjnej powinien być trwały i wyraźny, nie może być wymazywany ani w inny sposób usuwany.
4. 
Księgę ewidencyjną i wydruki z systemu elektronicznego przechowuje się zgodnie z przepisami dotyczącymi klasyfikowania dokumentów do celów archiwalnych.
5. 
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:
1)
numer decyzji;
2)
datę udzielenia pozwolenia lub pozwoleń cząstkowych;
3)
kod PCN i nazwę towaru;
4)
numer identyfikacji podatkowej (NIP) wnioskodawcy;
5)
numer identyfikatora statystycznego (REGON) wnioskodawcy, jeżeli wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
6)
imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy, jeżeli wnioskodawca jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej;
7)
nazwę i adres wnioskodawcy, jeżeli wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
8)
numer wniosku;
9)
ilość lub wartość towarów, na jaką udzielono pozwolenia lub na jaką udzielono wszystkich pozwoleń cząstkowych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK

o udzielenie pozwolenia / pozwoleń cząstkowych 1 na przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego 2 (Dz. U. Nr ..., poz. ...) 3

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WNIOSEK

o udzielenie pozwolenia / pozwoleń cząstkowych 1 na przywóz towarów w ramach kontyngentu taryfowego 2 (Dz. U. Nr ..., poz. ...) 3

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Oświadczenie

o wartości towarów przywiezionych w okresie odniesienia

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

DECYZJA

NR ..................... 2

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

DECYZJA

NR .................. 2

wzór

1 Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 97, poz. 867).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 89, poz. 972, Nr 110, poz. 1189, Nr 125, poz. 1368 i Nr 128, poz. 1403 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 89, poz. 804, Nr 112, poz. 974, Nr 141, poz. 1178, Nr 169, poz. 1387 i Nr 188, poz. 1572.