Dział 2 - Udzielanie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej oraz tryb składania zabezpieczenia - Procedury uproszczone.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.5.48

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lutego 2004 r.

Dział  II

Udzielanie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej oraz tryb składania zabezpieczenia

Wniosek o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej

§  2.  1
1. 
Osoba ubiegająca się o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu celnego, składa wniosek do dyrektora izby celnej właściwej miejscowo ze względu na urząd lub urzędy celne, w którym towary będą obejmowane procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej.
2. 
Osoba ubiegająca się o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, składa wniosek do organu celnego właściwego miejscowo ze względu na lokalizację miejsca (miejsc), w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej.
§  3. 
Wniosek o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej powinien dotyczyć jednej z form procedur uproszczonych, o których mowa w art. 80 § 1 Kodeksu celnego. Wniosek sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Do wniosku, o którym mowa w § 3, należy dołączyć:
1)
dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,
2)
decyzję o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikacji podatkowej NIP,
3)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON,
4)
potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług lub oświadczenie, że zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnik nie ma obowiązku dokonania zgłoszenia rejestracyjnego,
5)
zaświadczenie wydane przez właściwy dla wnioskodawcy:
a)
urząd skarbowy o niezaleganiu przez wnioskodawcę z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,
b)
oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu przez wnioskodawcę ze składkami na ubezpieczenie społeczne,
6)
oświadczenie podpisane przez osoby kierujące działalnością gospodarczą wnioskodawcy, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, że w stosunku do wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, upadłościowe, likwidacyjne lub układowe,
7)
oświadczenie, iż w okresie ostatnich 3 lat nie zostało wnioskodawcy cofnięte pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej, ze względu na naruszenie przepisów prawa,
8)
pozytywną opinię o sytuacji finansowej wnioskodawcy, wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy,
9)
informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności osób kierujących działalnością gospodarczą wnioskodawcy za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo gospodarcze lub przestępstwo skarbowe,
10)
w wypadku procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, dodatkowo:
a)
opis miejsca (miejsc), w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej, i jego plan sytuacyjny; miejscem, w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej, jest miejsce, w którym będą się znajdować towary w chwili obejmowania ich procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej,
b)
opis warunków, które mają zapewnić nienaruszalność i tożsamość towarów,
c)
dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do użytkowania miejsca (miejsc), o którym mowa w lit. a), lub inny dokument potwierdzający prawo korzystania z tego miejsca (miejsc),
d) 2
 wykaz pozwalający na identyfikację osób, które będą wykonywały czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej, zawierający:
ich imiona i nazwiska,
wzory ich podpisów,
ich numery PESEL, a w wypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego - numery i serie paszportów.
1a.  3
 W wypadku gdy miejscem, w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej, jest magazyn celny, w magazynie tym powinno zostać wyodrębnione miejsce pozwalające na jednoznaczną identyfikację towarów obejmowanych w tej części magazynu celnego procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej.
1b.  4
 W wypadku gdy miejscem, w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej, jest skład celny, miejsce wyznaczone lub uznane na podstawie odrębnej decyzji, przepis ust. 1a stosuje się odpowiednio.
2.  5
 Dokumenty, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, z tym że dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 5-9, powinny być sporządzone nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku.
3.  6
 Z zastrzeżeniem ust. 2, dokumentów wymienionych w ust. 1 nie dołącza się do wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, jeżeli zostały one wcześniej złożone w innej sprawie dyrektorowi izby celnej, do którego składany jest wniosek. W takim wypadku wnioskodawca jest obowiązany do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty.
4. 
Dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 10 lit. a)-c), nie dołącza się do wniosku, jeżeli miejscem, w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej, jest skład celny, magazyn celny, miejsce wyznaczone lub uznane przez organ celny na podstawie odrębnej decyzji albo miejsce uznane w związku z już stosowaną procedurą uproszczoną.
5.  7
 Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-9 i 10 lit. c), mogą być przedłożone w uwierzytelnionej kserokopii. W wypadku złożenia oryginału dokumentu wraz z załączoną jego nieuwierzytelnioną kserokopią, na żądanie wnioskodawcy funkcjonariusz celny zwraca oryginał dokumentu, po potwierdzeniu na załączonej kserokopii zgodności z oryginałem.
6.  8
 Jeżeli wnioskodawca składa jednocześnie, do tego samego dyrektora izby celnej, więcej niż jeden wniosek o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, dokumenty wymienione w ust. 1 pkt 1-9 i 10 lit. a)-c) należy dołączyć tylko do jednego z wniosków.

