Nowość Art. 64. - [Obliczanie stawek opłaty kogeneracyjnej] - Promowanie energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.639 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 kwietnia 2024 r.
Art.  64.  [Obliczanie stawek opłaty kogeneracyjnej]
1. 
Stawkę opłaty kogeneracyjnej na rok "i" kalkuluje się według wzoru:

SRi = Gi/Qi-1

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

"i" - rok kalendarzowy, w którym będzie obowiązywać stawka opłaty kogeneracyjnej,

SRi - stawkę opłaty kogeneracyjnej na rok "i", wyrażoną w złotych za 1 MWh,

Gi - wysokość kwoty planowanej do pobrania w roku "i",

Qi-1 - ilość energii elektrycznej pobranej z sieci i zużytej przez odbiorców końcowych w krajowym systemie elektroenergetycznym, która stanowiła podstawę do obliczenia opłaty kogeneracyjnej w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających dzień 1 lipca roku, w którym jest kalkulowana stawka opłaty kogeneracyjnej na rok "i".

2. 
Maksymalna wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej na rok "i" nie może przekroczyć równowartości 10% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, o której mowa w art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, ogłoszonej w roku "i-1".
3. 
Stawkę opłaty kogeneracyjnej ustala się w złotych za 1 MWh, z dokładnością do jednego grosza.
4. 
Minister właściwy do spraw energii, po zasięgnięciu opinii Prezesa URE, określi, w drodze rozporządzenia, w terminie do dnia 30 listopada roku "i-1", wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej na rok "i", biorąc pod uwagę planowany koszt systemu wsparcia dla jednostek kogeneracji, będący wynikiem planowanej maksymalnej ilości wytworzonej energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w tych jednostkach objętej systemem wsparcia w stosunku do ilości energii elektrycznej pobranej z sieci i zużytej przez odbiorców końcowych w danym roku kalendarzowym.