Przepisy wprowadzające prawo o ustroju sądów wojskowych oraz kodeks wojskowego postępowania karnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.76.538

Akt utracił moc
Wersja od: 6 października 1936 r.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 29 września 1936 r.
Przepisy wprowadzające prawo o ustroju sądów wojskowych oraz kodeks wojskowego postępowania karnego.

Na podstawie art. 55 ust. (1) ustawy konstytucyjnej i art. 1 pkt a) ustawy z dnia 2 lipca 1936 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania dekretów (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 363) postanawiam co następuje:

Z dniem wejścia w życie prawa o ustroju sądów wojskowych oraz kodeksu wojskowego postępowania karnego tracą moc obowiązującą następujące przepisy wraz z późniejszymi ich zmianami:

1)
ustawa z dnia 29 lipca 1919 r. o tymczasowym sądownictwie wojskowym (Dz. P.P.P. Nr 65, poz. 389);
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 maja 1920 r. w przedmiocie wprowadzenia w życie na obszarze Rzeczypospolitej ustawy wojskowego postępowania karnego dla wspólnej siły zbrojnej z dnia 5 lipca 1912 r. (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 368);
3)
rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1927 r. w sprawie trybu załatwiania próśb o ułaskawienie osób skazanych przez sądy wojskowe (Dz. U. R. P. Nr 89, poz. 796);
4)
art. 5 do 13 i 15 do 18 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 października 1932 r. Przepisy wprowadzające kodeks karny wojskowy (Dz. U. R. P. Nr 91, poz. 766).

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 października 1932 r. Kodeks karny wojskowy (Dz. U. R. P. Nr 91, poz. 765) wprowadza się zmiany następujące:

1)
po art. 21 dodaje się jako art. 21a przepis w brzmieniu następującym:

"Art. 21a. Utrata praw w przypadku orzeczenia kary dodatkowej wydalenia z wojska lub marynarki wojennej, degradacji lub wydalenia z korpusu oficerskiego następuje z chwilą uprawomocnienia się wyroku.";

2)
w art. 32 punkt oznaczony literą b) oznacza się literą c), a jako nowy punkt b) dodaje się przepis w brzmieniu następującym:

"b) w przypadkach mniejszej wagi - za występki przeciwko mieniu z art. 257 kodeksu karnego, jeżeli sprawca nie był jeszcze karany za ten występek ani dyscyplinarnie, ani sądownie,";

3)
w art. 59:

w § 1 obecną sankcję karną zastępuje się następującą sankcją karną: "podlega karze więzienia do lat 3 lub twierdzy, albo karze aresztu wojskowego.",

w § 3 ustęp ostatni oznacza się jako § 4 i nadaje mu się brzmienie następujące:

"§ 4. W przypadkach mniejszej wagi sąd może, co do przestępstw, określonych w § 2 i 3, zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.";

4)
w art. 60 § 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 3. Jeżeli przestępstwa, określonego w § 1 lub 2, dopuszczono się pod bronią, albo wbrew rozkazowi stawania pod broń, albo wobec zebranych żołnierzy, albo w czasie wojny, sprawca

podlega karze więzienia do lat 10.";

5)
w art. 78 § 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 3. Jeżeli z przestępstwa, określonego w § 1, wynikło uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia, określone w art. 235 lub 236 kodeksu karnego, albo też śmierć podwładnego, sprawca

podlega karze twierdzy na czas nie krótszy od miesięcy 3 lub więzienia.".

§  1.
Z dniem wejścia w życie prawa o ustroju sądów wojskowych, dotychczasowe sądy wojskowe stają się sądami o ustroju, przewidzianym przez powyższe prawo.
§  2.
Dotychczasowy personel sądów i prokuratur wojskowych oraz oficerowie sądowi zachowują nadal swe stanowiska służbowe, odpowiadające stanowiskom, przewidzianym w prawie o ustroju sądów wojskowych.
§  3.
Dotychczasowi właściwi dowódcy w zakresie postępowania karnego stają się zwierzchnikami sądowo-karnymi.
§  1.
Z dniem wejścia w życie prawa o ustroju sądów wojskowych użyte w obowiązujących przepisach określenie "korpus oficerów sądowych" zastępuje się określeniem "korpus oficerów audytorów".
§  2.
Obowiązujące przepisy, dotyczące korpusu oficerów sądowych oraz oficerów, należących do tego korpusu, stosuje się odpowiednio do korpusu oficerów audytorów oraz do oficerów audytorów.

Rozprawę, rozpoczętą przed dniem wejścia w życie prawa o ustroju sądów wojskowych, sąd wojskowy ukończy w składzie, określonym dotychczasowymi przepisami.

Przepisy kodeksu wojskowego postępowania karnego stosuje się również do spraw, wszczętych przed dniem wejścia jego w życie, jeżeli przepisy art. 7 - 11 nie stanowią inaczej.

Sprawy, wszczęte według przepisów dotychczasowych, uznaje się za wszczęte prawidłowo, choćby ich wszczęcie nie odpowiadało przepisom kodeksu wojskowego postępowania karnego.

Sprawy, w których przed dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego zapadł wyrok w sądzie pierwszej instancji lub rozpoczęto rozprawę w sądzie pierwszej instancji, toczą się do końca według dotychczasowych przepisów. W razie odroczenia rozprawy w sądzie pierwszej instancji dalsze postępowanie karne odbywa się z zachowaniem przepisów kodeksu wojskowego postępowania karnego.

Zażalenia przeciwko postanowieniom (uchwałom, decyzjom), wydanym przed dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego, można wnosić zgodnie z przepisami dotychczasowymi, bądź z przepisami kodeksu wojskowego postępowania karnego.

W razie uchylenia lub uznania za nieważny wyrok sądu pierwszej instancji dalsze postępowanie toczy się według przepisów kodeksu wojskowego postępowania karnego.

§  1.
Wznowienie postępowania i dalsze postępowanie w razie wznowienia odbywa się według przepisów kodeksu wojskowego postępowania karnego.
§  2.
Niezałatwione wnioski o wznowienie przekazuje się właściwemu sądowi tak, jak gdyby zostały podane po dniu wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego.
§  3.
Dokonanego na mocy przepisów dotychczasowych sprawdzenia faktycznych okoliczności sprawy powtarzać nie należy, rozpoczęte zaś sprawdzanie należy dokończyć na mocy powyższych przepisów.
§  1.
Z dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego dotychczasowi obrońcy wojskowi przestają być obrońcami wojskowymi, jeżeli nie zostaną wpisani na listę obrońców wojskowych w myśl art. 58 i 59 kodeksu wojskowego postępowania karnego.
§  2.
Dotychczasowi obrońcy wojskowi mogą jako obrońcy wojskowi występować nadal w tych poszczególnych sprawach karnych, w których przyjęli obronę przed dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego, nawet jeżeli nie zostaną wpisani na listę obrońców wojskowych w myśl art. 58 i 59 kodeksu wojskowego postępowania karnego.
§  3.
Dotychczasowi obrońcy wojskowi, którzy odpowiadają warunkom przepisanym w art. 58 lit. a), b) lub c) kodeksu wojskowego postępowania karnego, mogą być wpisani na listę obrońców wojskowych również bez ich prośby, o czym należy ich powiadomić.

Kary pozbawienia wolności, których wykonanie zostało zarządzone przed dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego, należy od dnia wejścia jego w życie wykonywać wedle przepisów tegoż kodeksu.

Na obszarze województwa śląskiego prawa i obowiązki policji państwowej, przewidziane w kodeksie wojskowego postępowania karnego, ma również wojewódzka policja śląska.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1937 r.