Tryb składania zabezpieczenia przy stosowaniu procedury uproszczonej

§  5.  9
1. 
Jeżeli wnioskodawca spełnia warunki określone w art. 79 § 1 pkt 1-5, 7 i 8 Kodeksu celnego, dyrektor izby celnej wzywa wnioskodawcę do złożenia zabezpieczenia generalnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania.
2. 
Na uzasadniony wniosek złożony przez wnioskodawcę przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, dyrektor izby celnej może przedłużyć termin wyznaczony do złożenia zabezpieczenia generalnego, nie dłużej jednak niż o 30 dni.
3. 
Złożenie zabezpieczenia generalnego, o którym mowa w ust. 1, nie wymaga odrębnego pozwolenia.
§  6. 
1.  10
 Dyrektor izby celnej przyjmujący zabezpieczenie generalne wydaje wnioskodawcy potwierdzenie złożenia zabezpieczenia, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 listopada 1999 r. w sprawie trybu i warunków wydawania i cofania pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego i zabezpieczenia ryczałtowego oraz wypadków, w których zabezpieczenia te można stosować, a także sposobu określania wysokości zabezpieczenia ryczałtowego (Dz. U. Nr 96, poz. 1125 oraz z 2001 r. Nr 19, poz. 231), w liczbie wskazanej przez wnioskodawcę i w łącznej wysokości odpowiadającej zakresowi przewidywanej działalności, z zastrzeżeniem ust. 3. Na każdym egzemplarzu potwierdzenia dyrektor izby celnej nanosi w wolnym miejscu pola znajdującego się bezpośrednio pod polem nr 6 adnotację w kolorze zielonym "POTWIERDZENIE MOŻE BYĆ WYKORZYSTANE TYLKO DO CELÓW PROCEDURY UPROSZCZONEJ".
2. 
W wypadku wnioskowania o wydanie więcej niż jednego potwierdzenia, o którym mowa w ust. 1, suma kwot zabezpieczenia określona dla poszczególnych potwierdzeń musi odpowiadać kwocie całego zabezpieczenia.
3. 
W wypadku stosowania procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, liczba potwierdzeń złożenia zabezpieczenia generalnego powinna odpowiadać ilości miejsc, w których dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej. Potwierdzenie złożenia zabezpieczenia stanowi załącznik do rejestru prowadzonego przez osobę posiadającą pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej.
§  7.  11
1. 
Jeżeli wnioskodawca korzysta z zabezpieczenia generalnego w związku z procedurą celną, w której stosowana będzie procedura uproszczona, zamiast złożenia zabezpieczenia generalnego, o którym mowa w § 5, mogą zostać przedłożone potwierdzenia wcześniej złożonego zabezpieczenia generalnego. Na przedłożonych potwierdzeniach dyrektor izby celnej nanosi adnotację, o której mowa w § 6 ust. 1.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się w wypadku, gdy wcześniej złożone zabezpieczenie generalne zostało złożone w formie, o której mowa w art. 199 § 1 pkt 1 lub 2 Kodeksu celnego, oraz gdy suma kwot możliwych do wykorzystania na podstawie przedłożonych potwierdzeń nie jest mniejsza niż określona wysokość zabezpieczenia generalnego.
3. 
Potwierdzenia, o których mowa w ust. 1, mogą być wykorzystane tylko do celów procedury uproszczonej, do której zostały złożone. Przepis § 6 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  8.  12
1. 
W wypadku złożenia zabezpieczenia generalnego z określonym terminem ważności należy najpóźniej na 30 dni przed upływem tego terminu udokumentować przedłużenie jego ważności lub złożyć nowe zabezpieczenie.
2. 
Na uzasadniony wniosek osoby upoważnionej, złożony przed upływem ważności wcześniej złożonego zabezpieczenia generalnego, dyrektor izby celnej może przywrócić termin, o którym mowa w ust. 1.
§  9.  13
1. 
Przepisów § 5-8 nie stosuje się w wypadku stosowania procedury uproszczonej w procedurze wywozu i procedurze uszlachetniania biernego, także z jednoczesnym zastosowaniem procedury tranzytu, oraz za zgodą dyrektora izby celnej w wypadkach, w których przepisy prawa celnego przewidują możliwość odstąpienia od pobrania zabezpieczenia.
2. 
Jeżeli wnioskodawca został zwolniony z obowiązku złożenia zabezpieczenia przy korzystaniu z procedury uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń lub przy przewozie towarów w ramach procedury tranzytu, a wniosek o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej dotyczy tych procedur, zamiast złożenia zabezpieczenia, o którym mowa w § 5, można przedstawić dyrektorowi izby celnej, do wglądu, oryginał pozwolenia potwierdzającego zwolnienie.
3. 
Przepis ust. 2 stosuje się w wypadku, gdy procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej obejmowane będą towary określone w pozwoleniu potwierdzającym zwolnienie.

Pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej

§  10. 
1.  14
 Dyrektor izby celnej udziela pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. 
Osoba, której udzielono pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, staje się "osobą upoważnioną".
§  11.  15
1. 
Pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej wydaje się na okres dwóch lat.
2. 
Na wniosek osoby upoważnionej pozwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być przedłużane na dalsze okresy dwuletnie. Do wniosku o przedłużenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej należy dołączyć dokumenty, o których mowa w § 4 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-4 i 10, nie dołącza się, jeżeli dane w nich zawarte są nadal aktualne.
4. 
Przepisy § 4 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
§  12. 
1. 
Pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej może dotyczyć:
1)
jednej z form procedur uproszczonych, o których mowa w art. 80 § 1 Kodeksu celnego,
2)
jednej procedury celnej lub jednej z form procedur celnych.
2. 
Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się, jeżeli towary mają być objęte jednocześnie procedurą wywozu i procedurą tranzytu albo procedurą uszlachetniania biernego i procedurą tranzytu.
§  13. 
1. 
Jeżeli miejscem, w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej określonej w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, jest inne miejsce niż skład celny, magazyn celny, miejsce wyznaczone lub uznane przez organ celny na podstawie odrębnej decyzji albo miejsce uznane w związku ze stosowaną już procedurą uproszczoną, miejsce (miejsca) wskazane w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej staje się miejscem uznanym przez organ celny w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów wydanego na podstawie art. 288 Kodeksu celnego.
2. 
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, nie jest wymagana odrębna decyzja organu celnego.
§  14. 
1.  16
 Dyrektor izby celnej wyznacza w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej urząd lub urzędy celne spośród urzędów położonych na obszarze objętym jego właściwością miejscową, w których towary mogą być objęte procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu celnego.
2. 
Urzędy celne, o których mowa w ust. 1, powinny zostać wyznaczone z uwzględnieniem przepisów dotyczących określenia urzędów celnych, w których są dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego w zależności od rodzaju towarów lub procedur celnych, którymi mogą być obejmowane towary w poszczególnych urzędach celnych.
§  15. 
1.  17
 Dla każdego miejsca, w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej określonej w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, dyrektor izby celnej wyznacza w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej urząd celny spośród urzędów położonych na obszarze objętym jego właściwością miejscową.
2. 
Przepis § 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  16.  18
 Oryginał pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej wydaje się wnioskodawcy, kopie przesyła się do urzędu lub urzędów celnych wskazanych w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej, a jedną kopię zatrzymuje dyrektor izby celnej, który wydał to pozwolenie.
§  17.  19
 Osoba upoważniona ma obowiązek niezwłocznie informować dyrektora izby celnej o każdej zmianie danych zawartych w dokumentach załączonych do wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
2 § 4 ust. 1 pkt 10 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
3 § 4 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
4 § 4 ust. 1b dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
5 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
6 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
7 § 4 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. e) rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
8 § 4 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. f) rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
9 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
10 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
11 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
12 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
13 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
14 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
15 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
16 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
17 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
18 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.
19 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.101.934) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2003 r.