Rozdział 4 - Sposób kalkulacji kosztów, baza ich obliczania i termin jego wprowadzenia - Prowadzenie rachunkowości regulacyjnej i sposoby kalkulacji kosztów przez operatora telekomunikacyjnego o znaczącej pozycji rynkowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.213.2087

Akt utracił moc
Wersja od: 3 września 2004 r.

Rozdział  4

Sposób kalkulacji kosztów, baza ich obliczania i termin jego wprowadzenia

§  8. 
1. 
Operator o znaczącej pozycji rynkowej w zakresie świadczenia usług, o których mowa w art. 57 ust. 4 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne, kalkuluje koszty odrębnie dla każdej usługi, w której zajmuje znaczącą pozycję rynkową, oraz dla rozliczeń wynikających z umów o połączeniu sieci.
2. 
Operator o znaczącej pozycji rynkowej w zakresie świadczenia usług, o których mowa w art. 57 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne, kalkuluje koszty odrębnie dla każdej z usług powszechnych oraz dla rozliczeń wynikających z umów o połączeniu sieci.
§  9. 
1. 
Do kalkulacji kosztów stanowiących podstawę rozliczeń wynikających z umów o połączeniu sieci operator stosuje zorientowany przyszłościowo, długookresowy koszt przyrostowy przypadający na określoną jednostkę fizyczną tych rozliczeń.
2. 
Zorientowany przyszłościowo, długookresowy koszt przyrostowy stanowi koszt świadczenia określonego wolumenu usługi, przy uwzględnieniu przyszłych warunków jej świadczenia, przez efektywnie działającego operatora, którego uniknąłby w przyszłości w sytuacji całkowitego zaprzestania świadczenia usługi, przy założeniu, że zakres pozostałych usług operatora nie ulega zmianie, obejmujący również odpisy amortyzacyjne od wartości bieżącej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych związanych z tą usługą.
3. 
Do kalkulacji kosztu przyrostowego, o którym mowa w ust. 1, należy stosować odpowiednio sposoby przypisania kosztów do poszczególnych usług określone w § 3 ust. 3 pkt 1-3.
4. 
Kalkulacja kosztów usług, o których mowa w ust. 1, może uwzględniać uzasadnione koszty związane z kilkoma usługami oraz koszty wspólne dla całego przedsiębiorstwa operatora, odpowiednio alokowane, zgodnie ze sposobami przypisania kosztów do poszczególnych usług, określonymi w § 3 ust. 2, 3 i 5, oraz na zasadach określonych w instrukcji i opisie kalkulacji kosztów.
§  10. 
1. 
Do kalkulacji kosztów usług powszechnych oraz usług dzierżawy łączy telekomunikacyjnych operator stosuje zorientowany przyszłościowo, w pełni alokowany koszt, przypadający na określoną jednostkę fizyczną usługi.
2. 
Zorientowany przyszłościowo, w pełni alokowany koszt stanowi koszt podstawowej działalności operacyjnej związany ze świadczeniem określonej usługi, oczekiwany w przyszłości przez efektywnie działającego operatora, obejmujący koszty przypisane w sposób określony w § 3 ust. 2, 3 i 5, w tym także odpisy amortyzacyjne od wartości bieżącej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
3. 
Do kalkulacji kosztów, o których mowa w ust. 1, należy stosować sposoby przypisania kosztów do poszczególnych usług określone w § 3 ust. 2, 3 i 5, zaliczając do kosztów usługi uzasadnione:
1)
koszty wytworzenia usługi;
2)
koszty sprzedaży oraz koszty obsługi użytkowników końcowych;
3)
koszty ogólnego zarządu operatora przypadające na daną usługę.
§  11. 
Kalkulacja kosztów, o których mowa w § 9 ust. 1 i § 10 ust. 1, uwzględnia wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału, określony w odrębnych przepisach.
§  12. 
Sposób kalkulacji kosztów, o którym mowa w § 8-11, operator wprowadza począwszy od pierwszego dnia roku obrotowego, na który zostały zatwierdzone instrukcja i opis kalkulacji kosztów lub ich aktualizacje.